مهاجرت تحصیلی عمان

تحصیل در عمان

مهاجرت از طریق تحصیل در عمان

تحصیل در عمان به آن دلیل می تواند جذاب باشد که متقاضیان بین المللی پس از پایان دوره تحصیل خود در این کشور می توانند در یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان اقامت داشته باشند. تحصیل در مقطع آموزش عالی در کشور عمان از سابقه بلند مدتی برخوردار نیست. به طوری که اولین دانشگاه این کشور در سال 1986 افتتاح شده است.

با وجود این بسیاری از دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل، کشور عمان را انتخاب می کنند. موسسات خصوصی آن نیز مورد توجه بسیاری از افراد قرار می گیرد چرا که این موسسات با دانشگاه های برجسته آمریکا، استرالیا و اروپا همکاری مستقیم انجام می دهند. ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به همین دلیل، به تشریح شرایط تحصیل در عمان به عنوان یک گزینه مناسب آموزشی خواهیم پرداخت.

معرفی کشور عمان

عمان یکی از کشورهای مهم خاورمیانه است. اما در جهان امروز کمتر شناخته شده است. به همین دلیل در ابتدای امر به صورت خلاصه برخی از نکات مهم در رابطه با این کشور اشاره خواهیم کرد:

پارارمتر شرح
موقعیت جنوب غرب آسیا
همسایه امارات، عربستان و یمن
پایتخت مسقط 
واحد پول ریال، هر ریال این کشور معادل 2.5$ (دلار)
زبان رسمی عربی

تحصیل در دانشگاه های عمان

برای کشور کوچکی مانند عمان که نظام آموزش عالی جوانی دارد. فرصت های تحصیلی بسیاری برای تحصیل در مقطع کارشناسی وجود دارد. در حال حاضر 29 دانشگاه مختلف در این کشور وجود دارد. فرصت تحصیل را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. از جمله مشهورترین دانشگاه های کشور عمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دانشگاه سلطان قابوس عمان
  • دانشگاه مسقط
  • دانشگاه الشرقیه
  • دانشگاه نیزوا

دانشجویان بومی برای تحصیل در عمان باید در دوره های زبان انگلیسی نیز شرکت کنند. چراکه همه دروس در کشور عمان به زبان انگلیسی تدریس می شوند. دانشجویان غیر بومی که از کشورهای غیر انگلیسی زبان راهی این کشور می شوند نیز می توانند یک مدرک معتبر تسلط به زبان انگلیسی در اختیار داشته باشند. اگر به فکر تحصیل در این کشور هستید، رشته های مهندسی، تکنولوژی و تجارت بهترین گزینه های ممکن برای شما خواهد بود چرا که تمرکز دولت این کشور نیز بر همین امور است.

هزینه های تحصیل در این کشور متفاوت است و هر دانشگاه شخصا برای تعیین شهریه خود اقدام می کند. اما به طوری کلی هزینه تحصیل در این کشور در هر سال حدود 1800OMR (ریال عمان) است.

اقامت در عمان

یکی از مسائلی که در رابطه با تحصیل در این کشور باید مورد توجه قرار گیرد، نحوه اقامت شما در این کشور است. برای اینکه بتوانید در کشور عمان محل زندگی خود را انتخاب کنید. 3 گزینه پیش روی شما قرار خواهد گرفت. شما می توانید در خوابگاه های دانشجویی این کشور اقامت داشته باشید. یک ملک شخصی اجاره کنید یا همراه یک خانواده عمانی زندگی کنید. شاید بتوان هزینه های اقامت در کشور عمان را نسبت به برخی دیگر از کشورهای حاشیه خلیج فارس مناسب تر ارزیابی کرد. جهت اطلاع از شرایط کار پس از تحصیل در این کشور مقاله ویزای کار عمان را بررسی بفرمائید.

جهت اطلاع از شرایط زندگی و اقامت در این کشور نمودار هزینه زندگی در این کشور را بررسی بفرمائید:

نرخ بیکاری در عمان

هزینه اقامت در عمان

محاسبه هزینه های زندگی در این کشور یکی از مهم ترین مسائلی است. پیش از اقدام برای تحصیل در این کشور باید مورد توجه شما قرار گیرد. ما در مقاله هزینه های تحصیل و زندگی در عمان در رابطه با همین موضوع توضیحات کافی را در اختیار شما قرار داده ایم. اما اشاره به هزینه های اجاره در این کشور خالی از لطف نیست:

پارامتر هزینه به دلار در ماه
یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 650$
یک آپارتمان 1 خوابه در حاشیه شهر 500$
یک آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 1500$
یک آپارتمان 3 خوابه در حاشیه شهر 1140$

قوانین تحصیل در عمان

ویزا برای تحصیل در عمان

برای دانشجویان خارجی غیرممکن است که بتوانند بدون دریافت ویزای تحصیلی این کشور، در یکی از دانشگاه های این کشور نام نویسی کنند. شما برای تحصیل در این کشور نیازی به دریافت یک مدرک معتبر زبان انگلیسی نخواهید داشت. این خود یکی از نکات مثبت تحصیل در این کشور است. برای دریافت ویزای تحصیلی در عمان شما باید حتما از یکی از دانشگاه ها یا موسسات علمی در کشور عمان، پذیرش تحصیلی دریافت کرده باشید. آن ها یک نامه رسمی به شما تقدیم خواهند کرد. باید آن را به سفارت این کشور تحویل دهید.

به کمک این ویزا شما می توانید بارها وارد این کشور شده است. از آن خارج شوید، با این وجود مدت اعتبار آن با مدت تحصیل شما در کشور عمان برابر است که باید در نامه رسمی پذیرش شما از دانشگاه ذکر شده باشد. هزینه دریافت این ویزا 20OMR (ریال عمان) است.

مدارک ویزای تحصیلی عمان

برای این که بتوانید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنید، باید فرم درخواست ویزا را به صورت الکترونیکی تکمیل کنید. سایر مدارک مورد نیاز شما عبارتند از:

  • 2 قطعه عکس 4*6
  • کپی گذرنامه که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
  • کپی نمونه امضاء برای تحویل به ارگان های قانونی
  • گواهی سلامت جسمانی برای شهروندان برخی از کشورها (شهروندان ایرانی معاف از این موضوع هستند.)
  • گواهی رسمی هزینه تحصیل و طول دوره تحصیل توسط موسسه آموزشی
  • کپی مجوز صادر شده توسط مقامات ذیصلاح به اسپانسر برای انتقال دانشجو عمان

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در سایر کشورها مقاله تحصیل در بلژیک را از طریق لینک مرتبط به سایت مرجع ما مطالعه بفرمائید.

مهاجرت از طریق تحصیل در عمان

تحصیل در عمان یک فرصت مناسب برای دانشجویان بین المللی است. چرا که پس از پایان دوره تحصیل خود در این کشور، این فرصت را خواهند داشت. در یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان اقامت پیدا کرده و از مزایای زندگی در آن بهرمند شوند. طول دوره تحصیل مقطع کارشناسی در این کشور معمولا بیش تر از کشورهای دیگر است چرا که دانشجویان مجبور هستند در سال اول تحصیل در این کشور به تحصیل زبان انگلیسی بپردازند. پس از آن فرد می تواند به مدت 1 سال به تحصیل علوم پایه پرداخته و پس از آن دروس اصلی وی آغاز خواهد شد.

هزینه های تحصیل در این کشور اما از شرایط مالی تحصیل در بسیاری از کشورهای جهان مناسب تر است. ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شما را قادر خواهیم ساخت تا در کوتاه ترین زمان ممکن به خواسته های خود به عنوان مثال در خصوص مهاجرت به ایتالیا دست پیدا کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *