مهاجرت تحصیلی انگلستان

دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج تقریباً در نیمی از ۶۷ رشته‌ی دانشگاهی، بهترین دانشگاه بوده است و در تمامی رتبه‌بندی‌های مهم، در میان ۴ دانشگاه برتر جهان قرار دارد؛ بنابر این، کمبریج به عنوان بهترین دانشگاه در جدول رقابت مجله ­ی تایمز و ساندی تایمز است. کمبریج توانسته است ۴ سال  متوالی این‌ جایگاه را حفظ کند؛ البته، در سال۲۰۱۵، کمبریج و آکسفورد، به طور مشترک در یک جایگاه قرار گرفتند.

در میان دانشگاه‌های بریتانیا، دانشگاه کمبریج بالاترین معیارها را برای پذیرش دانشجو دارد. سطح مورد نیاز برای ورود به این‌ دانشگاه، برای رشته‌های هنر حداقل A*AA در A-Level این دوره مناسب برای سن ۱۵ سال به بالا و کسانی که خواستارتحصیل دردوره ‌های دارای اعتبار بین‌المللی و ورود به بهترین دانشگاه‌ها هستند می باشد.  و برای رشته های علوم، A*A*A است. البته داوطلبانی که نسبت به سایر دانش‌آموزان شرایط متفاوتی داشته ‌باشند، مانند سطح مدرسه یا مشکلات شخصی، نیز می‌توانند با نمره‌های کمتری برای ورود به ‌دانشگاه درخواست بدهند. علاوه بر این، دانشگاه کمبریج برای بیش از نیمی از رشته‌هایش، داوطلبان را قبل از مصاحبه ارزیابی‌ می­کند؛ اما برای سایر رشته‌ها، ارزیابی داوطلبان از طریق مصاحبه و امتحان تشریحی صورت می گیرد. این کار برای شناسایی دانشجویان با استعدادتر در مراحل ابتدایی ‌انجام می شود.

برای ورود به این دانشگاه، رقابت کمتری نسبت به دانشگاه‌های مدنی (Civic Universities) وجود دارد و اگر رشته‌ی خود را با دقت انتخاب کنید، این میزان از رقابت به حداقل می رسد. تفاوت دانشگاه کمبریج با ‌دانشگاه‌های مدنی در این است که نود درصد ورودی‌های کمبریج سه نمره‌ی A در A-Level دارند. در طی این سال ها، روند پذیرش دانشگاه به همین روش بوده است، زیرا این دانشگاه به ندرت میزان پذیرش خود را از طریق تسهیل در محدودیت­های پذیرش، افزایش می دهد. به طور متوسط با هشتاد درصد متقاضیان این دانشگاه مصاحبه می شود که این‌ میزان نسبت به دانشگاه آکسفورد بسیار بیشتر است. با این وجود تنها یک ‌سوم از متقاضیان، به دانشگاه کمبریج راه می‌یابند.

با توجه به این که این دانشگاه در سال ۱۲۰۹ تاسیس شده است، دارای برخی از تاریخی‌ترین و الهام‌ بخش‌ ترین ساختمان‌های دانشگاهی دنیاست. با این حال، مبالغ هنگفتی برای مدرن‌سازی امکانات دانشگاه هزینه شده‌است. در این راستا، در فاز اول، برای توسعه‌ی دانشگاه، یک میلیارد پوند به منظور ایجاد امکانات لازم برای اقامت دو هزاردانشجوی تحصیلات تکمیلی اختصاص داده شده است که این پروژه درسال ۲۰۱۷ در غرب کمبریج افتتاح خواهد شد. توسعه‌ی نهایی شامل ۱۰۰،۰۰۰ مترمربع فضای آموزشی و تحقیقاتی، ۱،۵۰۰ واحد اقامتی برای کارکنان دانشگاه و ۱،۵۰۰ منزل شخصی خواهد بود.

سایر طرح های توسعه ای، شامل این‌‌ موارد است: مرکز ۲۶ میلیون یورویی مکسول (Maxwell Centre) ساختمان نوساز مكسول كه در غرب كمبريج در نزديكى ساختمان های فیزیک، پزشکی و ويليام گيت واقع شده است، محلی برای همكارى دانشمندان صنعتى و دانشجويان كمبريج ميباشد  در غرب کمبریج که برای پژوهش و مطالعه دانشمندان حوزه‌ی تحقیقات صنعتی و گروه‌های تحقیقاتی کمبریج اختصاص داده خواهد شد. مجموعه سر دیوید اتنبرو (Sir David Attenborough) هم در سال ۲۰۱۵ با ۵۹ میلیون یورو سرمایه گذاری، برای استفاده در زمینه‌ی حفاظت از منابع طبیعی و تنوع زیستی افتتاح شده است.

در سازوکار کیفیت پژوهش بریتانیا (REF)، در سال ۲۰۱۴، دانشگاه کمبریج بهترین نتایج را به دست آورد. با کسب این نتایج، کمک قابل توجهی به دانشگاه برای برتری بر رقیب اصلی خود (آکسفورد) شد. اما در نظر سنجی ملی دانشجویی در سال ۲۰۱۶،  هردو دانشگاه کمبریج و آکسفورد، افت شدیدی در معیار «رضایت از کیفیت آموزش» داشتند که در این زمینه موجب تنزل رتبه‌ ی کمبریج به ۳۲ و آکسفورد به ۴۳ در بریتانیا شد. بر اساس سازوکار کیفیت پژوهش بریتانیا (REF)، نود و پنج درصد دانشگاهیان کمبریج جزء بهترین ها هستند (بهترین دانشگاه از این‌ نظر) و ۸۷ درصد ازآثارآنان در سطح بین‌المللی نمره‌های عالی دریافت کرده است.

دانشگاه کمبریج دارای بهترین نتایج کسب شده در رشته‌های هوافضا، مهندسی الکترونیک، تجارت و مدیریت، شیمی، داروسازی، پزشکی و رشته های کلاسیک در بریتانیا است.

بیش از ۶۰ درصد دانشجویان کارشناسی، ازسیستم دولتی به این دانشگاه وارد می‌شوند ولی میزان ورودی دانشجویان طبقه‌ی پایین تر تنها در حدود ۱۰ درصد است. مدارس تابستانی، بازدید دانش‌آموزی و در بعضی از کالج‌ها، فرایند انتخاب ویژه، باعث جذب متقاضیان بیشتر، از مدارس جامع و کالج‌های تحصیلات تکمیلی شده‌است. برای دانشجویان، بورسیه‌های قابل توجهی در نظر گرفته‌ می‌شود که با توجه به درآمد والدین دانشجو، می‌تواند تا سقف ۳۵۰۰ یورو در سال باشد.

سیستم گزینش درخواست‌ها، کمی ساده‌تر شده است، طوری که دیگر لازم نیست متقاضیان فرم اولیه‌ی کمبریج یا فرم   UCAS The Universities and Colleges Admissions Service را تکمیل کنند.

بعد از ارسال فرم UCAS، پرسش نامه‌ی تکمیلی درخواست  برای متقاضیان ارسال می‌گردد تا سوابق تحصیلی متقاضی با جزییات بیشتری بررسی شود. در حال حاضر سیستم سیکل مدولار ، بعد از سیستم تریپوس (آزمون ورودی قدیمی دانشجویان کمبریج) متداول شده است که تحت شرایطی، به دانشجویان اجازه می‌دهد رشته‌ی خود را در میانه‌ی دوره‌ی تحصیلی تغییر دهند. دانشجویان برای هریک از دو قسمت مدرک خود، یک رده ‌بندی دریافت می‌کنند.

دانشگاه کمبریج

انتخاب کالج، مشکل دیگر کسانی است که با دانشگاه کمبریج آشنایی ندارند. انتخاب درست کالج، بسیار مهم است چون شانس متقاضی برای پذیرش در دانشگاه را افزایش میدهد و باعث می‌شود دانشجو از دوره سه ساله تحصیل خود لذت ببرد. همچنین اگر متقاضیان کالج خاصی را مدنظر نداشته‌باشند، می‌توانند با اپلای کردن بدون انتخاب کالج، شانس خود را با امتحان کنند؛ با وجود این که آمار نشان می‌دهد این‌روش  نیز به همان اندازه موفق است، تعداد کمی از متقاضیان از این روش استفاده می‌کنند. اکنون بخش عمده ی تدریس به خصوص در علوم پایه به صورت دانشگاه-محور است.

در کمبریج، در سال ۲۰۱۳ یک‌ مرکز ورزشی ۱۶ میلیون یورویی افتتاح شد که شامل یک سالن ورزشی بزرگ و دو باشگاه بدن سازی و تناسب اندام است. با وجود بی‌نظیر بودن این‌ دانشگاه، تحصیل در آن‌ برای همه مقدور نیست. حجم بالای کار به لحاظ کیفی و کمی، در طول ترم‌های ۸ هفته‌ای دانشگاه، تاییدی بر این‌ مدعاست. با این وجود میزان ترک تحصیل در این دانشگاه با نرخ ۱.۴ درصد، کمترین میزان را در بین دانشگاه‌ها دارد. بیشتر دانشجویان از تجربه‌ی تحصیل در کمبریج لذت می‌برند و پاداش آنرا در آینده‌ی شغلی خود به دست می‌آورند.

 

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *