مهاجرت کاری روسیه

کار در روسیه

کار در روسیه

کار در روسیه برای ایرانیان جویای کار قابل دسترس است، به گونه ای که بسیاری از دانشجویان تمایل دارند که پس از تحصیل به قامت و کار برسند. میزان نرخ بیکاری به مقدار 4.93% است. بحث کار در این کشور هم برای افرادی که در روسیه مشغول به تحصیل هستند و یا خواستار تحصیل در این کشور هستند. هم برای افرادی که خواهان مهاجرت به روسیه از طریق کار هستند موضوعی مهم و قابل توجه است. در حالت عادی برای کار در این کشور متقاضیان بایستی مجوز .اقامت و ویزای کاری روسیه را دریافت نمایند

با دریافت این ویزا در روسیه اقامت یابند و با گذشت 5 سال می توانند اقامت دائم این کشور را اخذ کنند. این کشور وسیع ترین کشور دنیا و یکی از کشورهای پیشرفته جهان است و بازار کار در این کشور می تواند برای بسیاری از خارجی های بازار کار مناسبی باشد. مسکو و سنت پترزبورگ از جمله شهرهای قابل توجه برای کار در این کشور است. این 2 شهر بیشترین تعداد مهاجر کاری در این کشور را دارد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه به بررسی کار در این کشور می پردازد.

اینفوگرافی کار در روسیه

بازار کار در روسیه

اقتصاد این کشور در سال های اخیر رشد اساسی را تجربه کرده است. شرکت های غربی علاوه بر خدمات خرده فروشی و تدریس، در صنایعی مانند ساخت و ساز، توسعه و امور مالی نیز در این کشور شرکت می کنند. در روسیه، خارجی هایی که مایل به کار هستند باید از طریق کارفرمایی که به آنها شغل پیشنهاد می کند مجوز بگیرند. همچنین افراد می توانند برای دریافت ویزای ورود به منظور اشتغال در این کشور اقدام کند. مراحل دریافت ویزا و اجازه کار می تواند دشوار و وقت گیر باشد و به طور معمول تا چند ماه طول می کشد. بیشتر مهاجران در این کشور توسط سازمان های دیپلماتیک یا شرکت های خارجی استخدام می شوند، در حالی که معلمان در موسسات زبان انگلیسی کار می کنند.

بیشترین نیاز بازارکار روسیه عبارتست از:

 • مهندسی
 • پزشکی
 • خدمات
 • فروش
 • کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • داروسازی
 • دندانپزشکی
 • مالی و حسابداری

زندگی و کار در روسیه

زندگی و کار در روسیه ممکن است در ابتدا دلهره آور به نظر برسد، اما این کشور شگفت انگیز می تواند تجربه زندگی واقعا منحصر به فردی را به مهاجران ارائه دهد. فدراسیون روسیه با 9 منطقه زمانی مختلف، بزرگترین کشور جهان است و مساحتی تقریبا 2 برابر مساحت تحت پوشش ایالات متحده آمریکا را پوشش می دهد. جمعیت آن تقریباً 144 میلیون نفر است. اقتصاد روسیه یکی از سریع ترین اقتصادهای در حال رشد در جهان است و بسیاری از شرکت های بین المللی در حال ایجاد فعالیت در آن هستند. این امر برخی فرصت‌ های شغلی را برای مهاجران به همراه دارد، اما این فرصت ‌ها معمولاً فقط از طریق نقل و انتقالات داخلی شرکت یا مشاغلی هستند که توسط مهاجران از کشور خود قبل از ورود به روسیه تضمین می ‌شوند.

افرادی که به امید یافتن کار پس از ورود به روسیه نقل مکان می کنند، پیدا کردن شغل مناسب برایشان مشکل است. علاوه بر این، اخذ ویزای کاری مناسب می‌تواند فرآیندی طولانی و دشوار باشد. دانش روسی برای اکثر مشاغل تجاری هنگام زندگی و کار در روسیه ضروری است، به ویژه مشاغلی که خارج از شهرهای بزرگ واقع شده اند.

توزیع هزینه زندگی در روسیه

بازار کار آموزش در روسیه

تقریبا تعداد کمی شغل برای کارگران خارجی در بخش محلی در دسترس است. دانش خوب روسی برای کار با یک کارفرمای محلی لازم است. زبان انگلیسی در این کشور تقاضا زیادی دارد. بسیاری از آموزشگاه های زبان برای معلمان واجد شرایط انگلیسی شغل ایجاد می کنند. بسیاری از مدارس فقط مشاغل نیمه وقت ارائه می دهند که به خصوص هزینه خوبی پرداخت نمی کنند. بنابراین معلمان اغلب در چندین مدرسه مختلف همزمان کار می کنند.

اغلب اوقات شغل تدریس پله ای مناسب برای راه اندازی مشاغل شخصی شما است. نرخ بیکاری در این کشور در حال حاضر کم تر از 5% است و بازار کار در روسیه در شهرهای بزرگ آن به ویژه مسکو بازار مناسب و رقابتی می باشد. همچنین بسیاری از متقاضیان تحصیل در روسیه می توانند شغل آموزش را به عنوان کار ضمن تحصیل در ابن کشور انتخاب نمایند. در خصوص کاریابی در این کشور می توانید به سایت های معتبر کاریابی نیز مراجعه فرمائید.

در این بخش اسامی سایت های جستجوی کار معتبر در این کشور شرح داده شده است:

سایت های جستجوی کار در روسیه

مزایا و معایب کار در روسیه

کار و زندگی همانند دیگر کشورها دارای مزایا و معایبی می باشد. این کشور یکی از کشورهای پیشرفته جهان است و نرخ بیکاری پایین است. با این حال هزینه زندگی بالا در روسیه از معایب کار و زندگی در این کشور است. در صورت اقامت 5 ساله در این کشور و تمدید اقامت کاری در این کشور هموطنان گرامی می توانند اقامت دائم روسیه را دریافت کنند. پس از اخذ اقامت در این کشور دیگر نیازی به داشتن پیشنهاد کاری نیست.

به صورت خلاصه از جمله مزایا و معایب کار در روسیه آورده شده است:

مزایا معایب
دریافت دستمزد مناسب هزینه بالای زندگی
زندگی با کیفیت در شهرهای مسکو و سنت پترزبورگ سختی زبان روسی
دریافت اقامت دائم آب و هوا و سرما
امکان مهاجرت خانوادگی یافتن اقامت مناسب با هزینه معقول
امکان اخذ تابعیت سختی یافتن کار

شرایط کار در روسیه

جهت کار در این کشور بایستی مجوز کار دریافت کنید. برای این کار نیاز به دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای روسی را خواهید داشت. کارفرمای روسی باید اثبات کند که نیروی کار روسی در زمینه مورد نیاز پیدا نکرده است و به نیروی خارجی نیاز دارد. میزان سن نیز می تواند از شرایط قابل توجه برای کار در این کشور باشد. به طوری که نیروی جوان و ماهر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. سن بازنشستگی در روسیه برای مردان 60 سال و برای بانوان 55 سال می باشد. شرایط روسیه برای ایرانیان را در مقاله مذکور مطالعه بفرمائید.

همچنین میزان کار تمام وقت هفتگی در روسیه 40 ساعت است. میزان حداقل دستمزد نیز هر سال توسط دولت فدرال روسیه اعلام می شود که حدود 12130RUB (روبل روسیه) است. میزان مالیات بر درآمد در روسیه نیز حدود 13% می باشد. برای آن دسته که به مدت بلند مدت در روسیه می مانند پرداخت آن واجب است.

شرایط کار در روسیه در سال 2021

کار در روسیه برای مهاجران

مهاجرین به این کشور با توجه به مهارت های خود و تخصص خود می توانند در این کشور به جستجوی کار بپردازند اما در اینجا از جمله مشاغل رایجی که مهاجرین می توانند به دنبال آن باشند آمده است:

 • معلمی و تدریس: در اینترنت پیشنهادات زیادی برای معلمان انگلیسی وجود دارد. گذشته از دانشگاه ها، تقریبا در همه شهرهای این کشور حداقل چند مدرسه زبان وجود دارد. یافتن شغل آموزش انگلیسی می تواند در مسکو یا سنت پترزبورگ جایی که رقابت بسیار بیشتری وجود دارد، دشوار باشد. برای ایمنی کار معمولا نوعی مجوز تدریس یا تجربه لازم است. بنابراین توصیه می کنیم برای این کار مجوز تدریس انگلیسی را دریافت کنید.
 • مترجمی و ویرایش: پیشنهادات شغلی برای مترجمان و ویراستاران به راحتی به صورت آنلاین یافت می شود. با جستجو در سایت های و موسسات کاریابی در بخش زبان های خارجی می توانید این شغل را بیابید.
 • شرکت های خارجی در روسیه: جایگزین دیگر برای شکار مشاغل بیگانگان در روسیه، همکاری با یک شرکت یا سازمان بین المللی است. با این حال، چنین موقعیت هایی نادر است و معمولا به صورت گسترده تبلیغ نمی شود. بسیاری از شرکت های بین المللی به دنبال کارمندان خارجی از طریق شعب خود در خارج از کشور هستند و نه با ارسال آگهی شغلی در اینترنت. بنابراین بهترین گزینه تماس مستقیم با آنها است.
روسیه فرصت های شغلی متنوعی دارد و مهاجران اغلب پردرآمدترین متخصصان هستند. شهرهای بزرگی مانند مسکو و سن پترزبورگ بهترین فرصت ها را به خصوص برای اشخاصی که هم انگلیسی و هم روسی صحبت می کنند ارائه می دهند. در خصوص اطلاع از شرایط کار پس از تحصیل در روسیه نیز مطالعه مقاله لینک شده خالی از لطف نخواهد بود.

کار در روسیه پس از تحصیل

یکی از بهترین روش های یافتن کار در این کشور، تحصیل در این کشور و دریافت مدرک معتبر تحصیلی در دانشگاه های این کشور است. لذا دانشجویان در طول تحصیل هم مهارت های لازم و تخصص و دانش کار به دست می آورند هم به زبان روسی مسلط می شوند. علاوه بر این در طول تحصیل با زندگی در روسیه آشنا و سازگار می شوند. به طور کلی پیدا کردن کارهای تخصصی و نیازمند به ارائه مدرک از خارج از روسیه کار سختی است. اما با حضور در این کشور و دریافت مدرک تخصصی از داخل کشور می توانید پس از تحصیل در روسیه کار بیابید و ویزای تحصیلی روسیه را به ویزای کاری این کشور تبدیل کنید.

مشاغلی که پس از تحصیل در این کشور مورد تقاضای بسیاری قرار گرفته اند بدین شرح می باشد:

مشاغل پس از تحصیل در روسیه

علاوه بر این دانشجویان می توانند در طول تحصیل در روسیه بدون دریافت مجوز کاری به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند و کسب تجربه کنند. اقتصاد رو به رشد روسیه فرصت های خوبی را برای تجارت آزاد ارائه می دهد. بازارهای محلی در سراسر کشور برای خارجیان افتتاح شده است. با توجه به اهمیت خدمات به مشتریان در این خدمات، فرصت های خوبی برای فریلنسرها وجود دارد تا بتوانند در شیوه های تجاری سبک غربی آموزش ارائه دهند. با این حال برخی محدودیت ها نیز تحمیل می شود.

مشاغل مورد نیاز در روسیه

دولت فدرال روسیه هر سال برای کارکنان خارجی محدودیت و ظرفیتی قائل می شود و دارای سقف است. مشاغل مورد نیاز روسیه اغلب در زمینه های مهارت های فنی و بدنی است. در مشاغلی که بیشتر نیازی به مدرک تحصیلی ندارد در جستجوی نیروی کار است. لذا بیشترین تقاضا در روسیه برای کارگران در زمینه های فنی و غیره و همچنین فروشندگان و رانندگان است. همچنین در این کشور تقاضای زیادی برای کارشناسان خارجی در مسکو وجود دارد. اما محدود به بخش های خاص است. منابع انسانی، فناوری اطلاعات، توسعه مشاغل و امور مالی بیشترین اولویت را دارند. شرکت های غیر دولتی یا در این کشور که در بخش های انرژی، دارایی و ساخت و ساز فعالیت دارند نیز ممکن است فرصت هایی را ارائه دهند.

علاوه بر این ها در بخش پزشکی و داروسازی نیز این کشور با کمبود نیرو در برخی از شهرها به خصوص سنت پترزبورگ مواجه است:

 • کارگران ساختمانی
 • راننده خودروهای سنگین
 • فروشنده
 • تاسیسات ساختمانی
 • نقاش ساختمان
 • پرستاری
 • کارشناس فروش
 • مدیر منابع انسانی
 • مدرس زبان
 • مترجم
 • مهندس انرژی (نفت و گاز)
 • داروسازی
 • پزشکی
 • مشاغل خدماتی

مشاغل اصلی در روسیه

در حال حاضر این کشور شامل مشاغل اصلی در بخش های زیر خواهد بود:
 • استخراج نفت و گاز استخراج
 • سنگ های قیمتی و فلزات ساختمان
 • هواپیما
 • تولید هوافضا
 • تولید کننده سلاح و ماشین آلات نظامی مهندسی
 • برق
 • تولید کاغذ
 • صنعت خودرو و حمل و نقل
 • جاده و کشاورزی

به طور کلی جهت کار در این کشور می باید ابتدا از میزان دریافتی در این کشور مطلع بود. در این بخش این میزان شرح داده شده است:

میزان درآمد در روسیه

کاریابی در روسیه

جهت کاریابی در این کشور مانند سایر کشورهای اروپایی می توانید از طریق سایت های کاریابی اقدام نمایید. رزومه کاری خود را همراه با مدارک مورد نیاز دیگر ارسال نمایید. بدین طریق خود را به کارفرمایان معرفی کنید. علاوه بر این نیز آژانس ها و موسسات کاریابی در این کشور مشغول به کار هستند. نیاز کارفرمایان و کارجویان در این کشور را برآورده می کنند. علاوه بر دو مورد گفته شده می توانید از مجلات و روزنامه های روسی مانند مسکو تایمز استفاده کنید. در بخش آگهی ها مشاغل مورد نیاز خود را جستجو کنید. همچنین از طریق شبکه ها و برنامه های اجتماعی مانند لینکدین نیز می توانید شبکه و روابط خود را شکل دهید. مراجعه به سایت شرکت های فعال در این کشور و مکاتبه مستقیم نیز یکی دیگر از روش های کاریابی در این کشور و مهاجرت کاری به این کشور می باشد.

از جمله سایت های کاریابی در این کشور عبارتند از:

 • job.ru
 • career.ru
 • eu
 • indeed.com
 • ru
 • jobrapido.com

در خصوص اطلاع از شرایط تحصیل در دیگر رشته های حائز اهمیت در این کشور به عنوان مثال مقاله مقایسه تحصیل خلبانی در اوکراین و روسیه را مطالعه بفرمائید.

نرخ بیکاری در روسیه

همانطور که اشاره کردیم نرخ بیکاری در این کشور در حال حاضر کم تر از 5% است. یکی از پایین ترین نرخ ها است بدین ترتیب دانشجویان پس از تحصیل با داشتن مدارک معتبر تحصیلی می توانند در این کشور کار پیدا کنند و همچنین افراد دارای مهارت و تخصص از طریق کار به این کشور مهاجرت کنند. در نمودار زیر میزان نرخ بیکاری در این کشور در سال های اخیر را مشاهده می کنید. این نرخ در طول سال های اخیر رو به کاهش بوده و نشان از رشد اقتصاد و بازار کار در این کشور را دارد:

میزان نرخ بیکاری در روسیه

 

ویزای کار روسیه

همانطور که اشاره کردیم برای کار در این کشور نیازمند دریافت ویزای کار این کشور هستید.

ویزای کار روسیه به 3 نوع ویزا تقسیم می شود که در اینجا شرح داده ایم:

انواع ویزای کار روسیه شرح
ویزای تک ورود این نوع ویزای کاری فقط برای یک بار ورود به روسیه برای کار می باشد. این ویزا کوتاه مدت به اعتبار کم تر از 90 روز صادر می شود.
ویزای چند بار ورود این نوع ویزا نیز برای کار به مدت یک سال در روسیه و برای چند بار ورود به کشور روسیه می باشد.

این نوع ویزا با توجه به ادامه پیشنهاد کاری کارفرما در روسیه هر سال تمدید می شود.

ویزای مهارت خاص این نوع ویزا به مدت 3 سال دارای اعتبار است. برای افرادی که دارای مهارت ویژه و خاص هستند و به آنها برای کار در این کشور با درآمدی بیش از 1 میلیون RUB (روبل) در سال پیشنهاد ارسال می گردد صادر می شود.

در این نوع ویزا، مهاجرت اعضاء خانواده در نظر گرفته شده است. نیازی به درخواست جداگانه ندارد.

مدارک لازم برای کار در روسیه و ویزای کاری روسیه

برای دریافت ویزای کاری این کشور و مهاجرت کاری به این کشور متقاضیان نیازمند ارائه مدارک مورد نیاز به سفارت این کشور می باشند. این مدارک عبارتند از:

 • ارائه پیشنهاد کاری ارائه شده
 • دعوتنامه و مجوز کار از سوی اداره مهاجرت فدرال این کشور
 • مدارک مربوط به شرکت و کارفرمای شرکت
 • گذرنامه معتبر
 • مدارک شناسایی معتبر
 • قطعه عکس رنگی
 • گواهی پزشکی شامل تست HIV
 • درخواست ویزای کاری و پرداخت هزینه مربوط
 • بیمه نامه
 • مدارک مربوط به همسر و فرزند زیر 18 در صورت درخواست ویزای همراه
 • پرداخت هزینه های مربوط به ویزا این کشور

جهت کسب اطلاعات بیشتر در باب مهاجرت به روسیه پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله مذکور می باشد.

دستمزد و حقوق کار در روسیه

بر اساس آمار اعلام شده میزان دستمزد میانگین در این کشور در سال 2023 در حدود 105000RUB (روبل روسیه) می باشد. این درحالی است که کمترین میزان حقوق اعلام شده حدود 14200RUB (روبل روسیه) و بیشترین میزان حقوق 463000RUB (روبل روسیه) می باشد. همچنین میزان حقوق ساعتی در این کشور 600RUB (روبل روسیه) است. میزان آمارها همچنین نشان می دهد که تقریبا 3% هر سال میزان حقوق در این کشور افزایش می یابد. دستمزد و حقوق دریافتی در این کشور بر اساس معیارهایی مانند سن، جنسیت، تجربه کاری و میزان تحصیلات متفاوت خواهد بود. یکی از موضوعات مهم در خصوص مهاجرت به روسیه و اطلاع از آن در خصوص استارت آپ روسیه می باشد.

در نمودار زیر، متوسط درآمد در شهرهای مختلف روسیه پس از کسر مالیات به تصویر کشیده شده است.

متوسط درآمد در شهرهای مختلف روسیه

در اینجا برای درک بهتر میزان دستمزد کار در روسیه در برخی از مشاغل آورده شده است:

شغل حقوق به روبل روسیه
حسابدار 68400RUB
کتابدار 45200RUB
دستیار مدیر 51300RUB
عکاس 54100RUB
طراح گرافیک 64000RUB
مکانیک 36000RUB
معلم 73700RUB
مهندس عمران 97000RUB
دندانپزشک 248000RUB
صندوقدار 37500RUB
پرستار 76800RUB
مدیر دفتر 87300RUB
طراح گرافیک 64000RUB

امیدواریم با مطالعه این مقاله که به کوشش مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده اطلاعات لازم و کافی در رابطه با مهاجرت به روسیه از طریق کار را کسب کرده باشید. برای دریافت وکیل حقوقی و مهاجرت به اروپا همچنین می توانید با این موسسه تماس بگیرید. بدین ترتیب از تمامی راه های مهاجرتی متناسب با شرایط خود آگاه شوید.

سوالات پرتکرار در باب کار در روسیه

سوالات پرتکرار در خصوص کار در کشور روسیه عبارتند از:

 • شرایط کار در روسیه چگونه است؟ نرخ بیکاری روسیه در سال های اخیر رو به کاهش رفت. این میزان به مقدار 4.93% رسیده است. افراد خارجی زیادی چه از طریق اخذ پیشنهاد کاری و چه از طریق اقامت پس از تحصیل در این کشور مشغول به کار هستند.
 • کار و اخذ اقامت روسیه مستلزم ایجاد چه شرایطی است؟ با اخذ پیشنهاد کاری از کارفرمایی در روسیه و دانش زبان روسی می توان اقامت کاری و مجوز کار 1 ساله به دست آورد که با 5 سال کار و اقامت در این کشور می توان به اقامت دائم دست یافت.
 • مزایای کار در روسیه چیست؟ با کار در روسیه می توان به کسب درآمدهای چشمگیر دست یافت و زندگی با کیفیتی به خصوص در سنت پترزبورگ و مسکو را تجربه کرد. با کار در روسیه اقامت دائم به دست می آید که امکان مهاجرت خانوادگی را نیز برای فرد مهیا می کند. با کسب اقامت دائم در ادامه می توان پاسپورت این کشور را نیز به دست آورد.
 • درآمد برترین مشاغل در روسیه چقدر است؟ حدود حداقل دستمزد در روسیه 10000RUB (روبل روسیه) و میزان مالیات تقریبا 13% می باشد. مشاغل برتر در این کشور حسابداری، کتابداری، عکاس، مکانیک، طراح گرافیک، معلم، مهندس عمران و دندانپزشک است که درآمد آن ها از 50500RUB تا 248000RUB (روبل روسیه) بسته به شغل و تجربه فرد متغیر است.
4.7/5 - (3 امتیاز)

4 دیدگاه برای “کار در روسیه

 1. Fayaz گفت:

  من در عرصعه کار فنی بلد هستم از قبیل ترمیم موبایل

  1. صادقی گفت:

   با سلام در خصوص ویزای کار روسیه با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 2. majid گفت:

  حقوق هایی که زدید ماهانه هست؟

  1. صادقی گفت:

   بله میزان حقوق ماهانه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.