مهاجرت به کشور گرجستان

اقامت کشور گرجستان

اقامت گرجستان

پیش از این که به بررسی اقامت کشور گرجستان و روش های اخذ اقامت بپردازیم، لازم است بدانید مفهوم اقامت با تابعیت در گرجستان با یکدیگر متفاوت هستند. چراکه اکثریت افراد متقاضی مهاجرت به این کشور بر این تصورند که اخذ اقامت به معنای اخذ تابعیت است. به پیشنهاد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای آگاهی بیشتر از این موضوع و به طور کلی نحوه گرفتن اقامت گرجستان مقاله ذیل را بخوانید.

اقامت کشور گرجستان

بیشتر اشخاص متقاضی مهاجرت به گرجستان بر این باورند که دریافت اقامت به منزله تابعیت در این کشور است. اما تفاوت هایی در این دو وجود دارد. اگرچه فرد با گرفتن اقامت گرجستان از حقوق شهروندی این کشور بهره مند می شود و چندین سال مجاز به زندگی در گرجستان است. اما تفاوت آن با تابعیت در این است که شهروندان و اتباع گرجستانی دارای حق رای بوده و مجاز به شرکت در انتخابات هستند. همچنین می توانند پاسپورت گرجستانی را اخذ نمایند. اما فردی که اقامت این کشور را دارد چنین اجازه ای را نخواهد داشت. توجه داشته باشید که در صورتی که به مدت 5 الی 6 سال در این کشور اقامت داشته باشید، طی شرایطی مجاز به دریافت تابعیت گرجستان هستید.

اقامت کشور گرجستان

مدارک جهت اقامت گرجستان

برای اخذ اقامت کشور گرجستان شایسته است کلیه مدارک به زبان گرجی ترجمه شده باشد. البته تقاضاهایی که به زبان روسی و انگلیسی نیز ارسال شوند نیز مورد بررسی قرار می گیرند.

انواع اقامت در کشور گرجستان

اقامت کشور گرجستان را می توان از روش های مختلفی به دست آورد. با دریافت اقامت در این کشور پس از گذشت چند سال مجاز به اخذ تابعیت و شهروندی این کشور خواهید بود. در بخش های بعدی مقاله به انواع این روش ها اشاره می گردد. ضمنا برخی از این اقامت ها به صورت کوتاه مدت و 6 ساله است. به طوری که اعتبار اولیه به مدت 6 ماه تا یک سال خواهد و قابلیت تمدید تا 5 سال دیگر را دارد.

اقامت کاری گرجستان

افرادی که قصد مهاجرت به گرجستان را داشته و تصمیم دارند در این کشور به کارآفرینی یا کار با کارفرما بپردازند، می توانند این نوع اقامت را اخذ کنند. این افراد می بایست نسبت به اخذ ویزای بلند مدت اقدام کنند.

اقامت تحصیلی گرجستان

افرادی که قصد دارد در یکی از مراکز آموزشی یا دانشگاه های کشور گرجستان به تحصیلات خود ادامه دهند، می توانند نسبت به اخذ اقامت کشور گرجستان از طریق تحصیل اقدام کنند. در ابتدا ویزای 6 یا 12 ماهه صادر می گردد تا فرد بتواند پذیرش از سوی دانشگاه، گرفتن خانه جهت سکونت و سایر امور مربوطه را انجام دهد. پس از گذشت این مدت، می توان ویزای تحصیلی گرجستان را گرفت. در این روش دانشجویان فارغ التحصیل می توانند شغل مورد نظر خود را مرتبط با رشته تحصیلی پیدا کرده و ویزای تحصیلی را مبدل به ویزای کاری نمایند. در نهایت موفق به اخذ اقامت کاری در گرجستان شوند.

اقامت خانوادگی گرجستان

ممکن است خانواده فردی که در گرجستان اقامت دارد، تصمیم به ملحق شدن به وی در این کشور را داشته باشند. در این صورت مجاز به اخذ جواز جهت پیوستن به خانواده خود در گرجستان هستند. ضمنا اعضای خانواده شامل همسر، فرزند (کمتر از 18 سال) و والدین می باشد. در صورتی که سن فرزند بالاتر از 18 سال باشد، می بایست وابستگی مالی او به فرد دارای اقامت در گرجستان ثابت گردد.

اقامت افراد فاقد ملیت

در صورتی که فرد فاقد هر گونه ملیتی بوده باشد، مجاز به دریافت اقامت کشور گرجستان از این طریق می باشد. در این مورد شرایط خاصی وجود دارد که از طریق تماس با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید از آنها اطلاع پیدا کنید.

اقامت گرجستان از طریق ازدواج

افرادی که با اتباع گرجستانی یا مقیم این کشور ازدواج می کنند، در صورتی که مدارک لازم را ارائه نموده و واجد شرایط باشند، می توانند پس از یک ماه، اقامت دائم در گرجستان را بگیرند. اگرچه جنسیت در اعطای اقامت تاثیری ندارد. اما ازدواج مرد خارجی با زن گرجستانی مدت زمان بیشتری را برای اخذ اقامت در بر خواهد داشت.

اقامت شهروندان سابق گرجستان

برخی افراد در سال های پیشین دارای اقامت و شهروندی گرجستان بوده اند. اما در حال حاضر این تابعیت را از دست داده و یا باطل گردیده است. دولت گرجستان برای این دسته از افراد نیز اقامت کشور گرجستان را اعطا می نماید.

اقامت گرجستان از طریق ثبت شرکت

پرطرفدارترین نوع شرکتی که در کشور گرجستان به ثبت می رسد، شرکت با مسئولیت محدود می باشد. پروانه ای که برای “ثبت شرکت در گرجستان صادر می گردد، وی را به فعالیت در انواع زمینه های تجاری و عمومی مجاز می نماید. دقت کنید که راه اندازی کسب و کار در زمینه های دارویی به مجوزهای خاصی نیاز دارد که باید اخذ گردد. اما فرد در بخش دیگر به راحتی مجاز به فعالیت خواهد بود.

نحوه اخذ اقامت دائم گرجستان

افرادی که از اتباع گرجستان به شمار می روند، می توانند برای خانواده خود شامل همسر، والدین و فرزندان اقامت دائم این کشور را بگیرند. همچنین آن دسته از شهروندانی که خارجی بوده و به صورت موقت در این کشور زندگی می کنند، پس از گذشت 6 سال زندگی مستمر در این کشور مجاز به اخذ اقامت دائم در گرجستان خواهند بود.

اقامت سرمایه‌گذاری در گرجستان چگونه است؟

برای اقامت از طریق سرمایه گذاری، فرد سرمایه گذار می بایست مبلغ 300 هزار لاری گرجستان (معادل 120 هزار دلار) را در حوزه اقتصادی این کشور به عنوان سرمایه قرار دهد. حضور یک وکیل گرجی جهت کسب اقامت از طریق سرمایه گذاری در گرجستان ضرورت دارد.

اقامت کوتاه‌مدت درگرجستان چه شرایطی دارد؟

اقامت کوتاه مدت در کشور گرجستان به اشخاصی تعلق می گیرد که دارای ملک به ارزش حداقل 35000 لاری گرجستان (معادل 15000 دلار) هستند. در این صورت می توانند اقامت کوتاه مدت این کشور را داشته باشند.

نکات مهم اقامت در گرجستان چیست؟

افراد متقاضی درخصوص اقامت کشور گرجستان می بایست به موارد ذیل توجه کافی نمایند:

  • فرد در صورت تغییر وضعیت و شرایط خود، مجاز به تغییر نوع اقامت خود در گرجستان می باشد.
  • مدت زمانی که طول خواهد کشید تا جواز اقامت برای فرد متقاضی صادر شود، معمولا یک ماه یا حتی کمتر است. اما در مجموع فرد پس از اخذ جواز اقامت، به مدت یک ماه فرصت دارد نسبت به دریافت کارت اقامت اقدام کند.

البته نکات مهم دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که می توانید به صورت تلفنی (رایگان) و یا مراجعه حضوری از کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جویا شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *