مهاجرت کاری لیتوانی

مهاجرت از طریق کار به لیتوانی

مهاجرت از طریق کار به لیتوانی

لیتوانی یکی از جماهیر حوزه بالتیک است که در شمال شرقی قاره­ی اروپا موقعیت دارد. این کشور از اقتصادی با درآمد بالا برخوردار می­باشد و همین امر موجب شده است که بسیاری از مردم با مهاجرت از طریق کار به لیتوانی سفر نمایند. کشاورزی و صنعت نقش مهمی بر رشد اقتصادی این کشور داشته است. همچنین با توجه به نزدیکی لیتوانی به دریای بالتیک همواره این کشور نقش ترانزیتی بسیار مهمی را میان کشورهای غربی و شرقی قاره­ی اروپا ایفا نموده است. این کشور با ایجاد خطوط راه آهن میان کشورهای اروپایی و دریای بالتیک انجام فعالیت های تجاری را تسهیل نموده است. ناگفته نماند کشور لیتوانی دارای 11 منطقه آزاد و صنعتی برای اجام فعالیتها و معاملات تجاری می­باشد.

افرادی که قصد مهاجرت از طریق کار به لیتوانی را دارند، می­توانند در ابتدا مشاوره ها و راهنمائی های لازم در این زمینه را از مشاورین و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جویا شده و سپس با توجه به شرایط خود به این کشور مراجعت نمایند. تولیدات کشور لیتوانی عبارتند از مواد معدنی- مواد غذایی و شیمیایی و تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی- صنایع چوبی و پارچه که به کشورهایی همچون انگلستان- استونی- لتونی- روسیه- آلمان و سوئد صادر می­گردند. در مقابل این کشور محصولاتی همچون دیگر مواد معدنی- فلزات و برخی دیگر از محصولات را از کشورهای بلاروس- هلند- روسیه و سوئد و آلمان واردمی­نماید.

مهاجرت از طریق کار به لیتوانی

شرایط کار در لیتوانی

با توجه به مواردی که در مقدمه بیان نمودیم کشور لیتوانی دارای اقتصاد و درآمد مناسبی می­باشد. اما نرخ بیکاری در این کشور 8% گزارش شده است. کارکنان در این کشور 40 ساعت در هفته به انجام کار می­پردازند. مهاجرت از طریق کار به لیتوانی نیازمند اخذ ویزای کاری این کشور می­باشد. علاوه بر این افراد می­بایست مجوز انجام کار در این کشور را نیز اخذ بنمایند. مجوز کار لیتوانی تنها برای آن دسته از افرادی صادر می­گردد که اولاً موفق به اخذ دعوتنامه کار از سوی شرکت های لیتونیایی شده باشد. ثانیاً فرد باید در شغل مورد نظر خود حداقل دارای 2-3 سال سابقه کاری باشد. میزان حقوق و دستمزدی که افراد در لیتوانی دریافت می­نمایند7/837 یورو که با کسر مالیات به 659 یورو می­رسد.

ویزای کاری لیتوانی

ارسال دعوتنامه کاری از سوی کارفرمایان در لیتوانی همانند دیگر کشورهای اروپایی می­باشد. بگونه ای که کارفرمایان ابتدا باید نیروی مورد نظر خود را در کشور لیتوانی و سپس کشورهای اتحادیه اروپا جستجو نمایند، در صورتیکه نیروی مورد نظر خود را در کشورهای مورد نظر نیابد، آنگاه اجازه انتشار آگهی به دیگر کشورها را خواهد داشت. سفارت کشور لیتوانی نیز تنها اجازه صدور ویزای کاری این کشور را برای افرادی دارد که دارای پیشنهاد کاری و قراردادکاری با کارفرمایان در لیتوانی باشند. تحصیل در لیتوانی نیز از جمله راههای مهاجرتی به این کشور است که دانشجویان می­توانند به انجام کار ضمن تحصیل در لیتوانی بپردازند. این دسته از افراد اجازه انجام کارهای دانشجویی و پاره وقت در این کشور را دارند. البته میزان ساعات کاری دانشجویان در این کشور بستگی به مقطع تحصیلی آنان دارد. بطوریکه دانشجویان مقطع کارشناسی 10 ساعت- کارشناسی ارشد 20 و دانشجویان مقطع دکترا 30 ساعت در هفته اجازه کار در این کشور را دارند.

مهاجرت از طریق کار به لیتوانی یکی از راههایی است که افراد می­توانند اقامت دائم و سپس تابعیت لیتوانی را دریافت نمایند. البته اقامت دائم این کشور شامل افرادی می­گردد که حداقل بمدت 5 سال بطور مستمر و پیاپی در این کشور حضور داشته و به انجام کار مشغول بوده اند. پس از گذشت 5 سال دیگر نیز امکان دریافت تابعیت لیتوانی برای فرد مورد نظر وجود دارد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری لیتوانی

افرادی که قصد مهاجرت از طریق کار به لیتوانی را دارند، می­بایست با ارائه مدارک زیر به سفارت لیتوانی در کشور مبدأ خود درخوایت ویزای کاری لیتوانی را نمایند:

  • عکس
  • پاسپورت معتبر
  • مدارک هویتی ( شناسنامه و کارت ملی)
  • رزومه کاری
  • کپی مدارک تحصیلی متقاضی
  • دعوتنامه کاری و قراردادکاری با کارفرمایان در لیتوانی
  • گواهی عدم سوء سابقه پیشینه
  • مدارکی که تمکن مالی فرد را جهت تأمین امورات زندگی در لیتوانی اثبات می­نماید.
  • مدارکی که نشان دهنده سوابق کاری فرد حداقل به مدت 2 سال را بیان می­نماید.

متقاضیان مهاجرت از طریق کار به لیتوانی توجه داشته باشند، زبان رسمی مردم این کشور لیتوانیایی است و مردم این کشور به زبان انگلیسی نیز صحبت می­نمایند. از همین رو مهارت در زبان های انگلیسی و لیتوانیایی برای انجام کار در این کشور ضروری می­باشد. همانطور که بیان گردید، متقاضیان انجام کار در لیتوانی علاوه بر اخذ ویزای کاری نیازمند دریافت مجوز کار این کشور نیز هستند. بدین منظور با ارائه مدارک فنی خود می­توانند به اداره مهاجرت این کشور مراجعه و نسبت به دریافت مجوز کار لیتوانی اقدام نمایند. معمولاً مجوز کار لیتوانی دارای یکسال اعتبار است که پس از ختم این اعتبار امکان تمدید اعتبار آن وجود دارد.

کاریابی در لیتوانی

افرادی قصد مهاجرت از طری کار به لیتوانی را دارند، می­توانند با مراجعه به سایت های کاریابی در لیتوانی بدنبال شغل مورد نظر خود در این کشور بپردازند. از معروفترین سایت های کاریابی در این کشور می­توان به www.ldb.lt –www.Cv.lt- www.Careerjet.ae  اشاره نمود. دانشجویان نیز در لیتوانی نیز با مراجعه به موسسات کاریابی در لیتوانی می­توانند نسبت به یافتن مشاغل پاره وقت اقدام نمایند. دانشجویان امکان اخذ اقامت پس از تحصیل در لیتوانی را دارند. بگونه ای که با اتمام تحصیلاتشان در این کشور و یافتن شغل مورد نظر خود در لیتوانی، امکان تبدیل نمودن اقامت تحصیلی خود به اقامت کاری لیتوانی را داشته و از این طریق می­توانند اقامت دائم لیتوانی را اخذ بنمایند. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با ارائه مشاوره های مفید به متقاضیان مهاجرت سعی در تسهیل مراحل مهاجرتی را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *