مهاجرت به کشور مالتا

تولد در مالتا

تولد در مالتا

آیا یک کودک از طریق تولد در مالتا می تواند تابعیت این کشور را اخذ کند؟ این سوال بسیاری از مهاجران و افراد در سراسر جهان است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با ارائه مقاله ای در این خصوص پاسخگوی این سوال خواهد بود. پس پیشنهاد می گردد مقله را دنبال کنید.

تولد در مالتا

در مقاله های پیشین مانند مقاله تولد در مالتا عنوان شد که متولد شدن در کشور مالتا می تواند منجر به اخذ تابعیت مالتا گردد. اما شرایط و ضوابطی برای این امر وجود دارد. چرا که هر کشوری از طریق پیروی از یکسری قوانین، مجاز به ارائه تابعیت به افراد خارجی می باشد. به طور مثال هر کشوری مطابق با نظام و سیستم خون یا خاک اعطای تابعیت می نماید. کشور مالتا نیز بر اساس قواعد حقوق بین الملل، از این دو قانون مستثنی نیست. در ادامه مقاله توضیحات بیشتری را در این مورد ارائه خواهیم داد.

سیستم خون در اعطای تابعیت

ممکن است با سیستم خون جهت دریافت تابعیت آشنا نباشید. برخی از کشورها برای اعطای تابعیت به فرد متقاضی از سیستم خون پیروی می کنند. سیستم خون بدین معناست که ممکن است کودکی در خاک کشور مالتا (به طور مثال) به دنیا بیاید. در این صورت اگر یکی از والدین کودک (پدر یا مادر) از اتباع مالتایی باشند، کودک می تواند تابعیت مالتا را داشته باشد. در غیر این صورت حتی اگر در خاک کشور مالتا نیز متولد شده باشد، تابعیت به او تعلق نمی گیرد.

این نظام حقوقی در اعطای تابعیت به فرد متقاضی در بسیاری از کشورهای سراسر جهان همواره اجرا می گردد. لازم به ذکر است در برخی از کشورها این نظام به صورت دشوارتری اجرا می گردد. از جمله این کشورها می توان به کشور ایران اشاره نمود. در کشور ایران، ایرانی بودن مادر به تنهایی تابعیت ایرانی را به کودک منتقل نمی نماید. بلکه کودک صرفا از طریق ایرانی بودن پدر می تواند تابعیت ایران را اخذ کند.

سیستم خاک در اعطای تابعیت

اما معدود کشورهایی نیز هستند که قانون اعطای تابعیت بر اساس سیستم خاک را دارا هستند. در واقع کودک تازه متولد شده در صورتی می تواند تابعیت کشور مالتا (به طور مثال) به دست آورد که صرفا در خاک یا قلمروی این کشور متولد شده باشد. در این حالت مالتایی بودن پدر یا مادر کودک اهمیتی ندارد و قابل چشم پوشی است. البته کودک این آزادی را دارد که تابعیت پدر یا مادرش را انتخاب نموده و شهروند کشور والدینش گردد. کشورهایی مانند کانادا، آمریکا و برزیل که در آمریکای شمالی و جنوبی واقع گردیده اند، از نظام حقوقی خاک تبعیت می کنند.

درباره کشور مالتا

کشور مالتا یا مالت، جزیره ای است که در مجاورت سواحل جنوبی کشور ایتالیا واقع گردیده و از لحاظ مساحت کشور کوچکی به شمار می رود. در واقع این جزیره در دریای مدیترانه قرار گرفته که از چند جزیره مسکونی و غیر مسکونی تشکیل شده است.

جمعیتی حدودا 500 هزار نفری را در خود جای داده است و شهر والتا به عنوان پایتخت این کشور شناخته شده است. اگرچه کشور مالتا وسعت چندانی ندارد و به عنوان کوچک ترین کشور اتحادیه اروپا به شمار می رود، اما مدام در میان دست های کشورهای قدرتمند چرخیده است و این به دلیل موقعیت جغرافیایی کشور مالتا می باشد. لازم به ذکر است در سال 2000 میلادی، کشور مالتا عضوی از کشورهای اتحادیه اروپا شد و توانست با امضای معاهده مشترک اروپایی، در منطقه شنگن قرار گیرد.

مهم ترین و اصلی ترین زمینه اقتصادی مالتا که موجب تامین بودجه های این کشور می گردد، رونق در صنعت تجارت و توریسم می باشد. افرادی بسیاری از جای جای دنیا جهت سرمایه گذاری در مالتا که عمدتا در زمینه املاک است، به سوی این کشور روانه می شوند. چراکه در سال‌های اخیر، سطح کیفی زندگی در مالتا با رشد قابل توجهی روبرو شده است.

مهاجرت به مالتا از طریق تولد

همان طور که مستحضر هستید کشور مالتا از جمله کشورهایی که از طریق تولد فرزند اقدام به اعطای تابعیت به افراد متقاضی می نماید. بنابراین می توان گفت تولد در مالتا از جمله راه های دریافت تابعیت و مهاجرت به این کشور یا همان جزیره اروپایی است.

تابعیت مالتا بر مبنای تاریخ تولد

طبق قانون مصوب کشور مالتا، اعطای تابعیت بر اساس تاریخ دقیق تولد کودکان صورت می گیرد. بدین معنا که اعطای تابعیت بر مبنای سیستم خاک و خون در کشور مالتا به تاریخ دقیق تولد فرزندان بستگی دارد.

به طوری که چنانچه کودکی در بازه زمانی 21 سپتامبر سال 1964 میلادی الی اول آگوست سال 1989 میلادی در خاک و قلمروی کشور مالتا متولد شده باشد، به خودی خود مجاز به اخذ تابعیت مالتا خواهد بود. به جز این که پدر کودک با سمت دیپلمات در این کشور اقامت داشته است. اما کودکان متولد شده از اول آگوست سال 1989 میلادی در کشور مالتا در صورتی می توانند اقامت این کشور را داشته باشند که یکی از والدین (پدر یا مادر) از اتباع مالتایی بوده باشد. همچنین کودکی که در اول آگوست 1984 میلادی به بعد، در خاک مالتا تولد یافته باشد، چنانچه والدین مالتایی داشته باشد، می تواند شهروند مالتا گردد. با این تقسیم بندی تاریخ ها می توان فهمید که کشور مالتا در گذشته از نظام خاک تبعیت می نموده است. اما در حال حاضر در سی سال اخیر این نظام به نظام خون تبدیل یافته است.

مدت اجازه اقامت در مالتا چقدر است؟

افراد خارجی که در پی اخذ اقامت در مالتا هستند، می بایست دارای ویزای مالتا باشند. این ویزا از سوی وزارت امور شهروندی و مهاجران کشور مالتا انجام پذیر بوده و صادر می گردد. مدت اعتبار این مجوز اقامت به صورت یک ساله صادر می گردد. این امکان وجود دارد که اقامت فرد بیش از یک سال طول بکشد که در این صورت هیچ گونه نگرانی وجود نداشته و مجوز اقامت قابلیت تمدید را دارد.

انواع فرم‌های تکمیلی اخذ ویزا چیست؟

فرد متقاضی اقامت در مالتا می بایست نسبت به تکمیل 2 نوع فرم اقدام نماید. فرم اول مربوط به اهداف و انگیزه فرد متقاضی از اقامت در مالتا است. فرم دوم نیز به ثبت هویت مربوط می گردد که به طور یکسانی برای کلیه افراد اجرا می گردد. از سال 2013 میلادی تا حال حاضر صدور کارت شناسایی برای افراد خارجی که مجاز به اقامت در مالتا هستند، انجام نمی گیرد. زیرا مجوز اقامت خود نشان از ثبت هویت برای فرد دارد و کلیه اطلاعات فردی وی ثبت گردیده است. از این رو، کلیه کارت هایی شناسایی که در گذشته برای اتباع خارجی صادر می گردید، اکنون برای اخذ اقامت جدید، می بایست تحویل اداره مهاجرت گردند.

نکات تولد در کشور مالتا چیست؟

در بخش های قبلی توضیح داده شد که تولد در مالتا مطابق با تاریخ تولد دقیق کودک می تواند منجر به اخذ تابعیت مالتا گردد. اما از طرق دیگر مانند تحصیل، خرید ملک، سرمایه گذاری و ثبت شرکت و به طور کلی تجارت نیز می توان به اقامت طولانی مدت در مالتا و سپس تابعیت این کشور دست یافت.

مشاوران ما حاضر در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آمادگی کامل جهت ارائه مشاوره های تخصصی و حرفه ای در زمینه امر تولد در مالتا یا سایر روش های مهاجرت به این کشور مانند تحصیل در کشور مالتا را خواهند داشت. بنابراین می توانید با استفاده از انواع راهکارهای ارائه شده از سوی کارشناسان و وکلای ما درخصوص مهاجرت به آنچه که در سر دارید دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *