مهاجرت کاری فرانسه

کار دانشجویی در فرانسه

کار دانشجویی در فرانسه

کار دانشجویی در فرانسه

تحصیل، کار و زندگی در فرانسه، مستلزم اطلاعات به روز درباره جنبه های مختلف آن می باشد، اللخصوص اطلاعاتی نظیر ساعت کاری در هفته برای یک دانشجو در نتیجه کار دانشجویی در فرانسه، میزان درآمد کاری، طریقه یافتن کار دانشجویی، کار کردن پس از فارغ التحصیلی و همچنین کارآموزی در حین تحصیل می تواند از جمله این اطلاعات باشد.

 

آشنایی با کشور فرانسه

کشوری واقع در قاره اروپا و پایتخت سیاسی و توریستی آن شهر پاریس می باشد. جمعیت این کشور را هشتاد درصد مردم شهرنشین تشکیل می دهند و دارای ۶۵ میلیون نفر جمعیت می باشد. نرخ بیکاری در این کشور حدود ۹ درصد و نرخ رشد جمعیت ۴ درصد می باشد. این کشور سالیانه حدود ۳۰۰ هزار دانشجوی خارجی را برای تحصیل به خود می بیند و از این جهت جزو محبوب ترین کشورهای جهان برای تحصیل است.

 

کار پاره وقت در فرانسه

دانشجویان خارجی تا وقتی که مجوز اقامت معتبر یا همان اقامت تحصیلی را دارند می توانند شصت درصد از کار تمام وقت را انجام دهند یعنی سالانه به مدت ۹۶۴ ساعت مجاز به انجام کار می باشند. در این نوع کار به شرطی که تاثیر منفی بر تحصیل نگذارد یک دانشجو می تواند در موسسات آموزشی یا دانشگاهی از تاریخ ۱ سپتامبر تا ۳۱ اوت (طبق فصل شروع مدارس،دانشگاه ها و موسسات آموزشی) کار کند. توجه داشته باشید که این نوع کار را با کار تمام وقت اشتباه نگیرید و در ادامه در مورد کار تمام وقت توضیحات لازم را خواهیم داد.

نحوه کار دانشجویی در فرانسه

دانشجویان خارجی که در فرانسه تحصیل می کنند این حق را دارند که در این کشور بصورت پاره وقت مشغول کار شوند. به عبارتی یک دانشجو می تواند در هفته به مدت بیست ساعت کار انجام دهد.

دانشجویانی که کارهای پاره وقت انجام می دهند، کارهای از قبیل نگهداری از کودک و نوزاد می باشد که منبع اصلی درآمد دانشجویان را چنین کارهایی تشکیل می دهند. در این بین موسساتی وجود دارند که واسط بین پدر و مادر و پرستار کودک هستند و دانشجویان می توانند برای انجام کار پاره وقت به این موسسات مراجعه کنند. ناگفته نماند که برای نگهداری از کودک ساعتی۶ یورو به پرستار آن پرداخت می شود.

 

نکته مهم اینکه در سال ۲۰۱۷ حداقل حقوق قانون کار در فرانسه به شکل زیر است:

  • انجام کار در هر ساعت ۹٫۷۶ یورو
  • حداقل دستمزد خالص ماهیانه ۱۱۵۳ یورو

 

مدارک مورد نیاز برای کار در فرانسه

  • پاکت تمبر شده با نام و آدرس متقاضی
  • کارت دانشجویی همان سال تحصیلی کنونی
  • تأییدیه وابستگی موسسه علمی خود به سیستم تأمین اجتماعی فرانسه
  • اجازه اقامت و گذرنامه بهمراه ویزا
  • قرارداد کار، که باید در آن این موارد ذکر شود:

ماهیت قرارداد، صلاحیت، جریمه، تاریخ شروع و پایان، محل کار و ساعات کاری

توجه داشته باشید مسائل کاری مستلزم نیاز های دانش حقوقی برای عقد قرار کاری در هر کشوری می باشد، لذا برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید در این زمینه  با وکلا و مشاورین مجرب موسسه سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید و با خیالی آسوده برای هدف های خود گام بردارید.

 

کارآموزی در فرانسه

اگر دانشجویی برای کارآموزی اقدام کند، ابتدا توافقنامه ای بین دانشجو، دانشگاه دانشجو و شرکت مورد نظر به امضا سه جانبه می رسد، در این توافقنامه  نوع کار و شرایط کار تعیین می شود. کارآموزی نیاز به مجوز ندارد و یک دانشجو همچنان دانشجو محسوب شده و شاغل یا کارمند به حساب نمیاید.

دانشجوی کارآموز باید کاری مربوط به رشته تحصیلی خود انتخاب کند. کارآموزی در کشور فرانسه حقوق یا دستمزد ندارد ولی شرکت محل کارآموز برخی از هزینه های خاص مانند وعده های غذایی، اقامت و حمل و نقل را پرداخت می نماید از طرفی طبق قانون اگر کارآموزی بیشتر از دو ماه به طول بی انجامد، کارآموز مستحق به دریافت حقوق ۶۱۵ یورو در ماه است.

حال سوال اینجاست که آیا کارآموزی می تواند تاثیری در روند اقامت و زندگی در کشور فرانسه داشته باشد؟

پاسخ واضح است بله، کارآموز جدایی از اینکه تجربه حرفه ای و عملی کسب می کند می تواند با توجه به تجربه و دانسته هایی که در طول مدت کارآموزی کسب کرده، شروع به ساختن یک شبکه حرفه ای کند که همین امر می تواند دانشجو را در موقعیت کارآفرینی قرار داده یا منجر به یک پیشنهاد شغلی دائم و یا تمام وقت شود و با این اوصاف قطعا در روش اقامت دانشجو تاثییر خواهد گذاشت.

 

 

چگونگی کار تمام وقت در این کشور

دانشجویانی که توانایی های خود را به خوبی نشان دهند و همچنین مدارج فارق التحصیلی خود را با نمرات خوب گذرانده باشند ، شانس بیشتری برای کسب کار تمام وقت خواهند داشت. دانشجویانی که فارق التحصیل شده اند می توانند در کشور فرانسه کار تمام وقت داشته باشند به عبارتی پس از اخذ مدرک کارشناسی، فارق التحصیل ۶ ماه فرصت دارد کار مورد نظر خود را یافت کند.

فارق التحصیل حتما باید آخرین مدرک تحصیلی خود را در یک موسسه آموزش عالی با طرح ملی تطبیق دهد، تا بتواند جهت اجازه اقامت ۱۲ ماهه موقت در کشور فرانسه درخواست دهد. در نظر داشته باشید که پس از انجام این مراحل و یافتن کار، یک اجازه کار از DDTEFP دریافت کنید، سپس با کارفرمای خود هماهنگ کرده تا وضعیت شما را از دانشجو به کارمند تغییر دهد تا بتوانید تمام وقت کار کنید. با این روش فارق التحصیلان می توانند جهت اقامت در فرانسه اقامت داشته باشند.

تغییر وضعیت پس از ۱۲ ماه مجوز اقامت موقت، به دو روش با توجه به شرایط دانشجو صورت می پذیرد:

  • تغییر وضعیت از دانشجو به کارآفرین : برای دانشجویانی است که شرکتی در زمینه رشته تحصیلی خود راه اندازی نموده و از طرفی باید سوددهی شرکت در یک پروپوزال دقیق اثبات شود.
  • از دانشجو به کارمند: این تغییر وضیت برای دانشجویانی است که باید اثبات کنند بعد از فارق التحصیلی در محیط کاری مطابق با رشته تحصیلی خود در حال فعالیت می باشند.

 

 

 

 

 سخن پایانی

در این مقاله اطلاعاتی در باب شرایط کار دانشجویی در فرانسه به شما عزیزان توضیح داده شد. چنانچه در خصوص مزایا و معایب کار دانشجویی در فرانسه سوالاتی داشتید می توانید با برترین موسسه در خاورمیانه و با برخورداری از کادری مجرب، با مشاورین متخصص موسسه سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *