مهاجرت تحصیلی روسیه

کار ضمن تحصیل در روسیه در سال 2019

کار ضمن تحصیل در روسیه در سال 2019

کار ضمن تحصیل یکی از دغدغه های اصلی دانشجویانی است که در یک کشور خارجی در حال تحصیل هستند. چرا که ایشان هیچ گونه درآمد رسمی در اختیار ندارند و باید هزینه های تحصیل خود را از طریق پس از انداز شخصی پرداخت کنند. در این مقاله در ارتباط با کار ضمن تحصیل در روسیه توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

شرایط تحصیل در کشور روسیه چیست؟

سالیانه دانشجویان فراوانی از سرتا سر جهان برای ادامه تحصیل در کشور روسیه فرم درخواست دانشگاه های این کشور را تکمیل می کنند. برای ثبت درخواست ادامه تحصیل در کشور روسیه شما با محدودیت سنی روبرو نخواهید شد. شاید بتوان دلیل اصلی آن را عدم تعهد کاری دولت روسیه به دانشجویان خارجی بیان کرد. در بیش تر نقاط اروپا، دانشجویان بین المللی تا یک سال پس از پایان دوره تحصیل خود می توانند در آن کشور اقامت داشته باشند تا شغل مورد نظر خود را بیابند. با این وجود این امکان در روسیه وجود ندارد و دانشجویان پس از پایان دوره تحصیلی خود باید کشور روسیه را ترک کنند. البته راه کارهایی وجود دارد که دانشجویان نیز می توانند برای ماندن در روسیه از آن استفاده کنند.

دانشگاه های کشور روسیه در تعیین شرایط پذیرش دانشجو استقلال دارند. بیشتر دانشگاه های کشور روسیه، دانشجویان را بر اساس عملکردشان در دوره های قبلی تحصیلی جذب می کنند با این وجود برخی دانشگاه نظیر دانشگاه ملی مسکو، به عنوان برترین دانشگاه کشور روسیه، برای پذیرش دانشجویان خود دو آزمون ورودی برگزار می کند.

هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه چگونه است؟

همانطور که پیش تر توضیح داده شد، دانشگاه های روسیه در تعیین شرایط داخلی خود آزادی عمل دارند. هزینه های تحصیل در دانشگاه های مختلف کشور روسیه نیز متفاوت است و شما می توانید هزینه های تحصیل در هر رشته را در وب سایت رسمی هر دانشگاه بیابید. با این وجود می توانیم به صورت تقریبی اعلام کنیم که تحصیل در دانشگاه های روسیه ممکن است تا سقف 4500 یورو در سال برای شما هزینه داشته باشد. یکی از مزیت های ویژه دانشگاه های روسیه نسبت به سایر نقاط اروپا آن است که درصد قابل توجهی از دانشگاه های این کشور به خوابگاه های دانشجویی مجهز هستند. هزینه ی اقامت در این خوابگاه ها نیز بسیار ناچیز است. امکانات رفاهی و کیفیت خوابگاه های دانشجویی روسیه بسیار مناسب است.

در صورتی که یک دانشجوی خارجی موفق به اخذ بورسیه تحصیلی در کشور روسیه شود، هزینه تحصیل و اقامت در خوابگاه دانشگاه برای او کاملا رایگان خواهد بود. او همچنین یک کمک هزینه تحصیلی نیز دریافت می کند که البته مبلغ قابل توجهی نیست. هزینه های زندگی در کشور روسیه نسبت به سایر نقاط اروپا نیز بسیار کم تر است. اگرچه سبک زندگی هر فرد نقش بسزایی در میزان هزینه های ماهیانه او بازی می کند، اما به طور کلی می توان گفت که هزینه زندگی دانشجویی برای کسانی که موفق به کسب بورسیه تحصیلی شده اند در حدود 4000 تا 4500 یورو در سال است.

کار ضمن تحصیل در روسیه

همه شهروندان خارجی در کشور روسیه که سن آن ها بیش تر از 18 سال است می توانند در کشور روسیه، با کسب اجازه از اداره مهاجرت، در خاک این کشور کار کنند. شرایط برای دانشجویان بین المللی نیز یکسان است. همه ی دانشجویان رشته های مختلف تحصیلی تنها می توانند در مشاغلی کار کنند، که در برگه ی اجازه کار آن ها ثبت شده باشد. دانشجویان اجازه کار در شهری خارج از محدوده ی محل تحصیل خود را نخواهند داشت.در صورتی که دانشجویان کاری در فضای دانشگاه و یا شرکت های وابسته به دانشگاه داشته باشند، نیازی به کسب اجازه کار از اداره مهاجرت نخواهند داشت.

اجازه ی کار دانشجویان خارجی یک ساله است و باید هر ساله تمدید شود. توجه داشته باشید که اجازه ی کار شما تنها برای دوره ای است که شما محصل هستید. بلافاصله پس از آنکه دوره تحصیل شما به پایان برسد و یا از ادامه تحصیل انصراف دهید، اجازه کار شما نیز لغو می شود.

بر اساس قوانین جدید که در سال 2014 به تصویب رسیده است، یافتن کار ضمن تحصیل در روسیه برای دانشجویان آسان تر شده و مدارک مورد نیاز برای پذیرش کار نیز کاهش یافته است. مراحل قانونی صدور مجوز ممکن است تا ده روز به طول بیانجامد.توجه داشته باشید که تنها دانشجویانی می توانند در کشور روسیه در ضمن تحصیل کار کنند، که در دوره های تمام وقت ثبت نام کرده باشند.

مدارک لازم برای کسب مجوز کار ضمن تحصیل در روسیه چیست؟

همان گونه که پیش تر گفته شد برای آنکه بتوانید در حین تحصیل در روسیه، یک کار قانونی داشته باشید، باید از اداره مهاجرت این کشور، مجوز رسمی دریافت کنید. مدارک مورد نیاز شما برای دریافت مجوز کار در روسیه عبارتند از؛

  • فرم تکمیل شده در خواست مجوز کار
  • گذر نامه
  • کارت مهاجرت
  • رسید پرداخت صدور مجوز (3500 روبل )
  • قرارداد کاری
  • گواهی عدم اعتیاد
  • گواهی عدم ابتلا به بیماری های واگیر دار
  • گواهی عدم ابتلا به بیماری ایدز
  • گواهی مهر شده توسط دانشگاه که نشان می دهد که متقاضی در دوره های تمام وقت ثبت نام کرده است.

امکان کار بدون مجوز در کشور روسیه برای دانشجویان وجود دارد؟

تمام تاکید ما در تدوین این مقاله آن بود که دانشجویان برای کار ضمن تحصیل در روسیه باید مجوز کار داشته باشند. در صورتی که یک دانشجو بدون کسب مجوز از مراجع قانونی کار کند، 2000 تا 5000 روبل روسیه جریمه خواهد شد. در سن پترزبورگ و مسکو شرایط بسیار دشوار تر است. در این دو ایالت جریمه نقدی 5 تا 7 هزار روبل است و فرد متخلف نیز بلافاصله از کشور روسیه اخراج خواهد شد.

در این نوشتار، شرایط کار ضمن تحصیل در روسیه را به اختصار بیان کردیم و دانستیم که دانشجویان خارجی در کشور روسیه اجازه کار در خاک روسیه را خواهند داشت. قوانین کشور روسیه به گونه ایست که با کسانی که بدون دریافت اجازه کار، مشغول به کار می شوند، به شدت برخورد خواهند کرد و این تخلف نیز می تواند در آینده شغلی و نیز زندگی پس از تحصیل فرد در روسیه تاثیر گذار باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به کشور روسیه، می توانید با مشاورین خبره ما در موسسه حقوق سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

یک دیدگاه برای “کار ضمن تحصیل در روسیه در سال 2019

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *