مهاجرت به کشور مالزی

مهاجرت به مالزی

مهاجرت به مالزی

مهاجرت به مالزی از دهه های گذشته تاکنون مورد توجه افراد زیادی در خصوص اخذ اقامت این کشور پیشرفته و صنعتی آسیایی قرار گرفته است. امروزه نیز اتباع بیگانه از روش های مختلفی برای این امر اقدام می نمایند. پیشرفت اقتصادی و صنعتی این کشور توجه شمار زیادی از خارجیان را در نقاط مختلف جهان به سمت خود جلب کرده است. البته دشواری ها و مشکلاتی هم در این مسیر مهاجرتی وجود دارد اما قابل حل می باشد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می تواند راهنمای مناسبی برای این منظور باشد. بنابراین کسب مشاوره و راهنمایی لازم از کارشناسان این موسسه می تواند به عنوان اولین قدم مهاجرتی در نظر گرفته شود. لذا قبل از انجام هر اقدامی، مشورت نمایید.

طرق مهاجرت به مالزی

راه های گوناگونی برای مهاجرت به مالزی و اخذ اقامت این کشور وجود دارد که در این بخش از مقاله به معرفی آن ها نیز می پردازیم:

  • سرمایه گذاریو ثبت شرکت در مالزی
  • کار در مالزی
  • مهاجرت تحصیلی به مالزی
  • ازدواج در کشور مالزی
  • تولد فرزند در مالزی
  • مهاجرت از طریق پناهندگی

اقامت از طریق ثبت شرکت در مالزی

ثبت شرکت در کشور مالزی از جمله روش های دریافت اقامت این کشور محسوب می شود. خارجیان از این طریق می توانند ضمن فعالیت شغلی در مالزی، به اقامت این کشور دسترسی پیدا کنند. طبق قوانین تجارتی کشور مالزی، فرد خارجی که موفق به دریافت این ویزا شده است، در ابتدا برای مدت 3 سال می تواند در این کشور اقامت داشته باشد. از شرایط اولیه ای که در این امر وجود دارد، انتقال مبلغ 100.000$ (دلار) به کشور مالزی است.

مهاجرت کاری به مالزی

در بررسی موضوع مهاجرت به مالزی از طریق کار، لازم است بدانید وزارتی تحت عنوان وزارت منابع انسانی در کابینه دولت وجود دارد که نقش مهمی را در تجارت این کشور بر عهده دارد. این وزارت بر اموری مانند امنیت و سلامت شغلی افراد، مدیریت بر حسن اجرای نظارت بر بخش های مختلف مانند ساعات کاری، بیکاری،‌ تنظیم روابط کار و… نظارت دارد. در سال 1959 میلادی انجمنی تحت عنوان انجمن کارفرمایان مالزی با علامت اختصاری (MEF) فعالیت خود را در بخش خصوصی این کشور آغاز نمود. سپس نام این ارگان به  (MECA)به معنای انجمن شورای کارفرمایان مالزی تغییر یافت. مطابق با قانون کار در مالزی، ساعات کاری افراد نباید از 8 ساعت در روز یا 48 ساعت به طور هفتگی تجاوز نماید. کارگران زن در این کشور برای مدت 2 ماه می توانند به مرخصی زایمان بروند.

ویزای کاری مالزی در انواع مختلفی صادر می شود که هر یک از آنها شرایط و ضوابط خاص خود را دارند که عبارتند از :

ویزای اشتغال حرفه ای (Employment pass professional Visa)

انواع شرکت های مالزیایی یا خارجی که در مالزی فعالیت می کنند، می توانند در مشاغل حرفه ای و تخصصی خود از وجود افراد خارجی استفاده نموده و با آنها قرارداد کاری منعقد کنند. ویزایی که برای این منظور صادر می گردد، به مدت 2 سال اعتبار خواهد داشت. برخی از پست ها و مشاغلی که برای این منظور مد نظر دولت مالزی هستند به قرار زیر می باشند:

  • پست های کلیدی نظیر مسئولیت تعیین سیاست ها و اهداف شرکت، مدیریت عالی شرکت ها و مسئولیت مراقبت از منافع شرکت و سرمایه گذاری
  • سمت های غیر اجرایی که فرد خارجی می بایست دارای مهارت ها و تخصص های خاصی در این زمینه باشد. مشاغلی مانند جوشکار حرفه ای، طراح صنعتی، قالب ساز، مبلمان و لباس را می توان نام برد.
  • مسئولیت های اجرایی که در این زمینه فرد متقاضی بایستی دارای تجارب عملی و حرفه ای لازم باشد.

ویزای مشاغل کارگری در مالزی

کارگران خارجی که دارای تخصص و حرفه خاصی نیستند و حکم کارگر نیمه ماهر را دارند، برای مهاجرت به مالزی و اشتغال به کار می توانند از این نوع ویزا استفاده کنند. اعتبار اولیه آن یک سال بوده و هر سال قابلیت تمدید را دارد. کشورهایی نظیر هند، اندونزی، نپال، بنگلادش و… در زمینه های تولیدات صادرات محور، تولیدات غیر صادرات محور (صنایع وابسته به سرامیک، پلاستیک و…)، کشاورزی و صنایع وابسته، ساخت و ساز و ساختمان، خدمات و مانند این ها، استفاده زیادی از این نوع ویزا دارند.

ویزای مرتبط  مالزی (Referred visa)

نحوه دریافت این نوع ویزای مالزی به صورتی است که کارفرما از دفاتر مهاجرت مربوطه درخواست خود را ارائه می نماید. سپس نمایندگی های مالزی در خارج از کشور با درخواست وی موافقت می نمایند. مدارکی که برای این نوع ویزا لازم است شامل سپرده ضمانت یا ضمانت نامه بانکی دارای اعتبار به مدت حداقل 14 ماه، اصل و تصویر نامه وزارت کشور، نامه تقاضای کارفرما، گوهی سلامت پزشکی و فرم درخواست این ویزا می گردد. ضمنا مبلغی که به عنوان هزینه صدور این نوع ویزا در نظر گرفته شده است، تقریبا RM1.300 (رینگیت مالزی) می باشد.

ویزای مرتبط  مالزی (Referred visa)

مهاجرت تحصیلی به مالزی

یکی از روش های مهاجرت به مالزی، مهاجرت تحصیلی و دریافت ویزای تحصیلی در مالزی است. مدت اعتبار اولیه این ویزا به صورت یک ساله می باشد. دانشجو در سال های آتی تحصیلی خود تا زمانی که فارغ التحصیل شود، موظف به تمدید آن می باشد. فردی که ویزای تحصیلی مالزی را اخذ می نماید، اجازه کار در مالزی را ندارد. تنها در صورتی می تواند برای تامین هزینه های تحصیلی و زندگی خود در مالزی مشغول به کار شود که از اداره مهاجرت مالزی اجازه گرفته باشد. در این صورت می تواند به صورت پاره وقت مشغول کار شود. مبلغ 200$ (دلار) برای صدور ویزای تحصیلی در نظر گرفته شده است. دانشجویان خارجی می توانند زبان تحصیلی انگلیسی را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایند.

مهاجرت به مالزی از طریق سرمایه‌گذاری

از دیگر راه های اشتغال و مهاجرت به مالزی، سرمایه گذاری در این کشور است. در این حالت فرد خارجی برای مدت 2 الی 3 سال می تواند در این کشور اقامت کند که البته قابلیت تمدید ویزا وجود دارد. دولت مالزی طرحی را با نام خانه دوم من MM2H پایه ریزی نموده است که مختص سرمایه گذاران می باشد. این طرح در میان سرمایه گذاران دارای محبوبیت جهانی خاصی است. اکثر سرمایه گذاران در این طرح تابعیت چینی دارند. از شرایط شرکت در این طرح، میزان سرمایه 125.000$ دلاری و حداقل درآمد ماهیانه 2.500$ دلاری است. برای آگاهی از سایر روش های مهاجرت به کشور مالزی با متخصصان و مشاورانی که در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت فعالیت حرفه ای دارند، ارتباط بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *