مهاجرت تحصیلی بلژیک

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در بلژیک

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در بلژیک

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در بلژیک در سال 2023 موضوعی است که مورد توجه دانشجویان بین المللی زیادی قرار گرفته است. اکثر دانشگاه های بلژیک رنکینگ ها و رتبه های بالایی را کسب نموده اند. دانشجویانی که از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل شده اند، براحتی می توانند به انجام کار در کشورهای مختلف بپردازند. تحصیل در بلژیک در دانشگاه ها به زبان های هلندی، فرانسوی و انگلیسی امکان پذیر است. بدین ترتیب متقاضیان تحصیل در این کشور می باید دارای مدرک زبان باشند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با ارائه مشاوره های مفید در زمینه مهاجرت تحصیلی دانشجویان عزیز را در تمامی مراحل همراهی می نماید.

سیستم آموزشی این کشور برگرفته از سیستم آموزشی کشور انگلستان است. همانگونه که می دانید، سیستم آموزشی این کشور یکی از برترین سیستم های آموزشی جهان بشمار می رود. یکی از مهمترین شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در این کشور ارائه مدارک تحصیلی دوره های پیشین دانشجویان است. دانشگاه های این کشور پس از بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی دانشجویان است که پس از آن نتیجه پذیرش دانشجویان به آنان اعلام خواهد شد. دانشجویان برای ورود و ادامه تحصیل در این کشور می باید پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور ویزای تحصیلی بلژیک را دریافت نمایند. ویزای تحصیلی این کشور بر 2 نوع است. دانشجویانی که دوره تحصیلی آنان بیش از 3 ماه طول می کشد، می باید ویزای بلند مدت نوع D را اخذ نمایند.

بررسی شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی بلژیک

همانطور که در مقدمه اشاره نمودیم تحصیل در دانشگاه های این کشور متقاضیان زیادی دارد. دانشگاه های این کشور هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی را پذیرش می نمایند. از دیگر دلایل انتخاب دانشگاه های این کشور هزینه های تحصیل در این کشور است. شهریه های تحصیلی دانشگاه های این کشور در مقایسه با دیگر دانشگاه های اروپایی بسیار مقرون به صرفه تر است. شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه های مختلف این کشور مشابه هم نمی باشد. دانشجویان با توجه به مقطع تحصیلی خود ملزم به ارائه مدارک جداگانه ای هستند.

در سال 2023 ارائه شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در این کشور به قرار زیر است:

 • ارائه مدارک تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات آن ها
 • ارائه مدرک زبان (با توجه به زبان تحصیل متقاضی)
 • برخورداری از تمکن مالی برای تأمین هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور
 • ارائه کلیه مدارک هویتی متقاضی مانند گذرنامه
 • ارائه رسید پرداخت هزینه ویزا تحصیلی این کشور

ناگفته نماند متقاضیان ملزم به ترجمه تمامی مدارک فوق به یکی از زبان های فرانسوی، آلمانی و یا هلندی می باشند. علاوه بر این می باید به تأیید سفارت این کشور برسانند.

بررسی شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی بلژیک

دانشجویان برای تحصیل در این کشور ملزم به ارائه مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی هستند. این شرایط در مقاطع مختلف متفاوت است. اکثر رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی به زبان های هلندی و فرانسوی ارائه می گردد. معمولاً دانشجویانی که از مهارت زبان های فوق برخوردارند، تحصیل کارشناسی در بلژیک را انتخاب می نمایند. تحصیل در این مقطع به مدت 4 سال است. پس از آن دانشجویان می توانند برای ادامه تحصیل و یا انجام کار در بازارهای کار این کشور اقدام نمایند.

از این متقاضیانی که این کشور را برای تحصیل انتخاب نموده اند با پیشرفت بسیاری رو به رو بوده است که در نمودار زیر بیان شده است:

میانگین تعداد متقاضیان تحصیلی در بلژیک

اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی در رشته های مهندسی، هنر و پزشکی با آزمون های ورودی همراه است. دانشجویانی که نمره قبولی در آزمون را کسب نمایند، امکان ادامه تحصیل در این مقطع را خواهند داشت. لازم بذکر است مدرک تحصیلی دیپلم دانشجویان می باید معادل مدرک دوره متوسطه این کشور باشد. همچنین نباید فاصله تحصیلی دانشجویان برای پذیرش در این مقطع بیش از 5 سال باشد. تحصیل در این کشور رایگان نیست. هزینه تحصیلی دانشجویان در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی این کشور 2000€ تا 5000€ (یورو) در سال تخمین زده شده است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک

یکی از مهمترین مدارک لازم برای پذیرش و تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک برخورداری از مدرک تحصیلی کارشناسی مورد تأیید وزارت والونیا است. معمولاً دانشجویانی که از سوابق تجربی و حرفه ای برخوردارند، شانس بیشتری برای پذیرش در این مقطع خواهند داشت. با توجه به اینکه برنامه های کارشناسی ارشد در این کشور به زبان انگلیسی نیز ارائه می گردد. متقاضیان تحصیل در این مقطع در مقایسه با کارشناسی بیشتر است.

دانشجویان در این مقطع ملزم به گذراندن 120 واحد درسی هستند که معمولاً به مدت 2 سال طول خواهد کشید. متد آموزشی در این مقطع بگونه ای است که دانشجویان خود می باید به انجام پروژه، تحقیق و ارائه سمینارها و سخنرانی ها بپردازند. به طور کلی در این مقطع آموزش به صورت دانشجو محور است.

در جدول زیر اطلاعاتی در زمینه دانشگاه های این کشور ارائه شده است:

دانشگاه های بلژیک برای تحصیل کارشناسی ارشدفلندرزوالونیا
تعداد دانشگاه های56
قدیمی ترین دانشگاه بلژیکدانشگاه KU Luven
 طول دوره تحصیل2 سال2 الی 4 سال
هزینه تحصیل کارشناسی ارشد€922 (یورو)€836 (یورو)
آغاز سال تحصیلیسپتامبر الی جولایسپتامبر الی آگوست

بورسیه کارشناسی ارشد در بلژیک

این نوع بورسیه به کشورهای در حال توسعه آسیایی، آفریقایی و غیره بابت کمک به دانشجویان بورسیه تحصیلی اعطاء می کند. بورسیه های تحصیلی هزینه های مانند: مسکن، کمک هزینه زندگی، سفر و غیره را تامین می کند. دانشگاه فلارزند یکی از دانشگاه های معتبر بلژیکی می باشد. دولت این کشور برای کمک و حمایت از دانشجویان راه اندازی کرد. میزان این بورسیه حداکثر 7500€ (یورو) در 1 سال می باشد. همچنین هر یک از دانشگاه های این کشور بورسیه متفاوتی خواهند داشت. نوع ملیت متقاضی تاثیر بسیاری در اخذ بورسیه تحصیلی این کشور خواهد داشت.

کمک هزینه دانشجویان خارجی در بلژیک

بورس تحصیلی لوون برای دانشجویان با هدف و مهارت بین المللی، به دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد بین المللی در دانشگاه K.U.LEUVEN صورت می گیرد. کمک هزینه تحصیلی این کشور این امکان را می دهند که تا 10000€ (یورو) به مدت 1 سال تعلق می گیرد. بورسیه تحصیلی همیشه شهریه 1 سال را تامین می کند. بیمه درمانی عمومی را تامین می کند ولی مقدار هر بورسیه متفاوت است و برای هر دانشجو فرق دارد. از این رو بسیاری از متقاضیان جهت تامین هزینه های دانشگاهی خود به کار دانشجویی روی آورده اند.

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی دکتری در بلژیک

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی دکتری در بلژیک

برخورداری از مدرک کارشناسی ارشد یکی از شرایط لازم برای پذیرش تحصیلی در این کشور در مقطع دکتری می باشد. دانشجویان در این مقطع می باید ابتدا موضوع پایان نامه خود را با مشورت با استاد راهنما انتخاب نماید. از آنجائیکه پذیرش در این مقطع با تأیید استاد راهنما پس از تأیید پایان نامه امکانپذیر است. دانشجویان می باید ابتدا برای انتخاب استاد راهنما اقدام نمایند. بسیاری از دانشجویان معتقدند یافتن استاد راهنما دشوار است. دانشجویان می توانند با بررسی کارهای پژوهشی و علمی اساتید دانشگاه مورد نظر و با ارسال ایمیل و مشاوره با آنان نسبت به اخذ پذیرش خود درخواست نمایند.

تحصیل در این مقطع نیز به زبان انگلیسی امکان پذیر است. دانشجویانی که دارای رزومه قوی و سوابق علمی بالایی هستند، با درخواست بورسیه تحصیلی این کشور می توانند به تحصیل رایگان در این کشور بپردازند. دانشجویان عزیز می توانند پس از اتمام تحصیلات خود برای ورود به بازارهای کاری این کشور اقدام نمایند. جهت آگاهی از لیست مشاغل مورد نیاز بلژیک به لینک مربوطه مراجعه نمائید.

ویزای تحصیلی در بلژیک

یکی از مهمترین شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در این کشور اخذ ویزای تحصیلی این کشور است. همان طور که بیان نمودیم ویزای تحصیلی بلژیک در دسته D قرار داشته است. دانشجویان با توجه به طول دوره تحصیلی خود می توانند نسبت به دریافت ویزای تحصیلی کوتاه مدت و یا بلند مدت بلژیک اقدام نمایند. پس از آنکه دانشجویان پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور را دریافت نمودند.

با ارائه مدارک زیر به سفارت این کشور می توانند ویزای تحصیلی بلژیک را اخذ نمایند:

 • پاسپورت معتبر با بیش از 1 سال اعتبار
 • نامه پذیرش از دانشگاه های این کشور
 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی این کشور
 • ارائه مدارکی که تمکن مالی دانشجو را اثبات می نماید.
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • گواهی سلامت (مبنی بر سلامت دانشجو)

دانشجویان عزیز می توانند در تمامی مراحل مهاجرتی خود از راهنمائی های موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره مند شوند. در زمینه های مختلف تحصیلی و کاری با کارشناسان و مشاورین موفق این مجموعه ارتباط و مشاوره نمایند. این مجموعه اطلاعات مفیدی در زمینه شرایط ویزای همراه بلژیک در اختیار متقاضیان عزیز قرار می دهند.

سوالات پرتکرار در باب مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در بلژیک

سوالات پرتکرار در باب مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در بلژیک مطابق قوانین سال 2023 عبارتند از:

 • مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی بلژیک در دوره کارشناسی چیست؟ مدرک دیپلم، معدل و قبولی دیپلم باید براساس قوانین والونیا، آزمون ورودی، مدارک شناسایی و اصل گذرنامه و گواهی عدم سوء پیشینه از مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی بلژیک در دوره کارشناسی است.
 • چه رشته هایی در بلژیک برای پذیرش آزمون ورودی دارد؟ اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی در رشته های مهندسی، هنر و پزشکی با آزمون های ورودی همراه است.
 • شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیل دکتری در بلژیک چیست؟ برخورداری از مدرک کارشناسی ارشد، تاییدیه استادی از دانشگاه های بلژیک، رزومه قوی و سوابق علمی بالا از جمله شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیل دکتری در بلژیک است.
 • زبان تحصیل در بلژیک به چه صورت است؟ زبان آموزش در دانشگاه های بلژیکی به 3 زبان هلندی، آلمانی و فرانسوی می باشد. این زبان در شمال هلندی، در جنوب فرانسوی و در جنوب و شرق به زبان آلمانی است.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *