مهاجرت به کشور اتریش

اخذ تابعیت اتریش

اخذ تابعیت اتریش

افرادی که در خصوص اخذ تابعیت اتریش نیازمند کسب اطلاعات هستند و می خواهند به پاسخ صحیحی در مورد سوالات زیر دست یابند بایستی این مطلب را به طور کامل مطالعه نمایند.

 1. اخذ تابعیت اتریش چگونه است ؟ برای اخذ تابعیت اتریش چه مراحلی باید طی شود ؟
 2. آیا پس از اخذ اقامت اتریش اخذ تابعیت اتریش  امکان پذیر است ؟
 3. این مقاله در باب اخذ تابعیت اتریش و راههای اخذ تابعیت اتریش نگارش شده و به تمامی سوالات شما در زمینه اخذ تابعیت اتریش پاسخ می دهد ؟

ابتدا باید به این نکته توجه شود که اخذ تابعیت به سرعت و به صورت آنی امکان پذیر نمی باشد . در اکثر راه ها  به غیر از راه هایی مانند پناهندگی کشورهای مختلف ابتدا به متقاضی اقامت یک ساله و بعد از چند مرتبه تمدید اقامت دائم میدهند.

و بعد از گذشت مدتی و آموختن زبان رسمی آن کشور  و گذراندن آزمون زبان  و همینطور گذراندن آزمونی از کتابی حاوی قوانین کشور مورد نظر و همینطور تاریخچه و عرف رایج در کشور  میتوانید تقاضای اقامت دائم از کشور مورد نظر نمایید. مانند هر کشور دیگری برای اخذ اقامت و در نهایت تابعیت کشور اتریش نیز راه های متفاوتی وجود دارد که به آنها اشاره خواهیم کرد:

راه های اخذ تابعیت (پاسپورت) کشور اتریش

 1. اخذ اقامت اتریش ار راه تولد
 2. اخذ اقامت اتریش از راه ازدواج
 3. اخذ تابعیت اتریش از طریق درخواست متقاضی

1-اخذ اقامت اتریش از راه تولد

برای فرزندانی که نتیجه یک ازدواج رسمی هستندو کسانی که قبل از تاریخ 09/01/1983 متولد شده اند: اگر پدر در زمان تولد فرزند استرالیایی باشد و کسانی که بعد از این تاریخ متولد شده اند :یکی از والدین در زمان تولد فرزند تابعیت اتریش را داشته باشند.

اخذ اقامت اتریش از راه تولد  حاصل از ازدواج غیر رسمی: اگر مادر در زمان تولد فرزند تابعیت اتریشی داشته باشد و اگر فرزند (که مادرش غیر اتریشی میباشد) در زمان ازدواج  والدینش  صغیر(زیر 14 سال) و همینطور مجرد باشد.و پدر تابعیت اتریش را داشته باشد.

2اخذ اقامت  اتریش از راه ازدواج

همسر یک فرد که تابعیت اتریشی دارد(این شخص نمیبایست حتما به صورت نسبی اهل اتریش باشد ,این شخص میتواند یک خارجی باشد که تابعیت کشور اتریش را اخذ کرده است) میتواند به تابعی اتریشی برسد در صورتی که:

حداقل بتواند به مدت شش سال در کشور اتریش اقامت قانونی داشته باشد .حداقل مدت پنج سال از این مدت میبایست شخص مورد نظر با همسر خود در یک خانه زندگی مشترک داشته باشد. همچنین شهروندان اتحادیه اروپا میتوانند تابعیت کشور اتریش را به دست آورند اگر به مدت شش سال در کشور اتریش اقامت دائم داشته باشند.

اخذ تابعیت اتریش همچنین برای  افرادی که شهروند اتحادیه ی اروپا نیستند با حداقل ده سال اقامت دائم در این کشور به دست می آید .(البته باید نوع اقامت مشخص و قانونی باشد) متقاضیان همچنین میبایست در زمان اخذ تابعیت اتریشی تابعیت فعلی خود را نفی نمایند.دانش زبان آلمانی,داشتن اطلاعات معمولی از تاریخ این کشور و همچنین عرف و قوانین رایج این کشور در زمان اخذ تابعیت اتریشی الزامی است.

3-اخذ تابعیت اتریش از طریق درخواست متقاضی

یک شخص خارجی میتواند درخواست اخذ تابعیت اتریشی بدهد در صورتی که : به طور دائم حداقل به مدت 30 سال در کشور اتریش زندگی کرده باشد و یا به طور دائم حداقل به مدت 15 سال در کشور اتریش زندگی  کرده باشد و بتواند ثابت کند که  در جامعه ی اتریشی حل شده است و توانسته است در این جامعه به موفقیت های کری و یا اجتماعی رسیده باشد .

همچنین اگر یک زن یا مرد با شخصی از تبعات اتریش ازدواج نماید که در خارج از کشور اتریش زندگی میکند و برای دولت اتریش کار میکند میتواند به تبع او تابعیت این کشور را اخذ کند. همچنین اشخاص خارجی میتوانند تحت شرایط زیر تابعیت کشور اتریش را اخذ کنند :

 • ده سال مداوم و به صورت قانونی در کشور اتریش زندگی کرده باشد
 • نشان دهد که به میزان کافی درامد برای زندگی خود و خانواده اش در سه سال اخیر اقامتش در کشور اتریش داشته است
 • سایقه ی جرم در این کشور را نداشته باشد.
 • میزان مناسبی از زبان آلمانی,تاریخ کشور اتریش ,عرف و روال زندگی اجتماعی در این کشور را بداند
 • بتواند نشان دهد که اعطای تابعیت اتریشی به او از جانب دولت برای کشور اتریش سود داشته باشد(به عنوان مثال شغل مناسبی دارد)

دریافت دوباره ی شهروندی کشور اتریش برای کسانی که تابعیت خود را قبلا از دست داده اند

اگر یک شخص(زن) اتریشی به واسطه ی ازدواج با یک خارجی قبل از تاریخ 1-9-1983 تابعیت اتریشی خود را از دست داده باشد میتواند تقاضای اخذ تابعیت مجدد خود را به دولت اتریش تسلیم کند اگر 2 سال از تاریخ  طلاق و یا فوت شوهر خارجی اش گذشته باشد .

اگر یک شخص اتریشی تابعیت خود را از دست داده باشد در صورتی که قبل از این اتفاق ده سال در این کشور زندگی کرده باشد. و همچنین بعد از این اتفاق به مدت یک سال  به صورت مداوم در کشور اتریش زندگی کند میتواند تقاضای اخذ تابعیت مجدد نماید.

اخذ تابعیت  اتریش از طریق پناهندگی

مهاجرت از طریق پناهندگی راهی پر خطر و سخت است.این راه به عنوان راه مهاجرتی توصیه نمیشود. و معمولا راه های قانونی و راحت تر به عنوان جایگزین پناهندگی پیشنهاد میشود. اما ضروریست چند نکته در باب پناهندگی بدانید.

پناهندگی  از آنجایی شکل گرفت که بعد از جنگ جهانی دوم و آواره شدن عده ی بسیاری از مردم از جمله یهودیان کنوانسیونی به نام کنوانسیون ژنو بین بسیاری از کشورهای جهان شکل گرفت. طبق این کنوانسیون اگر مردمی از یکی از کشور های عضو در کشور خود  در خطر بود میتواند برای حفظ جان و مال خود به کشور ثانی وارد شده و تقاضای اعطای شهروندی نماید.

اتریش نیز از آنجایی که عضو این کنوانسیون میباشد جدای از این مساله نیست. اگر شخصی به عنوان یک پناهجو وارد کشور اتریش شود می تواند از این کشور درخواست اعطای تابعیت کند. پرونده ی فرد مذکور  ابتدا میبایست در دادگاه کشور اتریش مورد بررسی قرار بگیرد و اگر به دادگاه ثابت شود که شخص واقعا در کشور خود در خطر بوده است به شخص مذکور تابعیت و یا همان پاسپورت اتریشی اعطا میشود.

شخص مورد نظر با این پاسپورت تا  حداقل 5 سال اجازه ی سفر به کشور خود را نخواهد داشت.باز هم این نکته ذکر میشود که راه پناهندگی راهی خطرناک و پرفراز و نشیب است و به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

اقدام برای مهاجرت به اتریش

به صورت کلی دولت کشور اتریش اجازه ی دو تابعیتی بودن را به هیچ شخصی نمیدهد مگر اینکه شخص مورد نظر در موقع تولد هر دو تابعیت را اخذ نماید .به عنوان مثال یک شخص  اتریشی که در کشور امریکا به دنیا می آید میتواند هر دو تابعیت را به دست آورد.

اگرچه معمولا اگر شخصی بخواهد تابعیت جدید را اخذ کند در کشور های مختلف باید تابعیت قبلی اش را نفی نماید . البته  استثنا هایی برای این مساله وجود دارد که در بند 28 قانون اساسی کشور اتریش به آنها اشاره شده است .  در این مقاله به بررسی راههای اخذ تابعیت اتریش پرداختیم .

چنانچه قصد اقامت کشورهای اروپایی را دارید و علاقمند به اخذ تابعیت اتریش هستید قبل از هر گونه اقدام و پرداخت و ضررهای یورویی با کارشناسان و وکلای مجرب موسسات حقوقی معتبر تماس گرفته و از مشاوره حقوقی  تلفنی رایگان در باب اخذ تابعیت اتریش برخوردار شوید .

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *