مهاجرت تحصیلی انگلستان

تحصیل دکترا در انگلستان

تحصیل دکترا در انگلستان

آیا شما با شرایط تحصیل دکترا در انگلستان آشنایی دارید؟ اگر شما هم متمایل به امر تحصیل دکترا در انگلستان می باشید با خواندن این مقاله می توانید از اطلاعات جامعی بهره ببرید. در مقطع دکترا دانشگاه های کشور انگلستان در اولین جایگاه در میان دانشگاه‌های جهان قرار دارند. و نیز به همراه داشتن امکانات دانشگاه‌ های انگلستان از امکانات آموزشی و محیط های پایه ای و آکادمیک و همچنین مجهز و بروز شده کشور انگلستان را به یکی از بهترین کشورها برای پشت سر گذراندن دوره دکترا تبدیل کرده است.

در این کشور  مدت زمان مقطع دکترا و مخارج تحصیل و زندگی نسبت به بسیاری از کشورها مثل آمریکا از مدت زمان بسیار کمتری برخوردار است. بنابراین به جز این که فرصت مشغول به کار شدن و نیز داشتن درآمد درمدت زمان تحصیل در کشور انگلستان هست، با تمام شدن دوره دکترا در مدت زمان کمتری و نیز گرفتن مدرک دکترا قادر به این هستید هر چه زود تر به داشتن درآمد بالاتر دست پیدا کنید.

بازار کار بعد از دکترا در انگلستان

با گرفتن مدرک دارای اعتبار دکترا در این کشور فرصت کاریابی و اشتغال  بعد از به پایان رساندن تحصیل برای شخص متقاضی تحصیل دکترا در انگلستان بیشتر رو به فزونی می باشد. شروط زندگی نیز برای امر تحصیل در کشور  انگستان برای هم وطنان ما بسیار مناسبتر می باشد به این علت که از لحاظ  فاصله جغرافیایی کشور  انگلستان با کشور ما به نسبت دیگر کشورها کم می باشد و همچنین شرایط مسافرت به این کشور  خیلی آسانتر از دیگر کشورها است.

از لحاظ فرهنگی نیز  این کشور بسیار شبیه کشور ماست و خو گرفتن با محیط به مراتب برای هم وطنان ما آسانتر است است. شخص متقاضی با شروع کردن به امر تحصیل دکترا در انگلستان این فرصت را خواهد داشت که در محیطی آرام و دلنشین  استقرار گیرد که قادر باشد که به زبان انگلیسی‌ مکالمه کند و نیز فرصت افزایش ارتباطات بین المللی‌ با سایر افراد گسترش پیدا کند .

توضیحاتی درباره مقطع دکترا در انگلستان

به طور معمول مقطع دکترا به عنوان نهایی ترین  مقطع تحصیلی شناخته شده. به صورت کلی امر آموزش در این دوره و در این کشور به صورت آموزش پژوهش‌ محور است و دانشجویان این کشور بر طبق علاقه و توانایی های خود مقطع تحصیلی و تدریس کننده مورد نظر خود را انتخاب می کنند و برای گرفتن پذیرش قادر به  اقدام می باشند.

در مدت این مقطع دانشجو به کار کردن و انجام تحقیقات عمیق در یک موضوع ویژه و تخصصی پرداخته و در آخرین مرحله پایان‌ن‍‌‌امه تحصیلی خود را با محتوای بین هشتاد هزار الی صد هزار کلمه ای را ارائه دهند. با این توضیح که می بایست به دست اورد و نتیجه جدیدی دست یافته باشد. بعضی از رشته‌ها مثل رشته‌های با ارتباط به علوم تربیتی به جز انجام کارهای تحقیقاتی در میان دوره‌های آموزشی را هم داشته باشند. اما به صورت کلی سنجیدن دانشجویان در این  مقطع برطبق تحقیقات و دستاوردهایی است که در پایان نامه ارائه می‌دهند.

مدت زمان لازم برای دوره دکتری در انگلستان

در این کشور دوره دکترا را می شود به صورت پاره وقت و نیز تمام وقت گذراند. مدت زمان لازم برای دوره دکترا به صورت تمام وقت به صورت معمول ما بین چیزی حدود 3 الی 4 سال به طول می انجامد . در صورتی که مدت زمان دکترا پاره وقت چیزی حدود  6 الی 7 سال به طول می انجامد نا گفته نماند که به صورت معمول در مقاطع تمام وقت زمان لازم برای ارائه پایان نامه را تا 1 سال تمدید می‌کنند؛ اکثر دانش آموزانی که در  مقاطع دکترای 3 ساله مورد پذیرش قرار می گیرند می توانند پایان نامه خود را در سال 4 تحویل دهند. بیشتر مقاطع دکترا در کشور  انگلستان در ماه سپتامبر یا  ماه اکتبر شروع می ‌شود.

طریقه انتخاب نمودن  موضوع درر مقطع دکترا

برای مطالعات دکترا دو حق انتخاب اصلی  وجود دارد:

  • برای تحصیل در اکثر مقاطع دکترا دانشجویان  می توانند موضوع پژوهشی خود را انتخاب کنند و به صورت  استقلال یافته  و زیر نظر یک دانشگاه راجع به پروژه  مخصوص به خود مشغول به کار شوند .
  • انتخاب  موضوع در یک  مقطع دکترا به عنوان قسمتی از یک پروژه دانشگاهی می باشد. بعضی وقت ها دانشجو دوره این مقطع “ studentship” اسم گذاری می شود و معنایش عبارتست از این که دانشجو در یک پروژه  از قبل مشخص شده اقدام خواهد کرد.

توضیح مرحله به مرحله مقطع دکترا

معمولا معیار های مقطع دکترا در 3 مرحله اصلی  تقسیم می شود. برای نمونه، مقطع دکترا که 3 سال به طول می انجامد  امکان دارد از الگوی زیر پیروی کنند که عبارتست از :

تحصیل در سال اول این مقطع

دانشجو  باید با استاد راهنمای خود ملاقات کند تا در مورد موضوع پیشنهادی شان برای مطالعه نمودن به صحبت بپردازند، و همچنین از استاد مربوطه مشورت بگیرند و دارای یک برنامه عملیاتی با مهلت زمان مورد نظر تنظیم کند. و پس از این مقطع به ارزیابی کردن تحقیقات و دیگر پایان نامه ها که در این زمینه مشغول به کار بودند خواهند شد و آنها را مورد برسی و انتقاد قرار خواهند داد تا بدین وسیله راه و مسیر پروژه را بتوانند روشن کنند. در این زمان می بایست مطمئن باشید که تحقیقات دانشجو میتواند مطلبی به تحقیقات گذشته خود اضافه کند و به هیچ وجه تکراری نخواهد شد.

تحصیل در سال دوم این مقطع

در سال دوم این مقطع راه و مسیر دانشجو به جهت اخذ و طبقه بندی داده‌ ها و تحلیل نمودن  آنها و منجر به پیشرفت و توسعه پایان نامه دانشجو تغییر جهت خواهد داد. در حقیقت شروع به نوشتن فصل اول پایان نامه دانشجو آغاز خواهد شد. در ضمن امکان دارد دست آورد و افکار و ایده های شخص خود را در میان کنفرانس‌های دانشگاهی بیان کنند یا یافته‌های خود را به دیگران آموزش دهند.

امکان این وجود دارد که همراه با دیگر دانشجو ها که درباره موضوع مشابه با موضوعتان کار می کنند همراه شوید و با همکاری با هم پروژه مربوط به خود را پیش ببرند. دانشجویان می توانند پژوهش‌ های مربوط به  خود را از راه های کارگاه‌ ها، سخنرانی ها و یا فرستادن مقاله برای منتشر نمودن در یک مجله معتبر دانشگاهی و یا کتب با عموم مردم به اشتراک بگذارند.

تحصیل در سال سوم این مقطع

تحصیل در سال 3 دکترا بعضی از وقتها به عنوان مرحله نوشتن  مشغول می شوند. مدت زمانی که برای جلسه دفاع در مقطع دکترا در نظر گرفته می شود حداکثر 3 ساعت می باشد که می بایست در طی این مدت ایده مطرح شده خود را به کمیته داوران ارائه و ازطرح خود دفاع کنند.

طریقه گرفتن پذیرش کشور انگلستان

برای گرفتن پذیرش در کشور انگلستان دانشجو می بایست دارای شرایط زیر باشد :

  • به همراه داشتن مدرک فوق لیسانس دارای ارتباط که این نکته لازم به ذکر است که در بعضی از دانشگاه‌ ها این امکان وجود دارد که به صورت مستقیم دانشجو به مقطع دکترا راه یابد.
  • به همراه  داشتن مدرک زبان آیلتس بالای 7 و مدرک زبان  تافل بالای 90 ناگفته نماند که  این شرایط وابسته به دانشگاه و رشته های دیگر دارای تفاوت است
  • ارائه مدرک تحصیلی با معدل بالا
  • آماده سازی پروپوزال یا فرم نشان دهنده آمادگی برای دفاع

بعضی از دانشگاه‌ها قادر هستند که دوره 6 ماهه پیش‌ دکتری را برگزار نمایند و اشخاصی که تجربه نوشتن پروپوزال و پایان نامه را ندارند را برای ورود به مقطع دوره دکتری آماده می‌کنند.

میزان مخارج تحصیل در کشور انگلستان

برای مشخص شدن میزان مخارج تحصیل هزینه های تحصیلی دارای تفاوت است، اما به صورت معمول میزان این مخارج چیزی حدود 40 الی 30 هزار پوند هست. با این وجود یارانه و کمک هزینه تحصیلی و به صورت گسترده ای در دسترس می باشد و تعداد زیادی از دانشجویان دکترا به صورت کامل قادر به اخذ بورس تحصیلی می شوند.

توضیح تفصیلی بورسیه‌های تحصیلی

دانشجویان بین‌المللی مقطع دکترا در دانشگاه های انگلیس قادر به این هستند که امکان دسترسی به بورسیه‌های گوناگونی را داشته باشند. بعضی از این بورسیه ‌ها شامل این می شوند :

بورسیه تحصیلی دانشگاه کمبریج کشور انگلستان (Gates Cambridge Scholarships)

بورسیه دانشگاه کمبریج انگلستان که ویژه دانشجویان بین‌ اللملی می باشد و متعلق  به 95  نفر از دانشجویان برتر می باشد . این بورسیه ها که شامل کمک هزینه های تحصیل و مخارج زندگی در انگلستان است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه آکسفورد کشور انگلستان (Rhodes Scholarships at University of Oxford )

این بورسیه که حاوی همه‌ هزینه های تحصیل و همه هزینه های زندگی در دوران تحصیل میشود  و حتی در برگیرنده بلیط های ایاب و ذهاب به کشور اصلی خود دانشجویان در زمان پایان سالهای تحصیلی می‌شود. و ظرفیت بورس تحصیلی دانشگاه آکسفورد متعلق به 95 دانشجو میباشد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه ادینبورگ کشور انگلستان( Edinburgh Global Research Scholarships)

این نوع بورسیه 30 نفر دانشجو را شامل خواهد شد.

بورسیه تحصیلی دنیس هلند که در میان کالج لندن واقع شده ( Denys Holland Scholarship at University College London )

3 سال اعتبار دارد و هر ساله 9 هزار پوند را شامل میشود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه ساسکس کشور انگلستان(University of Sussex Chancellor’s International Scholarships )

بورسیه ی دانشگاه ساکس 5 نفر را شامل خواهد شد.

ادامه ی بورسیه ها

  • بورسیه تحصیلی دانشگاه هنر لندن کشور انگلستان (UAL Vice-Chancellor’s Postgraduate International Scholarships ) مقدار ارزش این کمک هزینه حدود 25 هزار پوند است.که برای زندگی کردن و تحصیل نمودن در کشور انگلستان مناسب می باشد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه بریستول کشور انگلستان (Bristol University International Office Scholarships )

دانشگاه بریستول سالانه 6 بورس تحصیلی میدهد که مخصوص دانشجویان خارجی می باشد. و شامل 1 بورسیه به ارزش 12 هزار پوند، و 2  بورسیه به ارزش 10 هزار پوند  و 3 بورسیه به ارزش 8 هزار پوند می باشد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه لندن کشور انگلستان(University of West London International Ambassador Scholarships )

بورسیه تحصیلی این دانشگاه که  5 هزار پوند ارزش دارد  برای 1 سال تحصیلی به دانشجویان بین‌ المللی تعلق دارد

بورسیه تحصیلی دانشگاه بریتیش بریستول کشور انگلستان ( University of West England Chancellor’s Scholarships)

دانشگاه بریتیش بریستول کشور انگلستان  که در هر سال 100 هزار کمک هزینه تحصیلی اهدا می‌کند که به ازای آن باید به امر کار آموزی در اداره توسعه بین‌المللی کشور انگلستان و سایر ادارات این کشور  انجام بدهد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه شیفلد هالم کشور انگلستان(Sheffield Hallam University Transform Together Scholarships)

این کمک هزینه که در بر گیرنده عودت 50 درصد از مخارج تحصیل به دانشجو می باشد

بورسیه تحصیلی دانشگاه بین المللی وست مینستر کشور انگلستان (University of Westminster International Scholarships )

بورسیه تحصیلی وست مینستر کشور انگلستان که همه هزینه های تحصیلی و زندگی کردن در شهر لندن و  حتی بلیط های هواپیما را نیز در بر میگیرد. مخصوص کشورهای در حال توسعه می باشد .که فقط 1 نفر را شامل میشود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه ناتینگهام کشور انگلستان (Developing Solutions Scholarships at University of Nottingham )

در حدود نیمی از شهریه بورس می شود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه براد فورد کشور انگلستان University of Bradford Global Development Scholarships

نتیجه گیری

بورسیه و فاند دانشگاه برادفورد که به دانشجویانی تعلق می گیرد که کشور آنها درگیر وضعیت خاص است. مثل وضعیت سیاسی، بحرانها و حوادث طبیعی، و اصطلاحا فورس ماژور و جنگ و…. غیره می باشد ارزش این بورسیه به صورت تقریبی 25 هزار  پوند می‌شود.

اگر شما هم با خواندن این مقاله متمایل به امر  تحصیل دکترا در انگلستان شدید با مراجعه به سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت امکان این را دارید که با مشاوره حضوری و غیر حضوری با وکلا و مشاورین مجرب این موسسه  در زمینه تحصیل دکترا در انگلستان از اطلاعات زیادی برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *