مهاجرت سرمایه گذاری در عمان

ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان یکی از برترین فرصت های ممکن است که افراد به کمک آن قادر خواهند بود از نظر اقتصادی، تحولاتی در زندگی خود ایجاد کنند. اقتصاد کشور عمان در مسیر صعودی قرار دارد و قدرت پول این کشور به خوبی نشان دهنده قدرت اقتصادی آن است. یکی از نگرانی های بزرگ دولت عمان در رابطه با شرایط اقتصادی این کشور تکیه بر اقتصاد نفتی است.

همین مسئله سبب شده است تا این کشور تلاش های مربوط به تحولات اقتصادی در این کشور را جدی بگیرد. امروزه شرکت های تکنولوژی در کشور عمان بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. قدرت اقتصادی کشور عمان توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به این کشور جذب کرده است.

مطالعه این مقاله که توسط مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است فرصت مناسبی است که اطلاعات کافی در رابطه با  ثبت شرکت در عمان بدست آورید.

چند نکته در رابطه با اقتصاد عمان

قبل از آن که به موضوع اصلی بپردازیم باید اطلاعاتی در رابطه با اقتصاد عمان در اختیار شما قرار دهیم. عمان یکی از با ثبات ترین اقتصاد های جهان را در اختیار دارد و دلیل آن را شاید بتوان در اختصاص فرصت های مناسب سرمایه گذاری در این کشور بدست شهروندان خارجی جستجو کرد.

از جمله مهم ترین فرصت هایی که در اختیار شهروندان خارجی قرار می گیرد آن است که در صورت تمایل به احداث کارخانه، کلیه تجهیزات تولیدی، بدون نیاز به پرداخت مالیات قابلیت ورود به کشور عمان را دارند.

عمان از نظر استراتژیک نیز یکی از کشور های جهان با موقعیت جغرافیایی مناسب است و به آب های آزاد نیز به خوبی دسترسی دارد و امکان تجارت دریایی را برای فعالان اقتصادی در این کشور در بهترین شرایط ممکن بوجود آمده است.

دولت عمان یا به عبارت دقیق تر سلطنت عمان در تلاش است تا خود از فعالیت های اقتصادی خارج شود و خصوصی سازی در این کشور در دستور کار قرار گرفته است. تحولات اقتصادی عمان از سال 1970 به گونه ای ایجاد شد که رشد گردشگری، توجه به مسکن چند برابر شده است. دولت عمان در تلاش کامل است تا بتواند سرمایه داران خارجی را به کشور خود جذب کرده تا بتواند پویایی اقتصاد خود را حفظ کند. بنابراین در صورتی که قصد ثبت شرکت در عمان را دارید، می توانید بدون تردید برای شروع کار خود اقدام کنید.

مراحل ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان دارای پروسه مشخصی است و همه کسانی که قصد دارند تا فعالیت های تجاری خود در این کشور را آغاز کنند، باید تمامی مراحل را به صورت کامل پشت سر بگذارند.

مراحل زیر، همه مراحل مشخص شده برای ثبت شرکت در عمان است:

 • رزرو نام شرکت
 • ثبت مدارک مربوط به ثبت شرکت
 • نام نویسی در اتاق بازرگانی و صنایع عمان (OCCI)
 • دریافت گواهی نامه ها و مجوز ها از سازمان های دولتی
 • طراحی مهر شرکت

رزرو نام شرکت

اولین اقدام برای ثبت شرکت در عمان، انتخاب یک نام مناسب برای آن است. شما باید نامی را انتخاب کنید که بر خلاف قوانین کشور عمان نبوده و همچنین تشابهی به شرکت های برجسته جهانی یا ثبت شده در کشور عمان نداشته باشد. در این مرحله وزارت صنعت و تجارت کشور عمان نسبت به بررسی مناسب بودن نام شرکت شما اقدامات قانونی را انجام خواهد داد.

مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با توجه به پیشینه خود در زمینه فراهم آوردن فرصت ثبت شرکت در خارج از ایران برای موکلین خود، می توانند شما را در انتخاب یک نام قانونی یاری دهند.

ثبت مدارک مربوط به ثبت نام

پس از رزرو نام شرکت و دریافت تاییدیه در رابطه با یگانگی آن در کشور عمان، زمان آن فرا می رسد که تمام مدارک مربوط به سهامداران شرکت را در اختیار وزارت صنعت و تجارت عمان قرار دهید. شما همچنین باید تمامی قرارداد ها و توافقاتی که میان طرفین امضا شده است را نیز به ثبت برسانید. در این توافقات باید میزان سهم هر فرد، مسئولیت ها و حوزه اختیارات او به صورت کامل مشخص شود.

یکی دیگر از مهم ترین مدارک مورد نیاز شما گواهی بانکی معتبر است که میزان سرمایه شما را مشخص می کند. در حقیقت یک گواهی نامه بانکی یک ضمانت نامه به شمار می آید.

نام نویسی در اتاق بازرگانی و صنایع عمان (OCCI)

پس از آن که مجوز شروع کار خود را از وزرات صنعت و تجارت دریافت کردید، زمان آن فرا می رسد که خود را به اتاق بازرگانی و صنایع عمان معرفی کنید. در این زمانی تمامی قوانین کسب و کار و تجارت عمان در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین شرایط شرکت شما با قوانین و مقررات موجود در این کشور بررسی خواهد شد.

دریافت گواهی نامه ها و مجوز ها از سازمان های دولتی

با توجه به اندازه، حوزه فعالیت و تجارت شرکتی که قصد ثبت آن را دارید، به مجوزهای دولتی در کشور عمان نیاز پیدا خواهید کرد. مهم ترین مواردی که به آن نیاز خواهید داشت عبارتند از:

 • ثبت شرکت در اداره مالیات
 • ثبت نام در پلیس رویال عمان
 • ثبت نام در وزارت نیروی انسانی برای شفافیت استخدام و صدور ویزا
 • مجوز های شهرداری
 • مجوزهای واردات یا صادارات(در صورت نیاز)
 • مجوز های صنعتی و زیست محیطی

طراحی مهر شرکت

پس از آنکه تمامی مجوز های مربوطه در مرحله قبل را دریافت کردید باید نسبت به ثبت مهر شرکت خود اقدام کنید. نشان تجاری شما، تنها راه معاملات تجاری در کشور عمان است.

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت در عمان

برای ثبت شرکت در عمان به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • تکمیل فرم ثبت شرکت
 • کپی کارت شناسایی معتبر همه سهامداران و افرادی که حق امضا دارند
 • فرم تایید شده “حق امضا” که امضا و نام همه افرادی که حق امضا دارند در آن ثبت شده باشد
 • گواهی مقررات داخلی شرکت
 • گواهی تاییدیه از طرف اتاق بازرگانی و صنعت
 • گواهی سپرده اولیه در بانک

کلام پایانی

ثبت شرکت در عمان در سال های اخیر یکی از شیوه های مهم سرمایه گذاری در این کشور بوده است. شرایط مناسب اقتصادی، توجه دولت عمان به سرمایه گذاران خارجی و همچنین سهولت افتتاح یک شرکت تجاری در این کشور از جمله دلایل عمده رونق این امر بوده است.

ما نیز به فراخور همین شرایط، در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، آنچه که در رابطه با ثبت شرکت در عمان، دارای اهمیت بیش تری بوده است را در اختیار شما قرار داده ایم. در صورتی که اطلاعات ارائه شده در این خصوص به پرسش های شما پاسخی نداده است، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *