مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » اتریش » پناهندگی در اتریش

پناهندگی در اتریشامروزه بسیاری از خانواده ها برای ایجاد شرایط مناسب تر برای خود و خانواده های خود تصمیم به مهاجرت می گیرند و راه های متفاوتی را بسته به شرایط خود و کشور مقصد ممکن است انتخاب نمایند. پناهندگی یکی از طرق مهاجرت است که شرایط آن در هر کشور متفاوت است. ما در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی را در خصوص شرایط پناهندگی در اتریش خدمتتان ارائه دهیم.

شرایط پناهندگی در اتریش

اتریش مقصد خوب و جذابی است برای کسانی که قصد مهاجرت به کشور اتریش را دارند. راه های متفاوتی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد راه هایی از جمله تحصیل، کار، سرمایه گذاری پناهندگی و… وجود دارد. پناهندگی راه قانونی برای مهاجرت نمی باشد و معمولا کسانی این راه را انتخاب می نمایند که امکان مهاجرت از راه های قانونی را نداشته باشند.

کسانی می توانند برای پناهندگی اقدام نمایند که شرایطشان با توجه به قانون و قوانین کشور مقصد در خصوص پناهندگی مناسب باشد. اتریش در خصوص پناهندگی شرایطی را وضع نموده است که تمام متقاضیان قبل از اقدام باید با فرایند آن آشنا شوند.

فرایند درخواست پناهندگی در اتریش

  • فرایند نظم

آژانس فدرال مهاجرت و پناهندگی (BFA) یک بخش ویژه وزارت کشور است که با مسائل مربوط به پناهندگی برخورد می کند. از سال 2014 تا کنون، وظایف آژانس برای پوشش برخی از پرونده های قانون مهاجرت گسترش یافته است.

با توجه به قانون عمومی اداری  (AVG)، تصمیم گیری باید در عرض 6 ماه پس از ارسال درخواست اعمال شود. ظرف مدت 20 روز ، BFA  باید تصمیم بگیرد که آیا در نظر دارد درخواست را رد کند و یا قبول نماید و دلایل غیر قابل قبول بودن را باید اعلام نماید.  دلیل رد درخواست شما می تواند این باشد که شما عضور یکی از کشورهای عضو دوبلین نباشید و یا عضو یک کشور ثالث ایمن نباشید و یا این امکان وجود دارد که به دلایل دیگر درخواست شما رد شود.  اگر طی 20 روز به درخواست پناهجویی اطلاع داده نشود، درخواست پناهندگی معمولا به صورت منظم پذیرفته می شود به استثنای پرونده های دوبلین که این پرونده ها در الویت قرار دارند. اصلاحیه ماده 22 AsylG، که در تاریخ 1 ژوئن 2016 به تصویب رسید، اجازه می دهد تا مدت زمان انجام مراحل تا 15 ماه به طول بیانجامد.

تعداد درخواست های پناهندگی که طی 15 ماه توسط BFA تعیین نشده است در دسترس نیست. سازمان های غیر دولتی، هنوز تعداد زیادی از پناهجویان در سال 2017 که بیش از 10 ماه منتظر ملاقات برای اولین مصاحبه با  دادستان  اتریش هستند را مورد بررسی قرار نداده اند.

محدودیت زمانی برای تصمیم گیری برای BFA و دادگاه اداری فدرال به 3 ماه کاهش می یابد در صورتی که پناهجو در معرض اخراج از زندان بازداشت می شود.

 

مصاحبه شخصی

همه پناهجویان باید یک مصاحبه شخصی داشته باشند. پناهجویان در مدت کوتاهی پس از درخواست برای اهداف دوبلین و روش پذیرش مورد بازجویی توسط سرویس امنیتی عمومی قرار می گیرند. چنین بازجویی به ویژه با توجه به هویت پناهجو و مسیر سفر مشخص شده است. چنین بازجویی نباید به دلایل خاصی برای فرار از زندان و ارائه درخواست پناهندگی ارجاع شود. در عمل، اظهارات پناهجویان در این قسمت از روش پذیرش، اعتبار افزایش یافته را افزایش می دهد، هر چند که بازجویی توسط پلیس و نه شخص مسئول تصمیم گیری انجام می شود. دادگاه قانون اساسی تصریح کرد که این قانون، پناهجویانی را که ممکن است خسته شوند، محافظت می کند و بنابراین نباید در مورد دلایل احتمالی آنها برای پرواز توسط افسران امنیتی یگانگی مورد بازجویی قرار گیرد.

پناهجویان ممكن است توسط فردی كه به آنها اعتماد دارند، همراهی كنند. کودکان بدون همراه با مصاحبه بدون حضور نماینده قانونی خود نباید مصاحبه شوند.

طبق ماده 18 BFA اثر پایدار توسط BFA حذف می شود و یا به عبارتی دیگر اگر درخواستی به طور آشکار بی اساس باشد، رد می شود. متقاضی باید از یک کشور ایمن درخواست نماید، در حال حاضر در اتریش حداقل 3 ماه قبل از ارائه درخواست اقامت داشته است، متقاضی سعی در فریب BFA در مورد هویت و ملیت واقعی خود را نباید داشته باشد، پناهجو باید دلیلی برای آزار و شکنجه ارائه کرده باشد. اتهاماتی که پناهجویان در رابطه با خطری که آنها به وضوح با آن روبرو هستند، با واقعیت مطابقت داشته باشد. قبل از ارائه درخواست برای حفاظت بین المللی، به درخواست پناهجویان یک حکم اعدام قابل اجرا یا ممنوعیت ورود مجاز به اجرا گذاشته شده باشد. پناهجویان نباید از ارسال اثر انگشت خودداری نمایند.

 

کمک حقوقی

کمک های حقوقی در اولین مرحله طی مراحل منظم  BFAانجام می شود. پناهجویان مشاوره حقوقی رایگان در دفاتر BFA ارائه می دهند. پناهجویان باید به BFA سفر کنند، که ممکن است دشوار باشد زمانی که محل اقامت آنها از اداره یا مناطق دور افتاده دور باشد این مشاوره حقوقی توسط صندوق پناهندگی، مهاجرت و ادغام (AMIF) تامین می شود و با همکاری وزارت امور داخلی انجام می شود.  یک انجمن، Verein Menschenrechte Österreich، مشاوره حقوقی در 6 از 9 شعبه BFA را پوشش می دهد و همچنین در دفاتر خود در ایالت های فدرال مشاوره می دهد. اطلاعات مربوط به تعداد ساعات مشاغل مشمول مالیات برای مدت 1 ژوئیه 2015 تا 31 دسمبر 2016 عمومی شده است. دریافت بودجه برای 20،744  ساعت مشاوره دریافت کرد، در حالی که Caritas  9،184 ساعت مشاوره را در همان دوره ارائه کرد.

 

قانون دوبلین در اتریش

آمار جزئی در مورد استفاده از مقررات دوبلین در طول سال 2017 توسط وزارت کشور در دسترس قرار گرفت. اتریش 10،490 درخواست خروجی صادر کرد و 3760 انتقال انجام داد.

طبق قانون دوبلین اگر مقررات خاص به علت تهدیدات امنیتی و نظم عمومی به اجرا درآید، اتباع کشور سوم به کشورهای همسایه بازگردانده می شوند. هیچ موردی نباید با قانون دوبلین مغایرت داشته باشد.

اتریش روش سیستماتیک دوبلین را به طور سیستماتیک اجرا می کند و در صورت عدم امکان انتقال یک پناهجو به یک کشور، معیارهای این مقررات را بررسی می کند تا تعیین کند آیا فرد می تواند به کشور دیگری ارسال شود یا خیر.

 

به صورت کلی پناهندگی با توجه به خطراتی که دارد و با توجه به مدت زمانی که شما باید منتظر باشید تا به درخواست شما رسیدگی شود، برای هیچ متقاضی پیشنهاد نمی شود و شما باید سعی نمائید با راه های قانونی اقدام نمائید وارد کشور شوید و اقامت را اخذ نمائید.

سعی ما در این مقاله این بود که شما را با راه های موجود آشنا سازیم و اطلاعاتی را در خصوص پناهندگی و شرایط آن در کشور اتریش ارائه دهیم برای کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما می توانید با موسسه سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید و از مشاوره رایگان بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *