مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » بلژیک » هزینه زندگی در بلژیک

هزینه زندگی در بلژیککشور بلژیک یکی از کشور های واقع در غرب قاره اروپاست.  هزینه زندگی در بلژیک را به دو دسته میتوان تقسیم کرد. یک مدل هزینه زندگی در پایتخت بلژیک و دیگری هزینه زندگی خارج از پایتخت بلژیک.مردم این کشور به دو زبان فرانسوی و هلندی صحبت  می کنند. اگر چه بلژیک تنها ده میلیون نفر جمعیت دارد اما با این حال به دلیل مساحت کم این کشور، تراکم جمعیت آن بسیار بالاست و از این لحاظ دومین کشور اروپایی به حساب می آید. کشور بلژیک یک کشور پادشاهی است اما در این کشور دموکراسی حمکفرماست.هزینه زندگی در بلژیک را در زیر تحلیلی اساسی تر خواهیم داشت.

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی و یا قصد اقامت در کشوری را دارند، پیش از هر چیز در اندیشه محاسبه ی هزینه های احتمالی زندگی خود در آن کشور هستند.

به طور کلی در رابطه با هزینه های زندگی در کشور بلژیک می توان چنین گفت که بلژیک یکی از کشور های گران قیمت قاره اروپا است. با این حال جاذبه های کشور بلژیک به گونه ای است که نمی توان آن را از گزینه های مهاجرتی خود خارج کرد. راه های مهاجرت به کشور بلژیک متفاوت است که در مقالات و بخش های دیگر به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. در صورتی که قصد کار در کشور بلژیک را دارید، باید بدانید که متوسط درآمد در کشور بلژیک در حدود 1800 یورو در ماه است.

مقایسه  هزینه ی زندگی در شهرهای مختلف بلژیک

همانطور که پیش از این نیز گفته شد بلژیک یکی از کشورهای گران قیمت غرب اروپاست. در مقام مقایسه هزینه های زندگی در برخی از شهرهای کشور بلژیک با برخی دیگر از شهرهای جهان در زیر آورده شده است.

 • هزینه زندگی در بروکسل و بروخه
 • 14 درصد بیشتر از هزینه زندگی در مادرید
 • 4 درصد بیشتر از هزینه زندگی در مونیخ
 • 6 درصد کمتر از هزینه زندگی در پاریس
 • 10 درصد کمتر از هزینه زندگی در لندن
 • 24 درصد کمتر از هزینه زندگی در نیویورک
 • هزینه زندگی در آنتروپ
 • 17 درصد بیشتر از هزینه زندگی در مادرید
 • 7 درصد بیشتر از هزینه زندگی در مونیخ
 • 4 درصد کمتر از هزینه زندگی در پاریس
 • 7 درصد کمتر از هزینه زندگی در لندن
 • 21 درصد کمتر از هزینه زندگی در نیویورک
 • هزینه زندگی در خنت
 • 16 درصد بیشتر از هزینه زندگی در مادرید
 • 6 درصد بیشتر از هزینه زندگی در مونیخ
 • 5 درصد کمتر از هزینه زندگی در پاریس
 • 8 درصد کمتر از هزینه زندگی در لندن
 • 22 درصد کمتر از هزینه زندگی در نیویورک

هزینه مسکن در بلژیک

یکی از مقدماتی ترین نیازهای هر فرد، هزینه هایی است که در ارتباط با اقامت خود باید پرداخت کند. هزینه ی مسکن در  کشور نیز مانند سراسر جهان در شهر های مختلف متفاوت است. زمانی که هزینه های مسکن در بلژیک را با حقوق پرداختی در این کشور مقایسه می کنید، متوجه خواهید شد که به صورت میانگین امکان اجاره ی یک خانه با سه اتاق خواب ممکن است. هزینه ی اجاره ی مسکن در این کشور برای خارجی ها کمی بیشتر است. هزینه ی اجاره ی یک آپارتمان با سه اتاق خواب در مرکز پایتخت کشور بلژیک 1500 یورو است و اما در مناطق حاشیه ای تا 1200 یورو نیز کاهش می یابد.  اما می توان گفت که هزینه ی یک آپارتمان با یک اتاق خواب در مرکز شهرهای بزرگ بلژیک می تواند از 700-900 یورو در ماه متغیر باشد.عمده هزینه زندگی در بلژیک هزینه ی مسکن محسوب میشود.

هزینه بیمه سلامت در کشور بلژیک

زمانی که شما در کشور بلژیک مشغول کار می شوید، سالیانه 13 درصد از دستمزد شما کسر می شود تا شما بتوانید از خدمات بیمه در این کشور استفاده کنید. شما پس از آنکه بیمه ی درمانی خود را دریافت کردید، این امکان را خواهید داشت تا دکتر و محل درمان خود را انتخاب کنید.

مالیات در بلژیک

کشور بلژیک بالاترین سطح مالیات را در بین کشور های اروپایی دارد به طوری که 50 درصد از درآمدهای مالی کشور بلژیک از طریق اخذ مالیات است. در صورتی که مجموع درآمد شما در سال 10860 یورو باشد، 25 درصد از درآمد خود را باید جهت پرداخت مالیات هزینه کنید. و در صورتی که درآمد شما 38080 یورو باشد،  50 درصد از درآمد خود را باید به عنوان مالیات به دولت پرداخت کنید.

هزینه تحصیل در بلژیک

هزینه تحصیل در مدارس بلژیک ممکن است در ابتدا کمی نامتعارف به نظر برسد اما باید بدانید که سیستم آموزشی در کشور بلژیک در تراز نخست جهانی قرار دارد. در کشور بلژیک با توجه به مکان زندگی شما مدارس به زبان های مختلف آلمانی، فرانسوی و هلندی وجود دارد. در کشور بلژیک همچنین مدارس بین المللی نیز وجود دارد. هزینه ی مدارس بین المللی در کشور بلژیک 6 تا 30 هزار یورو متغیر است.

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های این کشور نیز برای اعضای اتحادیه ی اروپا بین 500 تا 600 یورو در سال است. البته این نکته را باید اشاره کرد که هزینه ی تحصیل برای کسانی که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا نیستند، به مراتب بالا تر است.

هزینه های کلی در کشور بلژیک

هزینه ی زندگی در بلژیک برای هر فرد بسته به الگوی زندگی او متفاوت است. در جدول زیر هزینه های بخشی از اقلام ضروری زندگی آورده شده است که شما می توانید با استفاده از آن، هزینه های تقریبی زندگی خود را محاسبه کنید.

بخش اول ؛ رستوران
عنوانهزینهعنوانهزینهعنوانهزینه
یک وعده معمولی15یک وعده غذا در مک دونالد8بطری آب معدنی1.96
سه وعده غذا در رستوران متوسط برای دو نفر60کاپوچینو2.71نوشابه (0.33 لبتر)2.17
بخش دوم؛ سوپرمارکت
عنوانهزینهعنوانهزینهعنوانهزینه
یک لیتر شیر0.96قرص 500 گرمی نان1.71یک کیلو برنج سفید1.79
12 عدد تخم مرغ2.51 کیلو گرم پنیر محلی12.01سینه مرغ پاک شده8.81
یک کیلو گوشت گوساله13.74یک کیلوگرم سیب2.02یک کیلوگرم موز1.7
یک کیلوگرم پرتقال2.04یک کیلوگرم گوجه2.06یک کیلوگرم سیب زمینی1.22
یک کیلوگرم پیاز1.13یک دسته کاهو1.141.5 لیتر آب معدنی0.78
حمل و نقل عمومی
عنوانهزینهعنوانهزینهعنوانهزینه
بلیط یک طرفه2.25بلیط ماهیانه49هزینه تاکسی4
هر کیلومتر حرکت تاکسی21 لیتر گازوئیل1.40
بخش چهارم: تاسیسات و تجهیزات
عنوانهزینهعنوانهزینهعنوانهزینه
هزینه های انرژی برای یک خانه 85 متری به صورت متوسط136.47اینترنت ماهیانه44.02
تفریحات و ورزش
عنوانهزینهعنوانهزینهعنوانهزینه
یک ماه هزینه باشگاه26.151 ساعت زمین تنیس14.33بلیط سینما10.5
پوشاک
یک جفت شلوار جین مدل لویس87.49لباس متوسط تابستانه33.83یک جفت کفش اسپورت مدل نایکی87.23
یک جفت کفش رسمی120.07کلیه هزینه ها به یورو است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *