مهاجرت تحصیلی بلژیک

اقامت پس از تحصیل در بلژیک

اقامت پس از تحصیل در بلژیک

اقامت پس از تحصیل در بلژیک

کشور بلژیک جزو کشورهای مدرن و پیشرفته محسوب می‌گردد. مهاجرت به این کشور نیز مانند سایر کشورها از روش‌های مختلفی صورت می‌پذیرد.

دانشگاه‌های موجود در این کشور، مخصوصا در بروکسل پایتخت این کشور، بسیار برتر و معتبر هستند. برای هر دانشجویی افتخار بزرگی است که از دانشگاه‌های بلژیک فارغ‌التحصیل شود.

این کشور سالانه دانشجویان بسیاری را پذیرش می‌نماید. اقامت پس از تحصیل در بلژیک یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های فکری و ذهنی دانشجویان در این کشور به شمار می‌رود.

 

مختصری درباره کشور بلژیک

مهاجرپذیر نبودن کشور بلژیک زمینه را برای اخذ اقامت این کشور دشوار نموده است. اخذ ویزای تحصیلی ساده‌ترین روش جهت دریافت اقامت بلژیک است. بلژیک عنوان سومین کشور توسعه‌یافته در جهان را داراست. به همین دلیل بهترین گزینه برای مهاجرت تحصیلی است.

از این طریق می‌توان لذت زندگی در بلژیک به عنوان یک کشور اروپایی را تجربه کرد. همچنین می‌توان به سادگی و بدون اخذ ویزا به سایر کشورهای اروپایی سفر کرد.

اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتری در زمینه اقامت پس از تحصیل و اقامت دائم در بلژیک را دارید، با موسسه سفیران سروش سعادت در این مقاله که به بررسی موضوع می‌پردازد، همراه باشید.

 

روش اخذ اقامت پس از تحصیل چیست؟

زمانی که دانشجویی تحصیلات خود را به پایان می‌رساند، چه آینده‌ای در انتظار او رقم می‌خورد؟ آیا می‌بایست به ناچار به کشورش بازگردد؟ این‌ها  سوالاتی است که هر دانشجویی همواره از خود می‌پرسد.

پاسخ آنها با موضوع مقاله مرتبط است. این که اخذ اقامت پس از تحصیل می‌تواند پاسخ مناسبی برای سوالاتش باشد.

اخذ اقامت پس از تحصیل در بلژیک از سوی دانشجوی فارغ التحصیل در بلژیک به طرق مختلفی قابل انجام است. یکی از این روش‌ها، سرمایه‌گذاری و اشتغال به کار در بلژیک است که منجر به اخذ اقامت می‌گردد.

از دیگر روش‌های این امر، می‌توان به ازدواج با شهروندی از بلژیک اشاره نمود. این روش نیز در نهایت به اخذ اقامت در این کشور منجر می‌گردد.

روش تجارت و سرمایه‌گذاری نیز از روش‌های دیگر است که مورد توجه قرار گرفته است. اما از آنجا که نظام آموزشی بلژیک در سطح بالایی قرار دارد، لذا مهاجرت تحصیلی، بهترین روش اخذ اقامت تلقی می‌گردد.

ویزای دانشجویی بلندمدت به دانشجویایی اختصاص دارد که تصمیم به دریافت اقامت بلژیک جهت اتمام دوره تحصیلی را دارند.

شغل‌های دانشجویی نیز مختص همین دانشجویان است که می‌خواهند همزمان با گذراندن دوره تحصیلی، مشغول کار شوند.

 

انواع اقامت پس از تحصیل کدامند؟

همان‌طور که در بالا اشاره شد، اخذ اقامت پس از تحصیل در بلژیک روش‌های گوناگونی دارد. از جمله آن می‌توان به ازدواج، کار و تجارت اشاره نمود. اکنون به شرح هرکدام از این روش‌ها می‌پردازیم:

از طریق ازدواج:

اخذ اقامت از این روش نسبت به سایر روش‌ها چندان آسان به نظر نمی‌آید. افرادی که این نوع اقامت را انتخاب می‌نمایند، می‌بایست با همسر بلژیکی خود زندگی مشترک تشکیل داده باشد.

ضمنا این در شرایطی است که متقاضی می‌بایست 3 سال اقامت پیوسته در این کشور داشته باشد.

متقاضیان دارای اقامت بیش از 3 ماه، می‌توانند با 6 ماه زندگی مشترک همراه با شریک بلژیکی خود در این کشور، اقامت دائم بگیرند.

اگر برای اقامت دائم پس از تحصیل، روش ازدواج را در پیش گرفته‌اید می‌بایست قبل از پایان دوره تحصیلات ازدواج کنید. این ازدواج نیز حتما باید با یک همسر بلژیکی صورت گیرد.

این کشور به سختی مهاجر می‌پذیرد. بنابراین قوانینی دارد که ممکن است شرایط را سخت نماید. از این رو، مدارک درخواستی آنان می‌بایست عینا تهیه و ارائه گردد.

از طریق تجارت:

تجارت یکی دیگر از گزینه‌هایی است که می‌توان در پی آن موفق به اخذ اقامت پس از تحصیل در بلژیک شد.

دولت بلژیک این مجوز را صادر کرده که دانشجویان پس از پایان دوره تحصیلاتی، مشغول فعالیت تجاری شوند. آنچنان که شاخه‌ای از تجارتی نوین را به وجود آورند  و در واقع خوداشتغال شوند.

آنها با خوداشتغالی می‌توانند نسبت به اخذ اقامت دائم در این کشور اقدام کنند.

از طریق کار (شغل):

روش سوم اخذ اقامت در بلژیک که برای دانشجویان مهیاست، روش جستجوی شغل است. آنها پس از پایان تحصیلات خود می‌توانند به جستجوی شغل مرتبط با رشته تحصیلی‌شان بپردازند. سپس با فعالیت در شغل مورد نظر، بعد از مدتی اقامت دائم در این کشور را بگیرند.

ناگفته نماند که در این روش، اخذ اقامت متقاضی مستلزم اخذ مجوز کار از کشور بلژیک و ارائه آن است. انواع مجوزهای کاری نوع A، B و C وجود دارد که لازمه اخذ اقامت از طریق کار است.

بهترین نوع مجوز برای این دسته از متقاضیان، نوع B می‌باشد. مجوز نوع B یکساله بوده و می‌بایست فرد برای یک کارفرما در زمینه شغلی مشخص کار کند. این مجوز هر سال قابل تمدید است.

دانشجویان متقاضی در دریافت اقامت پس از تحصیل، بهتر است در دوره‌های کارآموزی شرکت نمایند.

آنها با دارا بودن مدرک کارآموزی قادر خواهند بود مجوز مشغول به کار به نام مجوز کارآموز را دریافت کنند. این امر با افزایش مهارت و توانایی خود در رشته تحصیلی انجام می‌گیرد.

شایان ذکر است سن متقاضیان در این مورد می‌بایست حداکثر 30 سال باشد. همچنین موفق به سپری نمودن دوره‌های کارآموزی به صورت تمام شده باشند.

 

برای اقامت دائم بلژیک چه شرایطی باید رعایت شود؟

غالب افرادی که به عنوان دانشجو وارد کشور بلژیک می شوند مترصد دریافت اقامت دائم بلژیک هستند. اما از قوانین مربوط به آن را اطلاعی ندارند.

بطور کلی متقاضیان خارجی اگر تمایل به گرفتن اقامت دائم پس از تحصیل دارند باید این شرط را داشته باشند؛ شرط اساسی این است که حتما باید به صورت قانونی و رسمی مدت زمان 5 سال در بلژیک اقامت کنند.

پس از گذشت 5 سال می‌توانند موفق به کسب اقامت دائم شوند. ضمنا نیمی از زمانی را که با ویزای دانشجویی در بلژیک بودید را برای محاسبه 5 ساله، در نظر می‌گیرند.

اگر دانشجو هستید، با موسسه ما، دیگر نگران اقامت پس از تحصیل در بلژیک نباشید. این موسسه با در اختیار گذاشتن مناسب‌ترین گزینه توسط مشاوران متخصص، راهی آسان و سریع را به شما نشان می‌دهند. راهی که به سادگی می‌توانید اقامت در کشور بلژیک را اخذ نمایید. در اسرع وقت به صورت حضوری یا تلفنی تماس گرفته و جهت کسب اطلاعات لازم در زمینه اقامت پس از تحصیل در بلژیک مشاوره بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *