شرایط در نروژ

تولد در نروژ

تولد در نروژ

نروژ کشوری در غرب جزیره اسکاندیناوی است که مردم این کشور از امکانات بسیار مناسبی برخوردار هستند. تولد در نروژ باعث اخذ اقامت و تابعیت فرد در این کشور می­گردد. کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره اطلاعات مورد نیاز برای مهاجرت به این کشور را در اختیار دوستان قرار می­دهد. اعطای تابعیت در بیشتر کشورهای اروپایی بر اصل خون می­باشد و تابعیت بر اصل خاک را بعنوان فرع قرار می­دهند. دولت نروژ نیز تابعیت افراد را بر اصل خون نهاده است و به نوزادانی که از والدین نروژی در هر جایی از دنیا متولد گردند تابعیت نروژی اعطا خواهند نمود.

کشور نروژ برخلاف کشور مجارستان که شرط تابعیت به نوزاد داشتن پدری مجاری است، به تمام نوزادانی که از پدر یا مادر نروژی متولد گردیده باشند تابعیت این کشور را اعطا می­نماید. ما در این مقاله به بررسی تابعیت از طریق تولد در نروژ خواهیم پرداخت. از عزیزان علاقمند به این موضوع دعوت می­شود تا مقاله را تا پایان مطالعه فرمایند.

تولد در نروژ از پدر و مادر نروژی

افراد زیادی از روشهای مختلف به کشور نروژ مهاجرت می­نمایند. افراد زیادی با تولد فرزند در کشور نروز بصورت خودکار شهروند این کشور محسوب می­گردند و از مزایای شهروندی کشور نروژ بهره­مند می­گردند. در کشور نروژ در صورتیکه یکی از والدین نوزاد (پدر یا مادر) نروژی باشد، نوزاد تابعیت نروژی را کسب خواهد نمود. ناگفته نماند همه­ی نوزادانی که در کشور نروژ متولد می­شوند تابعیت این کشور داده نخواهد شد و فرد برای اخذ تابعیت این کشور باید شرایطی را بدست آورد.

تولد در نروژ از پدر و مادر خارجی

در کشور نروژ فرزندانی که از والدین خارجی در خاک کشور نروژ متولد می­گردند پس از مدت 3 سال به آنها تابعیت نروژ اعطا خواهد شد. همچنین دولت نروژ به افراد زیر 18 سال که درخواست تابعیت این کشور را می­نمایند تابعیت نروژ را اعطا می­نماید. فرزندانی که در کشور نروژ از والدین خارجی به دنیا می­آیند اگرچه در ابتدا به آنها تابعیت نروژ داده نمی­شود اما از همان ابتدا نوزاد از تمامی حقوق شهروندی نروژ از جمله شماره ملی نروژی- بیمه خدمات درمانی و … برخوردار خواهد بود.

قوانین حاکم بر تولد در نروژ

همانطور که بیان نمودیم سیستم اعطای تابعیت در کشور نروژ بر اصل خون است. اما اگر نوزادی در این کشور از والدینی خارجی بدنیا بیاید پس از مدت 10 سال که از این میان حداقل 7 سال را در نروژ زندگی نموده باشد تابعیت نروژ اعطا می­شود.

فرزند خواندگی

اکثر کشورهای اروپایی و همچنین کشور نروز با مقوله فرزند خواندگی آشنایی دارند. خانواده های نروژی که فرزندانی که تابعیت آنها مشخص نیست را به فرزند خواندگی قبول می­نمایند، می­توانند تابعیت نروژ را برای آنها اخذ نمایند. ناگفته نماند فردی که به فرزند خواندگی گرفته می­شود  باید کمتر از 18 سال داشته باشد و گواهی تأیید فرزند خواندگی وی توسط اداره فرزند خواندگی بیگانگان در نروژ تأیید گردیده باشد. با توجه به رعایت موارد فوق والدین نروژی می­توانند برای فرزندخوانده خویش تابعیت نروژی را اخذ نمایند.

 راهها وشرایط اخذ اقامت و تابعیت در نروژ

افراد از راههای مختلفی می­توانند اقامـــت نروژ را کسب نمایند. ما در اینجا به بررسی برخی از این راهها خواهیم پرداخت.

قانون اقامت تولد فرزند در نروژ

کودکانی که در کشور نروژ متولد می­شوند بخودی خود نمی­توانند تابعیت این کشور را اخذ نمایند.

متولد شدن از والدین نروژی

در سپتامبر 2008 دولت نروژ قانونی مبنی بر تابعیت نوزاد در نروژ وضع نمود. طبق این قانون فرزندانی که از پدر ومادری نروژی که حتما با یکدیگر ازدواج نموده اند بدنیا بیایند تابعیت نروژ اعطا می­گردد.

تولـــد در نروژ

کشور نروژ به افرادی که دارای اقامت های طولانی در این کشور هستند تابعیت این کشور را اعطا می­نماید. اما در مسئله تولد در نروژ می­توان گفت والدینی که اقامت یکی از کشورهای اروپایی را دارند می­توانند در سال اول تولد فرزند خود می­توانند درخواست تابعیت این کشور را برای فرزند خود نمایند. همچنین فرزندانی که در نروژ متولد گردیده اند و والدین وی خواهان اخذ تابعیت برای فرزند در کشوری دیگر باشند، تا قبل از 18 سالگی فرد تابعیت کشور نروژ از وی سلب خواهد شد.

بطور کلی سیستم اعطای تابعیت در کشور نروژ بر اصل خون است که به تمامی فرزندانی که از پدر و یا مادر نروژی متولد می­گردند تابعیت این کشور داده خواهد شد. عزیزان جهت آگاهی بیشتر در این زمینه می­توانند از مشاوره کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره­مند گردند. نروژ به دلیل دارا بودن ذخایر نفتی- گاز موادمعدنی و آب شیرین از اقتصاد بسیار بالایی برخوردار می­باشد. بطوری که هم اکنون این کشور یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می­گردد.

افراد زیادی از طریق ویزای کاری وارد خاک نروژ شده و به کارهایی همچون کار نفتی در نروژ می­پردازند. در این کشور صادرات  و واردات محصولات مختلفی انجام می­پذیرد. بیشترین صادرات این کشور در زمینه نفت است بگونه ای که 3 ملیون بشکه در روز به سایر کشورها صادر می­نماید.

اعطای تابعیت نروژ چگونه است؟

دولت نروژ به افرادی که شرایط زیر را دارا باشند تابعیت این کشور را اعطا می­نماید:

 • نوزادی که در نروژ بدنیا می­آید و از والدین وی نروژی الاصل نمی­باشند. پس از 10 سال زندگی در این کشور که باید حداقل 7 سال را در بطور مستمر در نروژ زندگی نموده باشند تابعیت نروژ اعطا خواهد شد.
 • فرد متقاضی اقامت و تابعیت نروژ نبایستی دارای هیچ گونه سابقه کیفری در این کشور باشد.
 • شهروندان اروپایی پس از 2 سال زندگی مداوم در کشور نروژ می­توانند تابعیت این کشور را اخذ نمایند.

راههای از دست دادن تابعیت نروژ چیست؟

دولت نروژ تابعیت نروز را از افرادی که دارای شرایط زیر باشند سلب می­نماید:

 • افرادی که تابعیت کشورهای دیگر را بدست آورند.
 • نروژی الاصل هایی که بصورت دائم در کشورهای دیگر زندگی می­نمایند و مدت زمان زیادی به این کشور بازنگشته اند.

قانون تابعیت مضاعف در نروژ چگونه است؟

دولت نروژ با قانون تابعیت دو گانه مخالف است  آن را قبول ندارد. اما در برخی موارد همچون:

 • فردی که یکی از والدین وی نروژی است و در کشوری بدنیا آمده است که اعطای تابعیت بر اصل خاک است.
 • نوزادانی که از والدین نروژی متولد گردیده اند و تابعیت دیگر کشورها بر آنها تحمیل شده است.
 • در آخر افرادی که درخواست تابعیت نروز را می­نمایند باید  تابعیت قبلی خود را ترک نمایند.

افراد با سوالات متعددی در زمنیه تولد در نروژ روبرو خواهند شد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی تمامی سوالات عزیزان در این زمینه می­باشد:

 • آیا کشور نروژ به والدین نوازدانی که در خاک این کشور بدنیا آمده اند تابعیت اعطا نمی­نماید؟
 • آیا کشور نروژ به نوزادانی به هنگام سفر والدین متولد شده اند تابعیت اعطا می­نماید؟
 • برای اخذ تابعیت نروژ چگونه باید اقدام نمود؟

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *