مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » کانادا » پزشکی در کانادا

پزشکی در کاناداپزشکی در کانادا از جمله رو یاهای افراد زیادر در کشور های دنیا می باشد چنتم چه شما هم علاقه مند به کسب نمودن اطلاعاتی در زمینه شرایط تحصیل پزشکی در کانادا هستید با مطالعه نمودن این مقاله و هم چنین مراجعه نمودن به سایر مقالات موجود در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید به اطلاعات جامعی دست یابید.

مدت زمان تحصیل پزشکی در کانادا (Medicine Doctorate)، به  میزان 3 الی 4 سال بوده و مدت زمان تحصیل در زمینه دستیار پزشکی نیز به میزان  2 سال می باشد.

مدت زمان تحصیل پزشکی در کانادا

متقاضیان جهت پذیرش در دانشکده‌ های پزشکی کشور کانادا  ملزم به کسب نمودن معدل مورد قبول می باشند معدل GPA جهت تحصیل پزشکی در کشور کانادا بایستی بین 5/3 الی 4 در مقیاس 4 نمره باشد. به طور کلی مدت زمانی که دانشجویان جهت اخذ مدرک پزشکی در کانادا بایستی سپری نمایند،در جدول زیرتشریح شده است.

         مقطع کارشناسی در رشته‌ های علوم پایه

4 سال (در سایر رشته‌ها بایستی پیش نیاز دروس علوم پایه گذرانده شود)

                    تحصیلات پزشکی (MD)                                   چهار سال
         دوره رزیدنتی (متناسب با تخصص انتخابی)

                               بین 3 الی 7 سال

لازم به ذکر می باشد که برخی از پزشکان تمایل دارند که تحصیلات تکمیلی و اضافی خود را در فلوشیپ (Fellowship) به پایان برسانند.

تحصیل پزشکی در کانادا برای دانشجویان بین‌ المللی

دانشجویان خارجی و بین المللی برای موفقیت در زمینه پذیرش و تحصیل پزشکی در کانادا  ملزم به شرکت و قبولی در آزمونی رقابتی می باشند چراکه از بین 17 دانشگاه پزشکی در کشور کانادا، تنها 7 دانشگاه شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی در رشته‌ های پزشکی را دارد. آن دسته از دانشجویان بین المللی که  موفق به دریافت  نمودن ویزای تحصیلی کانادا می شوند باید اقامت داشته و در رشته‌ های پزشکی فارغ‌التحصیل می‌ شوند، صرفا در استان‌ های خاصی از کانادا مجاز به گذراندن دوره‌ های رزیدنتی خود هستند، در غیر این صورت  ملزم می باشند که به کشور مبدا بازگشته و دوره‌ های (Post-MD) را در همان جا بگذرانند.لازم به ذکر  می باشد که برخی استان ها در کانادا هستند که مشمول برگزاری دوره های رزیدنتی هستند اما شامل دانشجویان بین المللی نمی‌گردد. این استان ها عبارتند از نوا اسکوشیا، انتاریو، مانیتوبا، ساسکاچوان، آلبرتا و بریتیش کلمبیا

 آشنایی با آزمون پذیرش کالج پزشکی در کانادا (MCAT)

این آزمون یک آزمون استاندارد بین المللی است که مبتنی بر رشته کامپیوتر می‌ باشد و برای دانشجویانی برگزار می‌ گردد که قصد تحصیل پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا را دارند. هدف از شرکت نمودن در این آزمون مورد ارزیابی  قرار دان استعداد ها و مهارت های دانشجویان در زمینه های نظیر اصول پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی ،دانش مفاهیم طبیعی، تفکر انتقادی، رفتاری و علوم اجتماعی و می باشد.

ناگفته نماند که آزمون MCAT نه برای کلیه دانشگاه های پزشکی، بلکه صرفا در برخی از دانشگاه ها ضرورت دارد. اما به طور کلی اکثریت دانشگاه های پزشکی در کشورهای کانادا و آمریکا قانون شرکت در آزمون MCAT وجود دارد. دانشگاهی که شرکت در آزمون MCAT جزو پیش نیازهای پذیرش دانشجو محسوب می ‌گردد، شخص دانشجو بایستی در سال سوم تحصیل پیش پزشکی در کانادا در این آزمون شرکت نموده و نمره قبولی کسب کند. در غیر این صورت پذیرش نمی شود.

آشنایی با بخش های اصلی تست MCAT (پیش پزشکی کانادا)

همان طور که گفته شد برای تحصیل پزشکی در کانادا در اکثریت دانشگاه های این کشور و همچنین آمریکا، شرکت در تست MCAT و کسب نمره قبولی از الزامات بوده و برگزاری این آزمون بر عهده سازمان (AAMC) یا همان انجمن کالج های پزشکی آمریکا می‌ باشد. لازم است بدانید برخی دانشکده های پزشکی، تست MCAT را که مدت آن بیشتر از 3 سال باشد را نمی‌ پذیرند. آزمون MCAT که امروزه برگزار می‌گردد  در بر گیرنده 4 بخش اصلی  می باشد که عبارتند از اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژی اصول بیولوژی، اصول روانی، بیولوژی رفتار و تحلیل انتقادی و بیوشیمی سیستم های زنده، اجتماعی و و مهارت های استدلال.

آشنایی با دوره های رزیدنتی (Post-graduate) در کانادا

دانشجویان مشغول به تحصیل پزشکی در کانادا، ملزم می باشند که در پاییز آخرین سال تحصیلی بایستی وارد دوره های رزیدنتی کانادا (CaRMS) شوند. در ابتدا بیمارستان ها و تخصص های مورد نظر توسط دانشجویان اولویت بندی می‌شود. سپس برنامه های اپلای شده توسط آنان رتبه بندی می‌ گردد. در نهایت این ترجیحات در سیستم پذیرش کامپیوتری وارد شده و سمت رزیدنتی تعیین و مشخص می‌ شود. به طور معمول دریافت پذیرش رزیدنتی چند ماه پیش از اتمام تحصیلات صورت می‌ گیرد.مدت زمان دوره رزیدنتی Post-graduate متناسب با تخصص انتخابی دانشجو متفاوت بوده و تغییر می‌ کند. دوره های رزیدنتی مربوط به پزشکان خانواده به مدت 2 سال طول می‌ کشد و تایید صلاحیت آن از سوی کالج پزشکان خانواده کانادا یا سازمان (CFPC) انجام می‌ گیرد.

بررسی مراحل صدور مجوز تحصیل پزشکی در کانادا

دانشجویان بین المللی که موفق به پایان تحصیل پزشکی در کانادا شده اند، برای در یافت مجوز نظام پزشکی  ملزم به داشتن شرایط و ضوابطی  خاصی می باشند برخی از این شرایط و مراحل به ترتیب زیر می باشد :

مرحله اول:گذراندن آزمون‌های MCCEE برگزاری این آزمون بر عهده سازمان MCC‌ کانادا می‌ باشد. که فارغ التحصیل یا دانشجوی 20 ماه پیش از پایان تحصیلات در دانشکده پزشکی در خارج از آمریکا و کانادا و دانشکده پزشکی بیماری‌ های استخوان هستید، ابتدا بایستی در این آزمون شرکت کرده و کسب نمره قبولی نمایید. آزمون مذکور به صورت کامپیوتری و به مدت 4 ساعت می‌ باشد. این آزمون با هدف ارزیابی آمادگی کافی جهت وارد شدن به سال اول دوره رزیدنتی و همچنین میزان دانش پایه پزشکی برگزار می‌ شود.گذراندن آزمون MCCQE Part 1: این آزمون نیز به صورت کامپیوتری بوده و به مدت 1 روز می‌باشد.

مرحله دوم : هدف از آزمون MCCQE Part 1، ارزیابی مهارت‌ های پزشکی متقاضیانی است که موفق به دریافت مدرک پزشکی  شده اند و قصد دارند به شیوه‌ های بالینی در دوره‌ های کارورزی ورود پیدا کنند، همچنین آزمون MCCQE Part 1 به بررسی دانش، مهارت‌ های بالینی و نگرش تعیین شده در اهداف سازمان MCC می‌پردازد.در صورتی که شما هم با مطالعه نمودن مقاله پزشکی درکانادا علاقه مند به کسب نمودن اطلاعات بیشتری در مورد شرایط تحصیلی این کشور شدید این فرصت را دارید تا با مراجعه نمودن به سایر مقالات تحصیلی کشور کانادا که در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت موجود می باشند نظیر تحصیل در کانادا و یا ویزای تصیلی کانادا به اطلاعات جامعی دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *