مهاجرت تحصیلی انگلستان

شرایط پذیرش در دانشگاه اکسفورد

شرایط پذیرش در دانشگاه اکسفورد

اطلاع از شرایط پذیرش در دانشگاه اکسفورد برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه فوق العاده در برنامه های تحصیلی متفاوت حائز اهمیت است. وجود این دانشگاه در شهر تاریخی آکسفورد دانشجویان بسیاری را به سمت و سوی خود می کشاند. تاریخ دقیق و مشخصی برای تاسیس این دانشگاه وجود ندارد. اما از شواهد و قرائن موجود اینگونه می توان فهمید که نخستین آموزش ها در سال 1096 میلادی انجام گرفته است. از این رو دانشگاه آکسفورد را می توان جزو قدیمی ترین دانشگاه های دنیا احتساب نمود و از این حیث پس از دانشگاه بولونیا،‌ رتبه دوم جهانی را به خود اختصاص داده است.

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه آکسفورد برای دانشجویان غیر انگلیسی چگونه است؟

آیا اخذ پذیرش از این دانشگاه برای شهروندان ایرانی امکان پذیر می باشد؟

آیا می توان برای دریافت بورسیه های تحصیلی از این دانشگاه واجد شرایط شد؟

برای آنکه بهتر با شرایط تحصیل در این دانشگاه آشنا شوید موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مقاله ای در این رابطه ارائه داده است که در ادامه شاهد مطالب آن خواهید بود. پیشنهاد می گردد ضمن مطالعه آن، مشاوره های لازم را جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی انگلستان نیز دریافت نمایید.

تحصیل در دانشگاه آکسفورد انگلستان

طبق آمارهای به دست آمده از این دانشگاه مشخص گردید هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی، از 138 کشور مختلف راهی انگلستان شده اند. این دانشگاه در میان دانشگاه های انگلستان دارای رتبه و جایگاه بالایی است. رتبه دانشگاه آکسفورد از دیدگاه نظام رتبه بندی گاردین، همواره در سال های اخیر تک رقمی بوده و در حال خاضر در رتبه 1 جهان در سال 2020 قرار دارد. هر ترم تحصیلی در دانشگاه آکسفورد در 8 هفته (2 ماه) گذرانده می شود و دانشجویان پس از پایان ترم با آزمون های نهایی مورد ارزیابی قرار می گیرند که البته فشار زیادی را به دانشجویان وارد می آورد. اما درصد دانشجویانی که ترک تحصیل می نمایند، بسیار اندک است. بنابراین کاملا واضح است که شرایط پذیرش در دانشگاه آکسفورد انگلستان دشوار می باشد اما ناممکن نخواهد بود.

شرایط تحصیل در مقاطع تحصیلی دانشگاه آکسفورد

چنانچه مایل به اخذ پذیرش از این دانشگاه باشید در ابتدا نیاز است که شرایط را بنا به مقطع تحصیلی که مایل به تحصیل در آن هستید آماده سازید. همچنین فرآیند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی برای یک دانشجوی بین المللی متفاوت است. در دانشگاه آکسفورد دانشجویان می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دوره های کوتاه مدت از قبیل آماده سازی برای زبان، دوره های آموزش مهارت، دوره های تابستانه و غیره اقدام نمایند که بابت پذیرش در هر کدام از این برنامه های بایستی مدارک مناسب با هر برنامه را تکمیل نموده و سپس درخواست پذیرش نمایند. معمولا برای تحصیل در دوره های کوتاه مدت ویزا به شهروندان ایرانی به راحتی داده نمی شود.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه آکسفورد

پس از پشت سر گذاشتن مراحل و شرایط پذیرش در دانشگاه آکسفورد، دانشجویانی که به منظور تحصیل در انگلستان از سوی دانشگاه آکسفورد پذیرفته می شوند، می توانند در صورت دارا بودن شرایط زیر از بورسیه های این دانشگاه نیز بهره مند گردند:

 • مدرک لیسانس خود را از دانشگاه معتبر اخذ نموده باشند
 • معدل آنها حداقل 3.5 از 4 و بالاتر باشد. (معادل بالای 18)
 • دارای گواهینامه GMAT با نمره حداقل 650 یا مدرک GRE با حداقل نمره 160 verbal و 161 quantitative
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 7.5 یا مدرک تافل با نمره حداقل 110
 • دارای انگیزه نامه شخصی باشند. (شامل حداقل 500 کلمه)
 • دارای 2 توصیه نامه باشند
 • رزومه تحصیلی خود را در قالب یک صفحه ارائه دهند

البته برای دریافت بورسیه بایستی در تاریخ خاصی اقدام نمود. برخی بورسیه ها نیز به غیر از دانشگاه از سوی مراجع دولتی در این کشور قابل درخواست می باشد. در برخی موارد بورسیه ها بدین صورت است که درصدی از هزینه های تحصیل کم می کند، برخی دیگر شرایط هزینه های شرهیه را کامل پوشش می دهد و برخی به طور کامل هم هزینه تحصیل و هم هزینه زندگی را پوشش می دهد که اصطلاحا فول فاند یا بورسیه کامل به آن گفته می شود.

دانشکده های دانشگاه آکسفورد انگلستان

دشواری شرایط پذیرش در دانشگاه اکسفورد انکار ناپذیر است اما دور از دسترس نخواهد بود. کافی است دانشجوی خارجی شرایط و مدارک لازم را دارا باشد. این دانشگاه ارائه دهنده بسیاری از رشته های تحصیلی است که در دانشکده های مختلف آن تدریس می شوند. در اینجا به اسامی دانشکده های آکسفورد اشاره ای خواهیم داشت. مراکزی که برای این دانشگاه وجود دارد شامل دانشکده ها، موزه ها، کتابخانه ها، مراکز پژوهشی و تبلیغاتی و بخش های اداری آن می باشد که مجموع آنها به 38 مرکز می رسد.

در نقسیم بندی دانشکده های دانشگاه آکسفورد تقسیم بندی بنا به رشته بصورت کلی چنین است:

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده ریاضیات
 • دانشکده فلسفه و مذهب
 • دانشکده اقتصاد و مدیریت
 • دانشکده زبان
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده موسیقی
 • دانشکده شیمی

همچنین دانشکده آکسفورد تشکیل شده است از بیش از 30 کالج که هر کدام از این کالج ها نیز از امکاناتی از قبیل کتابخانه، سلف غذاخوری، مراکز اجتماعات و … هستند. هر کدام از این کالج ها را به مرور زمان عضوی از دانشگاه وسیع آکسفورد شده اند.

الزامات‌زبان جهت پذیرش در دانشگاه آکسفورد

ضوابط و مقرراتی که در اعزام دانشجو به انگلستان حاکم است، بسیار دقیق و حساس می باشد. دانشجویان در هر مرحله ای از پذیرش باید شرایط پذیرش در دانشگاه اکسفورد را داشته باشند. چنانچه حتی یکی از شرایط لازم را دارا نباشند، با درخواست پذیرش آن ها موافقت نخواهد شد. برای مثال برخی الزامات در مدرک زبان آنها وجود دارد که جهت پذیرش الزامی است. نمره زبانی که برای پذیرش دانشجویان مورد نیاز است، بستگی به مقام و درجه دانشگاه انتخابی دارد. عموم دانشگاه های انگلستان نیاز به مدارک زبان ذیل دارند:

 • کارشناسی آیلتس آکادمیک 6
 • کارشناسی ارشد آیلتس آکادمیک 6.5
 • دکترا آیلتس آکادمیک 7

البته هر اندازه که دانشگاه مورد نظر عالی رتبه تر باشد، نمره مورد نیاز در مدرک زبان دانشجویان بالاتر خواهد بود. از آنجا که دانشگاه آکسفورد جزو برترین دانشگاه های انگلستان محسوب می شود، نمره زبان دانشجویان متقاضی در آیلتس، حداقل نمره 7 تعیین گردیده است. به طوری که در کلیه مهارت های آیلتس باید حداقل نمره 7 را اخذ کرده باشند.

رویه شرایط پذیرش در دانشگاه اکسفورد

شرایط پذیرش در دانشگاه آکسفورد بدین صورت است که ابتدا دانشجوی متقاضی بایستی فرم تقاضای پذیرش (Application form) را تکمیل نموده و ارائه دهد. تسلط به زبان انگلیسی در مورد دانشجویان اتباع غیر انگلیسی از الزامات ورود به دانشگاه محسوب می گردد. دانشجویانی که تمایل دارند در رشته های ادبیات زبان انگلیسی و گرایش های آن در دانشگاه آکسفورد تحصیل کنند، می بایست معدل بالایی داشته باشند و توانایی خود را در انجام فعالیت های گروهی و آکادمیک به اثبات برسانند. این موضوع باید در توصیه نامه وی ذکر گردد. متنی باید از سوی دانشجوی متقاضی تهیه گردد که تعداد کلمات آن بین 2000 الی 4000 کلمه باشد. در متن این نوشته دانشجو موظف است در مورد حوزه و موضوعی که قصد دارد در مورد آن تحقیق کند، دفاع نماید.

در مورد سایر مدارک مورد نیاز بنا به رشته تحصیلی با مشاور پذیرش خود مشورت نمائید.

تاریخ درخواست و شرایط پذیرش دانشگاه اکسفورد

از دیگر شرایط پذیرش در دانشگاه آکسفورد، بازه زمانی تعیین شده ای است که دانشجویان متقاضی صرفا باید در همان بازه زمانی اقدامات لازم را به عمل آورده و درخواست دهند. پذیرش از سوی دانشگاه آکسفورد تا اواسط ماه اکتبر که همان اواخر مهرماه می شود، صورت می گیرد و پس از آن، درخواست دانشجویان متقاضی ثبت نمی گردد. اگر قصد مصاحبه در خارج از کشور را دارید می بایست حداقل 30 روز قبل اقدام نمایید. توجه داشته باشید که درخواست پذیرش تحصیلی خود نمی توانید به صورت همزمان به دانشگاه های آکسفورد و کمبریج ارسال نمایید.

برخی رشته ها نیاز به شرکت در آزمون ورودی کتبی و کسب نمره قبولی و همچنین ارائه نمونه کار دارند. دانشجویان بین المللی پس از گذراندن شرایط پذیرش در دانشگاه آکسفورد و پذیرفته شدن، تحت پوشش دانشگاه قرار می گیرند. اما تمکن مالی و توانایی پرداخت هزینه های تحصیلی و زندگی در انگلستان از سوی دانشجوی متقاضی موضوع مهمی به شمار می رود.

مدارک و شرایط پذیرش در دانشگاه اکسفورد

دانشجویان ایرانی برای پذیرش باید در کنکور، در دروس عمومی و تخصصی به طور میانگین 80% نمره را اخذ نموده باشند. این مطلب در سایت رسمی دانشگاه نیز ثبت شده است. از دیگر شرایط پذیرش در دانشگاه آکسفورد انگلستان برای متقاضیان ایرانی، کسب نمره 18 به بالا در مقطع پیش دانشگاهی و در دروس مرتبط با رشته تحصیلی مورد نظر در دانشگاه می باشد. مدارکی که برای پذیرش مورد نیاز است، عبارتند از:

 • مسلط بودن بر 4 مهارت زبان انگلیسی و ارائه مدرک زبان آیلتس نمره 6 یا 7 یا 8
 • نمره زبان با توجه به مقطع و رشته تحصیلی متغیر است، نیاز به آیلتس مورد تائید انگلستان است
 • ارائه کلیه مدارک تحصیلی در دوره های پیشین همراه با ریز نمرات
 • رزومه تحصیلی و فردی (CV)
 • ارائه توصیه نامه
 • ارائه انگیزه نامه جهت مشخص شدن هدف از مهاجرت و تحصیل
 • انگیزه نامه برای تحصیل در دانشگاه آکسفورد انگلستان و اهداف و برنامه های آتی پس از فارغ التحصیلی
 • کسب نمرات کسب شده در آزمون های زبان

برای مهاجرت تحصیلی به انگلستان باید پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی، اقدام به اخذ ویزای تحصیلی انگلستان نمایید. این ویزا در شرایط خاصی صادر می شود که جزئیات آن را می توان از مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جست و جو نمود.

25 دیدگاه برای “شرایط پذیرش در دانشگاه اکسفورد

 1. دکتر حسین ص گفت:

  با عرض سلام ادب خدمت. فوق العاده زیبا و ساده روان تحریر شده بود مطالب. بنده آرزو داشتم اما نشد ایران لیسانس گرفتم و تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکترا در حقوق بین الملل عمومی از دانشگاه تهران که یادگار پادشاه ما بود بدست آوردم و ایرانیان اگر بر تاریخ و طبیعت خوشان دشمن نبودند و حقایق قبول می کردند که زمان پهلوی دانشگاه های ما دست کمی با اروپا نداشت بد نبود. . موفق باشید دی 1398 دکتر حسین ص. عبادت به جزء خدمت خلق نیست به تسبیح سجاده دلق نیست. سعدی

  1. صادقی گفت:

   با تشکر و آرزوی موفقیت

 2. نیل پیمان گفت:

  سلام من 14 سالمه و میخوام بزرگ شدم توی آکسفورد درس بخونم به نظرتون شما چه چیز هایی رو به من پیشنهاد میکنین که از الان ید بگیرم ؟

  1. صادقی گفت:

   با سلام و عرض ادب. برای تحصیل در این کشور فقط باید مهارت زبان انگلیسی خود را تقویت کنید.

 3. kosar گفت:

  باسلام خسته نباشید.
  رشته داروسازی جزء رشته های مرتبط با دانشگاه آکسفورد هست
  واینکه بعد از کنکور و کسب نمره برتر تو کشور بورسیه میشی یا باید اقدام کنی وچگونه

  1. صادقی گفت:

   سلام و عرض ادب برای بورس و کمک هزینه تحصیلی باید از ابتدا با یک سوپروایرز در این کشور در مکاتبه باشید. برای بررسی شرایط تحصیل با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 4. روان شناس گفت:

  سلام وقتتون بخیر.من لیسانس روان شناسی دارم از دانشگاه فردوسی مشهد.قصد دارم در مقطع دکتری در رشته روان شناسی بالینی در آکسفورد تحصیل کنم.به زبان انگلیسی تقریبا مسلط هستم.چه کارهای دیگه ای باید انجام بدم که تا جند سال دیگه شرایطم برای ورود به آکسفورد فراهم بشه؟؟؟

  1. صادقی گفت:

   سلام و عرض ادب. شرایط اخذ پذیرش در مقطع دکتری با سایر مقاطع تحصیلی متفاوت است. علاوه بر شرایط کلی که در مقاله به آن اشاره شده است، شما باید با یک استاد راهنما در این خصوص در مکاتبه باشید.

   1. Adib گفت:

    با سلام خسته نباشيد من تقریبا 2سال دیگه کنکور میدم لطف میکنید شرایط تکمیل برای تحصیل در آکسفورد رو کامل توضیح بدید🙏🏼و بگید که نمره چه درسهایی رو باید بالای 18 باشیم. فقط درسهای تخصصی ملاک هستن یا هم تخصصی و هم عمومی.

    1. صادقی گفت:

     سلام و عرض ادب. شرایط سنی خوبی برای تحصیل در کشورهای خارجی دارید. در دروس تخصصی بیشتر نمره مهم است. برای بررسی بیشتر شرایط با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 5. Billie Beiber گفت:

  لا‌‌یه‌دانشجوی‌ایرانی‌‌تونسته‌‌بره‌اونجا؟

  1. صادقی گفت:

   سلام و عرض ادب. بله با توجه به رزومه تحصیلی و نمره زبان

 6. حورا گفت:

  سلام.خسته نباشید.
  من علاقه ی زیادی به تحصیل پزشکی در این دانشگاه دارم.
  و دوسال دیگه کنکور دارم.
  می خواستم بدانم چطور و از کجا می توانم برای آکسفورد ثبت نام کنم ؟
  و اینکه آیا می توانم پزشکی عمومی ام را در ایران و تخصص را در آکسفورد بخوانم؟و برای آن چه شرایطی وجود خواهد داشت؟
  خیلی ممنون می شوم . و با تشکر از سایت بسیار خوبتان.

  1. صادقی گفت:

   سلام و عرض ادب. برای اخذ پذیرش از این دانشگاه باید با مدرک دیپلم و مدرک زبان انگلیسی اقدام کنید. این امکان وجود داره که سال اخر تحصیلی را هم در این کشور تحصیل کنید بعد برا این دانشگاه پذیرش بگیرید. برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 7. Borna گفت:

  اخذ بورسیه ربطی به نمره کنکور داره یا نه

  1. صادقی گفت:

   سلام و عرض ادب. پروسه اخذ بورسیه کاملا رقابتی بوده.

 8. Ho3ein گفت:

  سلام ببخشید من یه سال دیگه کنکور دارم میخاستم بدونم میتونم تو رشته دندانپزشکی تو این دانشگاه پذریش بشم و بورسیه هم دریافت کنم وآیا رتبه کنکور تو بورسیه تاثیر داره یا نه لطفا کامل توضیح بدید!

  1. صادقی گفت:

   سلام و عرض ادب. بله معدل شما برای اخذ بورسیه تاثیر زیادی داره. منتها علاوه بر معدل باید شرایط دیگری هم درنظر بگیرید مثل مقاله و مدرک زبان. برای بررسی بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 9. اسلام،،،بنده امسال کنکور سراسری میدم برای اولین بار …میخواستم بدونم برای اپلای اکسفورد میتونم مدارک دوران تحصیلی مو تطبیق زبان بدم بعد برای دانشکده بفرستم تا با هیجده سال سن اکسپت بشم…یا اینکه نه باید اول چند سالی ایران تحصیل دانشگاهی داشته باشم؟

  1. صادقی گفت:

   سلام و عرض ادب. شما باید برای مقطع لیسانس با معدل بالا و مدرک زبان انگلیسی اقدام کنید. برای بررسی شرایط با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 10. اکسفورد گفت:

  سلام خسته نباشید بنده فارغ التحصیل پزشکی دانشگاه تهران هستم ایلتس ۷ هم دارم میخواستم بدونم برای گرفتن تخصص از اکسفورد چه قدر شانس دارم معدل سال پیش دانشگاهیم ۱۲ هست ولی معدل دانشگاهیم ۱۸.۵ هست.

  1. صادقی گفت:

   سلام و عرض ادب. شرایط ایده الی برای اخذ پذیرش از دانشگاه دارید. در خصوص بررسی شرایط ویزای تحصیلی با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

  2. صادقی گفت:

   سلام و عرض ادب. شرایط شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه اکسفورد در سطح ایده الی قرار دارد. در خصوص بررسی شرایط ویزای تحصیلی با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 11. نیما گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشید من ۱۴ سالمه و اسمم نیما هست و خیلی باهوشم و در درس ریاضی فوق العاده هستم و ارزوم اینه بورس شم لطفا یه کمکی ویا یه شماره ای به بنده بدین تا مرا راهنمایی کنن
  ممنون و متشکرم

  1. صادقی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما. حداقل موارد لازم برای اخذ بورسیه معدل بالا و مدرک زبان انگلیسی می باشد. برای بررسی شرایط لطفا با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *