مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » نروژ » پناهندگی در نروژ

پناهندگی در نروژشنیده ها در مورد شرایط پناهندگی در نروژ ضد و نقیض بوده و برخی افراد درک درستی از موضوع پناهدگی ندارند در حالت کلی پناهنده به شخصی گفته می شود که امنیت و جان او در کشورش به دلایلی در خطر است ، حال اینکه چه دلیلی می تواند مسبب این موضوع شود که پناهندگی او مورد قبول قرار بگیرد را در ادامه این مقاله بررسی نموده و از آخرین قوانین پناهندگی در نروژ با شما سخن می گوییم.

در سال های اخیر بعد از هجوم پناهنده ها به اروپا بسیاری از کشورهای این اتحادیه برای پذیرش پناهنده ها شرایط جدیدی را اتخاذ کردند که در سال های اخیر به این شدت سختگیرانه نبود و آن هم به دلیل سیل ورود غیرقانونی بسیاری از پناهنده ها بود که باعث شد برخی از این کشورها علی رغم قوانین کنوانسیون ژنو از پذیرش برخی پناهندگان امتناع کنند و ما هم بهتر دیدیم که ذهن خواننده این مطلب را از ابتدا با شرایط قانونی پناهندگی در نروژ و یا سایر کشورها آگاه سازیم ، در حالت کلی یک پناهنده یعنی شخصی که به دلیل قومیت ، منشاء و اصل ، رنگ پوست ، دین ، ملیت ، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص یا دیدگاه های سیاسی و ترس از آزار و شکنجه با بازگشت به کشور خود از خطر واقعی مجازات اعدام ، شکنجه یا رفتارهای غیرانسانی و یا تحقیرآمیز قرار دارد .
نروژ روش های مختلفی برای متقاضیان پناهندگی دارد :

اگر از یک کشور هستید که ساکنان می توانند از مقامات دولتی خود کمک بگیرند ، درخواست پناهندگی شما در عرض 48 ساعت پردازش خواهد شد  .

اگر شما تبعه ای از کشورهایی نظیر بنگلادش ، بلاروس ، نپال ، روسیه (تنها روسای قومی) یا کوزوو (فقط اقلیت ها) هستید می توانید درخواست پناهندگی خود را ظرف سه هفته انجام دهید .

اگر قبل از ورود به نروژ در یک کشور اروپایی دیگر بوده اید ، به آنجا بازگردانده می شوید.  این روش دوبلین نامیده می شود و به این معنی است که شما به آن کشوری فرستاده می شوید که ابتدا به آن ورود کردید مسئول رسیدگی به پرونده پناهندگی شما است .

 

همه متقاضیان دیگر درخواست های خود را طبق روال معمول پردازش می کنند و ایرانیان هم این مسیر را طی می کنند ، این بدان معنی است که شما می توانید در نروژ باقی بمانید در حالی که UDI پردازش درخواست شما را انجام می دهد و معمولا پس از چند ماه پاسخ خواهید گرفت.

شاید اگر یک پناهنده بخواهد این مسیر را طی کند بهتر است قبل از هر اقدامی از قوانین و شرایط پناهدگی آگاه باشد ، چرا که آنچه در اینجا از زبان افراد می شنوید بلاشک قوانینی نیست که در آنجا یک پناهنده از بدو ورود طی می نماید و بهتر است این مسیر را از همین ابتدا اصولی طی نمایئد . چرا که در بسیاری از کشورهای اروپایی میزان پذیرش پناهده ها کاهش داشته و برخی از آنها نیز به کشورشان بازگردانده شدند و این به این دلیل است که خیلی از این افراد به عنوان یک پناهنده غیرقانونی از طریق مرزهای آسیا و اروپا وارد شده و این خلاف آن چیزی است که قانون می گوید زیرا شخصی که می خواهد در کشور نروژ پناهنده شود در این کشور باشد یا به مرز این کشور رسیده باشد . در سال های اخیر در نروژ نیز لیستی از سوی اداره امور پناهندگان اعلام شده که اتباع ایرانی کمترین سهم را در پذیرش مهاجرانی که از کشورشان به اروپا پناه آورده اند داشته بیشترین جمعیت این پناهده ها از افغانستان و سایر کشورهای جنگ زده بودند که دولت نروژ اولویت پناهندگی را به آنها و مردم کشورهای جنگ زده داد اما تعداد زیادی از همین اتباع افغانی هم به کشورشان بازگردانده شدند ، دلایل بازگشت دادن یک پناهده متفاوت خواهد بود و شما می توانید برای مهاجرت از راه های قانونی استفاده نمائید .

همانطور که خواندید اگر شخصی بخواهد در نروژ پناهده شود باید در این کشور حضور داشته باشد ، بعد از ورود در اولین قدم باید در اداره پلیس این کشور درخواست پناهدگی دهد که از هویت او و نحوه ورود او به خاک نروژ سوال خواهد شد و سپس انگشت نگاری می شود و به سپس به محل اولیه اقامت پناهدگان منتقل می شود در آنجا با حقوق و قوانینی که باید رعایت کند آشنا می شود و سپس از او تست های پزشکی گرفته می شود ، سازمانی به نام NOAS  از حقوق پناهجویان در نروژ حمایت می کند نقش NOAS در مرکز پذیرش ارائه اطلاعات به پناهجویان است.  این اتفاق در سه روز اول ورود به کمپ اتفاق می افتد.  اطلاعات شامل یک فیلم و مکالمه فردی با یک عضو کارکنان NOAS است که به شما یک مرور کلی از پرونده پناهندگی و حقوق و تعهدات شما می دهد تا شما را آماده ارائه درخواست پناهندگی به UDI نماید ، معمولا برای این گفتگو با زبان مادری شما نیز مترجم پیش بینی شده است ، سپس شما به مهم ترین مرحله پناهدگی می رسید و باید مصاحبه شوید ، UDI  یک سازمان دولتی است که تعیین می کند که آیا شما حق اقامت دارید یا خیر ، شما باید خیلی شفاف و دقیق دلیل خود برای پناهندگی در نروژ و آنچه که شما رابرای بازگشت به کشورتان باز می دارد را بیان نمائید . مصاحبه معمولا بین سه تا پنج ساعت طول می کشد.  در طی این مصاحبه یک مترجم وجود خواهد داشت.  مترجم به قاعده حرفه ای احترام می گذارد و دیگران را در مورد هرگونه بیانیه یا بیانیه ای که در طی مصاحبه انجام می شود اطلاع رسانی نمی کند  .

بعد از انجام مصاحبه شما به محل نگهداری پناهندگان برمی گردید تا منتظر جواب درخواست پناهندگی خود باشید در این مدت شما حمایت اقتصادی را از سوی دولت برای جای زندگی و خورد و خوراک خواهید داشت و اگر شما با خانواده خود مهاجرت نموده اید می توانید به صورت شخصی زندگی کنید ولی در اینصورت شما حمایت مالی نخواهید داشت .

اگر UDI تشخیص دهد که یکی از دلایل بر درخواست پناهدگی شامل حال شما می شود با اقامت شما موافقت خواهد شد و شما سپس بعد از چند هفته یا چند ماه به شهرداری منتقل خواهید شد . شما در دوره های آموزشی برای یادگیری زبان نروژی و شیوه زندگی نروژی ، از جمله قوانین و مقررات مهم کشور آموزش می بینید . هدف از این دوره ها ارتقای شانس شما برای کسب کار است تا بتوانید از خودتان حمایت کنید . اگر از لحاظ اقتصادی مستقل هستید می توانید درخواست دهید در محل درآمد خود باشید ، اگر پذیرش شما رد شود شما می توانید با داشتن یک وکیل رایگان اعتراض خود را تا سه هفته بعد از دریافت جواب منفی ارائه نمائید . اگر درخواست شما مجددا رد شود باید به کشور خود بازگردید شما تا سه هفته باید مقدمات سفر خود را به صورت داوطلبانه فراهم سازید ، اگر خودتان درخواست بازگشت ندهید اداره پلیس شما را به کشورتان بازمی گرداند هزینه های بازگشت به عهده خود متقاضی است .

اگر بعد از خواندن این مقاله در ارتباط با راه های قانونی مهاجرت نیاز به اطلاعات داشتید حتما می توانید با جستجو در مقالات سایر بخش های مهاجرتی نروژ  بخوانید ، اگر شما شرایط تحصیل را دارا باشید می توان یکی از بهترین گزینه ها را برای مهاجرت به نروژ استفاده از ویزای تحصیلی این کشور دانست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *