مهاجرت به کشور پرتغال

اقامت پرتغال

اقامت پرتغال

kاقامت پرتغال، همچون اقامت در سایر کشورهای اروپایی، طرفداران بسیاری در سراسر دنیا داشته است. پرتغال عضو اتحادیه اروپا است و در توافق شنگن نیز حضور دارد. اخذ اقامت پرتغال، یعنی فرصت بهره مندی از تمام مزایای حضور در یک کشور اروپایی، اما با صرف هزینه متعادل تر. پرتغال همواره به عنوان یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین کشورها در اروپا رتبه بندی شده است. این کشور با جمعیت متوسط (حدود 5/10 میلیون نفر) در جنوب غربی اروپا واقع شده است. پایتخت پرتغال، لیسبون و زبان رسمی آن پرتغالی است. کسب اقامت پرتغال، برای افراد علاقه مند به قلعه های قرون وسطی، روستاهای سنگ مصنوعی، شهر های فریبنده و سواحل طلایی، یک هدف وسوسه کننده است. اقامت پرتغال، به افراد شانس تجربه در موارد بسیاری را می­دهد. تاریخ، مناظر عالی، غذاهای کم نظیر و …، تنها آغازی بر این تجارب هستند.

این مقاله، نگاهی خواهد داشت به موضوع اقامت پرتغال و با پرداختن به انواع اقامت پرتغال و راه های اخذ آن، سعی دارد تا حد امکان، به سوالات مخاطبان در این خصوص پاسخ دهد. البته با توجه به گستردگی موضوع مورد بحث، قطعاً بیان تمامی جزئیات، مقدور نیست. مشاوران  موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، جهت راهنمایی بیشتر، در خدمت علاقه مندان هستند.

راه های مهاجرت به پرتغال:

اگرچه مهاجرت به پرتغال موضوع بحث این مقاله نیست، اما از آنجاییکه برای کسب اقامت پرتغال، ابتدا باید در این کشو حضور یافت، به صورت تیتر وار، روش های مهاجرت به پرتغال، برشمرده می­شود. مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری، کار، ازدواج، تحصیل و پناهندگی، امکان پذیر است. بدیهی است هر یک از این روش ها دارای نکات بسیار و بحث مفصلی هستند که علاقه مندان می­توانند از طریق مقالات مربوطه در همین سایت یا تماس با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، اطلاعات دقیق تری کسب کنند.

انواع اقامت پرتغال:

در حالت کلی دو نوع اقامت در پرتغال وجود دارد، یکی اقامت کوتاه مدت است و دیگری بلند مدت که در ادامه شرایط هردو بررسی خواهد شد.

اقامت کوتاه مدت پرتغال:

همانطور که پیش از این ذکر شد، پرتغال عضو اتحادیه اروپا و پیمان شنگن است. بنابراین اعضای اتحادیه اروپا، اعضای حوزه اقتصادی اروپا و شهروندان سوئیسی و البته کشورهایی که دارای توافق با پرتغال در این خصوص هستند، برای اقامت کمتر از 90 روز در این کشور به اخذ ویزا نیازی ندارند. اما برای ماندن بیش از سه ماه لازم است برای مجوز اقامت پرتغال، اقدام کنند. شهروندان سایر کشورها از جمله ایران برای اقامت کوتاه مدت (3 ماه) پرتغال نیز، نیاز به دریافت ویزا و اجازه اقامت هستند. در این نوع اقامت باید تضمینی برای خروج از پرتغال در پایان دوره اقامت وجود داشته باشد. اقامت با ویزای کوتاه مدت ممکن است تا یک سال نیز تمدید شود. ویزای اقامت موقت برای قراردادهای کاری ممکن است صرفاً تا مدت طول قرارداد تمدید شود. بررسی درخواست ویزای اقامت کوتاه مدت پرتغال 30 روز زمان می­برد. برخی از انواع اقامت های کوتاه مدت عبارتند از:

 • اقامت موقت به واسطه ویزای انتقال کارکنان:

اعطای این ویزا برای شهروندان کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی و به منظور ارائه خدمات یا موارد آموزشی در خاک پرتغال صورت می­گیرد. این انتقال باید بین موسسات متعلق به یک و یا گروهی از شرکت های مشابه انجام شود. برخی از افرادی که شانس بیشتری برای دریافت این ویزا دارند عبارتند از: مدیران ارشد و افراد تاثیرگذار شرکت ها، افراد دارای دانش تخصصی برای کسب و کار،  متخصصین تجهیزات دقیق و کسانی که باید در دفاتر پرتغال آموزش ببینند.

ویزای موقت برای کار موقت برای طول مدت قرارداد کاری اعطا می شود. در شرایط خاص، ویزای موقت کاری، ممکن است برای یک دوره بیش از شش ماه نیز اعطا شود، به عنوان مثال برای حالتی که آن شغل بخشی از یک قرارداد سرمایه گذاری و تا زمان محدودیت اجرای آن باشد.

 • اقامت موقت به واسطه ویزای فعالیت های تحقیقاتی:

می­توان این ویزا را برای فعالیت های تحقیقاتی، تدریس در موسسات آموزش عالی، و یا امور مشابه، برای مدت کمتر از یک سال اخذ کرد. برای دریافت این ویزا باید دعوتنامه یا قرارداد کاری برای اشتغال و یا تدریس در موسسات تحقیاتی یا موارد مشابه مورد تایید وزارت علوم پرتغال داشت. چنانچه متقاضی قرارداد کار یا خدمات یا کمک هزینه برای تحقیقات علمی داشته باشد و تحت پوشش خدمات بهداشتی ملی یا سایر بیمه های درمانی قرار بگیرد، ممکن است این ویزا تمدید شود.

 • اقامت موقت به واسطه ویزای ترنزیت:

این ویزا برای عبور از پرتغال و رفتن به کشور سوم است و صرفاً برای تغییر پرواز در فرودگاه استفاده می­شود. این ویزا برای یک، دو و یا در موارد خاص چند ورود به پرتغال است، به شرط آنکه زمان اقامت بیش از 5 روز نباشد.

 • اقامت موقت به واسطه ویزای کوتاه مدت:

این ویزا اجازه اقامت 3 ماه تا یک سال را به شخص می­دهد. البته برای هر بار تمدید باید سی روز قبل از تاریخ انقضای ویزا، اقدام کرد. گردشگران، یا افرادی که برای دیدار اعضای خانواده خود سفر به پرتغال دارند می­توانند برای اخذ این ویزا درخواست دهند.

همچنین برای مواردی چون درمان پزشکی، همراهی با یک بیمار از اعضای خانواده، مسابقات ورزشی، انجام معاهدات بین المللی و …، از مجوز اخذ اقامت کوتاه مدت استفاده کرد.

اقامت بلند مدت پرتغال:

از اقامت بلند مدت پرتغال، در اینجا به عنوان اقامت پرتغال یاد خواهد شد. برای اخذ مجوز اقامت پرتغال، می­توان با دریافت ویزای اقامت، وارد خاک این کشور شد. این ویزا برای دوبار ورود به خاک پرتغال اعتبار دارد و اجازه 4 ماه اقامت به شخص می­دهد. دلایل اعطای این ویزا می­تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • اشتغال (از طریق استخدام)
 • خود اشتغالی یا کارآفرینی
 • تدریس یا تحقیقات علمی
 • تحصیلات، فرصت مطالعاتی دانشجویان، کارآموزی یا فعالیت های داوطلبانه
 • تحصیلات تکمیلی (برای دانشجویانی که قبلاً در پرتغال تحصیل کرده اند)
 • پیوندهای خانوادگی
 • بازنشستگی البته همراه با درآمد

بررسی درخواست ویزای اقامت پرتغال 60 روز زمان می­برد. ویزای اقامت پرتغال می­تواند به عنوان یک ویزای اقامت بلند مدت شنگن (نوع D)، اعطا شود که به عنوان یک ویزای چندگانه اجازه سفر به کشورهای دیگر شنگن با شرایط خاص را می دهد. ویزای کاری (استخدام) شنگن شایع ترین نوع ویزای طولانی مدت است. در ادامه برخی روش های اخذ اقامت پرتغال تشریح شده است:

 • اخذ اقامت پرتغال با اشتغال در این کشور:

بر اساس نوع کاری که فرد در پرتغال دارد می­تواند برای اخذ چند نوع اقامت درخواست دهد:

 • اجازه اقامت کارکنان: این اجازه اقامت استاندارد شامل اغلب کارکنان در پرتغال می­شود. اعتبار این مجوز اقامت 1 ساله است و البته قابل تمدید تا 5 سال دیگر نیز هست. و بعد از این مدت، دارنده آن می­تواند برای اقامت دائم پرتغال درخواست دهد.
 • اجازه اقامت به مهاجران و محققان با تخصص بالا: شامل اساتید دانشگاهی، محققین علمی و متخصصین کاری با تبحر خاص می­شود. مدت اعتبار، شرایط تمدید و درخواست اقامت دائم همچون مجوز اقامت کارکنان است.
 • اجازه اقامت به دارندگان کارت آبی (EU Blue Card): طرح کارت آبی یک ویزای کاری و اجازه اقامت برای کارگران بسیار کارآمد از کشورهای غیر اتحادیه اروپا است. فرد می تواند برای کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست دهد چنانچه دارای یک کیفیت برتر در کار (به عنوان مثال یک مدرک دانشگاهی) و حداقل یک سال سابقه با قرارداد کاری در یک کشور اتحادیه اروپا باشد و حقوق و دستمزد ناخالص سالیانه ای معادل حداقل یک و نیم برابر میانگین ملی کشور داشته باشد.
 • اجازه اقامت با کار دانشجویی: البته این افراد عموماً دارای اجازه اقامت تحصیلی نیز هستند که در ادامه به آن پرداخته شده است.
 • اخذ اقامت پرتغال با تحصیل در این کشور:

یکی از روش های اخذ مجوز اقامت در پرتغال اخذ ویزای تحصیلی پرتغال است. دانشجویان خارجی در  کشور پرتغال اجازه کار نیمه مدت و نیمه وقت دارند. دانشجویان در پایان تحصیلا خود می­توانند یک سال در پرتغال به جستجوی کار بپردازند. در صورت یافتن کار و 5 سال اقامت به واسطه آن می­توانند درخواست اقامت دائم نمایند.

 • اخذ اقامت پرتغال از طریق تولد فرزند در این کشور:

اگر بعد از یک سال اقامت والدین در پرتغال، فرزند آن ها متولد شود، به کودک اقامت پرتغال، تعلق می­گیرد.

 • اخذ اقامت پرتغال از طریق ازدواج با یک شهروند پرتغالی:

چنین ازدواجی به خودی خود منجر به اخذ اقامت دائم نمی­شود اما به عنوان راهی برای مهاجرت به پرتغال است و سپس فرد می­تواند با طی مراحل به دنبال اخذ اقامت این کشور باشد.

 • اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری در این کشور:

برای اخذ مجوز این نوع اقامت، یک روش خرید ملک به ارزش 500 هزار یورو است. در این صورت فرد می­تواند مجوز اقامت طلایی (Golden residence)، دریافت کند. این مجوز هر دو سال قابل تمدید است و بعد 5 سال فرد می­تواند برای اقامت دائم درخواست دهد. در هر دوره دو ساله اقامت، صرفاً حضور دو هفته ای فرد در پرتغال کفایت می­کند و نیازی به حضور دائمی نیست. علاوه بر خرید ملک، سرمایه گذاری به ارزش 350 هزار یورو و یا ثبت شرکت نیز اجازه این اقامت را به شخص خواهد داد. در روش سرمایه گذاری اصل پول با سود 2 تا 3 درصدی، بعد از 5 سال به فرد بازگردانده خواهد شد.

 • اخذ اقامت پرتغال از طریق پناهندگی در آن:

یک راه دیگر اخذ اقامت پناهندگی است که به دلیل خطرات بسیار، به هیچ وجه پیشنهاد نمی­شود هرچند علاقه مندان می­توانند با مطالعه مقاله پناهندگی در پرتغال، با شرایط آن آشنا شوند.

در مقاله پیش رو به مقوله اقامت پرتغال، پرداخته شد. سعی شد انواع اقامت پرتغال و تا حدودی شرایط و نحوه اخذ آن ها تشریح شود. هریک از مباحث مطرح شده، خود سرآغاز مبحثی مفصل هستند. بنابراین لازم است علاقه مندان در هر حوزه که نیاز به اطلاعات بیشتری دارند از سایر مقالات مرتبط در این سایت نیز استفاده نمایند. ضمناً کارشناسان و متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، می­توانند در این مسیر یار و همراه ایشان باشند.

لازم به ذکر است موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جزء بهترین موسسات حقوقی کشور می باشد، این موسسه آماده پاسخگویی و مشاوره تلفنی (رایگان) و حضوری به شما دوست و هموطن عزیز و انجام تمامی موارد مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و همراهی در تمامی مراحل اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل و مشاوره در هر یک از حوزه های مرتبط که مورد نیاز شما باشد را دارد.

Related Posts

3 دیدگاه برای “اقامت پرتغال

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *