مهاجرت به کشور کانادا

پناهندگی در کانادا

پناهندگی در کانادا

پناهندگی در کانادا از طرق مهاجرت به کانادا محسوب می گردد که متاسفانه شمار زیادی نسبت به آن اقدام می کنند و با درهای بسته مواجه می شوند. کشور کانادا به علت پیروی از قانون مهاجر پذیر، اقتصاد قوی، انگلیسی زبان بودن و همچنین نزدیکی به آمریکا، از جمله اولین انتخاب اشخاص برای پناهندگی در کانادا می باشد. راه های قانونی مهاجرت به این کشور از جمله تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و در آخر راه غیر قانونی پناهندگی در کانادا، می باشد.

بر طبق آمار این روزها درخواست پناهندگی در کانادا از سوی افراد بالا رفته است و همه به دنبال شرایط جدید پناهندگی در کانادا و چگونگی آن هستند. در بررسی آمار میتوان گفت که بسیاری از افراد راه های قانونی و آسان و همچنین امن مهاجرت را نمی شناسند و از این رو به سمت پناهندگی که راهی خطرناک و غیر قانونی می باشد می روند. در طول پروسه پناهندگان، پناهجویان بسیاری از ارزشمندترین چیزهای خود را از دست می دهند. به همین منظور پیشنهاد می شود قبل از هرگونه اقدام به مهاجرت برای انتخاب درست مسیر مهاجرت با وکلای خبره و کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

تعریف پناهنده بر اساس ماده 1 کنوانسیون 1951

پناهنده به افرادی گفته می شود که به علت ترس موجه از علل مربوطه به ملیت، مذهب، عضویت در NGO ها و گروهک های سیاسی و اجتماعی خاص، تحت تعقیب، آزار و شکنجه در کشور خود قرارگرفته اند و نیازمند حمایت از دولت های دیگر هستند. دولت کانادا بر اساس اینکه دلیل افراد برای پناهندگی در کانادا مشروع باشد، همچنین اطمینان حاصل کند که همه قوانین برای محافظت از ایمنی، امنیت و سلامت کانادا از سمت پناهنده به خطر نمی افتد، درخواست پناهندگی افراد را مورد بررسی قرار می دهد. متقاضیان پناهندگی با توجه به قوانین کانادایی و بین المللی به یک فرایند سختگیرانه برای تعیین اینکه آیا آنها ادعای مشروع دارند یا خیر، روبرو هستند. سیستم مبتنی بر قواعد و قوانین کشور کانادا اعتبار ادعای افراد را تعیین می کند. اگر ادعای قانونی ندارید، از کانادا حذف خواهید شد.

ادعای پناهندگی در کانادا

متقاضیان پناهندگی با پناهندگان مجرد متفاوت هستند. پناهجویان، ادعای پناهندگی در کانادا را در بندر ورودی یا اداره زمین (CBSA یا IRCC) ادعا می کنند. این ادعاها به طور جزئی توسط معاهدات بین المللی که کانادا قول داده است حمایت می کند، اداره می شود. از سوی دیگر، پناهندگانی هستند که به کشور ثالث مهاجرت کرده و از آنجا درخواست پناهندگی در کانادا را می دهند و قبل از صدور ویزا برای ورود به کانادا، تحت نظارت امنیتی و پزشکی قرار می گیرند.

هنگامی که آنها به کانادا می رسند، آنها ساکنان دائمی هستند. به عنوان پناهجویان پناهندگی و پناهندگان مهاجرت به کانادا از طریق جریان های مختلف مهاجرت می آیند. تمام متقاضیان پناهندگی تحت نظارت بهداشتی و امنیتی قرار می گیرند. از جمله چک های بیوگرافی و بیومتریک و همچنین شروع امنیت و بررسی جرم و جنایت. طرق درخواست پناهندگی در کانادا عبارتند از:

 • درخواست پناهندگی در مرز کانادا
 • درخواست پناهندگی به IRCC (اداره مهاجرت پناهندگی و شهروندی دولت کانادا)

بررسی درخواست پناهندگی در کانادا در مرز ورودی

پس از تکمیل مصاحبه در صورت تایید بودن، به فرد موارد زیر اعطا می شود:

 • فرم درخواست BOC که ظرف مدت 15 روز باید کامل شود و به بورد مهاجرت و پناهدگی اعطا شود.
 • اگر فرد جز کشورهای مشخص شده از DCO باشد،
 • جلسه دادگاه برای بررسی و شنیدن دلایل فرد تا 45 روز بعد از درخواست و اگر کشورهای غیر از کشورهای تعیین شده در DCO باشد، 60 روز بعد از درخواست خواهد بود.
 • DCO مخفف: Designated countries of origin policy می باشد که کشور ایران جز این لیست نمی باشد.

درخواست پناهندگی از IRCC کانادا

فرد باید فرم های مخصوص پناهندگی را از سایت www.cic.gc.ca دریافت و پر نماید. سپس به اداه مهاجرت و درخواست پناهندگی کانادا مراجعه نموده و فرم های از قبل پر شده را ارائه دهد. پیشنهاد می شود فرد قبل از ساعت 10 صبح به اداره مهاجرت مراجعه کند و اگر به زبان های انگلیسی و فرانسوی مسلط نمی باشد حتما با خود مترجم ببرد. در هر دو حالت، 10 روز قبل از جلسه تصمیم گیری فرد باید شواهد و مدارک مبتنی بر ادعای پناهندگی خود را به بورد مهاجرت و پناهندگی اعطا نماید. بعد از ارائه شواهد و مدارک در حالت الف کشورهای DCO- روز سی ام و کشورهای غیر روز شصتم مدارک و شواهد در بورد پناهندگی قرار می گیرد. در حالت کشورهای DCO- روز چهل و پنجم و کشورهای غیر روز شصتم مدارک و شواهد در بورد پناهندگی قرار می گیرد.

پیگیری درخواست و تجدید نظر کانادا

در هر دو حالت اگر ظرف مدت 15 روز پس از بررسی پرونده و جلسات شخص فراخوانده نشود، می تواند به IRCC برای اقدام دائم اقدام کند. اگر شخص DFN باشد، باید پس از 5 سال درخواست اقامت دائم را بدهد. در صورتی که درخواست پناهندگ فرد رد شود از موارد ذیل امکان پیگیری وجود خواهد داشت: پس از 15 روز درخواست بررسی مجدد بدهید و RAD را پیگیری کنید و سپس برای PRRA اقدام نمایید.

وضعیت خانواده پناهجو در کانادا

برای همراهی خانواده پناهجو، فرد و اعضای خانواده باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • گواهی و آزمایش های پزشکی
 • نامه عدم سوء پیشینه

بررسی موارد بالا ماه ها به طول می انجامد. در بخش نهایی که دولت کانادا فرد را به عنوان پناهنده بپذیرد. به افراد کمک مالی از جمله هزینه های ضروری مانند خوراک، پوشاک، سر پناه و بهداشت درمان، داده می شود. بر أساس قانون مستمری برای گذراندن زندگی به آن ها تعلق می گیرد. اما با وجود اینکه دولت چنین کمک های را برای افراد دارد اما باید واقع گرا باشید و این موضوع را بدانید که باید سخت کار کنید و به زبان انگلیسی تسلط پیدا کنید.

در قسمت بالا سعی بر این شد تا اینکه مراحل و چگونگی درخواست پناهندگی در کانادا به شما توضیح داده شود. در موسسه ما خدماتی در باب پناهدگی و طرق غیر قانونی صورت نمی گیرد، اما پیشنهاد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این است که اول راه های قانونی را بشناسید. برای اطلاعات بیشتر از راه های قانونی مهاجرت به کانادا از طریق ویزای تحصیلی، کار در کانادا و یا سرمایه گذاری با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از مشاوره رایگان برخوردار شوید.

یک دیدگاه برای “پناهندگی در کانادا

 1. امیرعلی گفت:

  احتمال موفقیت در کیس های پناهندگی در کانادا چند درصده؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *