مهاجرت به کشور اتریش

پناهندگی در اتریش

پناهندگی در اتریش

اتریش از جمله کشورهای امن اروپایی بشمار میرود که درصد آن در شهر وین بسیار بالاست به همین دلیل این روزها با هدف پناهندگی در اتریش شاهد مهاجرت بسیاری هستیم. آمارها نشان می دهد تعداد پناهجویان متقاضی در سال 2016 میلادی در کشور اتریش، بیش از 42000 نفر بوده است. اتریش در قلب اروپا قرار گرفته است و تراکم جمعیتی مناسبی نیز دارد. از این رو رتبه اول امن ترین شهر دنیا را به خود اختصاص داده است. اولین شرط پناهندگی در کشورهای خارجی مانند اتریش، داشتن صداقت در بیان حقایق است. چنانچه گفته ها و مدارک فرد پناهجو با واقعیات کشور او مطابقت نداشته باشد، درخواست پناهندگی او رد می گردد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سابقه طولانی در امر مهاجرت، مقاله ذیل را جهت آگاهی کامل از این موضوع ارائه نموده است.

معرفی پناهنده

پناهنده به فردی گفته می شود که به دلایلی نظیر اختلافات مذهبی، قبیله ای و سیاسی و همچنین عضویت در گروه های خاص، بالاجبار کشور خود را ترک نموده و قصد دارد برای همیشه در یک کشور خارجی مانند کانادا و… سکونت نماید. کنوانسیون ژنو در تاریخ 28 ژوئیه 1951 میلادی به تصویب رسید و در حال حاضر 150 کشور شامل کشورهای اروپایی، استرالیا و… می باشند، به عضویت این کنوانسیون در آمده اند. به موجب این قانون، کلیه کشورهایی که در این کنوانسیون عضو هستند، می بایست همواره با درخواست پناهجویان موافقت نمایند. مشروط بر این که فرد پناهنده کلیه شرایط لازم را دارا باشد.

شخصی که به طور داوطلبانه و با میل باطنی خود قصد مهاجرت به کشورهای خارجی را داشته باشد، با نام مهاجر خطاب می گردد. وی در این حالت پس از اتمام اهداف مهاجرتی خود مانند تحصیل، کار، سرمایه گذاری و… می تواند به کشور خود باز گردد و یا در همان کشور اقامت نماید. اما شخص پناهنده از روی ناچاری و فرار از مقامات کشور خود و تهدیدات جانی آنها، راهی کشورهای خارجی می شود.

قانون دوبلین در پناهندگی در اتریش

یکی از قوانین بسیار مهمی که در امر پناهندگی وجود دارد، قانون دوبلین است. در حال حاضر قانون دوبلین قابل اجرا در 28 کشور عضو اتحادیه اروپا و همچنین کشورهای سوئیس، نروژ، لیختن اشتاین و ایسلند می باشد. فردی که به دلیل آزار و شکنجه یا دلایل سیاسی، قومی و دینی کشور خود را ترک می نماید، به محض ورود به خاک اولین کشور خارجی و اروپایی، بایستی درخواست پناهندگی خود را به مقامات آن کشور ارائه نماید. در هنگام درخواست پناهندگی، از فرد پناهجو انگشت نگاری شده و اثر انگشت او توسط مسئول درخواست پناهندگی در سامانه euro document مورد جستجو و بررسی قرار می گیرد.

برای مثال ممکن است فرد پناهجو درخواست پناهندگی در اتریش را داشته باشد. در این صورت اثر انگشت او بررسی می گردد. چنانچه نتیجه بررسی ها نشان دهد فرد پناهجو از دیگر کشورهای اروپایی وارد اتریش شده و تقاضای پناهندگی دارد، طبق قانون دوبلین بایستی کشور اترش را ترک نموده و به همان کشور اروپایی باز گردد که برای اولین بار وارد خاکش شده است. چرا که بایستی درخواست پناهندگی خود را در همان کشور ارائه نموده و پناهنده شود. از دیگر دلایلی که باعث بازگشت فرد پناهجو به کشور اول می گردد، این است که ویزا یا اقامت وی از همان کشور صادر شده است. بنابراین با درخواست وی موافقت نگردیده و بایستی به کشور اول باز گردد.

حق و حقوق پناهندگی در اتریش

پناهجویانی که اقدام به مهاجرت به اتریش از طریق پناهندگی می نمایند، در صورتی که درخواست پناهندگی خود را به این کشور ارائه داده و مدارک آنها تایید گردد، اعمال ذیل برای آنها اجرایی می گردد:

 • کلیه پناهجویان با یکدیگر ادغام شده و امور پناهنده های اتحادیه اروپا کلیه امور را به دست می گیرد.
 • برای پناهجویان و متقاضیان پناهندگی در اتریش، آزمون های زبان آلمانی در سطوح A1 و B2 برگزار می گردد.
 • با هدف اشتغال به کار پناهجویان پس از پذیرش پناهندگی در این کشور، برخی کلاس ها و دوره های شغلی مانند دوره های فناوری اطلاعات، پرستاری و سلامت برای آنان برگزار می گردد.
 • کلیه مشکلات و مسائلی که در امور معیشتی و شغلی پناهجویان کشور اتریش وجود دارد، مورد رسیدگی قرار می گیرند.
 • دوره های یادگیری و آموزش زبان های آلمانی و انگلیسی برای پناهجویان و خانواده آنها برگزار می گردد.

حق و حقوق پناهندگی در اتریش

مراکز پذیرش پناهندگی در اتریش

متقاضیانی که از طریق پناهندگی در اتریش قصد اخذ اقامت اتریش را دارند، از طریق یکی از مراکز ذیل می توانند اقدامات لازم را به عمل آورند:

 • اداره امور پناهندگان خارجی واقع در فرودگاه شویخات
 • اداره امور پناهندگان خارجی در قریه تالهام
 • اداره امور پناهندگان خارجی در شرق تریسکریخن

پناهجویان با مراجعه به یکی از مراکز فوق الذکر می توانند تقاضای پناهندگی نمایند. در ابتدا اثر انگشت و عکس آنها توسط مامور پلیس که امور مربوط به پناهندگان را بر عهده دارد، گرفته می شود و مورد بررسی قرار می گیرد. پس از بررسی ها، چنانچه مشخص گردد وی قبل از ورود به اتریش، از یک کشور اروپایی دیگر تقاضای پناهندگی نموده است، مطابق با قانون دوبلین، درخواست وی مردود گردیده و بایستی به همان کشور اول باز گردد و بقیه امور پناهندگی خود را از همان کشور پیگیری نماید. پروسه اخذ پناهندگی در اتریش حداقل 6 ماه طول می کشد و و در برخی مواقع به سال هم می کشد.

انواع کارت های پناهندگی در اتریش

هنگامی که فرد پناهجو وارد خاک اتریش می شود و درخواست پناهندگی خود را تسلیم می نماید، کارت پناهندگی برای وی صادر می گردد. این کارت انواع مختلفی دارد که هر مرحله در اختیار پناهجویان قرار می گیرد. انواع مختلف این کارت ها به قرار زیر می باشند:

 • کارت سبز پناهندگی در اتریش که زمانی به پناهجو داده می شود که پرونده پناهندگی وی در دست بررسی است. دقت داشته باشید که اعطای این کارت در شرایط موقتی بوده و به منزله اخذ پناهندگی نیست.
 • کارت سفید پناهندگی در اتریش که در زمان رسیدگی به پرونده پناهندگی وی به او داده می شود. او با در دست داشتن این کارت به راحتی و کاملا آزادانه می تواند در اتریش تردد نماید.
 • کارت خاکستری پناهندگی در اتریش که فرد پناهنده با اخذ این کارت جزو شهروندان اتریشی محسوب شده و دولت اتریش او را به چشم یک فرد اتریشی می بیند. در این حالت با وی همانند شهروند اتریشی رفتار می شود.
 • کارت زرد پناهندگی در اتریش در زمانی به پناهجو داده می شود که درخواست پناهندگی او مردود اعلام گردد. در این حالت فرد پناهجو می تواند به رای صادره اعتراض نموده و درخواست بررسی مجدد کند. بنابراین دولت اتریش درخواست او را مجددا مورد بررسی قرار می دهد. اما در دفعه دوم، متقاضی می بایست اسناد و مدارک کتبی و شفاهی بیشتری را ارائه دهد که از دید اداره پناهندگان محکمه پسند و مستند باشد. در غیر این صورت مجددا با درخواست وی موافقت نمی گردد.

کلیات پناهندگی کشور اتریش

پناهندگی در اتریش یا سایر کشورهای اروپایی نمی تواند به عنوان یک راه امن و مناسب مهاجرتی محسوب گردد. چراکه تا زمانی که نتیجه درخواست شما در اداره پناهندگی اتریش مشخص گردد، در وضعیت بلاتکلیفی قرار دارید که دارای مدت زمان مشخصی هم نیست. شایسته است از طرق دیگری برای مهاجرت به اتریش اقدام نمایید که پیشنهاد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تحصیل در اتریش، کار یا سرمایه گذاری در این کشور است. برای اطلاع از راه های قانونی و آسان تر مهاجرت به کشورهای اروپایی نظیر اتریش، از راهنمایی ها و مشاوره های کارشناسان این موسسه بهره بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *