مهاجرت تحصیلی لیتوانی

تحصیل در لیتوانی

تحصیل در لیتوانی

چنانچه به عنوان یک دانشجوی ایرانی به دنبال کسب اطلاعات در مورد تحصیل در لیتوانی بر اساس آخرین قوانین سال 2020 هستید این نوشتار را به دقت مطالعه بفرمائید. کشور لیتوانی از آنجاییکه در محدوده شنگن بوده و دانشگاه های معتبر مورد تائید وزارت علوم و بهداشت را داراست یکی از گزینه های تحصیل در اتحادیه اروپا برای دانشجویان ایرانی به شما می رود. البته هر دانشجویی بهتر است قبل از هر اقدامی این نوشتار را که به دست محققان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده را با دقت مطالعه نماید و سپس بهترین اقدام را داشته باشد.

شرایط پذیرش از دانشگاه های لیتوانی برای دانشجویان ایرانی فراهم است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور در مقاطع مختلف چه مقدار است؟

شرایط ورود به دانشگاه های پزشکی لیتوانی چگونه است؟

همانطور که مشخص است از آنجاییکه لیتوانی در اتحادیه اروپا واقع شده است تفاوت هایی برای تحصیل در این کشور میان شما و یک دانشجوی اروپایی هست. اصلی ترین تفاوت ها به میزان هزینه تحصیل و همچنین اجازه اقامت تحصیلی می باشد. همچنین شرایط اخذ پذیرش از هر دانشگاهی بنا به درخواست متفاوت است. پس در ادامه این نوشتار همراه باشید تا شرایط را خیلی دقیق بررسی کنیم.

تحصیل در لیتوانی

معمولا تحصیل در مقاطع پایه در این کشور از ایران متقاضی ندارد و عموما برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی درخواست می نمانید. این کشور دارای موسسات آموزش عالی و دانشگاه های متفاوتی می باشد. دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی که در اکثر دانشگاه های دولتی زبان تحصیل به زبان رسمی این کشور است و در برخی رشته ها به زبان انگلیسی است اما عموم دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی برنامه های تحصیلی را ارائه می دهند. دانشگاه های این کشور در سطح بالایی از علم و دانش قرار گرفته است. تحصیل در این کشور و اخذ مدارک دانشگاه در این کشور این امکان به وجود می آورد که در کل دنیا کسب و کار مناسب پیدا کنید و مشغول به کار شوید. بدین ترتیب بهرت سات از شرایط کلی برای پذیرش در هر مقطع دانشگاهی در این کشور آگاه باشید.

تحصیل در دوره کارشناسی یا لیسانس لیتوانی

تحصیل در کشور لیتوانی در دوره لیسانس تقریبا  3 تا 6 سال طول می کشد که زمان تحصیل در هر رشته تحصیلی متفاوت می باشد. برای مثال تحصیل در دوره لیسانس در دانشگاه های لیتوانی برای رشته های حسابداری، علوم انسانی، مدیریت و علوم سیاسی تقریبا 3 سال زمان می خواهد و برای رشته های فنی و مهندسی 4 سال و برای رشته های دندان پزشکی و معماری تا 6 سال زمان می خواهد. همچنین برای ورود به برخی رشته ها باید آزمون ورودی را پاس نمود. جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های لیتوانی نیاز به چه مدارکی است؟

 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی
 • داشتن مدارک زبان آیلتس حداقل 6 آکادمیک یا تافل معادل
 • ارائه نامه تمکن مالی
 • انگیزه نامه و توصیه نامه

عموما هیچ دانشجویی از کشورهای خارجی و مشخصا ایران در این سالها برای تحصیل به زبان رسمی این کشور اقدام نکرده است. معمولا از آنجاییکه انتخاب های زیادی پیش روی دانشجویان در این کشور همانند برخی کشورهای اروپایی بزرگ همچون آلمان که دانگشاه های زیادی دارد وجود نداشته تحصیل در دانشگاه ملی این کشور خیلی بیشتر تقاضا دارد. به همین ترتیب رقابت هم برای ورود به این دانشگاه به نسبت بین دانشجویان خارجی و بومی بیشتر است.

تحصیل کارشناسی ارشد در لیتوانی

دوره کارشناسی ارشد در لیتوانی با توجه به رشته های تحصیلی دانشجویان تقریبا یک سال و نیم تا دو سال به طول می انجامد و دوره دکترا در داتشگاه های لیتوانی سه تا چهار سال زمان می خواهد. در بیشتر دانشگاه های لیتوانی در دوره دکترا دانشجویان باید قبل از پذیرش دانشگاه پایان نامه ارائه بدهد و در بعضی از دانشگاه ها بعد از ثبت نام در دانشگاه نیاز به پایان نامه می باشد. از جمله مدارکی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در لیتوانی نیاز است عبارت است از:

 • ارائه مدرک کارشناسی برای ارشد و کارشناسی ارشد برای دکترا
 • ارائه مدرک زبان آیلتس 6.5 آکادمیک برای ارشد و دکترا آیلتس 7
 • ارائه توصیه نامه و انگیزه نامه
 • داشتن مقالات و رزومه پژوهشی مناسب مخصوصا برای دکترا

در برنامه های تحصیلی برخی دانشگاه ها از شما مدارک مجزایی از این مدارک نیز شاید طلب نمایند. در حین تحصیل کارشناسی ارشد نیز می توان به کار حین تحصیل نیز پرداخت. طول برنامه های تحصیلی ارشد معمولا بین یکسال و نیم تا 2 سال و دکترا 3 تا 6 سال بنا به نوع برنامه می باشد. در مقطع دکترا می توان با دریافت بورسیه هزینه ها را بسیار پایین آورد.

معرفی دانشگاه های کشور لیتوانی

معمولا تحصیل در اکثر دانشگاه های لیتوانی به صورت دو ترم در سال می باشد. می توان به صورت تمام وقت و نیمه وقت به تحصیلات خود ادامه دهید. آغاز کلاس ها از سپتامبر تا ژوئن طول می کشد. دانشجویان در این کشور از اینترنت با سرعت بالا استفاده می کنند. عموم دانشگاه ها برنامه اصلی را در ترم سپتامبر شروع می نمایند. مخصوصا تحصیل در برخی رشته ها از جمله گروه پزشکی یکبار در سال شروع ترم دارند. در ادامه به معرفی برخی دانشگاه های شناخته شده این کشور خواهیم پرداخت.

دانشگاه کانوس

این دانشگاه جزء اولین دانشگاه های این کشور می باشد. دارای امکانات رفاهی و خوابگاهی با کمترین هزینه برای دانشجویان می باشد. امروزه نزدیک به 50 هزار دانشجو در حال ادامه تحصیل در این دانشگاه می باشند. زبان آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی می باشد. برنامه های تحصیلی برای دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی است و هزینه تحصیل در این دانشگاه حداقل 5.000€ یورو و در رشته های پزشکی به 13.000€ یورو در سال نیز می رسد. این دانشگاه یک دانشگاه دولتی تحقیقاتی است و از سال 1922 تاسیس شده و فعالیت می نماید. دانشگاه Kaunas University of Technology یا همان KTU یک دانشگاه شناخته شده در دنیاست و با 350 موسسه آموزشی در 50 کشور مختلف دنیا تفاهم نامه همکاری امضا کرده است.

دانشگاه ویلینیوس

دانشگاه فنی ویلنیوس گدیمیناس (VGTU) یک موسسه آموزش عالی پیشرو در زمینه رشته های فنی و علوم مهندسی است. دانشگاه ویلنیوس در پایتخت لیتوانی واقع شده است. تأسیس آن در سال 1956 بوده و یکی از بزرگترین دانشگاههای تحقیقاتی در لیتوانی با تمرکز بر فناوری و مهندسی است. تدریس به زبان های انگلیسی و روسی صورت می گیرد. این دانشگاه حدود 10 دانشکده دارد که تشکیل شده است از:

 • دانشکده موسسه حمل و نقل هوایی Antanas Gustaitis
 • دانشکده معماری
 • مدیریت تجارت
 • مهندسی عمران
 • صنایع خلاق
 • الکترونیک
 • مهندسی محیط زیست
 • علوم بنیادی
 • مکانیک
 • مهندسی حمل و نقل
رشته تحصیلی  رنکینیگ  سال تحصیلی 
عمران و سازه رتبه 51 از 100 دانشگاه برتر دنیا 2020-2019
معماری / محیط داخلی ساخته شده  رتبه 101 از 150 دانشگاه برتر دنیا 2020-2019
مطالعات تجاری و مدیریت  رتبه 101 از 150 دانشگاه برتر دنیا 2020-2019
اقتصاد و اقتصادسنجی  رتبه 201 از 250 دانشگاه برتر دنیا 2020-2019
مکانیک ، هوانوردی و ساخت  رتبه 300 از 350 دانشگاه برتر دنیا 2020-2019
مهندسی – برق و الکترونیک  رتبه 350 از 400 دانشگاه برتر دنیا 2020-2019
علوم کامپیوتر و سیستم های اطلاعاتی  رتبه 451 از 500 دانشگاه برتر دنیا 2020-2019

این دانشکده ها همواره در دنیا توانسته رتبه خوبی را به خود اختصاص دهند. در جدولی که تهیه شده می توانید این آمار را بهتر ملاحظه فرمائید. دانشگاه ویلینیوس در میان برترین دانشگاه های دنیا معرفی می شود. در حال حاضر بیش از 11 درصد جمعیت دانشجوهای این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

شهریه و هزینه تحصیل در لیتوانی

هزیته های تحصیل در دانشگاه های این کشور با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت می باشد اما این امکان را دارید در سال تقریبا 3000€ تا 7000€ یورو می باشد. بورسیه های تحصیلی در لیتوانی به دانشجویان در حال تحصیل چه در دانشگاه های خصوصی و چه در دانشگاه های دولتی در همه دوره ها و رشته ها با توجه به وضعیت دانشجو داده می شود. دانشجویان این امکان را دارند بعد از یک سال از تحصیل در این کشور مشغول به کار شوند. که در هر هفته مجوز 20 ساعت کار دارند که با حقوقی که دریافت می کنند می تواند هزینه های زندگی خود را تامین کند. تحصیلات در مقطع کارشناسی یا لیسانس از 2.200€ یورو تا 6.500€ یورو در سال می باشد. تحصیلات کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس و دکترا از 7.100€ تا 8.500€ یورو در سال می باشد

هزینه های اقامت و زندگی در لیتوانی

این کشور به نسب ارزان می باشد، هزینه اجاره یک خانه به مدت یک ماه 520€ یورو می باشد. البته این مبلغ برای یک خانه کامل است. اکثر دانشجویان می توانند با هزینه کمتر از خوابگاه های دانشجویی استفاده کنند که در یک ماه به مبلغ 100€ یورو می باشد. به طور کلی هزینه زندگی در لیتوانی برای یک دانشجو در این کشور اعم از هزینه مسکن اگر خوابگاه باشد و همراه با خورد و خوراک و رفت و آمد مبلغی حدود 600€ یورو می باشد. با مراجعه به لینکه هزینه های تحصیل و زندگی در لیتوانی اطلاعات خاص تری بدست می آورید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور لیتوانی

جهت اخذ ویزای تحصیلی لیتوانی بایستی مدارک ذیل را به سفارت ارائه نمائید:

 • داشتن اصل و کپی شناسنامه
 • داشتن اصل و کپی پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • داشتن یک حساب بانکی به عنوان پشتوانه مالی
 • عکس جدید به اندازه 2.2 با پس زمینه ساده
 • ارائه پذیرش تحصیلی یا ارائه دعوت نامه رسمی از دانشگاه ها

ویزای تحصیلی برای نفر اصلی صادر می شود. چنانچه همراه داشته باشید باید درخواست جداگانه دهید.

آیا در هنگام تحصیل امکان کار وجود دارد؟

دانشجویان مجوز کار به مدت 20 ساعت در هر یک هفته به صورت نیمه وقت را دارند. که می توانند برخی از هزینه های تحصیل در این کشور را جبران کنند. دانشجویانی که از کشور های اتحادیه اروپا، کشور آمریکا یا سوئیس هستند احتیاجی به مجوز کار برای کار در این کشور را ندارند. دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا باید حتما اجازه کار کردن در این کشور را داشته باشند. برای دریافت مجوز کار باید موارد زیر را داشته باشید:

 • پرداخت هزینه های لازم در این کشور
 • مجوز اقامت موقت را داشته باشید.
 • ارائه گواهی از موسسه آموزش عالی که نشان می دهد سال چندم دانشگاه هستید.
 • ارائه کپی قرارداد استخدامی یا موافقت نامه کتبی توسط کارفرما

کار حین تحصیل در لیتوانی سبب اخذ اقامت دائم برای دانشجو نمی گردد. برخی کارها مالیات کمتری دارند.

مزایای تحصیل در لیتوانی

تحصیل در کشورهای اروپایی مزیت های بسیاری دارد. یکی از بهترین مزایای آن امکان اخذ اقامت اروپاست. البته دانشجویان خارجی برای اخذ اقامت دائم کشورهای اروپایی نیاز به شرایطی از قبیل داشتن حقوق، بیمه و پرداخت مالیات هستند. البته یکی دیگر از مزایای تحصیل در لیتوانی امکان رفت و آمد به کشورهای اروپایی بدون اخذ ویزا می باشد. همچنین افرادی که متاعل هستند می توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را همراه خود در این کشور داشته باشند و برای آنها نیز درخواست اقامت نمایند. اخذ اقامت در اروپا بعد از 5 سال اشتغال قابل درخواست است. همچنین شهروندان خارجی می توانند پس از 8 تا 10 سال زندگی در این کشور برای اخذ پاسپورت لیتوانی اقدام نمایند.

بیمه درمانی دانشجویی در لیتوانی

دانشجویان کشورهای غیر اتحادی اروپا باید یک بیمه بهداشتی خصوصی داشته باشند که در این کشور از خدمات آن استفاده کنند. دانشجویان می توانند از بیمه و درمان پزشکی رایگان استفاده کند و اگر مدرگی به بیمه بهداشت و درمان بدهند وضعیت آن ها به عنوان دانشجو اعلام می شود. برای ثبت نام در یک مرکز بهداشت، دانشجویان باید یک فرم درخواست خاص را پر کنند و کارت شناسایی که دارای عکس و شناسه ملی باشد باید ارائه دهید. لازم به توضیح می باشد که موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در زمینه مهاجرت به لیتوانی به شما عزیزان کمک می کنند و کارشناسان ارشد و حرفه ای ما به صورت تلفنی و حضوری به شما مشاوره می دهند. که مشاوره های تلفنی به صورت رایگان می باشد.

9 دیدگاه برای “تحصیل در لیتوانی

 1. امید گفت:

  آیا برای تحصیل در لیتوانی داشتن مدرک‌زبان انگلیسی الزامیست؟

 2. قراری گفت:

  بسیار مفید و جامع ممنون

 3. احمد گفت:

  اتریش و آلمان شرایط فوق العاده ای تحصیلی دارد

 4. امیرحسین گفت:

  با سلام
  مقاله خوبی بود.

 5. لیدا بهرامی گفت:

  با سلام و سپاس بابت اطلاعات مفیدتون

 6. amir abbas گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد تحصیل در لیتوانی تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد مهاجرت به لیتوانی هم مطلب بذارید

 7. کیانا ناصری گفت:

  مقالاتتون فوق العادست ممنونم

 8. ستاره گفت:

  تحصیل تو این کشور بدون مدرک زبان هم امکان پذیره ؟ بعد از چند سال میشه تو این کشور اقدام کرد به اخذ اقامت؟

 9. hoorosh گفت:

  از مطالب خوبتون ممنونم
  من 29 ساله هستم و میخوام برای ادامه تحصیل در لیتوانی اقدام کنم، ایا میتونم برای تغییر رشته هم اقدام کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *