مهاجرت به کشور یونان

پاسپورت یونان

پاسپورت یونان

با دریافت پاسپورت یونان شهروندان این کشور می توانند به کشورهای خارجی سفر کنند. این پاسپورت دارای ویژگی های مختلف می باشد. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه به بررسی آنها می پردازند. به طور کلی، این مقاله برای آشنایی کامل متقاضیان و هموطنان عزیز و گرامی با پاسپورت یونان تهیه شده است و ما قصد داریم شما عزیزان را با تمامی بخش های این پاسپورت آشنا سازیم. اطلاعات این نوشتار از معرفی پاسپورت کشور یونان گرفته تا جزئیات آن، به شما عزیزان کمک می کند تا آشنایی بیشتری با پاسپورت کشور یونان داشته باشید. به یاد داشته باشید که پاسپورت هر کشور دارای ویژگی های خاص خود می باشد، اما پاسپورت یونان به دلیل عضویت این کشور در اتحادیه اروپا، شباهت زیادی به پاسورت سایر کشورهای اروپایی دارد.

معرفی پاسپورت یونان

پاسپورت یونان به طور کلی به افرادی ارائه می شود که تابعیت کشور یونان را اخذ می کنند و یا به عنوان شهروند این کشور شناخته شده اند. همانند سایر کشورهای دنیا، پاسپورت کشور یونان سند مسافرتی می باشد که برای مسافرت های بین المللی به شهروندان یونانی ارائه می شود. گذرنامه های بیومتریک یونان از 26 اوت August) 2006) صادر شده اند و گذرنامه های سبک قدیمی از تاریخ 1 ژانویه January) 2007) نامعتبر هستند. از ژوئن June) 2009)، تراشه RFID گذرنامه شامل دو اثر انگشت ایندکس و همچنین تصویر JPEG با وضوح بالا از دارنده گذرنامه است. هر شهروند یونانی همچنین شهروند اتحادیه اروپا است. گذرنامه یونانی، همراه با کارت شناسایی ملی اجازه می دهد تا شهروندان یونانی از حقوق نامحدود رفت و آمد و اقامت در هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا، سوئیس و انگلستان بهره مند شوند.

اطلاعات کلی پاسپورت یونان عبارتند از:

آیتمتوضیحات
تاریخ صدور آخرین نسخه (نسخه فعلی)26 اوت August) 2006)
هدفشناسایی هویت
شایستگیتابعیت یونان
کشور صادر کنندهیونان

ظاهر پاسپورت یونان

هر ساله متقاضیان زیادی برای دریافت گذرنامه و همچنین کسب اقامت یونان اقدام به مهاجرت به یونان می کنند. اما قبل از این، بهتر است افراد با گذرنامه این کشور بیشتر آشنا شوند. گذرنامه یونان از طرح استاندارد گذرنامه اتحادیه اروپا پیروی می کند، با رنگ قرمز روشن و رنگی و نشان ملی که در مرکز جلد آن واقع شده است. کلمه یونانی ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ که به معنای گذرنامه می باشد، در بخش پایین جلد گذرنامه حک شده است، در حالی که کلمه یونانیΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ ، به معنای اتحادیه اروپا و واژه یونانیΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ، به معنای جمهوری یونان، در بالای جلد گذرنامه واقع شده اند. گذرنامه دیپلماتیک یونان دارای اندازه و طراحی مشابه استاندارد است اما دارای یک پوشش سیاه و متن ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ، به معنای گذرنامه دیپلماتیک است که بخش پایین گذرنامه شده است. گذرنامه های یونان شامل 32 صفحه است و 5 سال اعتبار دارد.

تمام قسمت های صفحه معرفی دارنده پاسپورت به زبان یونانی و انگلیسی نوشته شده اند و ترجمه آنها در سایر زبان های اتحادیه اروپا در جای دیگر گذرنامه قرار می گیرد. در گذرنامه یونانی، اطلاعات اصلی دارنده (نام و محل تولد) ترانوشت شده از یونانی به متن لاتین می باشند.

به یاد داشته باشید که پاسپورت یونان شامل اطلاعات زیر می باشد.

 • نوع پاسپورت (type)
 • شماره پاسپورت (PN)
 • کشور
 • نام و نام خانوادگی
 • ملیت
 • تاریخ تولد
 • محل تولد
 • جنسیت
 • تاریخ صدور
 • تاریخ انقضا
 • مرکز صدور
 • قد دارنده گذرنامه

ویژگی های امنیتی گذرنامه کشور یونان

آخرین نسخه گذرنامه یونان مطابق با استانداردهای بین المللی مطابق سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی است. از ویژگی های جدید می توان به لمینیت ایمن (OVD)، جوهر با قابلیت تغییر رنگ(OVI)، صفحات با طرح های پیچیده، میکروتکست، واترمارک ها، موضوعات امنیتی، تصاویر قابل مشاهده فقط با نور ماوراء بنفش، چاپ intaglio و تراشه اشاره کرد. لازم به ذکر است که داده های ذخیره شده در تراشه با استفاده از تکنیک های پیشرفته رمزگذاری دیجیتال محافظت می شوند.

روند صدور پاسپورت یونان

روند صدور پاسپورت یونان

گذرنامه های یونان توسط مرکز ملی گذرنامه این کشور (نام یونانی آن معادل Διεύθυνση Διαβατηρίων/Αρχηγείο Ελληνικής Αστυνομίας می باشد) صادر می شد. متقاضیانی که زیر 14 سال سن دارند باید برای درخواست و اخذ گذرنامه کشور یونان به همراه با والدین خود به اداره محلی یا اداره کنسولگری یونان به صورت حضوری مراجعه کنند. پس از ارسال کلیه مدارک و اسناد مورد نیاز مانند عکس، فرم های درخواست و رسید پرداخت هزینه، اداره پلیس مراحل صدور پاسورت را آغاز می کند. تمام گذرنامه ها به صورت متمرکز در ساختمان اصلی NPC در آتن ساخته می شوند. بسته به شرایط، گذرنامه ها در 3 تا 9 روز کاری صادر می شوند و باید از اداره پلیس که درخواست صدور آن انجام شده است، دریافت شود.

به همین منظور، متقاضی باید رسید ویژه ای را که پس از درخواست دریافت کرده، با خود به اداره ببرد و برای دریافت پاسپورت خود آن را ارائه دهد. گذرنامه های استاندارد یونان برای افراد 14 ساله و بالاتر برای مدت 5 سال معتبر است (براساس توصیب رسمی فرمان شماره 135 توسط ریاست جمهوری در سال 2007). به یاد داشته باشید که دریافت گذرنامه کشور یونان می تواند با 7 سال اقامت در یونان نیز انجام شود.

هزینه صدور و تمدید پاسپورت کشور یونان

گذرنامه های یونانی قابل تمدید نیست. متقاضیانی که قصد دارند گذرنامه جدید یونانی دریافت کنند حتما باید 6 ماه قبل از اتمام تاریخ اعتبار گذرنامه خود اقدام کنند. صدور گذرنامه استاندارد یونان برای بزرگسالان تقریبا €85 (یورو) هزینه دارد، در حالی که هزینه درخواست پاسپورت کشور یونان برای کودکان تقریبا €74 (یورو) می باشد. شایان ذکر است که متقاضیان می توانند گذرنامه یونان را با سرمایه گذاری در یونان و ایجاد کسب و کار در این کشور بسیار سریعتر از مدت زمان ذکر شده (7 سال) دریافت کنند.

قدرت پاسپورت یونان

از تاریخ 3 ژوئیه 2018، شهروندان یونان می توانند بدون ویزا یا ویزا هنگام ورود به 183 کشور و سرزمین سفر کنند و گذرنامه یونان براساس شاخص محدودیت ویزا در رتبه 6 جهان قرار گرفته است. علاوه بر این، شاخص گذرنامه Arton Capital پاسپورت یونان را از نظر آزادی سفر با رتبه 3 در جهان، با امتیاز (بدون نیاز به ویزا) 162 (در کنار گذرنامه های اتریشی، بلژیکی، کانادایی، ایرلندی، مالزی و پرتغال) از تاریخ 3 ژوئیه 2018 دریافت کرد. هموطنان عزیز اگر به فکر کسب اطلاعات دقیق درباره شرایط مهاجرت به کشور های خارجی هستید می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

سوالات متداول در باب ارزش پاسپورت یونان

در این بخش مفتخر به پاسخگویی ارزش پاسپورت یونان می باشیم:

 • ویژگی های امنیتی گذرنامه کشور یونان چیست؟ از ویژگی های جدید می توان به لمینیت ایمن (OVD)، جوهر با قابلیت تغییر رنگ(OVI)، صفحات با طرح های پیچیده، میکروتکست، واترمارک ها، موضوعات امنیتی، تصاویر قابل مشاهده فقط با نور ماوراء بنفش، چاپ intaglio و تراشه اشاره کرد. لازم به ذکر است که داده های ذخیره شده در تراشه با استفاده از تکنیک های پیشرفته رمزگذاری دیجیتال محافظت می شوند.
 • قدرت پاسپورت یونان به چه صورت است؟ از تاریخ 3 ژوئیه 2018، شهروندان یونان می توانند بدون ویزا یا ویزا هنگام ورود به 183 کشور و سرزمین سفر کنند و گذرنامه یونان براساس شاخص محدودیت ویزا در رتبه 6 جهان قرار گرفته است.
3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *