شرایط بلژیک

هزینه زندگی در بلژیک

هزینه زندگی در بلژیک

کشور بلژیک یکی از کشور های واقع در غرب قاره اروپاست.  هزینه زندگی در بلژیک را به دو دسته میتوان تقسیم کرد. یک مدل هزینه زندگی در پایتخت بلژیک و دیگری هزینه زندگی خارج از پایتخت بلژیک.مردم این کشور به دو زبان فرانسوی و هلندی صحبت  می کنند. اگر چه بلژیک تنها ده میلیون نفر جمعیت دارد اما با این حال به دلیل مساحت کم این کشور، تراکم جمعیت آن بسیار بالاست و از این لحاظ دومین کشور اروپایی به حساب می آید. کشور بلژیک یک کشور پادشاهی است اما در این کشور دموکراسی حمکفرماست.هزینه زندگی در بلژیک را در زیر تحلیلی اساسی تر خواهیم داشت.

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی و یا قصد اقامت در کشوری را دارند، پیش از هر چیز در اندیشه محاسبه ی هزینه های احتمالی زندگی خود در آن کشور هستند. به طور کلی در رابطه با هزینه های زندگی در کشور بلژیک می توان چنین گفت که بلژیک یکی از کشور های گران قیمت قاره اروپا است. با این حال جاذبه های کشور بلژیک به گونه ای است که نمی توان آن را از گزینه های مهاجرتی خود خارج کرد. راه های مهاجرت به کشور بلژیک متفاوت است که در مقالات و بخش های دیگر به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. در صورتی که قصد کار در کشور بلژیک را دارید، باید بدانید که متوسط درآمد در کشور بلژیک در حدود 1800 یورو در ماه است.

مقایسه  هزینه ی زندگی در شهرهای مختلف بلژیک

همانطور که پیش از این نیز گفته شد بلژیک یکی از کشورهای گران قیمت غرب اروپاست. در مقام مقایسه هزینه های زندگی در برخی از شهرهای کشور بلژیک با برخی دیگر از شهرهای جهان در زیر آورده شده است.

 • هزینه زندگی در بروکسل و بروخه
 • 14 درصد بیشتر از هزینه زندگی در مادرید
 • 4 درصد بیشتر از هزینه زندگی در مونیخ
 • 6 درصد کمتر از هزینه زندگی در پاریس
 • 10 درصد کمتر از هزینه زندگی در لندن
 • 24 درصد کمتر از هزینه زندگی در نیویورک
 • هزینه زندگی در آنتروپ
 • 17 درصد بیشتر از هزینه زندگی در مادرید
 • 7 درصد بیشتر از هزینه زندگی در مونیخ
 • 4 درصد کمتر از هزینه زندگی در پاریس
 • 7 درصد کمتر از هزینه زندگی در لندن
 • 21 درصد کمتر از هزینه زندگی در نیویورک
 • هزینه زندگی در خنت
 • 16 درصد بیشتر از هزینه زندگی در مادرید
 • 6 درصد بیشتر از هزینه زندگی در مونیخ
 • 5 درصد کمتر از هزینه زندگی در پاریس
 • 8 درصد کمتر از هزینه زندگی در لندن
 • 22 درصد کمتر از هزینه زندگی در نیویورک

هزینه مسکن در بلژیک

یکی از مقدماتی ترین نیازهای هر فرد، هزینه هایی است که در ارتباط با اقامت خود باید پرداخت کند. هزینه ی مسکن در  کشور نیز مانند سراسر جهان در شهر های مختلف متفاوت است. زمانی که هزینه های مسکن در بلژیک را با حقوق پرداختی در این کشور مقایسه می کنید، متوجه خواهید شد که به صورت میانگین امکان اجاره ی یک خانه با سه اتاق خواب ممکن است. هزینه ی اجاره ی مسکن در این کشور برای خارجی ها کمی بیشتر است. هزینه ی اجاره ی یک آپارتمان با سه اتاق خواب در مرکز پایتخت کشور بلژیک 1500 یورو است و اما در مناطق حاشیه ای تا 1200 یورو نیز کاهش می یابد.  اما می توان گفت که هزینه ی یک آپارتمان با یک اتاق خواب در مرکز شهرهای بزرگ بلژیک می تواند از 700-900 یورو در ماه متغیر باشد.عمده هزینه زندگی در بلژیک هزینه ی مسکن محسوب میشود.

هزینه بیمه سلامت در کشور بلژیک

زمانی که شما در کشور بلژیک مشغول کار می شوید، سالیانه 13 درصد از دستمزد شما کسر می شود تا شما بتوانید از خدمات بیمه در این کشور استفاده کنید. شما پس از آنکه بیمه ی درمانی خود را دریافت کردید، این امکان را خواهید داشت تا دکتر و محل درمان خود را انتخاب کنید.

مالیات در بلژیک

کشور بلژیک بالاترین سطح مالیات را در بین کشور های اروپایی دارد به طوری که 50 درصد از درآمدهای مالی کشور بلژیک از طریق اخذ مالیات است. در صورتی که مجموع درآمد شما در سال 10860 یورو باشد، 25 درصد از درآمد خود را باید جهت پرداخت مالیات هزینه کنید. و در صورتی که درآمد شما 38080 یورو باشد،  50 درصد از درآمد خود را باید به عنوان مالیات به دولت پرداخت کنید.

هزینه تحصیل در بلژیک

هزینه تحصیل در مدارس بلژیک ممکن است در ابتدا کمی نامتعارف به نظر برسد اما باید بدانید که سیستم آموزشی در کشور بلژیک در تراز نخست جهانی قرار دارد. در کشور بلژیک با توجه به مکان زندگی شما مدارس به زبان های مختلف آلمانی، فرانسوی و هلندی وجود دارد. در کشور بلژیک همچنین مدارس بین المللی نیز وجود دارد. هزینه ی مدارس بین المللی در کشور بلژیک 6 تا 30 هزار یورو متغیر است. هزینه ی تحصیل در دانشگاه های این کشور نیز برای اعضای اتحادیه ی اروپا بین 500 تا 600 یورو در سال است. البته این نکته را باید اشاره کرد که هزینه ی تحصیل برای کسانی که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا نیستند، به مراتب بالا تر است.

هزینه های کلی در کشور بلژیک

هزینه ی زندگی در بلژیک برای هر فرد بسته به الگوی زندگی او متفاوت است. در جدول زیر هزینه های بخشی از اقلام ضروری زندگی آورده شده است که شما می توانید با استفاده از آن، هزینه های تقریبی زندگی خود را محاسبه کنید.

بخش اول ؛ رستوران
عنوان هزینه عنوان هزینه عنوان هزینه
یک وعده معمولی 15 یک وعده غذا در مک دونالد 8 بطری آب معدنی 1.96
سه وعده غذا در رستوران متوسط برای دو نفر 60 کاپوچینو 2.71 نوشابه (0.33 لبتر) 2.17
بخش دوم؛ سوپرمارکت
عنوان هزینه عنوان هزینه عنوان هزینه
یک لیتر شیر 0.96 قرص 500 گرمی نان 1.71 یک کیلو برنج سفید 1.79
12 عدد تخم مرغ 2.5 1 کیلو گرم پنیر محلی 12.01 سینه مرغ پاک شده 8.81
یک کیلو گوشت گوساله 13.74 یک کیلوگرم سیب 2.02 یک کیلوگرم موز 1.7
یک کیلوگرم پرتقال 2.04 یک کیلوگرم گوجه 2.06 یک کیلوگرم سیب زمینی 1.22
یک کیلوگرم پیاز 1.13 یک دسته کاهو 1.14 1.5 لیتر آب معدنی 0.78
حمل و نقل عمومی
عنوان هزینه عنوان هزینه عنوان هزینه
بلیط یک طرفه 2.25 بلیط ماهیانه 49 هزینه تاکسی 4
هر کیلومتر حرکت تاکسی 2 1 لیتر گازوئیل 1.40
بخش چهارم: تاسیسات و تجهیزات
عنوان هزینه عنوان هزینه عنوان هزینه
هزینه های انرژی برای یک خانه 85 متری به صورت متوسط 136.47 اینترنت ماهیانه 44.02
تفریحات و ورزش
عنوان هزینه عنوان هزینه عنوان هزینه
یک ماه هزینه باشگاه 26.15 1 ساعت زمین تنیس 14.33 بلیط سینما 10.5
پوشاک
یک جفت شلوار جین مدل لویس 87.49 لباس متوسط تابستانه 33.83 یک جفت کفش اسپورت مدل نایکی 87.23
یک جفت کفش رسمی 120.07 کلیه هزینه ها به یورو است.

 

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *