مهاجرت به کشور ایتالیا

تولد در ایتالیا

تولد در ایتالیا

سیستم اعطای تابعیت در کشور ایتالیا از طریق خون می­باشد. اما افراد می­توانند با تولد در ایتالیا تابعیت این کشور را دریافت نمایند. افراد به طرق مختلف به کشور ایتالیا مهاجرت می­کنند از جمله مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق ثبت شرکت و یا مهاجرت از طریق تولد و…. در تمامی کشورهای جهان سیستم اعطای تابعیت به دو گونه می­باشد:

 1. از طریق خون
 2. از طریق خاک

از طریق خون بدین گونه است که نوزاد با بدنیا آمدن تابعیت والدین خود را اخذ می­نماید. اما تابعیت از طریق خاک، نوزاد در هر خاکی از نقطه جهان بدنیا بیاید تابعیت آن کشور را می­تواند دریافت نماید. در اکثر کشورهایی که سیستم اعطای تابعیت از طریق خون بعنوان سیستم اصلی در نظر گرفته شود، اعطای تابعیت از طریق خاک بعنوان سیستم فرعی می­باشد و بالعکس.

اعطای تابعیت در کشور ایتالیا از طریق خون می­باشد. اما افرادی که در این کشور بدنیا می­آیند می­توانند پس از گذشت دو سال زندگی در این کشور تابعیت ایتالیا را اخذ نمایند. افرادی که دارای تابعیت کشوری هستند و با ورود به کشور ایتالیا درخواست دریافت تابعیت این کشور را نیز داشته باشند، در صورت موافقت این دولت وی می­تواند دارای تابعیت دوگانه باشد.

کشور ایتالیا با تابعیت مضاعف و یا دوگانه مشکلی ندارد و به افرادی که قصد دریافت تابعیت این کشور را نیز دارند، با بدست آوردن شرایط لازم می­توانند تابعیت ایتالیا را کسب نمایند. موضوع مورد بحث این مقاله تولد در ایتالیا می­باشد. از افرادی که قصد مهاجرت به کشور ایتالیا را دارند دعوت می­نمائیم این مقاله را مطالعه نمایند.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تولد فرزند

کشور ایتالیا به فرزندانی که از والدین ایتالیایی تبار بدنیا آمده باشند تابعیت این کشور را اعطا می­نماید. همچنین فرزندانی که تنها یکی از والدین آنها ایتالیایی باشند، فرزند تبعیت کشور ایتالیا را دارد. همچنان فرزندانی که خارج از کشور ایتالیا بدنیا می­آیند، چنانچه پدر و یا مادر ایتالیایی تبار باشد، فرزند نیز تابعیت کشور ایتالیا را خواهد داشت.

در قوانین کشور ایتالیا در صورتی که فرزندی در خاک این کشور بدنیا بیاید و والدین وی مشخص نباشند، دولت ایتالیا به نوزاد تابعیت ایتالیا را اعطا می­نماید. زیرا اعطای تابعیت از طریق خاک در کشور ایتالیا اعطای تابعیت از طریق خاک بعنوان فرع قرار گرفته است. دولت ایتالیا پس از ژانویه 2000 در رابطه با موضوع تابعیت قانونی را ایجاد نمود.

طبق این قانون فرزندانی که در کشور ایتالیا بدنیا می­آیند در صورتی تبعه ایتالیایی محسوب می­گردند که والدین وی تابعیت ایتالیا را دریافت نموده باشد. همچنین فرزندانی که والدین آنها به مدت 6-8 سال در کشور ایتالیا اقامت دائم داشته باشند فرزند وی تابعیت کشور ایتالیا خواهد داشت. همچنان در این کشور والدین نیز می­توانند با بدنیا آمدن فرزند در این خاک، تابعیت و اقامت کشور ایتالیا را بدست آورند.

تولد در ایتالیا

افراد برای مهاجرت به کشور ایتالیا راههای متفاوتی را انتخاب می­کنند. برخی از افراد مهاجرت از طریق فرزند در کشور ایتالیا را برمی­گزینند. کشور ایتالیا یکی از اعضای اتحادیه اروپا و شینگن می­باشد و افراد با بدست آوردن تابعیت کشور ایتالیا می­توانند براحتی به تمام کشورهای اروپایی سفر نمایند.

نوزادان به محض بدنیا آمدن، تابعیت والدین خود را دریافت می­کنند، به این سیستم تابعیت از طریق خون گفته می­شود. نوع دیگر تابعیت که به تابعیت خودکار معروف است بدین گونه است که نوزادان در هر کشوری که بدنیا می­آیند می­توانند تابعیت آن کشور را اخذ نمایند. بطور مثال فرزندانی که والدین آنها دارای تابعیت سایر کشورها می­باشند در صورتیکه در کشور ایتالیا زاده شوند، تابعیت کشور ایتالیا بعد از دو سال زندگی در این کشور به وی اعطا می­گردد.

اخذ تابعیت خودکار چیست؟

در کشور ایتالیا فرزندانی که از پدر ومادر ایتالیایی زاده می­شوند بدون در نظر گرفتن محل تولد، وی دارای تابعیت ایتالیایی است. اما در صورتیکه والدین نوزاد تابعیت کشور ایتالیا را ترک نموده باشند در این صورت فرزند نیز نمی­تواند تابعیت این کشور را دارا باشد.

در کشور ایتالیا افرادی که به فرزندخواندگی اتباع ایتالیایی گرفته می­شوند بدون در نظر گرفتن محل زندگی نیز دارای تابعیت ایتالیایی خواهند بود. بدین معنی که ایتالیایی هایی که در خارج از کشور ایتالیا زندگی می­کنند می­توانند فرزندانی رابعنوان فرزند خوانده قبول نمایند، در این صورت فرزندخوانده دارای تابعیت ایتالیایی خواهد گشت.

اخذ تابعیت ایتالیا از طریق طرح دعوی چگونه است؟

 • در کشور ایتالیا برای اخذ تابعیت این کشور قانونی به نام طرح دعوی تابعیت ایتالیا وجود دارد.
 • طبق این قانون دولت ایتالیا به افرادی که بدون تابعیت هستند و یا افرادی که والدین آنها ایتالیایی هستند ولی خارج از این کشور بدنیا آمده اند تابعیت این کشور را اعطا می­نماید.

طبق قانون فوق کشور ایتالیا به افرادی با شرایط خاص تابعیت این کشور را اعطا خواهد نمود:

 • افرادی که در نیروهای مسلح کشور ایتالیا خدمت نموده باشند.
 • افرادی که توسط دولت ایتالیا در مشاغل دولتی استخدام نموده است.
 • بدست آوردن تابعیت کشور ایتالیا تنها از طریق درخواست تابعیت این کشور صورت می­گیرد.
 • کسانی که تابعیت کشور ایتالیا را ترک می­نمایند، در واقع تمامی حقوق شهروندی که اتباع ایتالیایی دارا است از وی گرفته خواهد شد.

 مدت زمان اقامت افراد برای کسب تابعیت ایتالیا چقدر است؟

افرادی که اجداد آنها در گذشته تابعیت ایتالیا را داشته و همچنین افرادی که خارجی هستند تولد در ایتالیا داشته اند باید پس از گذشت 3 سال تابعیت این کشور را اخذ خواهند نمود. افرادی که از اتحادیه اروپا به کشور ایتالیا مهاجرت نموده اند پس از گذشت 4 سال اقامت قانونی، تابعیت این کشور را دریافت خواهند نمود.

افرادی که خارج از کشورهای اروپایی به این کشور مهاجرت نموده اند پس از گذشت 10 سال تابعیت این کشور را کسب خواهند نمود. اطفالی که توسط اتباع ایتالیایی به فرزند خواندگی گرفته شده اند، می­توانند بعد از گذشت 7 سال تابعیت این کشور را بدست آورند. در رابطه با موضوع تولد در ایتالیا افراد با سوالات بسیاری روبرو خواهند شد از جمله:

 • در صورتیکه یکی از والدین نوزاد ایتالیایی باشد و از یکدیگر جدا شده باشند آیا تابعیت این کشور به وی اعطا می­گردد؟
 • افرادی که با تولد در ایتالیا تابعیت این کشور را دریافت نموده اند می­توانند تابعیت سایر کشور ها را نیز کسب نمایند؟
 • مدارک لازم جهت دریافت تابعیت کشور ایتالیا چیست؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت افتخار دارد پاسخگوی تمامی سوالات عزیزان در رابطه اخذ اقامت و تابعیت با تولد در ایتالیا باشند. عزیزانی که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند می­توانند جهت مشاوره و راهنمایی با این موسسه ارتباط برقرار نمایند.

12 دیدگاه برای “تولد در ایتالیا

 1. diana گفت:

  از مطالب به روزتون ممنونم
  امکانش هست در مورد هزینه های تولد در ایتالیا هم مطالبی ارائه کنید؟

 2. قاسمی گفت:

  تولد در ایتالیا فقط برای کسانی که حداقل یکی از والدینشان ایتالیایی باشه خوبه

 3. امید گفت:

  اخذ تابعیت کشور ایتالیا اولویت ابتدا بر اساس خاک است یا بر اساس خون؟

 4. امیرحسین گفت:

  مقاله خیلی خوبی بود.
  با تشکر

 5. ali ram گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد تولد در ایتالیا تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد شرایط تحصیل در ایتالیا هم مطلب بذارید.

 6. فرامرز گفت:

  کانادا برای تولد بهتره ایتالیا فایده نداره بخصوص زبان سخت

 7. ستاره گفت:

  ایتالیا به عنوان تابعیت خاک میشه اقامت گرفت؟ بعضی کشورها تابعیت خاک دارند مثل کانادا

 8. احسان خواجه کبیری گفت:

  با تولد در ایتالیا میشه تابعیت این کشور رو بدست آورد؟

 9. لیدا بهرامی گفت:

  عالی بود مطالتون ممنون

 10. هانا گفت:

  اطلاعات خيلى مفيدى بود ممنونم

 11. قراری گفت:

  ممنون از سایت خوبتون

 12. سحر گفت:

  سلام

  ممنون از مطالب مفیدتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *