مهاجرت به کشور لیتوانی

اقامت لیتوانی

اقامت لیتوانی

اقامت لیتوانی در سال 2022 از جمله بهترین گزینه های اقامت در اروپا است چرا که شاخص های کیفیت زندگی در این کشور در سطح بسیار مناسبی قرار دارند. لیتوانی یک کشور اروپایی است و در حوزه شنگن قرار دارد، بنابراین شخصی که اقامت این کشور را دریافت می‌ دارد به‌ صورت آزادانه می ‌تواند به سایر کشورهای اروپایی نیز بدون ویزا سفر کند. بر اساس قوانین مشخص شده از سوی اداره مهاجرت این کشور همچون سایر کشورهای اروپایی راه های متنوعی برای اخذ اقامت این کشور وجود دارد که در ادامه این مقاله در این خصوص توضیحات بیشتری را توسط تیم تحقیقاتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه می نماییم.

 • انواع راه های اخذ اقامت برای یک شهروند ایرانی در لیتوانی به چه صورت است؟
 • چه مدارک و شرایطی برای اخذ اقامت از طریق کار و تحصیل در این کشور نیاز است؟
 • پس از چند سال اقامت و زندگی در این کشور می توان برای اخذ اقامت دائم لیتوانی اقدام نمود؟
 • هزینه اخذ اقامت این کشور چه مقدار می باشد؟

از این دست سوالات از سوی شما عزیزان پرسیده شده که بر اساس سالها تجربه در امر مهاجرت در این نوشتار سعی کرده ایم به پاسخ تمامی آنها بپردازیم. موضوع اخذ اقامت دائم با اخذ اقامت های کوتاه مدت یا بلند مدت متفاوت است و برای توضیح صحیح این موضوعات بهتر است شرایط را در این نوشتار مطالعه فرمائید تا برای اخذ اقامت در این کشور بهترین مسیر را اتخاذ فرمائید.

 

اینفوگرافی اقامت لیتوانی

معرفی کشور لیتوانی

حوزه بالتیک دارای 3 جمهوری است. جمهوری لیتوانی بسیار بزرگ بوده و نسبت به سایر جمهوری ها، جنوبی ترین شرایط جغرافیایی را دارد. حوزه بالتیک دارای 3 جمهوری است که جمهوری لیتوانی بزرگ ترین و جنوبی ترین آنها به شمار می رود. بعد از فروپاشی و بر افتادن اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری لیتوانی نیز مانند سایر همسایگان در دهه 90 شکل گرفت. در بلوک شرق همسایگان کشورهای بلاروس، لتونی، لهستان و روسیه را دارا است و در غرب خود، دریای بالتیک را دارد. در مورد سایر شاخصه های این کشور می توان گفت:

 • کشور لیتوانی عنوان وسیع ترین کشور را در قرن چهاردهم میلادی داشت.
 • در سال 2007 میلادی پیمان شنگن را با سایر کشورهای اتحادیه امضاء نمود و در این حوزه قرار گرفت.
 • عموم مردم بومی این کشور به زبان لیتوانیایی تکلم می کنند.
 • البته لیتوانی مردم باسوادی را دارد. قشر جوان این کشور تحصیلات دانشگاهی را گذرانده اند.
 • میزان جمعیت این کشور در حدود 2.3 میلیون نفر است.
 • از آنجا که عضو کشورهای اروپایی است. واحد شمارش پول این کشور یورو می باشد.
 • اکثریت اهالی لیتوانی دین مسیحی دارند و 70% آنها متعلق به کلیسای کاتولیک رومی می باشند.

جزئیات دقیق در خصوص این کشور بدین شرح می باشد:

جزئیات دقیق در خصوص لیتوانی

لیتوانی کشوری امن می باشد که از سطح جرم و جنایت پایینی برخوردار است. با این حال، بر خلاف ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر، لیتوانی هیچ منطقه یا محله یهودی نشین ناامنی ندارد. شایان ذکر است که لیتوانی از بلایای طبیعی در امان است.

دلایل مهاجرت به لیتوانی

مهاجرت به لیتوانی و اخذ اقامت این کشور مورد هدف دانشجوها، نیروهای کار بسیار ماهر و سرمایه گذاران سایر کشورها قرار گرفته است. این موضوع می تواند دلایل متعددی داشته باشد که در به نمونه ای از آنها اشاره می گردد:

 1. دسترسی به آب های آزاد از راه دریای بالتیک
 2. زیر ساخت های حمل و نقلی که به اتحادیه اروپا متصل گردیده است.
 3. برخورداری از امنیت بالای اجتماعی
 4. گسترده بودن خدمات شبکه های معتبر بانک های بین المللی
 5. پایین بودن هزینه های زندگی و امرار معاش نسبت به سایر کشور های عضو اتحادیه اروپا

عموما یک فرد خارجی برای زندگی در این کشور باید یک هدف مشخص داشته باشد که متناسب با هدفش برای یکی از انواع اقامت درخواست نماید. انواع اقامت در این کشور متناسب با اهداف کار، تحصیل کارآفرینی، سرمایه گذاری و ازدواج قابل درخواست است.

انواع اقامت در لیتوانی

یک فرد خارجی برای زندگی در این کشور مخصوصا اگر از شهروندان غیر اتحادیه اروپا باشد نیاز به مجوز اقامت دارد. در ابتدا نوع اقامت فرد باید مشخص شود تا او برای یک کدام از انواع اقامت درخواست نماید. به طور کلی انواع اقامت ها را در دسته بندی اقامت های بلند مدت و کوتاه مدت دسته بندی نمود که در نهایت اقامت دائم را می توان پس از اخذ ویزاهای بلند مدت درخواست نمود. شما می توانید برای انجام سفرهای بیزینسی، آموزشی، کاری و یا سفر بازدید و گردشگری برای اقامت و ویزاهای کوتاه مدت اقدام نمائید. این نوع اقامت برای اهداف مشخصی است که برای کمتر از 90 روز حضور در این کشور قابل درخواست است.

بررسی اهداف اقامت بلند مدت لیتوانی

اما برای اخذ اقامت های بلند مدت می توان با اهداف ذیل اقدام نمود:

 • اخذ اقامت از طریق ویزای کاری برای اشتغال به عنوان نیروی کار ماهر
 • اخذ اقامت تحصیلی برای ادامه تحصیل در مقاطع متفاوت
 • اقامت از طریق کار به عنوان نیروی کار درون شرکتی با بلوکارت
 • اقامت به عنوان سرمایه گذار برای ایجاد یک بیزینس یا شرکت
 • اقامت جهت الحاق به خانواده یا ازدواج با همسر لیتوانیایی و یا ملحق شدن به اعضای خانواده

انواع این اقامت ها هر کدام نیاز به ابزار خاصی دارد. برای افرادی که به دنبال اخذ اقامت دائم هستند اخذ هر کدام از این ویزاها می تواند در نهایت فرد خارجی را با یک اقامت بلند مدت در این کشور برساند که این اقامت معمولا بعد از 3 تا 5 سال به اقامت دائم تبدیل گردد.

اخذ اقامت لیتوانی از طریق کار

شرایط کار متقاصیان اروپایی و بین المللی متفاوت می باشد. از این رو متقاضیان بین المللی نیاز به دریافت پیشنهاد کاری و ویزای این کشور را دارند. همانطور که گفته شد برای اشتغال در این کشور می توان به 2 طریق اقدام نمود:

 • به عنوان نیروی کار بسیار ماهر
 • نیروی کار انتقال درون شرکتی

به طور کلی فرآیند خاصی در موارد استخدام یک خارجی در لیتوانی پیش بینی می شود. بر اساس قانون یک ماه قبل از اشتغال، یک شرکت یا کمپانی که در لیتوانی ثبت شده باید درخواست جذب یک نیروی کار خارجی را بدین صورت نماید. این روند به شرح زیر است: یک دفتر محلی تبادل نیروی کار درخواست را بررسی می کند و اگر تصمیم مثبت حاصل شود دفتر محلی تبادل کار اسناد را به اداره کار لیتوانی که مجوز کار را برای بیگانگان صادر می کند ارسال می نماید. این درخواست بسته به صلاحیت کارمند خارجی آینده ممکن است از 1 تا 2 ماه طول بکشد. در صورت تأیید اجازه کار برای یک کارمند خارجی به مدت 2 سال اعتبار خواهد یافت.

شرایط استخدام به کار و اخذ اقامت در لیتوانی

لازم به ذکر است که اگر شرکتی مایل به استخدام کارمند بسیار ماهر باشد، شرایط مختلفی وجود دارد. یک کارمند دارای مهارت بالا باید دارای مدرک دانشگاهی (یا نوع دیگری از درجه قابل مقایسه با مدرک دانشگاهی) باشد و حقوق ماهیانه برای چنین کارمندانی نباید حداقل از متوسط ​​حقوق ناخالص در لیتوانی باشد که ضرب در 2 می شود. البته خاطر نشان می شود که تمامی مراحل اخذ مجوز کار از سوی کارفرمای فرد خارجی قابل پیگیری است. جهت مهاجرت به این کشور از طریق کار می باید ابتدا از میزان دریافتی این کشور اطلاع یابید. دریافتی در این کشور ساعتی حدود 9.91$ (دلار) و در ماه به حدود 1734$ (دلار) خواهد رسید.

شرایط کاریابی در این کشور برای متقاضیان بین المللی تنها با ارائه پیشنهادکاری یا قراردادکاری از جانب کارفرما این کشور میسر می باشد. همچنین متقاضیان بین المللی می توانند از طریق روش تحصیلی و تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری به کار در این کشور روی آورند. در این روش نیز متقاضیان می باید در سال پایانی تحصیل خود به جست و جوی کار در این کشور بپردازند. در غیر این صورت می باید یا به ادامه تحصیل بپردازند و یا به کشور مبدا خود بازگردند.

اخذ اقامت لیتوانی از طریق تحصیل

روش دیگری که می توان از طریق آن به اقامت این کشور دست یافت،‌ ادامه تحصیل در این کشور است. دانشگاه ‌های لیتوانی عنوان دانشگاه های برتر در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده اند. دانشجویان بین المللی می تواند تحصیلات خود در اکثر رشته ها را به زبان انگلیسی ادامه دهند. آموزش در دانشگاه های این کشور بر پایه سیستم ترمی قرار دارد. دانشگاه ویلنیوس به عنوان برترین دانشگاه کشور لیتوانی شناخته شده است. اکثر رشته های مهندسی در دانشگاه های شهر کاونوس لیتوانی به دانشجویان ارائه می گردد. هزینه های تحصیلی بر اساس نوع رشته به طور متوسط بین 3000€ الی 7000€ (یورو) متغیر است. هر ساله اداره مهاجرت به دانشجویان بین ‌المللی این کشور کارت اقامتی جهت تردد در 27 کشور اتحادیه اروپا اعطاء می‌ نماید.

میانگین متقاضیان بین المللی در این کشور به شرح زیر است:

میانگین متقاضیان بین المللی در لیتوانی

اقامت پس از اتمام تحصیل در لیتوانی

دانشجویان خارجی می توانند پس از پایان تحصیلات نیز اقامت دائم لیتوانی را دریافت نمایند. مشروط بر این که شغل متناسب با رشته خود را در این کشور و اتحادیه اروپا بیابند و چند سال در این کشور کار کنند و مالیات بپردازند. مدارک تحصیلی اعطایی از سوی دانشگاه‌ های لیتوانی در سطح جهانی معتبر بوده و در سایر کشورها ارزیابی نمی ‌گردد. متقاضیان تحصیل در این کشور می ‌توانند در کلیه سطوح به ادامه تحصیل بپردازند. این سطوح شامل مدارس، کالج، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و بالاتر و سایر می ‌گردد.

هزینه اجاره آپارتمان در این کشور بدین شرح می باشد:

 • اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر حدود 42123€ (یورو)
 • اجاره آپارتمان 1 خوابه در خارج از مرکز شهر حدود 29210€ (یورو)

اقامت سرمایه گذاری و ثبت شرکت لیتوانی

اقامت سرمایه گذاری و ثبت شرکت لیتوانی

اگر یک فرد خارجی قصد توسعه مشاغل خود در لیتوانی را داشته باشد و در این کشور در یک آدرس مشخص اقامت داشته باشد می تواند در لیتوانی شرکتی را تأسیس یا خریداری کند. برای خرید شرکت یا یک تجارت توسعه یافته یا ایجاد آن اقدام کند. همچنین او می تواند نمایندگی یا شعبه ای از یک شرکت خارجی را در این کشور ثبت نماید. در صورت تأسیس یا خرید یک شرکت فرد خارجی بایستی سهامدار یا عضو هیئت مدیره شرکت یا به عنوان مدیر شرکت خریداری شده باشد و در راستای آن درخواست اخذ اقامت نماید. که البته شروطی برای ایجاد شرکت در این کشور پیش بینی شده است.

 1. شرکت لیتوانیایی حداقل 6 ماه قبل از درخواست صدور اجازه اقامت فعالیت های خود را انجام داده باشد.
 2. ارزش سهام شرکت به حداقل 28000€ (یورو)، از جمله 14000€ (یورو) سرمایه گذاری شده توسط متقاضی
 3. ارزش سهام متعلق به بیگانه حداقل یک سوم از ارزش سهام شرکت را تشکیل می دهد.
 4. ایجاد شغل تمام وقت برای اتباع لیتوانیایی و یا سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا

در صورتی که قصد ثبت نمایندگی شرکت خود را در این کشور داشته باشید بایستی در حداقل 1 سال اخیر نمایندگی یا شعبه خود را تأسیس کرده و کار کرده باشد.

رشد سرمایه گذاری در این کشور در نمودار زیر به تفسیر درآمده است:

رشد سرمایه گذاری در لیتوانی

هزینه ثبت شرکت لیتوانی

ثبت شرکت در لیتوانی هزینه هایی را در بر دارد که شامل موارد ذیل می گردد:

 • خدمات ثبت شرکت
 • تنظیم اساسنامه
 • ترجمه مدارک حقوقی
 • مراجعه وکیل به مراکز اداری و دولتی
 •  افتتاح حساب بانکی برای صاحب شرکت (مدیر عامل)
 • ثبت آدرس حقوقی شرکت به مدت یک سال
 • چاپ و تحویل مهر دولتی شرکت توسط وکیل
 • پرداخت و افتتاح پرونده‌ های مالیاتی و خدمات اجتماعی و ارسال مدارک به موکل جهت اخذ ویزا
 • و کلیه هزینه های مربوط به فرآیند درخواست اقامت لیتوانی تا دریافت کارت اقامت این کشور

روند ثبت شرکت در کشورهای اتحادیه اروپا فرآیند خاص خود را دارا است. اگر مایل به انجام کار واقعی در این کشور هستید می توانید با ثبت شرکت به اقامت نیز دست یابید. با ایجاد شرکت در کشور لیتوانی به فرد یک اقامت بلند مدت صادر می شود که برای مدت 5 سال اگر این بیزینس را فعال نگه دارد و تعهدات خود را انجام دهد می تواند برای اخذ اقامت دائم اقدام نماید.

ویزا طلایی لیتوانی

در کشور لیتوانی برنامه ای تحت عنوان ویزای طلایی ارائه می گردد که مطابق با این  ویزا افراد خارجی مجاز به سرمایه گذاری در این کشور می باشند. در این نوع سرمایه گذاری فرد بایستی به 2 طریق اقدام نماید. در نوع اول افتتاح شرکت یا مالکیت شرکت. در ادامه به صلاحیت ها و مزایا این طرق پرداخت می شود که این شرایط عبارتند از:

 • سرمایه گذار باید سهامدار یا مدیر شرکت واقعی کار در لیتوانی باشد.
 • سرمایه شرکت نباید کمتر از 50000€ (یورو) باشد.
 • داشتن طرح تجاری معقول
 • حضور سرمایه گذار برای فعالیت های تجاری یک شرکت ضروری است.
 • این شرکت حداقل 6 ماه قبل از درخواست (عملیات تجاری واقعی) فعالیت می کند.
 • داشتن یک یا چند کارمند لیتوانیایی و پرداخت مالیت

مزایا یزای طلایی لیتوانی عبارتند از:

 • اخذ اقامت دائم
 • سفر به کشورهای حوزه شنگن و اتحادیه اروپا
 • کار بدون محدودیت در لیتوانی
 • تحت پوشش قراردادن اعضای خانواده
 • مکانی مناسب برای سرمایه گذاری
 • برخورداری از امتیازات شهروندی

اقامت لیتوانی از طریق ازدواج یا الحاق خانواده

یکی از ساده ترین راه های اقامت در لیتوانی ملحق شدن به اعضاء خانواده در این کشور است. حال شاید شما بخواهید از طریق برنامه مهاجرتی که یکی از نیاکان شما که تابعیت این کشور را دارد درخواست اقامت نمائید یا اینکه بخواهید به همسر خود که در این کشور اقامت دارد نیز ملحق شوید برنامه هایی به عنوان الحاق خانواده می باشند. اما بهترین راه برای اخذ اقامت و تابعیت این کشور ازدواج با یک تبعه مرد یا زن لیتوانیایی است. چنانچه شما بتوانید مدارک مورد نیاز این مسیر را فراهم سازید، در سریع ترین حالت ممکن نیز می توانید برای اقامت و تابعیت این کشور نیز اقدام نمائید.

در خصوص پروسه ازدواج در این کشور می باید در نظر داشته باشید که ازدواج طرفین به صورت قانونی و رسمی باشد. به هیچ عنوان ازدواج سوری در این کشور مورد قبول نخواهد بود. همچنین در پروسه مهاجرتی از طریق ازدواج متقاضیان یا طرفین ازدواج می باید از سن قانونی برخوردار باشند.

هزینه زندگی در لیتوانی

با دانستن و کسب اطلاعات کافی در خصوص هزینه های زندگی در لیتوانی می توان تصمیمات بهتری در خصوص مهاجرت به این کشور در نظر داشت. هزینه های زندگی و امرار معاش در لیتوانی در مقایسه با ایران به میزان 20% الی 70% بیشتر است. از جمله مواردی که باید به آنها توجه گردد، هزینه های بهداشت و درمان،‌ تردد، تحصیل و سایر می باشد. به طور قطع زندگی در شهرهای کوچک این کشور هزینه های کمتری نیز در بر دارد. معمولا به طور نرمال هزینه زندگی در این کشور برای یک نفر ماهیانه مبلغی حدود 600€ تا 700€ (یورو) می باشد. جهت آگاهی از جزئیات هزینه زندگی در لیتوانی نیز می توانید به مقاله مربوطه مراجعه فرمائید.

در نمودار زیر توزیع هزینه های زندگی در لیتوانی تعیین شده است. بدیهی است که کاهش تعداد وعده های غذایی در رستوران و همچنین استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، می تواند هزینه های زندگی فرد را به طور ویژه ای کاهش دهد.

توزیع هزینه های زندگی در کشور لیتوانی

شاخص کیفیت زندگی در لیتوانی

بسیاری از این حقیقت غافل هستند که کیفیت زندگی در لیتوانی بسیار بالا است. شاخص های مختلف کیفیت زندگی می تواند این موضوع را تایید کند. در جدول زیر شاخص های مختلف کیفیت زندگی بررسی شده اند:

شاخص ارزش کمی ارزش کیفی
قدرت خرید 55.3 کم (ضعیف)
امنیت 66.05 بالا (خوب)
بهداشت 71.05 بالا (خوب)
آب و هوا 69.86 بالا (خوب)
هزینه زندگی 46.23 کم (خوب)
هزینه اجاره بها 11.22 متوسط
ترافیک 25.67 کم (خوب)
آلودگی 27.88 کم (خوب)
شاخص کیفیت زندگی 159.58 خیلی خوب

چنانچه به کسب اطلاعات بیشتری در زمینه مهاجرت به لیتوانی تمایل دارید و می خواهید برای هر کدام از انواع اقامت در این کشور و یا سایر کشورهای اتحادیه اروپا اقدام نمائید می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط فرمائید و جهت انجام مشاوره به موسسه رجوع نماید. وکلا و کارشناسان آمادگی این را دارند که پاسخگوی تمامی سوالات حقوقی شما در خصوص مهاجرت باشند. کسب مشاوره ‌های تخصصی و راهنمایی ‌های مطابق با شرایط شما، از طریق تماس تلفنی رایگان و یا مراجعه حضوری قابل دسترسی است.

سوالات پرتکرار در خصوص اقامت لیتوانی

سوالات پرتکرار در خصوص اقامت لیتوانی در سال 2022 عبارتست از:

 • مزایای کشور لیتوانی برای مهاجرت تحصیلی و سرمایه گذاری چیست؟ برخورداری از امنیت بالای اجتماعی، پایین بودن هزینه های زندگی و امرار معاش نسبت به سایر کشور های عضو اتحادیه اروپا، گسترده بودن خدمات شبکه های معتبر بانک های بین المللی، زیر ساخت های حمل و نقلی که به اتحادیه اروپا متصل گردیده است.
 • به چند طریق می توان در کشور لیتوانی اقامت گرفت؟ بطور کلی انواع اقامت ها را در دسته بندی اقامت های بلند مدت و کوتاه مدت دسته بندی نمود. اما ازین روش ها می توان به اقامت کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، ازدواج و الحاق خانواده اقدام نمود.
 • برای اخذ اقامت کشور لیتوانی از طریق کار به چه صورت می توان اقدام کرد؟ بر اساس قانون یک ماه قبل از اشتغال، یک شرکت یا کمپانی که در لیتوانی ثبت شده باید درخواست جذب یک نیروی کار خارجی را در سایت های معتبر و یا مراجع درج کند. برای اشتغال در این کشور می توان به 2 طریق اقدام نمود: 1.به عنوان نیروی کار بسیار ماهر 2.نیروی کار انتقال درون شرکتی
 • هزینه های زندگی در لیتوانی به چه صورت است؟ هزینه های زندگی و امرار معاش در لیتوانی در مقایسه با ایران به میزان 20 الی 70% بیشتر است. معمولا به طور معمول هزینه زندگی در این کشور برای یک نفر ماهیانه مبلغی حدود 600 تا 700€ (یورو) می باشد.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.