پناهندگی در کانادا- مهاجرت به کانادا | اخذ اقامت کشور های اروپایی – پارس مهاجرت پناهندگی در کانادا - مهاجرت به کانادا | اخذ اقامت کشور های اروپایی - پارس مهاجرت
مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » کانادا » پناهندگی در کانادا
سفیران سروش سعادت

پناهندگی در کاناداپناهندگی در کانادا

کشور کانادا به علت پیروی از قانون مهاجر پذیر بودن، اقتصاد قوی، انگلیسی زبان بودن و همچنین نزدیکی به آمریکا، از جمله اولین انتخاب اشخاص برای پناهندگی در کانادا می باشد.

راه های قانونی مهاجرت به این کشور از جمله تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و در آخر راه غیر قانونی پناهندگی در کانادا، می باشد.

بر طبق آمار این روزها درخواست پناهندگی در کانادا از سوی افراد بالا رفته است و همه به دنبال شرایط جدید پناهندگی در کانادا و چگونگی آن هستند.

در بررسی این آمار می توان گفت که گاها دیده شده بسیاری از افراد راه های قانونی و آسان و همچنین امن مهاجرت را نمی شناسند که به سمت پناهندگی که راهی خطرناک و غیر قانونی می باشد (که  در  این راه خیلی از افراد جان و مال خود را از دست داده اند) می روند.

به همین منظور پیشنهاد می شود قبل از هرگونه اقدام به مهاجرت برای انتخاب درست مسیر مهاجرت با وکلای خبره و کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

 

تعریف پناهنده بر اساس ماده ۱ کنوانسیون ۱۹۵۱:

پناهنده به افرادی گفته می شود که به علت ترس موجه از علل مربوطه به ملیت، مذهب، عضویت در NGOها و گروهک های سیاسی و اجتماعی خاص، تحت تعقیب، آزار و شکنجه در کشور خود  قرار گرفته اند و نیازمند حمایت از دول دیگر هستند.

دولت کانادا بر اساس اینکه دلیل افراد برای پناهندگی در کانادا مشروع باشد، همچنین  اطمینان حاصل کند که همه قوانین برای محافظت از ایمنی، امنیت و سلامت کانادا از سمت پناهنده به خطر نمی افتد، درخواست پناهندگی افراد را مورد بررسی قرار می دهد.

متقاضیان پناهندگی با توجه به قوانین کانادایی و بین المللی به یک فرایند سختگیرانه برای تعیین اینکه آیا آنها ادعای مشروع دارند یا خیر، روبرو هستند. سیستم مبتنی بر قواعد و قوانین کشور کانادا  اعتبار ادعای افراد  را تعیین می کند.

اگر ادعای قانونی ندارید، از کانادا حذف خواهید شد.

 

ادعای پناهندگی در کانادا:

متقاضیان پناهندگی با پناهندگان مجرد متفاوت هستند. پناهجویان ادعای پناهندگی در کانادا را در بندر ورودی یا اداره زمین (CBSA یا IRCC) ادعا می کنند. این ادعاها به طور جزئی توسط معاهدات بین المللی که کانادا قول داده است حمایت می کند، اداره می شود. از سوی دیگر، پناهندگان مهاجرت شده در خارج از کشور نمایش داده می شوند و قبل از صدور ویزا برای ورود به کانادا، تحت نظارت امنیتی و پزشکی قرار می گیرند.هنگامی که آنها به کانادا می رسند، آنها ساکنان دائمی هستند. به عنوان پناهجویان پناهندگی و پناهندگان مهاجرت به کانادا از طریق جریانهای مختلف مهاجرت می آیند، کسانی که از مرز عبور می کنند بی نظیر و درخواست پناهندگی در کانادا را انجام نمی دهند و به جای پناهنده هایی که به خارج از کشور برای اسکان مجدد به کانادا می روند، جای نمی گیرند.

تمام متقاضیان پناهندگی تحت نظارت بهداشتی و امنیتی قرار می گیرند، از جمله چک های بیوگرافی و بیومتریک و همچنین شروع امنیت و بررسی جرم و جنایت.

 

 

 

۲راه برای درخواست پناهندگی در کانادا وجود دارد:

الف) درخواست پناهندگی در مرز کانادا

ب) درخواست پناهندگی به  IRCC  (اداره مهاجرت پناهندگی و شهروندی دولت کانادا)

 

الف) درخواست در مرز ورودی

پس از تکمیل مصاحبه در صورت تایید بودن به فرد موارد زیر اعطا می شود:

فرم درخواست BOC که ظرف مدت ۱۵ روز باید کامل شود و به بورد مهاجرت و پناهدگی اعطا شود.

اگر فرد جز کشورهای مشخص شده از DCO باشد، جلسه  دادگاه  برای بررسی و شنیدن دلایل فرد تا ۴۵ روز بعد از درخواست و اگر کشورهای غیر از کشورهای تعیین شده در DCO باشد، ۶۰ روز بعد از درخواست خواهد بود.

DCO مخفف: Designated countries of origin policy می باشد که کشور ایران جز این لیست نمی باشد.

 

ب)  برای درخواست پناهندگی از IRCC:

فرد باید فرم های مخصوص پناهندگی را از سایت www.cic.gc.ca  دریافت و پر نماید، سپس به اداه مهاجرت و درخواست پناهندگی کانادا مراجعه نموده و فرم های از قبل پر شده را، ارائه دهد. پیشنهاد می شود فرد قبل از ساعت ۱۰ صبح به اداره مهاجرت مراجعه کرده و اگر به زبان های انگلیسی و فرانسوی مسلط نمی باشد حتما با خود مترجم ببرد.

در هر دو شرایط الف و ب ۱۰ روز قبل از جلسه تصمیم گیری فرد باید شواهد و مدارک مبتنی بر ادعای پناهندگی خود را به بورد مهاجرت و پناهندگی اعطا نماید.

بعد از ارائه  شواهد و مدارک در حالت الف کشورهای DCO- روز ۳۰ ام و کشورهای غیر روز ۶۰ ام مدارک و  شواهدشان در بورد پناهندگی قرار می گیرد.

و در حالت ب کشورهای DCO- روز ۴۵ ام و کشورهای غیر روز ۶۰ ام مدارک و  شواهدشان در بورد پناهندگی قرار می گیرد.

 

در هر دو حالت الف و ب اگر ظرف مدت ۱۵ روز پس از بررسی پرونده و جلسات شخص فراخوانده نشود، می تواند به IRCC برای اقدام دائم اقدام کند.

اگر شخص DFN باشد، باید پس از ۵ سال درخواست اقامت دائم را بدهد.

 

در صورتی که درخواست پناهندگ فرد رد شود از موارد ذیل امکان پیگیری وجود خواهد داشت:

پس از ۱۵ روز درخواست بررسی مجدد بدهید و RAD را پیگیری کنید و سپس برای PRRA اقدام نمایید.

 

پیش از آن که درخواست فرد مورد پذیرش قرار بگیرد، فرد و اعضای خانواده اش باید مدارک زیر را ارائه دهند:

گواهی و آزمایش های پزشکی

نامه عدم سو پیشینه به منظور اینکه هیچ خطری برای کشور کانادا ندارین

که بررسی موارد بالا ماه ها به طول می انجامد.

در بخش نهایی که دولت کانادا فرد را به عنوان پناهنده بپذیرد، به افراد کمک مالی از جمله هزینه های ضروری مانند هزینه های  خوراک، پوشاک ، سر پناه  و بهداشت درمان، داده می شود و بر أساس قانون مستمری برای گذراندن زندگی به آن ها تعلق می گیرد.

اما با وجود اینکه دولت چنین کمک های را برای افراد دارد اما باید واقع گرا باشید و این موضوع را بدانید که باید سخت کار کنید و به زبان انگلیسی تسلط پیدا کنید.

در قسمت بالا سعی بر این شد تا اینکه مراحل و چگونگی درخواست پناهندگی در کانادا به شما عزیزان توضیح داده شود. اما پیشنهاد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این است که اول راه های قانونی را بشناسید.

برای اطلاعات بیشتر از راه های قانونی مهاجرت به کانادا با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از مشاوره رایگان برخوردار شوید.

به این پست امتیاز دهید


سفیران سروش سعادت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *