مهاجرت کاری دانمارک

کار در دانمارک

کار در دانمارک هر ساله به دلیل شرایط ایده آل و استقبال این کشور از نیروهای مختصص مورد توجه بیش از 50% افراد قرار گرفته است. دانمارک از جمله کشور اروپایی است. این کشور از افرادی که مهارت های کاری بالایی دارند، حمایت می کند. کار در این کشور برای افراد ماهر و متخصص خارجی بسیار حائز اهمیت است.

زیرا کار در کشوری سطح بالا و قدرتمند می تواند آینده هر انسان کاربلدی را تضمین کند. کار در کشور دانمارک از آن جایی که از درآمدهای بالای هم برخوردار می باشد موجب می شود تا مهاجران در این کشور شاد و رفاه از سطح زندگی بالایی برخوردار شوند. این کشور دارای یک برنامه ویزای کاری است که آن را برای حمایت از این افراد با مهارت و با تجربه در سال های 2019-2020 طراحی کرده است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در نظر دارد تا در قالب مقاله پیش رو به مبحث مهم کار در کشور دانمارک بپردازد تا راهنمایی جامع و کالی خدمت متقاضیان ارائه دهد.

ویزاهای کاری دانمارک

انواع مختلفی از ویزا برای مهاجران که قصد کار در کشور دانمارک را دارند در نظر گرفته شده است. هر شخصی می تواند با اتکا به ویژگی ها و مهارت های خود از هرکدام از آن ها که برای شرایط وی مناسب تر است بهره مند گردد. به طور کلی 3 نوع ویزای کاری برای ورود به کشور دانمارک از طریق کار در نظر گرفته شده است:

انواع ویزای کاری دانمارک شرح
ویزای GR1 همانند استرالیا، کانادا، نیوزلند و اتریش بر پایه سیستم امتیازبندی (سن،مدرک تحصیلی، سابقه کار و سطح زبان) قرار دارد. البته این نوع ویزا از سال 2016 به بعد برای ایرانیان صادر نمی گردد.
ویزای XG1 مربوط به پزشکان، پرستاران و فارغ التحصیلان رشته های پیراپزشکی است که قصد کار در کشور دانمارک را دارند.
ویزای مستقیم کاری این نوع ویزا به اشخاصی تعلق می گیرد که مستقیما از کارفرمایی در دانمارک، پس از طی کردن مراحل قانونی آگهی توسط کارفرما، پیشنهاد کاری دریافت کنند.

بررسی نرخ بیکاری در دانمارک

طبق آخرین آماری که در ماه اکتبر 2019 به طور رسمی اعلام شده است، نرخ بیکاری در کشور دانمارک 5.3% است. این نرخ برای کشور سوئد 6.6% و برای ایالات متحده آمریکا 3.6% در همین بازه زمانی بین گردیده است. از این مقابسه می توان دریافت که کشور دانمارک همانند بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر بسیاری شغل دارد که با کمبود نیرو مواجه شده است. کشور دانمارک یک فهرست از کمبود شغل های لیست مثبت دارد که اگر کارفرما دانمارکی به شما یک شغل مثبتی را پیشنهاد بدهد این امکان را دارید که مجوز اقامت و کار را باهم داشته باشید.

لیست های مطرح شده به شکل زیر هستند:

آیتم شرح
لیست مثبت اگر متقاضی مهارتی در یکی از شغل ها را داشته باشد، این امکان را دارد که با یک مجوز کار و اقامت در مدت خیلی کوتاه به کار در دانمارک مشغول شود.
برنامه پرداخت محدود اگر متقاضی یک پیشنهاد از کارفرمای دانمارکی خود داشته باشد که 375000DKK (کرون دانمارک) به او حقوق بدهد و باید بابت مجوز کار و اقامت در دانمارک اقدامات لازم را انجام دهد.

شرایط کار در دانمارک 2020

متقاضی باید شرایط شغلی یک کار حرفه ای در لیست مثبت را انجام دهد. اگر کار او به اجازه کارفرمای دانمارکی احتیاج داشته باشد، فرد باید قبل از مجوز اقامت و کار، مجوز این نوع کارها را داشته باشد. باید به پیشنهاد کاری و شرایط حقوق و دستمزد توجه کند. در اصل شرایط رسیدن به کار در کشور دانمارک به مطمئن ترین شکل، به این صورت رقم می خورد که شخص متقاضی کار که خارج از اتحادیه اروپا قرار دارد به صورت مستقیم از آن کشور پیشنهاد کاری دریافت کند.

این شرایط به قرار زیر است:

 •  طی کردن روال آگهی توسط کارفرمای مربوطه
 • اگر این شخص نیروی کاری متناسب با ویژگی هایی که در نظر دارد، در کشور دانمارک و سپس در سراسر اروپا نیافت
 • می تواند به فردی که خارج از اتحادیه اروپا قرار دارد.
 • با کسب اجازه از وزارت کار و اداره مهاجرت کشور خود، پیشنهاد کاری را ارائه دهد.

کار در دانمارک از نظر مدت اقامت

برای قراردادهای شغل دائم مجوز کار برای یک دوره ابتدایی 4 سال می باشد. بعد از این دوره شخص می تواند مجوز خود را در کاری که در حال انجام دادن هست، وسعت ببخشد. اگرچه در لیست مثبت نباشد.

لیست مثبتی که در کشور دانمارک وجود دارد،شامل موارد زیر می باشد:

 • کسب و کار مهندسی
 • کسب و کار پزشکی
 • کسب و کار بهداشت و درمانی
 • کسب و کار IT
 • کسب و کار تحصیل
 • کسب و کار دانشگاه

لیست مشاغل مورد نیاز دانمارک 2020

کشور دانمارک جزو کشورهای شنگن محسوب می گردد. در کشور دانمارک از ثبات اقتصادی و فرصت های کاری زیادی با دریافت ویزای کاری و گرین کارت دانمارک برای افراد ایجاد می کنند. اگرچه مهاجرت تحصیلی به دانمارک مهلت مناسبی برای پیدا کردن کار در کشور دانمارک و یا کشور های دیگر اروپایی می باشد. اما متقاضی ویزای مهاجرت تحصیلی به دانمارک که راحت تر می باشد را به دست می آورد و در هنگام تحصیل به کار نیمه وقت مشغول می شود. بعد از اتمام تحصیل این امکان را دارد که ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید و در نهایت ویزای دائم دانمارک را به دست آورد. در حال حاضر ورود به کشور دانمارک به بهانه تحصیل، از ممکن ترین راه ها برای مهاجرت به کشور دانمارک است.

فرآیند کار در دانمارک

فرآیند کار در دانمارک

عمده ترین صنعت های دانمارک شامل موارد زیر می شود:

 • دارو سازی
 • فرآورده های غذایی
 • کشتی سازی
 • مبل و نساجی
 • ماشین آلات
 • فلزات و …

لازم به ذکر می باشد کارهای مورد نیاز در کشور دانمارک مانند موارد زیرخیلی مورد توجه قرار گرفته است:

 • مهندسی
 • پزشکی
 • بیوتکنولوژی
 • داروسازی

برای پیدا کردن کار در دانمارک از راه گرین کارت دانمارک و روش های دیگر به صورت کلی تا حدود زیادی الزامی می باشد، این است که باید به زبان دانمارکی مسلط باشید. به عبارت دیگر برای دریافت گرین کارت دانمارک در بیشتر مشاغل ضروری می باشد نه این که امتیاز حساب شود.

حقوق و مزایای کار در دانمارک

حقوق ماهیانه کار در دانمارک و مزایای کاری در کشور دانمارک هم برای شهروندان دانمارکی و هم برای افراد خارجی در این کشور به صورت یکسان می باشد:

 • کارمندان در کشور دانمارک 37 ساعت کار می کنند.
 • 5 روز در هفته باید مشغول به کار باشند.
 • مرخصی کارمندان در یک سال 5 هفته تعریف شده است.
 • اغلب شرکت ها و موسسات و غیره ساعت کاری بین 6 صبح تا 6 عصر می باشد.

باید بدانیم که کشور دانمارک جزو کشور های گران قیمت است که مالیات در این کشور زیاد می باشد. این مالیات بابت خدمات رفاهی و اجتماعی برای شهروندان شامل می شود. به این صورت کسی که در کشور دانمارک کار می کند اغلب از زندگی خوبی و با کیفیتی برخوردار است. درضمن اگر شغل فرد خارجی جزو شغل های high demand دانمارک باشد که از مالیات خاصی برخوردار است و این نوع شغل ها تا 25% مالیات در سال و 33% مالیات در طول 5 سال کم می کند.

درآمد مشاغل در دانمارک 2020

میزان درآمد مشاغل در دانمارک به شرح زیر می باشد:

مشاغل مهم میزان درآمد ماهیانه به DKK (کرون دانمارک)
حسابدار 93.100
مدیریت فناوری اطلاعات 194.000
داروساز 157.000
مهندس هوا فضا 152.000
معماری 125.000
مهندسی مکانیک خودرو 68.000
دندانپزشک 330.000
پرستار 107.000
مدیر پروژه 154.000
مهندس عمران 120.000
مهندس برق 126.000

کار پزشکی در دانمارک

درحال حاضر رشته های پزشکی و پرستاری و زیرگروه رشته های پیراپزشکی با توجه به اعلام کمبود کادر درمانی توسط دولت دانمارک، بهترین جایگاه را در این کشور خواهند داشت. نیروی کادر خدمات درمانی و پزشکان برای به کار رسیدن در کشور دانمارک ابتدا باید تسلط کامل به زبان دانمارکی (دنیش) را به دست آورده و سپس در جهت معادل سازی مدارک خویش با دوره های تئوری و عملی قدم بردارند. در پایان با شرکت در آزمون های کتبی و شفاهی و قبولی در آن ها مجوز کار 1 ساله برای آن ها صادر می گردد و سپس می توانند برای کسب مجوز طبابت و کار مستقل در دانمارک اقدام نماید.

کار پس از تحصیل در دانمارک

کار در دانمارک، همان طور که در این مقاله گفته شد ویزای تحصیلی راحت تر از ویزای کاری می باشد:

 • متقاضی با ویزای تحصیلی وارد کشور دانمارک می شود.
 • در هنگام تحصیل به کار نیمه وقت مشغول می شود.
 • بعد از فارغ التحصیل شدن، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر می دهد.
 • سپس اقامت دائم خود را دریافت می کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره کار در دانمارک و روند اخذ ویزای آن، همچنین سایر کشورهایی که امروزه طرفداران زیادی در میان نیروی کار ماهر و متخصص دارند مانند ویزای کار آلمان، اتریش، استرالیا، کانادا و غیره این امکان را دارید که با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید و با مشاوران ارشد و حرفه ای ما به صورت تلفنی و حضوری مشاوره شوید. مشاوران ارشد و حرفه ای ما با توجه به شرایط شما عزیزان به شما بهترین راه مهاجرت را پیشنهاد می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *