مهاجرت تحصیلی عمان

تحصیل در عمان

تحصیل در عمان به آن دلیل می تواند جذاب باشد که فرد پس از پایان دوره تحصیل خود در این کشور می توانند در یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان اقامت داشته باشند. تحصیل در مقطع آموزش عالی در کشور عمان از سابقه بلند مدتی برخوردار نیست به طوری که اولین دانشگاه این کشور در سال 1986 افتتاح شده است.

با وجود این بسیاری از دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل، کشور عمان را انتخاب می کنند و موسسات خصوصی آن نیز مورد توجه بسیاری از افراد قرار می گیرد چرا که این موسسات با دانشگاه های برجسته آمریکا، استرالیا و اروپا همکاری مستقیم انجام می دهند.

ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به همین دلیل، به تشریح شرایط تحصیل در عمان به عنوان یک گزینه مناسب آموزشی خواهیم پرداخت.

چند نکته درباره عمان

عمان یکی از کشورهای مهم خاورمیانه است اما در جهان امروز کمتر شناخته شده است به همین دلیل در ابتدای امر به صورت خلاصه برخی از نکات مهم در رابطه با کشور عمان اشاره خواهیم کرد.

 • عمان کشوری است در جنوب غرب آسیا و در همسایگی، امارات، عربستان و یمن،
 • واحد پول این کشور ریال است که هر ریال در حدود 2.5 دلار است،
 • پایتخت عمان مسقط است و زبان رسمی این کشور عربی است،
 • از نظر طبیعی عمان کشوری است با دره ها، کوه ها و صحراهای وسیع،
 • آب و هوای کشور عمان در فصل تابستان به شدت گرم است.

تحصیل در دانشگاه های عمان

برای کشور کوچکی مانند عمان که نظام آموزش عالی جوانی دارد، فرصت های تحصیلی بسیاری برای تحصیل در مقطع کارشناسی وجود دارد. در حال حاضر 29 دانشگاه مختلف در کشور عمان وجود دارد که فرصت تحصیل را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. از جمله مشهورترین دانشگاه های کشور عمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه سلطان قابوس عمان،
 • دانشگاه مسقط،
 • دانشگاه الشرقیه،
 • دانشگاه نیزوا.

دانشجویان بومی برای تحصیل در عمان باید در دوره های زبان انگلیسی نیز شرکت کنند چرا که همه دروس در کشور عمان به زبان انگلیسی تدریس می شوند. دانشجویان غیر بومی که از کشورهای غیر انگلیسی زبان راهی این کشور می شوند نیز می توانند یک مدرک معتبر تسلط به زبان انگلیسی در اختیار داشته باشند.

اگر به فکر تحصیل در عمان هستید، رشته های مهندسی، تکنولوژی و تجارت بهترین گزینه های ممکن برای شما خواهد بود چرا که تمرکز دولت این کشور نیز بر همین امور است.

هزینه های تحصیل در عمان متفاوت است و هر دانشگاه شخصا برای تعیین شهریه خود اقدام می کند اما به طوری کلی هزینه تحصیل در عمان در هر سال حدود 1800ریال عمان است.

اقامت در عمان

یکی از مسائلی که در رابطه با تحصیل در عمان باید مورد توجه قرار گیرد، نحوه اقامت شما در این کشور است. برای اینکه بتوانید در کشور عمان محل زندگی خود را انتخاب کنید، سه گزینه پیش روی شما قرار خواهد گرفت. شما می توانید در خوابگاه های دانشجویی این کشور اقامت داشته باشید، یک ملک شخصی اجاره کنید یا همراه یک خانواده عمانی زندگی کنید. شاید بتوان هزینه های اقامت در کشور عمان را نسبت به برخی دیگر از کشورهای حاشیه خلیج فارس مناسب تر ارزیابی کرد.

هزینه اجاره در عمان

محاسبه هزینه های زندگی در کشور عمان یکی از مهم ترین مسائلی است که پیش از اقدام برای تحصیل در عمان باید مورد توجه شما قرار گیرد. ما در مقاله «هزینه های تحصیل و زندگی در عمان» در رابطه با همین موضوع توضیحات کافی را در اختیار شما قرار داده ایم، اما اشاره به هزینه های اجاره در این کشور خالی از لطف نیست.

 • یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر، 650دلار در ماه،
 • یک آپارتمان یک خوابه در حاشیه شهر 500 دلار در ماه،
 • یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 1500دلار،
 • یک آپارتمان سه خوابه در حاشیه شهر، 1140 دلار.

ویزای تحصیلی عمان

برای دانشجویان خارجی غیرممکن است که بتوانند بدون دریافت ویزای تحصیلی عمان، در یکی از دانشگاه های این کشور نام نویسی کنند. شما برای تحصیل در کشور عمان نیازی به دریافت یک مدرک معتبر زبان انگلیسی نخواهید داشت و این خود یکی از نکات مثبت تحصیل در عمان است.

برای دریافت ویزای تحصیلی در عمان شما باید حتما از یکی از دانشگاه ها یا موسسات علمی در کشور عمان، پذیرش تحصیلی دریافت کرده باشید. آن ها یک نامه رسمی به شما تقدیم خواهند کرد که باید آن را به سفارت عمان تحویل دهید.

به کمک این ویزا شما می توانید بارها وارد کشور عمان شده و از آن خارج شوید، با این وجود مدت اعتبار آن با مدت تحصیل شما در کشور عمان برابر است که باید در نامه رسمی پذیرش شما از دانشگاه ذکر شده باشد. هزینه دریافت این ویزا 20 ریال عمان است.

بهتر است قبل از ادامه این موضوع، مقاله «مدارک لازم جهت پذیرش در عمان» را که توسط مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تنظیم شده است را مطالعه کنید.

مدارک مورد نیاز دریافت ویزای تحصیلی عمان

برای این که بتوانید ویزای تحصیلی کشور عمان را دریافت کنید، باید فرم درخواست ویزا را به صورت الکترونیکی تکمیل کنید. سایر مدارک مورد نیاز شما عبارتند از:

 • دو قطعه عکس 4*6،
 • کپی گذرنامه که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد،
 • کپی نمونه امضا برای تحویل به ارگان های قانونی،
 • گواهی سلامت جسمانی برای شهروندان برخی از کشورها(شهروندان ایرانی معاف از این موضوع هستند)،
 • گواهی رسمی هزینه تحصیل و طول دوره تحصیل توسط موسسه آموزشی،
 • کپی مجوز صادر شده توسط مقامات ذیصلاح به اسپانسر برای انتقال دانشجو عمان.

کلام پایانی

تحصیل در عمان یک فرصت مناسب برای دانشجویان بین المللی است چرا که پس از پایان دوره تحصیل خود در این کشور، این فرصت را خواهند داشت تا در یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان اقامت پیدا کرده و از مزایای زندگی در آن بهرمند شوند.

طول دوره تحصیل مقطع کارشناسی در عمان معمولا بیش تر از کشورهای دیگر است چرا که دانشجویان مجبور هستند در سال اول تحصیل در عمان به تحصیل زبان انگلیسی بپردازند و پس از آن فرد می تواند به مدت یک سال به تحصیل علوم پایه پرداخته و پس از آن دروس اصلی وی آغاز خواهد شد.

هزینه های تحصیل در این کشور اما از شرایط مالی تحصیل در بسیاری از کشورهای جهان مناسب تر است. ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شما را قادر خواهیم ساخت تا در کوتاه ترین زمان ممکن به خواسته های خود در خصوص مهاجرت به این کشور دست پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *