مهاجرت به کشور آذربایجان

پناهندگی در آذربایجان

پناهندگی در اذربایجان

موضوع پناهندگی در آذربایجان مسئله ای است که هم جنبه داخلی و هم جنبه خارجی دارد. در طی سالهای گذشته کشور آذربایجان به خاطر مناقشات سرزمینی با جمهوری ارمنستان بر سر منطقه قره باغ و آواره شدن مردمان این نواحی و نیز همچنین بواسطه تشدید جنگ های داخلی در کشورهای منطقه از جمله  عراق، افغانستان و سوریه با دو موج مهاجرت پناهجویان مواجه شد. در همین راستا، دولت آذربایجان برای ساماندهی وضعیت پیش آمده اقدام به تصویب قانون وضعیت پناهندگی و وضعیت IDP یا آوارگان داخلی نمود.

پناهجویان در آذربایجان به محض ورود به این کشور موظف به ثبت ورود خود در نزدبکترین اداره پلیس و ارائه درخواست خود به اداره مهاجرت این کشور می باشند. دولت آذربایجان و نهادهای ذی صلاح مربوطه پس از بررسی اولیه شرایط متقاضیان تصمیم به قبول یا رد درخواست متقاضیان می نمایند. در صورت پذیرش درخواست، به متقاضیان وضعیت پناهندگی و وضعیت IDP اعطاء می گردد. اما در صورت رد درخواست، متقاضیان تا مدت مشخصی فرصت شکایت علیه این حکم را دارند و می توانند پرونده استیناف خود را تحویل دادگاه دهند. بر اساس قوانین مهاجرتی آذربایجان، متقاضیان واجد شرایط پناهندگی در آذربایجان از حقوق و وظایف مشابهی همانند افراد مقیم خارجی در این کشور برخوردارند. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده پاسخگویی به سوالات هموطنان عزیز در این باره و هر موضوع دیگر مهارجرتی می باشند.

درباره کشور آذربایجان

جمهوری آذربایجان کشوری در جنوب منطقه قفقاز و در چهار راه بین شرق اروپا و غرب آسیا قرار دارد. این کشور با  در شرق توسط دریای خزر، در شمال با کشور روسیه، از طرف شمال غربی با گرجستان، در غرب با گرجستان و در جنوب با کشور جمهوری اسلامی ایران مرز مشترک دارد. جمهوری آذربایجان در سال 2019 با جمعیتی بالغ بر 1000000 نفر به پایتختی شهر باکو می باشد.

اکثر مردم آذربایجان از نژاد ترک بوده و به زبان آذری صحبت می کنند. از نظر اقتصادی، صنعت اصلی و درآمدزای جمهوری آذربایجان صنایع نفت و گاز می باشد. اما کشاورزی، گردشگری و … نیز سهم خود را در اقتصاد این کشور دارند.  برآورد تولید ناخالص داخلی (GDP) جمهوری آذربایجان در سال 2018 چیزی در حدود $45.592 بیلیون دلار می باشد. به جهت پیشرفت های مالی و فنی، این کشور در سالهای اخیر بیشتر از پیش مورد توجه مهاجران خارجی قرار گرفته است.

پناهندگی در آذربایجان

قانون وضعیت پناهندگی و افراد آواره داخلی IDP

مفاهیم اصلی مورد استفاده در قانون جمهوری آذربایجان شامل استفاده از اصطلاح پناهندگی برای فردی است که از ترس تعقیب و شکنجه به خاطر ملیت، مذهب یا نژاد و یا عقیده و مسلک خاصی که دارد از وطن خود آواره شده است و مجبور به ترک وطن شده است. اصطلاح فرد آواره داخلی (IDP) در مورد هر فردی که به خاطر جنگ در اراضی متعلق به آذربایجان و یا به خاطر بلایای طبیعی مجبور به ترک خانه و کاشانه شده باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

بر این اساس، در آذربایجان 2 دسته پناهجو را می توان شناسایی کرد که شامل پناهندگان و بی خانمانها می باشند. این افراد می توانند صف خود را از مهاجران قاچاقی با ارائه درخواست قانونی حفاظت بین المللی درقالب برنامه های وضعیت IDP و وضعیت پناهندگی جدا نمایند. بنابراین، دولت آذربایجان بنا به قوانین بین المللی و بر طبق مصالح ملی خود، پس از ارزیابی پرونده درخواست پناهجویان برای این متقاضیان یکی از وضعیت های زیر را اعطاء می کند:

وضعیت IDP ( ویژه افراد بی خانمان یا آواره داخلی)
وضعیت پناهندگی ( ویژه پناهجویان خارجی)

شرایط اعطای پناهندگی و IDP در آذربایجان

اگر چنانچه فردی مرتکب جنایت جنگی یا جنایت علیه بشریت شده باشد و یا مرتکب جرمی غیرسیاسی خارج از جمهوری آذربایجان شده باشد و یا با اعمال خود ناقض قوانین مهاجرتی آذربایجان و سازمان ملل باشد، صلاحیت اخذ وضعیت پناهندگی و IDP را از دست می دهد. بر طبق بند 9  قانون وضعیت پناهندگی و افراد آواره داخلی جمهوری آذربایجان، تصمیم گیری درباره اعطای وضعیت پناهندگی و IDP و همچنین رد درخواست مربوط به ادارات اجرایی ذی صلاح جمهوری آذربایجان می باشد.

بر طبق بند 10 قانون مذکور، متقاضیان اخذ وضعیت پناهندگی و وضعیت IDP ملزم به ثبت نام و تحویل پرونده درخواستی خود به اداره اجرایی ذی صلاح در جمهوری آذربایجان می باشند. فرآیند رسیدگی به درخواست متقاضیان و درستنمایی درخواست ها با توجه به صحت و دقت مدارک ارائه شده و نیز حجم کار ادارات مسئول ممکن است از چند هفته تا چند ماه نیز طول بکشد. لیکن متقاضیان می بایست در این مدت در اردوگاههای مشخص شده توسط دولت آذربایجان تا زمان تعیین تکلیف اسکان داده شوند.

حقوق و مزایای پناهنجویان در آذربایجان

بر طبق بند 6 از قانون وضعیت پناهندگی و IDP ، پناهجویان و افراد آواره از حقوق و وظایف مشابهی همانند دیگر شهروندان آذربایجانی برخوردار هستند. بنابرین قبول وضعیت پناهندگی در آذربایجان و نیز وضعیت IDP همراه با تضمین حقوق پناهندگی زیر برای پناهجویان می باشد:

 • اسکان و زندگی در کمپ های مشخصی به صورت رایگان تا زمان پیدا کردن شغل و محل اقامت
 • بهره مندی از خدمات رایگان درمانی و بهداشتی مخصوصا برای اطفال و کهنسالان
 • تحصیل کودکان در کودکستان ها و نوجوانان در مدارس ابتدائی
 • خرید کالا های صنعتی و محصوت غذایی در اردوگاهها و اقامتگاهها با قیمت برابر و مشابهی با مقیم های دائمی
 • اخذ اقامت موقتی TRP آذربایجان
 • امکان برقراری تماس با نماینده کمیسیون عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان
 • امکان انجام کار موقتی در جمهوری آذربایجان

مهاجرت قاچاقی به آذربایجان

در ابتداء و قبل از پرداختن به موضوع مهاجرت قاچاقی در آذربایجان، بایستی متذکر شد که مهاجرت قاچاقی متفاوت از مهاجرت از طریق پناهندگی در آذربایجان است. مهاجرت قاچاقی به آذربایجان عمل شهروندان خارجی در ورود به خاک آذربایجان، بدون مجوز دولتی و در راستای نقض فاحش قوانین مهاجرتی این کشور می باشد. بر طبق قوانین مجازاتهای مهاجرتی جمهوری آذربایجان، دولت این کشور ملزم به دیپورت مهاجران قاچاقی از آذربایجان می باشد. عمده مهاجران قاچاقی به کشور آذربایجان از عراق، افغانستان، ایران، پاکستان می باشند که از آذربایجان به عنوان کشور بین راهی جهت مهاجرت به اروپا و ترکیه استفاده می کنند.

در کشور آذربایجان به منظور مبارزه با پدیده مهاجرت قاچاقی اداره ای با همین نام در داخل ساختمان پاسپورت، ثبت نام و مهاجرت جمهوری آذربایجان تاسیس شده است. مهاجران غیرقانونی و افراد بدون تابعیتی که از طرف دولت آذربایجان  دستور اخراج گرفته اند ولی از خروج از این کشور امتناع می کنند، توسط دولت در مراکز بازداشت  مهاجران قاچاقی (در باکو و یولاخ) در بازداشت نگه داشته می شوند تا زمانی که با حکم دادگاه از کشور دیپورت شوند. افرادی که متقاضی اخذ وضعیت پناهندگی در آذربایجان هستند، مشمول این قانون نمی باشند. راههای سریع و آسان مختلفی برای مهاجرت به آذربایجان  و سایر کشورهای اروپایی همانند راه های مهاجرت به آلمان وجود دارد، مشاوره با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می تواند راهنمای متقاضیان گرامی باشد.

 

2 دیدگاه برای “پناهندگی در آذربایجان

 1. مهسا گفت:

  سلام پروسه پناهجویی در اذربایجان چه مدت طول میکشه تا پناهجو ب کشور سوم فرستاده شود؟ممنون میشم اگه جواب بدین

 2. Mina گفت:

  سلام وقت تون بخیر.من باردار هستم.ایا با شرایط من امکان قبول کردن سریع من هست.و اینکه همسر من بخاطر نداشتن کارت پایان خدمت الان پاسپورت نداره.من اونجا باشم امکانش هست همسرمو بیارن به کشورشون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *