شرایط جمهوری چک

هزینه زندگی در چک

هزینه زندگی در چک

یکی از موارد قابل توجه درباره کشور چک هزینه زندگی در چک است که این هزینه نسبت به بسیاری از کشورها ارزان تر و مقرون به صرفه تر است. مطمئنا بررسی هزینه زندگی چک برای افرادی که خواهان زندگی در این کشور یا خواهان انجام کار و یا سرمایه گذاری در این کشور هستند مسئله ای مهم است. چک امروز به عنوان یکی از کشورهای ارزان در منطقه مرکز اروپا شناخته می شود. این کشور که عضو اتحادیه اروپا، و بسیاری از سازمان های بین المللی است مسیر و مکان مناسبی برای ورود با بازار بزرگ اتحادیه اروپا و زندگی و کار در قاره اروپا است. این کشور همچنین یکی از زیباترین شهرهای قاره اروپا را در خود جای داده است و زندگی در آن بسیار لذت بخش است. جهت بررسی بیشتر هزینه ها همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را منتشر نموده اند.

زندگی در چک

جمهوری چک کشور در مرکز اروپا و محصور در خشکی در میان کشورهای لهستان، اتریش، آلمان و اسلواکی است. پراگ پایتخت جمهوری چک است و از نظر تاریخی، پراگ پایتخت امپراتوری روم مقدس، شهری مهم در اتریش، مجارستان و پایتخت چک اسلواکی بوده است. این شهر اکنون یکی از پر بازدیدترین شهرها در اروپا تبدیل شده است. این کشور که زمانی با چک اسلواکی یکی بوده امروز جدا شده و به جمهوری چک تبدیل شده است. واحد پول این کشور کرون چک می باشد که با نام اختصاری CZK شناخته می شود و نماد آن CZK می باشد. در حال حاضر در ماه ژانویه سال 2022، 1 کرون چک CZK معادل با 0.042$ (دلار آمریکا) می باشد.

جمهوری چک شاید یکی از کشورهایی است که نادیده گرفته می شود اما به آرامی هر ساله محبوب تر می شود. از شهرهای شلوغ و پر جنب و جوش پراگ و برنو گرفته تا محل هایی ساکت تر و آرام تر از شهرهایی مانند پلزن و استراوا، جمهوری چک پایانی برای کشف ندارد. میزان درآمد مردم در چک نیز مطلوب می باشد. میانگین درآمد در چک ذیلا بررسی شده است:

میانگین درآمد در چک

هزینه زندگی در چک در سال 2022

شاید یکی از بهترین مزایای زندگی و مهاجرت به چک، هزینه زندگی در آن است. در مقایسه با بیشتر کشورهای اروپایی، وقتی از هزینه های کالاها و خدمات سخن گفته می شود جمهوری چک پایین تر از حد متوسط در اتحادیه اروپا است. هنگامی که پایتخت هایی مانند پراگ و پاریس را با یکدیگر مقایسه می کنید، همه چیز از موزه ها تا آپارتمان های اجاره ای در جمهوری چک به مراتب ارزان تر است. با این حال از نظر فرهنگ غنی و تنوع حس بهتری نیز خواهید داشت. طبق آمار های اعلام شده میزان هزینه زندگی در جمهوری چک در سال 2022 برای یک فرد به صورت ماهیانه در حدود CZK34459 (کرون چک) می باشد. این در حالی است که این میزان هزینه برای یک خانواده 4 نفره به طور میانگین در حدود CZK34459 (کرون چک) می باشد.

به صورت کلی جمهوری چک از 60% کشورهای جهان ارزان تر است و 47% از کشورهای شرق اروپا نیز ارزان تر می باشد. در نمودار زیر می توانید میزان مشارکت هزینه ها را در جمهوری چک ببینید:

میزان مشارکت هزینه ها را در جمهوری چک

خورد و خوراک از هزینه های زندگی در چک

همانطور که مشاهده کردی عمده هزینه زندگی در جمهوری چک را که حدود 30% است صرف هزینه خورد و خوراک می شود. در جدول زیر می توانید هزینه برخی از اقلام مصرفی را در سال 2022 مشاهده کنید.

آیتم هزینه
1 لیتر شیر پرچرب CZK21
1 قرص نان CZK16
1 کیلوگرم برنج CZK38.47
1 کیلوگرم سیب CZK34
1 کیلوگرم سیب زمینی CZK21.94
1 کیلوگرم گوجه CZK50.26
1 کیلوگرم پیاز CZK20.42
1 بطری 1.5 لیتری آب CZK13.90
1 شانه تخم مرغ CZK42.33
1 کیلوگرم گوشت مرغ CZK145.41
1 کیلوگرم موز CZK31.17
1 کیلوگرم پرتقال CZK36.33

هزینه زندگی و اقامت در جمهوری چک

خوشبختانه، هزینه اقامت جمهوری چک بسیار پایین تر از سایر کشورهای اروپایی است و این گزینه ای مناسب برای افرادی است که به دنبال مهاجرت به خارج از کشور هستند. البته باید به شما هشدار دهیم که هزینه اجاره در چک به خصوص در پراگ طی 3-4 سال گذشته به طور پیوسته در حال افزایش بوده است و احتمالا این روند ادامه خواهد داشت. اگر به دنبال مکانی ارزان تر هستید، می توانید نکاهی به بیرون از مراکز شهرها داشته باشید. به طور کلی، یافتن یک خانه یا آپارتمان یک خوابه در مناطق گران چک کمتر از CZK10000 الی CZK12000 (کرون چک) در هر ماه غیرممکن است.

در حال حاضر هزینه اجاره ماهیانه آپارتمان یک تخته در مرکز شهری در کشور چک در بازه CZK9000 الی CZK25000 (کرون چک) است. در حالتی که این بازه برای یک آپارتمان 3 خواب در مرکز شهر در بازه CZK15,000 الی CZK45000 (کرون چک) می باشد. در جدول زیر هزینه میانگین اجاره و خرید آپارتمان در جمهوری چک آورده شده است:

آیتم هزینه میانگین
کرایه ماهیانه آپارتمان 1 تخته در مرکز شهر CZK14839
اجاره ماهیانه آپارتمان 3 تخته در مرکز شهر CZK24414
اجاره ماهیانه آپارتمان 1 تخته در خارج شهر CZK11637
کرایه ماهیانه آپارتمان 3 تخته در خارج شهر CZK17931
خرید خانه هر متر مربع در مرکز شهر CZK98876
خرید خانه هر متر مربع در خارج شهر CZK70686

هزینه زندگی در چک و حمل و نقل

خوشبختانه هزینه حمل و نقل در جمهوری چک یکی از ارزان ترین ها در قاره اروپا است. با این حال حدود 11.5% از میزان هزینه زندگی در چک صرف حمل و نقل می شود. می توانید انواع مختلفی از بلیط ها را بصورت ساعتی، روزانه، ماهانه و سالانه انتخاب کنید. اگر می دانید که حداقل یک سال اقامت چک را خواهید داشت توصیه می کنیم بلیط های سالانه بخرید زیرا ارزان تر خواهند بود. در جدول زیر میزان هزینه حمل و نقل در چک را مشاهده می کنید:

آیتم هزینه میانگین
حمل و نقل ماهیانه CZK520
یک لیتر بنزین CZK31.9
تعرفه تاکسی CZK40
تعرفه یک کیلومتر تاکسی CZK28
یک بلیت تک سفره حمل و نقل عمومی CZK24
خرید ماشین تویوتا کورولا سدان CZK490384

هزینه زندگی در پراگ چک

شهر پراگ چک که پایتخت جمهوری چک است گران ترین شهر این کشور برای زندگی است. این شهر همچنین توریستی ترین شهر چک است و هر سال میزبان هزاران گردشگر و بازدید کننده است. مهاجرین دانشجوی نیز برای تحصیل در چک غالبا به این شهر مهاجرت می کنند. پس از شهر پراگ، شهرهای برنو و استراوا از گران ترین ها می باشد. هزینه اقامت در این شهر برای یک نفر ماهیانه حدود CZK35000 (کرون چک) تخمین زده شده است. در حالی که این هزینه برای زندگی یک خانواده 4 نفره در شهر پراگ حدود CZK68000 (کرون چک) اعلام شده است. بررسی هزینه های زندگی در شهر های مختلف چک به متقاضیان امکان بررسی به صرفه بودن مهاجرت را می دهد.

در لیست زیر میزان هزینه برخی از اقلام مصرفی در شهر پراگ را ملاحظه می کنید:

 • هزینه 3 وعده غذایی در یک رستوران میان رده در پراگ برای 2 نفر: CZK750 (کرون چک)
 • هزینه 1 لیتر شیر در شهر پراگ: CZK82 (کرون چک)
 • هزینه 1 شانه تخم مرغ: CZK15 (کرون چک)
 • هزینه 1 کیلوگرم برنج: CZK41 (کرون چک)
 • هزینه 1 کیلوگرم سیب زمینی: CZK41 (کرون چک)
 • هزینه 1 کیلوگرم گوجه: CZK50 (کرون چک)
 • هزینه 1 کیلوگرم گوشت مرغ: CZK89 (کرون چک)
 • هزینه اجاره ماهانه آپارتمان 1 تخته در مرکز شهر پراگ: CZK20167 (کرون چک)
 • هزینه اجاره ماهانه آپارتمان 3 تخته در مرکز شهر پراگ: CZK34737 (کرون چک)
 • هزینه حمل و نقل ماهیانه در شهر پراگ: CZK550 (کرون چک)
 • هزینه 1 لیتر بنزین در پراگ: CZK27 (کرون چک)

هزینه زندگی در چک و مالیات

هزینه زندگی در چک و مالیات

دو روش برای پرداخت مالیات در چک وجود دارد. شما می توانید از قانون 40 به 60 استفاده کنید یا می توانید از میزان کل درآمد خود مالیات بگیرید. نحوه انجام این کار روی ویزای شما تأثیر می گذارد، بنابراین قبل از اقدام، حتما روش خود را هم با حسابدار و هم با مشاور بررسی کنید. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات کامل و یا کمک در تکمیل اظهارنامه مالیاتی، با یک حسابدار حرفه ای مشورت کنید. قانون 60 به 40 بیان می کند که افراد دارای مجوز تجاری می توانند به طور خودکار %60 از درآمد خود را به عنوان هزینه کسر کنند و فقط 40% باقیمانده از آن ها را مالیات بدهند. این بدان معناست که پیش پرداخت مالیات بر درآمد، مالیات اجتماعی و بیمه درمانی شما بر اساس 40% درآمد شما محاسبه می شود. لذا برای پرداخت مالیات در این کشور دو روش به متقاضیان ارائه می گردد.

مالیا یکی از مهمترین درآمد های دولت ها می باشد. جمهوری چک نیز بخشی از امور خود را به پشتوانه مالیات مردم اداره می کند. لذا مالیات در این کشور نیز دارای اهمیت بالایی می باشد. متقاضیان می توانند با بررسی میزان مالیات در این کشور و تطبیق آن با درآمد، مقرون به صرفه بودن مهاجرت را نیز بررسی کنند.

هزینه زندگی در چک و مدیریت آن

هزینه های زندگی در چک هرگز به 0 نمی رسند. اما می توان آن ها را مدیریت و کاهش داد. متقاضیان می توانند برای این مسئله از تکنیک های مختلفی استفاده کنند. کاهش هینه ها کمی تواند مهاجرت به این کشور را مقرون به صرفه تر نماید. همچنین از بروز مشکلات مالی برای متقاضیان مهاجرت نیز جلوگیری می شود. از این رو مدیریت هزینه برای بسیاری از دانشجویان حائز اهمیت می باشد. برخی از روش های کاهش هزینه زندگی در چک عبارتند از:

روش های کاهش هزینه زندگی در چک

هزینه زندگی در چک و مقایسه آن

هزینه زندگی در چک نسبت به دیگر کشورهای هم رده پایین تر است. این کشور همواره در تلاش است تا رفاه شهروندان خود را به خوبی افزایش دهد. از این رو متقاضیان نیز از رفاه ایجاد شده در این کشور بهره مند خواهند شد. مهاجرت به چک مستلزم بررسی هزینه زندگی در آن و مقایسه مقرون به صرفه بودن مهاجرت می باشد. هزینه زندگی در چک به نسبت از کشورهای فرانسه، انگلستان و ایتالیا پایین تر می باشد.

هزینه مراقبت های بهداشتی در چک

به عنوان یک مقیم در جمهوری چک، از شما خواسته می شود وارد سیستم مراقبت های بهداشتی عمومی چک شوید، به این معنی که پیش پرداخت های ماهانه را نیز مستقیما به شرکت بیمه پرداخت خواهید کرد. اینها همچنین بر اساس میزان درآمد گزارش شده در زمان مالیات تعیین می شود، اما وقتی برای اولین بار مهاجرت به جمهوری چک را انجام می دهید با حداقل مقدار شروع می کنید که هر سال نیز کمی افزایش می یابد. برای سال 2022، این مبلغ CZK2.532 (کرون چک) در هر ماه است. چنانچه خواستار مهاجرت به کشورهای اروپایی و آمریکایی هستید می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید و از مشاوره و راهنمایی آنها بهره مند گردید.

سوالات پرتکرار در باب هزینه زندگی در جمهوری چک

در این بخش مفتخر به پاسخگویی سوالات پرتکرار در باب هزینه زندگی در جمهوری چک می باشیم:

 • هزینه ها در کشور چک بطور کلی به چه میزان است؟ کشور چک به عنوان یکی از کشورهای عضور اتحادیه اروپا می باشد. هزینه ها به طور کلی در این کشور نسبت به کشور های دیگر در حوضه اروپا بسیار مقرون به صرفه است. البته هزینه های زندگی به طور کلی شهر به شهر متفاوت خواهد بود.
 • مسکن در این کشور چه هزینه ای در بر دارد؟ بازار مسکن در این کشور به دلیل نوسانات بازار دستخوش تغییر بوده ولی بطور کلی برای هزینه اجاره ملک در این کشور، حداقل هزینه 272€ (یورو) لازم است.
 • هزینه های خود و خوراک در کشور چک به چه شکل است؟ کشور چک از نظر هزینه های کلی زندگی از سایر کشورهای اروپایی، از هزینه های پایین تری برخوردار است. بطور مثال برای هزینه خورد و خوراک، می توان مبلغ 400€ (یورو) در نظر گرفت.
 • هزینه های جانبی در کشور چک به چه میزان است؟ هزینه های عمومی شامل هزینه هایی از جمله هزینه موبایل، هزینه برق و آب، هزینه اینترنت و پوشاک می شود و تمام این هزینه ها در ماه شاید 300€ (یورو) بیشتر نباشد.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *