مهاجرت به کشور پرتغال

اقامت پرتغال

اقامت پرتغال

اخذ اقامت پرتغال در سال 2022 از جمله گزینه هایی می باشد که امروزه مهاجرین بسیاری برای تحصیل و زندگی انتخاب می کنند. روش های مهاجرتی این کشور متنوع است. در میان روش های مهاجرتی به این کشور، روش های از قبیل روش تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری به عنوان بهترین روش ها شناخته شده اند. در این مقاله متخصصان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگاهی اجمالی به انواع روش های اقامتی این کشور خواهند داشت.

 • انواع روش های اخذ اقامت این کشور چگونه می باشند؟
 • تفاوت اقامت بلند مدت و کوتاه مدت این کشور به چه صورت می باشد؟

اینفوگرافی اقامت در پرتغال

طرق مهاجرت به پرتغال 2022

اگر چه مهاجرت به پرتغال موضوع بحث این مقاله نیست، اما از آنجاییکه برای کسب اقامت این کشور، ابتدا باید در این کشو حضور یافت، به صورت تیتر وار، روش های مهاجرت به این کشور، برشمرده می­ شود. مهاجرت به این کشور از طریق سرمایه گذاری، کار، ازدواج، تحصیل و پناهندگی، امکان پذیر است. بدیهی است هر یک از این روش ها دارای نکات بسیار و بحث مفصلی هستند که علاقه مندان می­ توانند از طریق مقالات مربوطه در همین سایت یا تماس با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، اطلاعات دقیق تری کسب کنند. در حالت کلی 2 نوع اقامت در این کشور وجود دارد، یکی اقامت کوتاه مدت است و دیگری بلند مدت که در ادامه شرایط هر 2 بررسی خواهد شد.

در میان انواع روش های مهاجرتی به این کشور روش تحصیلی توانسته بازخورد مناسبی را به خود اختصاص دهد. تحصیل در این کشور در مقاطع مختلف مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر می باشد. همچنین سطح آموزشی و علمی این کشور بالا بوده و در بسیاری از رشته های پردرآمد متقاضی تحصیلی می پذیرد. همچنین یکی از کم هزینه ترین روش های مهاجرتی به این کشور شناخته شده است.

معایب زندگی در کشور پرتغال عبارتست از:

 • یادگیری زبان پرتغالی
 • مشکلات پرداخت با کارت در پرتغال کارت های بانکی در سیستم Multibanco صادر می شود.
 • اقامت کوتاه مدت پرتغال

همانطور که پیش از این ذکر شد، پرتغال عضو اتحادیه اروپا و پیمان شنگن است. بنابراین اعضاء اتحادیه اروپا، اعضاء حوزه اقتصادی اروپا و شهروندان سوئیسی و البته کشورهایی که دارای توافق با این کشور در این خصوص هستند، برای اقامت کمتر از 90 روز در این کشور به اخذ ویزا نیازی ندارند. اما برای ماندن بیش از 3 ماه لازم است برای مجوز اقامت این کشور، اقدام کنند. شهروندان سایر کشورها از جمله ایران برای اقامت کوتاه مدت (3 ماه) پرتغال نیز، نیاز به دریافت ویزا و اجازه اقامت هستند.

در این تعداد متقاضیانی که جهت اخذ اقامت به این کشور مهاجرت نموده اند، در نمودار زیر بیان شده است:

درصد تعداد مهاجرین به کشور پرتقال

در این نوع اقامت باید تضمینی برای خروج از این کشور در پایان دوره اقامت وجود داشته باشد. اقامت با ویزای کوتاه مدت ممکن است تا 1 سال نیز تمدید شود. ویزای اقامت موقت برای قراردادهای کاری ممکن است صرفاً تا مدت طول قرارداد تمدید شود. بررسی درخواست ویزای اقامت کوتاه مدت این کشور 30 روز زمان می­برد. برخی از انواع اقامت های کوتاه مدت عبارتند از:

اقامت موقت پرتغال به واسطه ویزای انتقال کارکنان

اعطاء این ویزا برای شهروندان کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی و به منظور ارائه خدمات یا موارد آموزشی در خاک این کشور صورت می­ گیرد. این انتقال باید بین موسسات متعلق به 1 و یا گروهی از شرکت های مشابه انجام شود.

برخی از افرادی که شانس بیشتری برای دریافت این ویزا دارند عبارتند از:

 • مدیران ارشد و افراد تاثیرگذار شرکت ها
 • افراد دارای دانش تخصصی برای کسب و کار
 • متخصصین تجهیزات دقیق
 • کسانی که باید در دفاتر این کشور آموزش ببینند.

ویزای موقت برای کار موقت برای طول مدت قرارداد کاری اعطاء می شود. در شرایط خاص، ویزای موقت کاری، ممکن است برای یک دوره بیش از 6 ماه نیز اعطاء شود، به عنوان مثال برای حالتی که آن شغل بخشی از یک قرارداد سرمایه گذاری و تا زمان محدودیت اجرای آن باشد.

اقامت موقت پرتغال جهت ویزای فعالیت های تحقیقاتی

می ­توان این ویزا را برای فعالیت های تحقیقاتی، تدریس در موسسات آموزش عالی، و یا امور مشابه، برای مدت کمتر از یک سال اخذ کرد. برای دریافت این ویزا باید دعوتنامه یا قرارداد کاری برای اشتغال و یا تدریس در موسسات تحقیاتی یا موارد مشابه مورد تایید وزارت علوم این کشور داشت. چنانچه متقاضی قرارداد کار یا خدمات یا کمک هزینه برای تحقیقات علمی داشته باشد و تحت پوشش خدمات بهداشتی ملی یا سایر بیمه های درمانی قرار بگیرد، ممکن است این ویزا تمدید شود.

اقامت موقت به واسطه ویزای ترنزیت برای عبور از این کشور و رفتن به کشور سوم است و صرفاً برای تغییر پرواز در فرودگاه استفاده می­شود. این ویزا برای 1، 2 و یا در موارد خاص چند ورود به پرتغال است، به شرط آنکه زمان اقامت بیش از 5 روز نباشد.

اقامت موقت پرتغال به واسطه ویزای کوتاه مدت

این ویزا اجازه اقامت 3 ماه تا 1 سال را به شخص می ­دهد. البته برای هر بار تمدید باید 30 روز قبل از تاریخ انقضای ویزا، اقدام کرد. گردشگران، یا افرادی که برای دیدار اعضاء خانواده خود سفر به این کشور دارند می­ توانند برای اخذ این ویزا درخواست دهند. همچنین برای مواردی چون درمان پزشکی، همراهی با یک بیمار از اعضاء خانواده، مسابقات ورزشی، انجام معاهدات بین المللی و سایر، از مجوز اخذ اقامت کوتاه مدت استفاده کرد.

جهت اخذ ویزای کوتاه مدت که به عنوان ویزای توریستی شناخته شده است، می باید مدارکی را قبل از سفر کامل نمایید:

 • ارائه گذرنامه معتبر
 • ارائه بیمه نامه مسافرتی
 • ارائه بلیت رفت و بازگشت به مبدا
 • ارائه تمکن مالی مناسب
 • گواهی رسید پرداخت هزینه ویزای مورد نظر
 • ارائه واچر یا محل اقامت متقاضی

اقامت بلند مدت پرتغال

از اقامت بلند مدت پرتغال، در اینجا به عنوان اقامت این کشور یاد خواهد شد. برای اخذ مجوز اقامت پرتغال، می­ توان با دریافت ویزای اقامت، وارد خاک این کشور شد. این ویزا برای 2 بار ورود به خاک این کشور اعتبار دارد. اجازه 4 ماه اقامت به شخص می­ دهد. دلایل اعطاء این ویزا می ­تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • اشتغال (از طریق استخدام)
 • خود اشتغالی یا کارآفرینی
 • تدریس یا تحقیقات علمی
 • تحصیلات، فرصت مطالعاتی دانشجویان، کارآموزی یا فعالیت های داوطلبانه
 • تحصیلات تکمیلی (برای دانشجویانی که قبلاً در پرتغال تحصیل کرده اند.)
 • پیوندهای خانوادگی
 • بازنشستگی البته همراه با درآمد

بررسی درخواست ویزای اقامت پرتغال 60 روز زمان می­ برد. ویزای اقامت پرتغال می­تواند به عنوان یک ویزای اقامت بلند مدت شنگن (نوع D)، اعطاء شود که به عنوان یک ویزای چندگانه اجازه سفر به کشورهای دیگر شنگن با شرایط خاص را می دهد. ویزای کاری (استخدام) شنگن شایع ترین نوع ویزای طولانی مدت است. در ادامه برخی روش های اخذ اقامت پرتغال تشریح شده است:

اقامت پرتغال با اشتغال

اقامت پرتغال با اشتغال 2022

اجازه اقامت کارکنان شامل اغلب کارکنان در پرتغال می شود. اعتبار این مجوز اقامت 1 ساله است و البته قابل تمدید تا 5 سال دیگر نیز هست. و بعد از این مدت، دارنده آن می تواند برای اقامت دائم پرتغال درخواست دهد. اجازه اقامت به مهاجران و محققان با تخصص بالا شامل اساتید دانشگاهی، محققان علمی و متخصصان کاری با تبحر خاص می شود. مدت اعتبار، شرایط تمدید و درخواست اقامت دائم همچون مجوز اقامت کارکنان است.

تعداد متقاضیانی که در بخش های مختلف این کشور مشغول به فعالیت می باشند در نمودار زیر بیان شده است:

اجازه اقامت به دارندگان کارت آبی (EU Blue Card) یک ویزای کاری پرتغال و اجازه اقامت برای کارگران بسیار کارآمد از کشورهای غیر اتحادیه اروپا است. فرد می تواند برای کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست دهد چنانچه دارای یک کیفیت برتر در کار (به عنوان مثال یک مدرک دانشگاهی) و حداقل 1 سال سابقه با قرارداد کاری در یک کشور اتحادیه اروپا باشد و حقوق و دستمزد ناخالص سالیانه ای معادل حداقل یک و نیم برابر میانگین ملی کشور داشته باشد. اجازه اقامت با کار دانشجویی البته این افراد عموماً دارای اجازه اقامت تحصیلی نیز هستند که در ادامه به آن پرداخته شده است.

مشاغل پر طرفدار در پرتغال 2022

میزان درآمد حاصل در این کشور با توجه به معیارهایی متفاوت یکسان نخواهد بود. در سال 2022 به ازای هر ساعت کار مفید در شرکت ها و یا سایر مشاغل در این کشور حدود 16€ (یورو) به متقاضیان تعلق می گیرد. مشاغل پردرآمد در این کشور زیر شاخه های رشته مهندسی، خدمات، پزشکی، مالی و سایر رشته های حساس می باشد. به طور کلی میزان درآمد در این کشور دارای حداقل و حداکثر خواهد بود که در این بخش شرح داده شده است:

مشاغل پرطرفدار در پرتغال شامل موارد ذیل است. این مشاغل همراه با درآمد در جدول زیر بیان شده است:

مشاغل درآمد به یورو در ماه مشاغل درآمد به یورو در ماه
جراح مغز و اعصاب 18700€ متخصص پوست 16700€
مشاور روانشناسی 14500€ مختصص پروتز 13800€
دکتر قلب و عروق 13400€ مدیر بانک 9480€
رادیولوژیست 12600€ مدیر اجرایی 9480€
مدیر مالی 9660€ مدیر بازاریابی 7910€

اقامت پرتغال با خرید ملک

برای اشخاصی که قصد مهاجرت سرمایه گذاری در پرتغال را دارند این امر از طریق خرید ملک نیز انجام پذیر است. در کشور پرتغال می توان با خرید ملک اقامت آن را به دست آورد. اما خرید ملک در پرتغال 2 روش دارد. یک روش خرید ملک به ارزش 350000€ (یورو) است. روش دیگر خرید ملک به ارزش 500000€ (یورو) می باشد. در روش اول میزان هزینه جهت خرید ملک کمتر است. اما شرایط ویژه ای دارد. اطلاعات کامل در این خصوص در مقاله خرید ملک در پرتغال می باشد.

به طور دقیق تر باید ملک خریداری شده بالای 20 سال قدمت در ساخت داشته باشد. همچنین فرد خریدار باید ملک را حداقل به ارزش 300000€ (یورو) خریداری کند. سپس 50000€ (یورو) صرف بازسازی آن ملک نماید. در این صورت می تواند اقامت پرتغال را به دست آورد. اما در رابطه با ملک 500000€ (یورو) قضیه متفاوت است. فرد می تواند آزادانه هر ملکی را با هر شرایطی خریداری کند. شرایط آن را برای شما آورده ایم:

شرایط خرید ملک در پرتغال

اقامت پرتغال از طریق تحصیل 2022

یکی از روش های اخذ مجوز اقامت در پرتغال اخذ ویزای تحصیلی پرتغال است. دانشجویان خارجی در کشور پرتغال اجازه کار نیمه مدت و نیمه وقت دارند. دانشجویان در پایان تحصیلات خود می توانند 1 سال در پرتغال به جستجوی کار بپردازند. در صورت یافتن کار و 5 سال اقامت به واسطه آن می توانند درخواست اقامت دائم نمایند. در مقاله هزینه تحصیل در پرتغال متقاضیان می توانند از هزینه های تحصیلی در این کشور نیز اطلاع یابند. امکان تحصیل در مقاطع مختلف مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این کشور وجود دارد.

اخذ اقامت پرتغال از طریق تولد فرزند در این کشور اگر بعد از 1 سال اقامت والدین در پرتغال، فرزند آن ها متولد شود، به کودک اقامت پرتغال، تعلق می گیرد. اخذ اقامت پرتغال از طریق ازدواج با یک شهروند پرتغالی نیز چنین ازدواجی به خودی خود منجر به اخذ اقامت دائم نمی شود اما به عنوان راهی برای مهاجرت به پرتغال است و سپس فرد می تواند با طی مراحل به دنبال اخذ اقامت این کشور باشد.

بهترین دانشگاه ها جهت تحصیل در پرتغال 2022

بهترین دانشگاه های کشور پرتغال با بررسی رتبه جهانی و رتبه کشوری در جدول زیر بیان شده است:

دانشگاه رتبه جهانی رتبه کشوری
دانشگاه پورتو 328 1
دانشگاه لیسبون 405 2
دانشگاه جدید لیسبون 407 3
دانشگاه کویمبرا 407 4
دانشگاه آیریرو 531-405 5
دانشگاه مینو 700-651 6
دانشگاه کاتولیک پرتغال 800-751 7

اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری

برای اخذ مجوز این نوع اقامت، یک روش خرید ملک به ارزش 500000€ (یورو) است. در این صورت فرد می تواند مجوز اقامت طلایی (Golden residence)، دریافت کند. این مجوز هر 2 سال قابل تمدید است و بعد 5 سال فرد می­ تواند برای اقامت دائم درخواست دهد. در هر دوره 2 ساله اقامت، صرفاً حضور دو هفته ای فرد در پرتغال کفایت می­ کند و نیازی به حضور دائمی نیست. علاوه بر خرید ملک، سرمایه گذاری به ارزش 350000€ (یورو) و یا ثبت شرکت نیز اجازه این اقامت را به شخص خواهد داد. در روش سرمایه گذاری اصل پول با سود 2% تا 3%، بعد از 5 سال به فرد بازگردانده خواهد شد. در مقاله سرمایه گذاری در پرتغال در باب این موضوع شفاف سازی شده است.

پناهندگی در پرتغال

از میان روش های معمول مهاجرتی روش پناهندگی بسیار مورد توجه همگان قرار گرفته است. اما با توجه به بازخورد های منفی این روش مهاجرتی به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود هرچند علاقه مندان می توانند با مطالعه مقاله پناهندگی در پرتغال، با شرایط آن آشنا شوند. در مقاله پیش رو به مقوله اقامت پرتغال، پرداخته شد. سعی شده است، انواع اقامت پرتغال و تا حدودی شرایط و نحوه اخذ آن ها تشریح شود. هریک از مباحث مطرح شده، خود سرآغاز مبحثی مفصل هستند. بنابراین لازم است علاقه مندان در هر حوزه که نیاز به اطلاعات بیشتری دارند از سایر مقالات مرتبط در این سایت نیز استفاده نمایند.

جهت تمایل و کسب اطلاعات بیشتر در باب اقامت در پرتغال، کارشناسان مربوطه ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمایی و آگاهی های لازم را در اختیار شما قرار خواهند داد‌. جهت اخذ مشاوره تلفنی و حضوری با کارشناسان و وکلای مجرب ما تماس حاصل فرمائید.

سوالات پرتکرار در باب اقامت پرتغال

در این بخش از مقاله به بررسی سوالات پرتکرار در باب اقامت پرتغال می پردازیم:

 • با چه نوع ویزاهایی می توان به اقامت بلند مدت پرتغال دست یافت؟ استخدام شغلی با کارفرمای پرتغالی در پرتغال، خود اشتغالی و کارآفرینی، تحصیل، رسیدن به کار پس از تحصیل، پیوست به خانواده، از طریق خرید ملک و تمکن مالی می توان به اقامت بلند مدت دست یافت.
 • اقامت پرتغال از طریق اشتغال چگونه به دست می آید؟ مجوزهای اقامتی که از طریق کار (استخدام و یا راه اندازی شغل) در این کشور، برای مدت زمان 1 سال هستند و البته قابلیت تمدید تا 5 سال دیگر دارند. پس از آن می توان درخواست اقامت دائم را ارائه کرد. اقامت دائم (کارت آبی اتحادیه اروپا) در صورت داشتن درآمد حداقلی تعیین شده و پرداخت بیمه و مالیات به صورت منظم به فرد تعلق می گیرد.
 • آیا از طریق خرید ملک نیز می توان اقامت پرتغال را به دست آورد؟ با خرید ملک می توان گلدن ویزای پرتغال و اقامت 5 ساله را به دست آورد. خرید ملک با مبلغ 350000€ الی 500000€ (یورو) امکان پذیر است.
 • آیا از طریق تحصیل می توان به اقامت در پرتغال رسید؟ تحصیل در پرتغال با حق کار دانشجویی و حق کار پس از تحصیل برای دانشجویان همراه است. دانشجویان می توانند اقامتی 1 ساله پس از تحصیل داشته باشند و اگر در این مهلت به کار برسند می توانند ویزای کاری دریافت کنند که با تمدید حداکثر 5 ساله آن به اقامت دائم پرتغال دست خواهند یافت.
5/5 - (16 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *