مهاجرت به کشور گرجستان

قوانین گرجستان

قوانین گرجستان

گرجستان در بخش های مختلف قوانین مخصوص به خود را دارد. از اینرو افراد مهاجر علاقه مند به دانستن قوانین گرجستان در سال 2023 می باشند. انتخابات ریاست جمهوری اکتبر 2018 مشکلات حقوق بشر گذشته و فعلی این کشور را به کانون بحث های سیاسی رساند. مقامات برای ایجاد مکانیزمی برای تحقیق درباره سوء استفاده توسط نیروی انتظامی گام برداشتند، اما استقلال کاملی را به آن ندادند. سایر زمینه های نگرانی شامل موارد زیر می باشد:

  • قوانین غیرقانونی خشن مواد مخدر
  • ایمنی شغلی و حقوق کار
  • تهدید به تکثر رسانه ای

در نمودار زیر اطلاعات کلی درباره این کشور را مشاهده می کنید:

عضویت این کشور در بخش های زیرتاریخ
کشور مشارکت کننده OSCEاز 24 مارس 1992
عضو سازمان مللاز 31 ژانویه 1992
عضو شورای اروپااز 27 آپریل 1999

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قصد دارد در این نگارش قوانین گرجستان درباره بخش های مهم از جمله مواد مخدر، رسانه ها و حقوق کار را برای شما عزیزان توضیح دهد.

قانون اساسی گرجستان

قانون اساسی این کشور قانون عالی این کشور است. این قانون در 24 آگوست 1995 توسط پارلمان این کشور تصویب شد. در 17 اکتبر 1995 به اجرا درآمد. قانون اساسی جایگزین فرمان قدرت دولتی در نوامبر 1992 شد. پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی به عنوان یک قانون اساسی موقت عمل می کرد. در 21 فوریه 1921، با آغاز تجاوزهای شوروی، مجلس موسسان این کشور قانون اساسی جمهوری دموکراتیک این کشور را تصویب کرد. که این اولین قانون اساسی مدرن در تاریخ کشور می باشد. در زمان زوید گامساخوردیا، اولین رئیس جمهور منتخب دموکراتیک این کشور تازه استقلال یافته، ملت براساس قانون اساسی 1978 جمهوری سوسیالیستی شوروی این کشور، که براساس قانون اساسی 1977 اتحاد جماهیر شوروی بود، به کار خود ادامه داد.

اولین پارلمان پس از کمونیسم آن سند را به طور گسترده اصلاح کرد. در فوریه 1992، کنگره ملی این کشور (پارلمان علی البدل منتخب در سال 1990) رسما قانون اساسی 1921 گرجستان را به عنوان قانون اساسی موثر این کشور تعیین کرد. این اعلامیه از امضای جابا ایوزلیانی و تنگیز کیتووانی، در آن زمان دو عضو از سه عضو شورای نظامی حاکم، مشروعیت یافت. در فوریه 1993، ادوارد شواردنادزه خواستار بازنگری گسترده در قانون اساسی 1921 شد. شواردنادزه با توصیف بخش های بزرگی از آن سند که کاملا غیرقابل قبول است، پیشنهاد تشکیل کمیسیون قانون اساسی را برای تهیه نسخه جدید تا دسامبر 1993 داد.

انتخابات ریاست جمهوری در گرجستان

انتخابات ریاست جمهوری، آخرین رای مستقیم ریاست جمهوری این کشور، منجر به دور دوم انتخابات بین نامزد مورد حمایت حزب حاکم، سالومه زورابیشویلی و گریگول واشادزه، نامزد مخالف شد. به گفته ناظران محلی و بین المللی «کاندیداها می توانستند آزادانه تبلیغ کنند. رأی دهندگان یک انتخاب واقعی داشتند»، اما موارد سوء استفاده حزب حاکم از منابع اداری وجود داشت. دور دوم قرار بود اواخر ماه نوامبر برگزار شود. در نمودار زیر می توانید درصد افردای که به هر کدام از کاندیداهای ریاست جمهوری رای داده اند، مشاهده نمایید:

توزیع رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری گرجستان

همان طور که در نمودار بالا مشاهده می کنید، سالومه زورابیشویلی در سال 2018، با کثریت آرا رئیس جمهور این کشور شد.

قوانین گرجستان در سرویس های امنیتی و پلیس

مصونیت از مجازات برای سوء استفاده توسط مقامات اجرای قانون همچنان یک مشکل پایدار است. در صورت شروع تحقیقات، اغلب منجر به اتهاماتی می شود. مجازات های نامناسب کمتری دارند و به ندرت منجر به محکومیت می شوند. مقامات معمولا از اعطای وضعیت قربانی به کسانی که ادعا می کردند سوء استفاده می کنند، خودداری کردند. فرصت بررسی پرونده های تحقیق را از آن ها گرفتند. تا ماه سپتامبر، دفتر دادستان 149 (Ombudsman 149) شکایت از بدرفتاری کارکنان زندان یا پلیس دریافت کرد. از دادستانی درخواست کرد تحقیقات را در 8 مورد آغاز کند. هیچ یک منجر به تعقیب کیفری نشد.

در ماه ژانویه، پارلمان قانونی را ایجاد کرد که یک دفتر بازرسی دولتی، یک نهاد جداگانه مسئول تحقیق در مورد سوء استفاده های نیروی انتظامی است. این قانون به دادستان یک نقش نظارتی در تحقیقات این نهاد اعطاء می کند، از جمله حق دادن به دستورالعمل های اجباری در مورد هر روش تحقیق، یا تغییر تصمیمات تحقیق، که استقلال بدن را به خطر می اندازد.

در ماه می، برائت نسبی دادگاه از مظنونان به ضربات چاقو کشته شدن 2 جوان 16 ساله در نزاع در دسامبر 2017 در میان 15 دانش آموز دبیرستانی، اعتراضات گسترده ای را در مورد تعصب اجرای قانون ایجاد کرد. خانواده های قربانیان ادعا کردند که دادستانی شواهد را عمدا پنهان یا دستکاری کرده است. این اعتراضات منجر به استعفای دادستان ارشد و ایجاد کمیسیون موقت پارلمان شد. نمایندگان پارلمان مخالف اکثریت کمیسیون را تشکیل می دادند.

قوانین گرجستان درباره سیاست مواد مخدر

قوانین گرجستان درباره سیاست های مواد مخدر خیلی سختگیرانه می باشد. اگرچه تعداد كل تعقیب قضایی مربوط به مواد مخدر همچنان رو به كاهش است. اما مقامات همچنان به استفاده از قوانین سختگیرانه مواد مخدر برای تعقیب مردم به دلیل صرف مصرف یا نگهداری مواد مخدر برای استفاده شخصی ادامه دادند. جرایم جنایی مرتبط با مواد مخدر اغلب منجر به احکام طولانی، جریمه های منع مجازات و سلب حقوق دیگر از جمله حق رانندگی با وسیله نقلیه یا کار در مجموعه ای از مشاغل می شود.

پلیس هزاران نفر را مجبور به آزمایش مواد مخدر کرد، در بعضی موارد با بازداشت خودسرانه آن ها تا 12 ساعت در پاسخ به تصمیم دادگاه قانون اساسی ژوئیه که مجازات های باقی مانده برای مصرف ماری جوانا را لغو کرد. مقامات لایحه ای را پیشنهاد کردند که مصرف شاهدانه در خانه را قانونی می کند. اما مجازات هایی را برای استفاده عمومی مجاز می داند. همچنین مصرف ماری جوانا در حضور کودک و هنگام رانندگی جرم شناخته شد. خرید یا نگهداری ماری جوانا همچنان جرم محسوب می شود.

قوانین گرجستان درباره سیاست مواد مخدر

قوانین گرجستان درباره آزادی رسانه

در دسامبر 2017، پارلمان با اصلاح قانون پخش، اختیارات صدا و سیمای عمومی را گسترش داد. تا از جمله این موارد، اجازه دریافت درآمد اضافی از تبلیغات تجاری را بدهد. ایستگاه های تلویزیونی خصوصی و سازمان های غیردولتی از این اقدام انتقاد کردند و دلیل آن نگرانی این بود که ورود تلویزیون با بودجه عمومی به بازار تبلیغاتی که قبلاً در حال انقباض است. پایداری پخش کنندگان منطقه ای کوچک تر را تهدید می کند. کثرت گرایی رسانه ها را تضعیف می کند. رئیس جمهور به همین دلایل این طرح را در ژانویه وتو کرد، اما مجلس حق وتو را لغو کرد.

اختلاف مالکیت بر سر پربیننده ترین برنامه های تلویزیونی این کشور، روستوی 2، در دادگاه حقوق بشر اروپا (دادگستری حقوق بشر اروپا) در جریان بود. یک مالک سابق ادعا کرد که مجبور شده است ایستگاه زیر قیمت بازار را بفروشد. به دنبال احیای حقوق خود است. صاحبان فعلی روستوی 2 ادعا می کنند این دادخواست برای تصاحب ایستگاه مخالف، از طریق دولت تنظیم شده است. این اختلاف نگرانی هایی را درباره مداخله دولت در رسانه ها ایجاد کرد.

قوانین گرجستان درباره حقوق کار

طبق کنفدراسیون اتحادیه های کارگری این کشور، تا ماه ژانویه 29 کارگر در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده و 24 نفر زخمی شدند. 11 نفر از آن ها در حوادث معدن کشته شدند. در ماه مارس، پارلمان قانونی در مورد ایمنی کار تصویب کرد که فقط در زمینه های کاری با خطر بالا اعمال می شود. اگر علاقه مند به کار در این کشور می باشید می توانید مقاله حقوق ماهیانه کار در گرجستان را مطالعه نمایید.

این قانون به بازرسی کار اجازه می دهد تا بدون حکم دادگاه پس از تصادف از کارفرمای خود بازرسی کند. اما برخلاف سایر استانداردهای کار، وظیفه خود را به موارد ایمنی کار محدود می کند. سایر بازرسی ها باید به دستور دادگاه انجام شود. در این مقاله تلاش کردیم تا اطلاعات مفیدی درباره قوانین گرجستان در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به گرجستان از طریق کار و قوانین این کشور می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به صورت تلفنی یا حضوری تماس بگیرید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *