مهاجرت تحصیلی کانادا

پزشکی در کانادا

پزشکی در کانادا از جمله رو یاهای افراد زیادی در کشورهای دنیا می باشد. افراد متقاضی می توانند در خصوص تکمیل اطلاعات در این باب با ما در ارتباط باشند. چنان چه شما هم علاقه مند به کسب نمودن اطلاعاتی در زمینه شرایط تحصیل پزشکی در کانادا هستید با مطالعه این مقاله و هم چنین مراجعه نمودن به سایر مقالات موجود در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید به اطلاعات جامعی دست یابید. مدت زمان تحصیل پزشکی در کانادا (Medicine Doctorate)، به میزان 3 الی 4 سال بوده و مدت زمان تحصیل در زمینه دستیار پزشکی نیز به میزان 2 سال می باشد.

مدت زمان تحصیل پزشکی در کانادا

متقاضیان جهت پذیرش در دانشکده‌ های پزشکی کشور کانادا ملزم به کسب نمودن معدل مورد قبول می باشند. معدل GPA جهت تحصیل پزشکی در کشور کانادا بایستی بین 3.5 الی 4 در مقیاس 4 نمره باشد. به طور کلی مدت زمانی که دانشجویان جهت اخذ مدرک پزشکی در کانادا باید سپری نمایند، در جدول زیر تشریح شده است.

آیتم شرح
مقطع کارشناسی در رشته‌ های علوم پایه 4 سال (در سایر رشته‌ها باید پیش نیاز دروس علوم پایه گذرانده شود)
تحصیلات پزشکی (MD) 4 سال
دوره رزیدنتی (متناسب با تخصص انتخابی) بین 3 الی 7 سال

لازم به ذکر می باشد که برخی از پزشکان تمایل دارند که تحصیلات تکمیلی و اضافی خود را در فلوشیپ (Fellowship) به پایان برسانند.

پزشکی در کانادا برای دانشجویان بین‌ المللی

دانشجویان خارجی و بین المللی برای موفقیت در زمینه پذیرش و تحصیل پزشکی در کانادا  ملزم به شرکت و قبولی در آزمونی رقابتی می باشند چراکه از بین 17 دانشگاه پزشکی در کشور کانادا، تنها 7 دانشگاه شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی در رشته‌ های پزشکی را دارد. آن دسته از دانشجویان بین المللی که  موفق به دریافت نمودن ویزای تحصیلی کانادا می شوند باید اقامت داشته و در رشته‌ های پزشکی فارغ‌ التحصیل می‌ شوند.

صرفا در استان‌ های خاصی از کانادا مجاز به گذراندن دوره‌ های رزیدنتی خود هستند، در غیر این صورت  ملزم می باشند که به کشور مبدا بازگشته و دوره‌ های (Post-MD) را در همان جا بگذرانند.لازم به ذکر می باشد که برخی استان ها در کانادا هستند که مشمول برگزاری دوره های رزیدنتی هستند اما شامل دانشجویان بین المللی نمی‌گردد.

این استان ها عبارتند از:

 • نوا اسکوشیا
 • انتاریو
 • مانیتوبا
 • ساسکاچوان
 • آلبرتا
 • بریتیش کلمبیا

آشنایی با آزمون پذیرش کالج پزشکی در کانادا (MCAT)

این آزمون یک آزمون استاندارد بین المللی است که مبتنی بر رشته کامپیوتر می‌ باشد و برای دانشجویانی برگزار می‌ گردد که قصد تحصیل پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا را دارند. هدف از شرکت نمودن در این آزمون مورد ارزیابی قراردادن استعداد ها و مهارت های دانشجویان در زمینه های نظیر اصول پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی ،دانش مفاهیم طبیعی، تفکر انتقادی، رفتاری و علوم اجتماعی و می باشد.

ناگفته نماند که آزمون MCAT نه برای کلیه دانشگاه های پزشکی، بلکه صرفا در برخی از دانشگاه ها ضرورت دارد. اما به طور کلی اکثریت دانشگاه های پزشکی در کشورهای کانادا و آمریکا قانون شرکت در آزمون MCAT وجود دارد. دانشگاهی که شرکت در آزمون MCAT جزو پیش نیازهای پذیرش دانشجو محسوب می ‌گردد، شخص دانشجو بایستی در سال 3 تحصیل پیش پزشکی در کانادا در این آزمون شرکت نموده و نمره قبولی کسب کند. در غیر این صورت پذیرش نمی شود.

بخش های اصلی MCAT کشور کانادا

همان طور که گفته شد برای تحصیل پزشکی در این کشور در اکثریت دانشگاه های این کشور و همچنین آمریکا، شرکت در تست MCAT و کسب نمره قبولی از الزامات بوده و برگزاری این آزمون بر عهده سازمان (AAMC) یا همان انجمن کالج های پزشکی آمریکا می‌ باشد. لازم است بدانید برخی دانشکده های پزشکی، تست MCAT را که مدت آن بیشتر از 3 سال باشد را نمی‌ پذیرند. آزمون MCAT که امروزه برگزار می‌گردد.

دربرگیرنده 4 بخش اصلی می باشد که عبارتند از:

 • اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژی اصول بیولوژی
 • اصول روانی
 • بیولوژی رفتار و تحلیل انتقادی و بیوشیمی سیستم های زنده
 • اجتماعی و و مهارت های استدلال

دوره های رزیدنتی (Post-graduate) در کشور کانادا

دانشجویان مشغول به تحصیل پزشکی در کانادا، ملزم می باشند که در پاییز آخرین سال تحصیلی بایستی وارد دوره های رزیدنتی کانادا (CaRMS) شوند. در ابتدا بیمارستان ها و تخصص های مورد نظر توسط دانشجویان اولویت بندی می‌شود. سپس برنامه های اپلای شده توسط آنان رتبه بندی می‌ گردد. در نهایت این ترجیحات در سیستم پذیرش کامپیوتری وارد شده و سمت رزیدنتی تعیین و مشخص می‌ شود. به طور معمول دریافت پذیرش رزیدنتی چند ماه پیش از اتمام تحصیلات صورت می‌ گیرد.

مدت زمان دوره رزیدنتی Post-graduate متناسب با تخصص انتخابی دانشجو متفاوت بوده و تغییر می‌ کند. دوره های رزیدنتی مربوط به پزشکان خانواده به مدت 2 سال طول می‌ کشد و تایید صلاحیت آن از سوی کالج پزشکان خانواده کانادا یا سازمان (CFPC) انجام می‌ گیرد.

صدور مجوز تحصیل پزشکی در کانادا

دانشجویان بین المللی که موفق به پایان تحصیل پزشکی در کانادا شده اند، برای در یافت مجوز نظام پزشکی  ملزم به داشتن شرایط و ضوابطی خاصی می باشند برخی از این شرایط و مراحل به ترتیب زیر می باشد :

در مرحله اول، گذراندن آزمون‌های MCCEE برگزاری این آزمون بر عهده سازمان MCC‌ کانادا می‌ باشد. که فارغ التحصیل یا دانشجوی 20 ماه پیش از پایان تحصیلات در دانشکده پزشکی در خارج از آمریکا و کانادا و دانشکده پزشکی بیماری‌ های استخوان هستید، ابتدا باید در این آزمون شرکت کرده و کسب نمره قبولی نمایید.

موارد مربوطه بدین صورت است:

آیتم شرح
طرق آزمون کامپیوتری
مدت 4 ساعت
هدف از آزمون ارزیابی آمادگی کافی جهت وارد شدن به سال اول دوره رزیدنتی

در مرحله دوم هدف از آزمون MCCQE Part 1، ارزیابی مهارت‌ های پزشکی متقاضیانی است که موفق به دریافت مدرک پزشکی  شده اند و قصد دارند به شیوه‌ های بالینی در دوره‌ های کارورزی ورود پیدا کنند.

موارد مربوط به این آزمون عبارتند از:

 • گذراندن آزمون MCCQE Part 1، نیز به صورت کامپیوتری بوده و به مدت 1 روز می‌باشد.
 • آزمون MCCQE Part 1 به بررسی دانش، مهارت‌ های بالینی و نگرش تعیین شده در اهداف سازمان MCC می‌پردازد.

دستمزد پزشکی در کانادا

مهاجرت از طریق تحصیل در کانادا یکی از برترین راه های اخذ اقامت از این کشور محسوب می گردد. بازار کار فوق العاده در خصوص کار از سایر دلایل انتخاب این کشور به عنوان مقصد می باشد.مهاجرت از طریق تحصیل در کانادا یکی از برترین راه های اخذ اقامت از این کشور محسوب می گردد. بازار کار فوق العاده در خصوص کار از سایر دلایل انتخاب این کشور به عنوان مقصد می باشد. پزشکی از سایر مشاغل پردرآمد در این کشور محسوب می گردد. متوسط دستمزد پزشک در کانادا 148.700$ (دلار) در سال و یا 76.26$ (دلار) در ساعت است.

میانگین دستمزد سایر مشاغل مرتبط با پزشکی بدین صورت است:

 • دندانپزشک: 137.105$ (دلار) در سال
 • داروسازی: 93.600$ (دلار) در سال
 • پرستار: 73.000$ (دلار) در سال

در صورتی که شما هم با مطالعه نمودن مقاله پزشکی در کانادا علاقه مند به کسب نمودن اطلاعات بیشتری در مورد شرایط تحصیلی این کشور شدید این فرصت را دارید تا با مراجعه نمودن به سایر مقالات تحصیلی کشور کانادا که در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت موجود می باشند نظیر تحصیل در کانادا و یا ویزای تصیلی کانادا به اطلاعات جامعی دست یابید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *