مهاجرت به کشور بلاروس

اخذ اقامت بلاروس از طریق پناهندگی

اخذ اقامت بلاروس از طریق پناهندگی

یکی از راه‌های انتخابی افراد جهت مهاجرت و اقامت در کشور بلاروس، اخذ اقامت بلاروس از طریق پناهندگی می باشد. براساس قوانین حاکم بر بلاروس، افراد خارجی جهت ورود به این کشور می بایست دارای ویزای بلاروس باشند. برای آشنایی بیشتر در این زمینه پیشنهاد می نماییم “مقاله مهاجرت به بلاروس را مطالعه بفرمایید.

درباره پناهندگی کشور بلاروس

مهاجران پناهنده ای که عازم بلاروس هستند، در اکثر موارد در مرز این کشور مورد بازرسی قرار می گیرند. گرچه هیچ مکانی را جهت اردوگاه و کمپ برای پناهندگان در نظر نگرفته است. اما چند مرکز اسکان موقت برای پناهجویان در این کشور وجود دارد. جهت اخذ اقامت بلاروس از طریق پناهندگی، پناهجو بایستی اقامت 7 ساله در این کشور داشته باشد. مشروط بر این که کلیه قوانین و مقررات ملی حاکم بر این کشور را رعایت نمایند.

از سال 1997میلادی تا امروز، بالغ بر 3000 پناهنده ازسوی 33 کشور دنیا جهت پناهندگی به بلاروس مهاجرت نموده‌اند. بنابراین درصد پذیرش پناهندگی از سوی کشور بلاروس نسبت به سایر کشورها بیشتر خواهد بود. پلیس کشور بلاروس به هیچ فردی اجازه نزدیک شدن به مرز را نمی دهد. حتی توریست ها نیز اجازه نزدیک شدن به مرز را ندارند. دپلیس از نزدیک شدن افرادی که اقامت دائم در بلاروس را ندارند و حتی دانشجویانی که دارای ویزای تحصیلی این کشور هستند، جلوگیری می‌نماید.

اخذ اقامت بلاروس از طریق پناهندگی

در اینجا تصمیم داریم آمار پناهندگان این کشور را مورد بررسی قرار دهیم. این آمار می تواند برای شما جهت اخذ اقامت بلاروس از طریق پناهندگی مفید واقع گردد. با این حال در سال 2014 تعداد پناهنگانی که قانونی مقیم آنجا هستند، حدودا 891 نفر می باشد. رژیم و سیاست بلاروس به گونه‌ای بوده است که مخالفان سیاسی این کشور را به خروج از کشور تشویق می‌کند. بنابراین بلاروس از شهروندان فعال که باعث تغییرات اجتماعی و اقتصادی مثبت می شوند، استقبال می نماید.

بر طبق آمارهای به دست آمده در سال 2010 تعداد 700 پناهنده از سوی افغانستان در این کشور پناهنده شده‌اند. این تعداد به میزان 20 درصد در نیمه اول سال 2010 افزایش داشته است. هر ساله تقریبا 200 نفر به عنوان پناهنده روانه بلاروس می شوند. در سال های گذشته از سوی گرجستان به این کشور نیز پناهنده مهاجرت نموده است.

مدارک درخواست پناهندگی در بلاروس چیست؟

اخذ اقامت بلاروس از طریق پناهندگی مستلزم ارائه شرایط و مدارکی است که می بایست توسط متقاضی مهیا گردد. این مدارک به شرح ذیل می باشند:

 • چنانچه فرد پناهنده دارای خانواده (همسر و فرزند) باشد، حضور آنان در وقت مصاحبه الزامی می باشد. چراکه مشخصات هویتی آنان جهت پناهندگی در بلاروس می بایست ذکر گردد.
 • ارائه اسناد هویتی پناهجو مانند شناسنامه و پاسپورت
 • تکمیل و ارائه فرم درخواست پناهندگی

در هنگام درخواست پناهندگی، عکس و اثر انگشت فرد متقاضی از سوی پلیس یا مرکز پناهندگان گرفته می شود. اصطلاح به این مرحله registration می گویند. دولت بلاروس پناهجویان را در کمپین های مخصوص پناهندگان مستقر می نماید. به طور معمول کسانی که به صورت خانوادگی پناهنده می شوند، یک کارت برای آنها صادر می گردد. این کارت نشانگر این است که آنها به عنوان پناهجو وارد خاک این کشور شده اند. توجه داشته باشید که ارائه این کارت جهت حمایت های مالی الزامی است.

انواع پناهندگى در بلاروس کدامند؟

در کشور بلاروس، جنبه های مختلفی برای پناهندگی تعریف شده است. بنابراین می‌تواند بیانگر این باشد که این کشور به صلح و آرامش و پناه دادن به افراد اهمیت زیادی قائل است. انواع پناهندگی در بلاروس شامل موارد ذیل است:

 • پناهندگى سیاسى
 • پناهندگى‌ اجتماعی
 • پناهندگى نظامى
 • پناهندگی اقتصادی

انواع ویزای بلاروس

ویزای بلاروس در انواع مختلفی از سوی دولت این کشور صادر می گردد. در ذیل به انواع آن اشاره نموده و شرح می دهیم:

ویزای ترانزیت بلاروس (نوع B)

 • این نوع ویزا جهت تردد و حمل و نقل از راه خاک کشورهای همسایه به بلاروس صادر می گردد.
 • این ویزا مختص افرادی است که قصد عبور از این‌کشور را داشته و الباقی سفر را درکشور دیگری اقامت دارند.
 • این ویزا می تواند به صورت چند ساعته و حداکثر یک روزه باشد.
 • اما نکته مهم اینجاست که فرد متقاضی می بایست در تاریخ و زمان مقرر خاک کشور بلاروس را ترک کند.
 • جهت اخذ این ویزا می بایست ویزای درج خورده در پاسپورت از سوی متقاضی ارائه گردد.

ویزای کوتاه مدت بلاروس (نوع C)

این نوع ویزا به صورت کوتاه مدت بوده و مختص اتباع خارجی است. افرادی که با اهداف کسب وکار، گردشگری، ملاقات‌های خصوصی و شخصی، و آموزش و پرورش به این کشور سفر کرده‌اند. طول مدت اعتبار این ویزا محدود بوده و به مدت 3 ماه می باشد.

ویزای بلند مدت بلاروس (نوع D)

و اما چنانچه طول مدت اقامت فرد خارجی در بلاروس بیشتر از 3 ماه باشد، می تواند این ویزا را دریافت نماید. ویزای نوع D، حداکثر به مدت 12 ماه در صورت واجد شرایطی قابل تمدید می باشد. این ویزا برای افرادی صادر می‌گردد که درزمینه‌های کسب‌وکار، رویدادهای فرهنگی و روزنامه‌نگاری، مشارکت در جنبه‌های ورزشی عازم بلاروس شده‌اند. مدت زمان ویزای نوع D بر اساس نوع درخواست دعوتنامه فرد متقاضی تعیین و مشخص می گردد.

کلیات پناهندگی به بلاروس چیست؟

چنانچه پناهجو به‌طور قانونی و در دست داشتن ویزا، وارد خاک بلاروس گردد، طی شرایطی می‌تواند اخذ اقامت بلاروس نماید. بدین ‌صورت که پس از ورود به این ‌کشور به ادارات پناهندگی مراجعه نموده و شرایط خود را بیان می‌دارد. اگر قوانین و ضوابط در مورد پناهندگان شامل فرد پناهجو گردد، موفق به اخذ پناهندگی بلاروس می‌گردد. درنهایت پس از گذشت چند سال می‌توانند به اقامت دائم در این کشور دست یابد.

به‌طور کلی کشور بلاروس نسبت به سایر کشورها، شرایط آسان تری را برای پناهجویان در نظر گرفته است. این مقاله درخصوص اخذ اقامت بلاروس از طریق پناهندگی برای شما به نگارش درآمد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مهاجرت از طریق پناهندگی را به شما عزیزان توصیه نمی‌کند. چراکه خطرات و مشکلات فراوانی در این وجود دارد که تحمل این مشکلات از عهده هر شخصی برنمی‌آید.

ناگفته نماند در برخی موارد نیز باعث به خطر افتادن جان پناهنده و حتی منجر به مرگ او می‌شود. بنابراین پیشنهاد ما انتخاب روش‌های دیگر مهاجرت به این کشور است. مقاله تحصیل در کشور بلاروسو “مقاله سرمایه گذاری در بلاروس را مطالعه بفرمایید. برای کسب مشاوره و اطلاعات بیشتر در این زمینه ازطریق تماس تلفنی رایگان و یا مراجعه حضوری اقدام بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *