مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » نروژ » کار در نروژ

کار در نروژکار در نروژ ، به جهت پیشرفتی که این کشور در سال های اخیر یافته است، مورد توجه بسیاری از مردم سراسر دنیا قرار گرفته است. کشورهای منطقه اسکاندیناوی و از جمله آن ها کشور نروژ ظرف چند دهه ی اخیر با نگاهی واقع بینانه و آینده نگر و همچنین با پیگیری و کوشش سخت به موفقیت های بزرگی در عرصه های مختلف و خصوصا اقتصادی دست یافته اند. امروزه حوزه اسکاندیناوی، با ثبات اقتصادی بالا، سهم مهمی در تجارت بین المللی دارد.

اقتصاد نروژ بر اساس برنامه ای پیشرو و با انضباطی مثال زدنی به پیش می رود و توانسته جایگاه خود را در صحنه اقتصاد و تجارت جهانی به خوبی بدست آورد. این کشور، اقتصادی مولد و مبتنی بر مشارکت فعال بخش خصوصی دارد. گر چه حدود یک چهارم درآمد این کشور از منابع نفتی دریای شمال به دست می آید ولی دولت به آن به چشم منبع مصرفی نگاه نمی کند و تقریبا تمام آن صرف سرمایه گذاری می گردد و اقتصاد کشور بر اساس روند کار، تولید سرمایه و کسب رفاه استوار است. نیروی کار نیز در نروژ بر همین اساس تعریف می شود یعنی فردی که با کسب مهارت و تخصص و داشتن تجربه، در راستای سیاست های اقتصادی دولت به فعالیت می پردازد و مالیات خود را که عدد بالایی هم هست را می پردازد و نهایتا از خدمات دولتی و رفاه عمومی برخوردار می گردد.

نروژ در شمال قاره اروپا و در منطقه اسکاندیناوی واقع شده است.این کشور عضو اتحادیه اروپا نمی باشد ولی در بسیاری از مسائل اصلی مانند امور اقتصادی و مهاجرتی، شبیه اعضای اتحادیه اروپا رفتار می کند.

 

 

کار در نروژ و وضعیت اقتصادی آن کشور

خوب است نخست نگاهی اجمالی به شرایط اقتصادی این کشور بیندازیم تا تصویر بهتری از کار در نروژ داشته باشیم.

نروژ کشوری با ثبات اقتصادی بالاست و با داشتن منابع بزرگی از نفت و گاز، آبزیان و خوراک دریایی، چوب و موادمعدنی و  غیره جزء کشورهای ثروتمند به شمار می آید. هزینه های زندگی در نروژ بسیار بالاست ولی البته درآمد مردم نیز به همان نسبت بالاست.

نروژ چند سالی است که به لطف سیاست های دقیق و هوشمندانه توانسته است در بسیاری از شاخص های توسعه و پیشرفت همواره جزء ده کشور برتر جهان باشد.

طبق آخرین آماری که اتحادیه اروپا در سایت اینترنتی خود و برای اواسط سال 2018 منتشر کرده است، نرخ بیکاری در نروژ 4% است. همین آمار، نرخ بیکاری در کشور تراز اولی مانند آلمان را 3.4% اعلام می کند و این یعنی اختلافی حداقلی.

 

 

کار در نروژ و انواع آن

بطور کلی نروژ دو گونه ویزای کاری دارد: پیشنهاد کار (Job offer)، جستجوی کار (Job seeker)

پیشنهاد کار، آن است که کارفرمایی نروژی از نیروی کار خارجی دعوت به همکاری نماید. پیش شرط قانونی صدور چنین پیشنهاد کاری بدین نحو است که آن کارفرما در قدم نخست و به جهت قانون حمایت از نیروی کار داخلی، لازم است که سه ماه در همان کشور نروژ و برای همان فرصت شغلی، آگهی استخدام دهد و اگر احیانا شخص واجد شرایطی پیدا نشد، در قدم بعدی و به موجب قانون اتحادیه اروپا، لازم است سه ماه در حیطه کشورهای عضو اتحادیه اروپا آن را آگهی کند و اگر احیانا باز هم شخص واجد شرایطی پیدا نشد، آنگاه می تواند دعوت نامه ی فوق را صادر نماید. این پیشنهاد کاری، اکنون  قانونی می باشد یعنی آن فرد خارجی متقاضی می تواند با آن دعوت نامه و به همراه سایر مدارک مورد نیاز، به کنسولگری نروژ مراجعه کرده و درخواست ویزای کاری نروژ نماید. با توجه به وجود جویندگان کار در تمام اتحادیه اروپا خصوصا وجود دانشجویان دیگر کشورها و پناهندگانی که اجازه ی کار یافته اند، عمدتا این پیشنهادات کاری، منجر به نتیجه ی مورد نظر نخواهد شد و از اینرو نمی توان روی آن حساب کرد. اما همین مشکل، می تواند راهکاری برای تضمین رسیدن به آن فرصت شغلی باشد. بدین نحو که فرد متقاضی می تواند در آغاز طی اخذ پذیرش تحصیلی، ویزای تحصیلی گرفته و وارد نروژ شود و سپس با اجازه کار پاره وقتی که دانشجویان دارند، در همان مرحله اول آگهی، آن کار را از آنِ خود کند.

جستجوی کار، آن است که شخص متقاضی کار به جهت اعلام نیاز دولت نروژ و در پی آن با گرفتن ویزای کاری نروژ، مجاز است که وارد نروژ شده و شش ماه مجال خواهد داشت که به دنبال کار بگردد و بتواند شغلی بیاید و با کارفرمای آن قرارداد کاری امضا کند. در صورت توفیق یافتن، ویزای او به ویزای کاری بلند مدت تبدیل خواهد شد.

این امکان کاریابی بر مبنای مهارت و تخصص و نیاز به نیروی ماهر و متخصص (skilled worker) می باشد و متقاضی آن باید واجد شرایطی از این قرار باشد:

 

  • تحصیلات عالیه دانشگاهی داشته باشد (حداقل مدرک کارشناسی)
  • سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی داشته باشد (حداقل دو سال)
  • مخارج و هزینه های اقامت شش ماهه در نروژ را از هم اکنون داشته باشد

 

البته لازم به ذکر است که دولت نروژ چند سالی است که این ویزا را صادر نمی کند.

 

 

کار در نروژ  و پروسه ی آن

بنا بر قانون اتحادیه اروپا، آن هایی که تبعه ی یکی از کشورهای عضو هستند یا اقامت دائم آن را دارند، می توانند در هر یک از سایر  اعضا اتحادیه همانند کشور خود شاغل به کار شوند. نروژ گر چه عضو اتحادیه اروپا نیست ولی این قانون را پذیرفته است و مطابق آن رفتار می کند.

همچنین دانشجویانی که در این کشور مشغول به درس خواندن هستند، اجازه کار پاره وقت را در دوران تحصیل خواهند داشت که میزان آن بیست ساعت در هفته است و برای هر ساعت مقداری در حدود هشت تا ده یورو دریافت خواهند کرد.

دولت نروژ در ایام خاصی مانند تابستان و عید، به دانشجویان اجازه ی کار تمام وقت داده است.

متقاضیان واجد شرایط برای کار در نروژ می توانند به سایت دولتی کاریابی مراجعه کنند و آگهی ها را ببینند یاآن که رزومه ی خود را در آن جا قرار دهند تا کارفرمایان با بررسی آن ها هر فردی که خواستند را دعوت به همکاری نمایند.

گر چه زبان انگلیسی زبانی بین المللی است و در نروژ هم مردمان زیادی به آن آگاه هستند ولی دانستن زبان نروژی عملا ضروری است و بدون دانستن آن، جلب نظر کارفرمایان و یافتن شغل تقریبا غیر ممکن است مگر در موارد خاص.

جمع بندی

از مجموع آن چه در بحث کار در نروژ آمد، باید گفت با توجه به این که هم اکنون چند سالی است که نروژ ویزای جستجوی کار صادر نمی کند بنابراین اشتغال در این کشور تقریبا منحصر به دعوت نامه ی کاری است که اخذ آن برای افرادی که در خارج از آن کشور و اتحادیه اروپا هستند، بسیار بعید می باشد. در این مورد نیز راه حل، همان مشکل است یعنی از آن جایی که جستجو کنندگان کار مقیم در نروژ و اروپا اولویت استخدام دارند پس راه حل آن است که اولا از طریق دیگری مانند پذیرش تحصیلی اقامت آن جا را به دست آورد و ثانیا به موجب آن اقامت، به جستجوی کار و اشتغال در آن کشور پرداخت.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *