مهاجرت به کشور نروژ

پناهندگی در نروژ

پناهندگی در نروژ

پناهندگی در نروژ روند نزولی داشته زیرا پناهندگی یکی از دشوارترین راه های مهاجرت است و قوانین سخت گیرانه ای را برای جلوگیری از مهاجرت قاچاقی تعیین نموده. نروژ یکی از کشورهای اروپایی و در همسایگی کشورهای سوئد، دانمارک و فنلاند قرار گرفته است. مردم این کشور از امکانات رفاهی بسیار مناسبی برخوردار هستند و در لیست مرفه ترین مردم جهان قرار گرفته اند. راه های مختلفی برای مهاجرت به نروژ وجود دارد که پیشنهاد کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جایگزین نمودن این راه ها بجای مهاجرت قاچاقی به نروژ است. تحصیل، کار، سرمایه گذاری از جمله راه های قانونی هستند که امکان اخذ اقامت دائم نروژ را برای متقاضیان بهمراه دارد.

افرادی که از طریق راه های قاچاقی به این کشور مهاجرت می نمایند، در صورتیکه قبل از رسیدن به این کشور هویت را در دیگر کشورها به ثبت رسانیده باشند، طبق قانون دوبلین به اولین کشوری که مشخصات و هویت ثبت گردیده است، بازگردانده خواهند شد. براساس قوانین دوبلین در اروپا درخواست پناهندگی افراد می باید در اولین کشور اروپایی که مشخصات و هویت فرد ثبت گردیده است رسیدگی شود. در حقیقت پناهنده کسی است که به دلایل قابل قبولی همچون جنگ، حبس و بلایای طبیعی مجبور به ترک زادگاهش شده و درخواست پناهندگی به دیگر کشورها را دارد.

شرایط پناهندگی در نروژ

اگر چه این کشور پس از تأسیس شورای حمایت از پناهجویان، بعنوان یکی از بزرگترین طرفداران پناهندگان در جهان شناخته می شود، اما در سال های 2015 تا 2016 با افزایش سیل مهاجرت افراد به کشورهای اروپایی این کشور محدودیت های بسیاری را در قبال پناهجویان اعمال نموده و در برخی موارد شاهد تعطیل شدن کمپ های مهاجرین در این کشور هستیم. در حال حاضر سیاست های کشور نروژ برای پذیرش پناهجویان تغییر کرده است و درصد قبولی پناهندگی در نروژ بطور چشمگیری کاهش یافته است.

بطور کلی درخواست پناهندگی در نروژ به دو طریق انجام می گیرد که در جدول زیر نشان داده شده است:

انواع درخواست پناهندگی در نروژ توضیحات
درخواست پناهندگی در خارج از نروژ ارائه درخواست پناهندگی در نروژ به این روش خارج از مرزها و از طریق UNHCR انجام می گیرد و این سازمان با بررسی شرایط متقاضیان درخواست پناهندگی افراد را به دولت نروژ ارائه می نماید.
درخواست پناهندگی در کشور نروژ در این روش متقاضیان از طریق راه های غیر قانونی وارد خاک این کشور گردیده و درخواست پناهندگی شان را به اداره پلیس این کشور نموده اند. در این روش متقاضیان می بایست با بیان حقایق نسبت به درخواست خود اقدام نمایند. دولت نروژ با ثبت مشخصات و تشکیل پرونده پناهندگی نسبت به بررسی پرونده وی اقدام نموده و متقاضیان به کمپ های مهاجرین انتقال داده خواهند شد.

چگونگی درخواست پناهندگی در نروژ

افراد پس از ورود به خاک این کشور می باید با مراجعه به نزدیکترین پلیس مرزی درخواست پناهندگی خود را به این کشور اعلام نمایند. دولت نروژ پس از تشکیل پرونده پناهندگی جلساتی را برای مصاحبه و بررسی دلایل ترک زادگاه پناهجو برگزار می نماید. در صورتیکه دلایل فرد مورد نظر مورد قبول واقع گردد، امکان اخذ اقامت نروژ را خواهند داشت. در برخی موارد مشاهده شده است که با درخواست پناهندگی افراد موافقت نگردیده است، در اینگونه موارد فرد امکان اعتراض و بررسی دوباره پرونده خود را از طریق وکیل حقوقی خواهد داشت.

اما اگر باز هم با رد درخواست خو مواجه گردد، فرد می باید خاک این کشور را ترک نماید. دولت نروژ هزینه بازگشت این افراد را پس از گذشت 2 هفته از اعلام نتیجه پرداخت می نماید، اما در صورتیکه فرد در طی این مدت این کشور را ترک ننماید، وی بصورت قانونی به زادگاهش انتقال داده و همچنین خود فرد ملزم به پرداخت هزینه بازگشت به زادگاهش می باشد.

اما آن دسته از افرادی که موفق به دریافت اقامت این کشور از طریق پناهندگی شده اند، امکان دریافت اقامت برای همسر و فرزندان کمتر از 18 سال خود را خواهند داشت. البته اخذ اقامت نروژ بدین طریق مشروط به تمکن مالی وی برای تأمین هزینه زندگی در این کشور است. لازم بذکر است فرد برای اخذ اقامت این کشور برای همسر خود می باید حداقل بمدت 2 سال با یکدیگر زندگی مشترک را سپری نموده باشند.

چگونگی درخواست پناهندگی در نروژ

اخذ اقامت دائم از طریق پناهندگی در نروژ

پس از آنکه دولت با درخواست پناهجویان موافقت نمود، به آنان اقامتی 3 ساله داده خواهد. این دسته از افراد می باید طی این مهارت زبان نروژی را کسب و نسبت به تاریخ و فرهنگ این کشور اطلاعات لازم را دریافت نمایند. پس از پایان اعتبار اقامت موقت پناهجویان امکان درخواست اقامت دائم نروژ را خواهند داشت. لازم بذکر است شهروندی و پاسپورت کشور نروژ پس از گذشت 7 سال زندگی در این کشور به پناهجویان تعلق خواهد گرفت. همانطور که می دانید پناهندگی با ریسک بالایی همراه است و علاوه بر این پروسه درخواست بسیار زمانبر می باشد و پناهندگان در این مدت اجازه انجام کار در نروژ و یا تحصیل و … را نخواهند داشت.

اما پس از اخذ اقامت این کشور از مزایای زیر برخوردار خواهند شد:

  • امکان زندگی در کشوری مدرن
  • امکان سفر به دیگر کشورهای اروپایی بدون اخذ روادید
  • امکان بهره مندی از مزایای تحصیل رایگان در نروژ
  • امکان دریافت اقامت دائم بری همسر و اعضای خانواده پناهجو

مهاجرت قانونی و اصولی به نروژ

با توجه به کاهش آمار قبولی پناهندگی در نروژ مهاجرت از طریق پناهندگی روش مطمئن و مناسبی برای مهاجرت به این کشور نیست. اما افراد می توانند با اخذ یکی از ویزاهای کشور نروژ از جمله ویزای تحصیلی و یا ویزای کاری نروژ به این کشور مراجعت نموده و از طریق راه های قانونی اقامت دائم این کشور را برای خود و اعضای خانواده خویش دریافت نمایند. دانشگاه های نروژ بسیار معتبر بوده و از آنجائیکه تدریس در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی ارائه می گردد، دانشجویان بین المللی زیادی را بخود جذب نموده اند. دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود با یافتن شغل مورد نظر خود امکان اخذ اقامت پس از تحصیل در نروژ را داشته و از این طریق می توانند اقامت دائم و پس از آن نسبت به اخذ تابعیت نروژ اقدام نمایند.

با توجه به شرایط مهاجرت به نروژ کار از دیگر راه هایی است که افراد با دریافت پیشنهاد کاری و ویزای کار نروژ امکان مهاجرت به همراه اعضای خانواده خود را خواهند داشت. کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره با ارائه اطلاعات مورد نیاز مهاجرتی سعی در راهنمائی و یاری رساندن به متقاضیان عزیز را دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *