مهاجرت تحصیلی اتریش

ویزای تحصیلی اتریش

ویزای تحصیلی اتریش

اخذ ویزای تحصیلی اتریش در هر زمانی از اهداف مهم شمار زیادی از دانشجویان خارجی در خصوص تحصیل کشوری با هزینه مقرون به صرفه محسوب میگردد. دست یافتن به ویزای دانشجویی اتریش غیرممکن نیست. اما ضروری است شرایط لازم را دارا باشد. مزیت های بسیار زیادی در زمینه تحصیل در اتریش وجود دارد که یکی از آنها امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین المللی است. اشتیاق دانشجویان خارجی برای تحصیل در اتریش، دلایل دیگری نیز دارد که شامل رفاهیات زندگی، هزینه های کم جهت تامین مخارج زندگی، رنکینگ بالای دانشگاه های اتریش و… می گردد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مقاله ای را مختص موضوع ویزای تحصیلی اتریش تنظیم نموده که اطلاعات موجود در آن مطابق با آخرین قوانین مهاجرتی کشور اتریش است. با مطالعه این مقاله به اطلاعات کاملی دست می یابید.

مراکز آموزش عالی در اتریش

تقریبا 21 موسسه آموزش عالی در کشور اتریش فعال هستند که امکان تحصیل دانشجویان در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس در این مراکز فراهم است. آنها این امکان را دارند که در رشته هایی نظیر اقتصاد، فنی و مهندسی، بازرگانی و امور مالی، پیراپزشکی، مدیریت رسانه و ارتباطات و … تحصیلات خود را ادامه دهند. مدت زمان دوره کارشناسی در این دانشگاه ها در مدت زمان 3 سال و دوره کارشناسی ارشد برای مدت 2 سال طول خواهد کشید.

دانشجویان در پایان دوره تحصیلی، می‌ باید دوره کارآموزی را به صورت فعالیت در شرکت‌ های مرتبط با رشته تحصیلی خود سپری نماید. پس از پایان تحصیلات در صورتی که دانشجو رزومه تحصیلی خوبی را برای خود رقم زده باشد و شرکت مد نظر نیز با اشتغال دانشجو مشکلی نداشته باشد، وی می‌ تواند در همان جا به صورت دائمی به کار بپردازد. وجه تمایز مراکز آموزش عالی با دانشگاه‌ های این کشور، گذراندن دوره کارآموزی است.

ضمنا لازم است از این موضوع مطلع باشید که اکثریت مراکز آموزش عالی کشور اتریش، برای اعزام دانشجو به اتریش و تحصیل در رشته مورد نظر، شرایط خاصی را تعیین نموده اند که یکی از آنها شرکت در آزمون ورودی است. بنابراین آمادگی لازم را داشته باشید و مدارک خود را قبل از شروع آزمون ارائه دهید. اخذ ویزای تحصیلی اتریش از الزامات مهاجرت تحصیلی به این کشور است.

مهاجرت و ویزای تحصیلی اتریش

افرادی که شهروند کشورهای EEA یا سوئیس نمی باشند، برای تحصیل در کشور اتریش نیاز به ویزای دانشجویی دارند. فاکتورهایی که در این راستا حائز اهمیت بوده و در ویزای دانشجویی تاثیرگذار می باشند، کشور مبدا و مدت زمان اقامت است. ممکن است بررسی درخواست جهت اخذ ویزای تحصیلی اتریش چندین ماه طول بکشد. بنابراین در این خصوص صبور باشید.

پذیرش تحصیلی و ثبت نام و در نهایت اخذ نامه پذیرش از دانشگاه مد نظر متقاضی، از شروط اولیه اخذ ویزای دانشجویی این کشور است. نکته مهمی که در این بخش باید یادآوری گردد این است که دقت داشته باشید که پاسپورت شما اعتبار کافی و لازم را داشته باشد. زیرا چنانچه مدت اعتبار پاسپورت متقاضی در زمان حضور در خاک اتریش به پایان برسد، ملزم به ترک کشور اتریش بوده و باید ویزای خود را در کشور مبدا تمدید نماید.

رویه اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی این کشور به مدت 18 ماه معادل یک سال و نیم زمان میبرد که در جدول زیر به این موضوع پرداخته می شود:

پروسه زمان
تائید مدارک تحصیلی 2 ماه
اخذ پذیرش 3 الی 4 ماه
درخواست وقت سفارت 3 ماه
جواب سفارت 3 الی 7 ماه

مجوز کار و همراه در اتریش

کار حین تحصیل در اتریش به منظور پوشش هزینه گزینه ای ایده آل محسوب می گردد که هر ساله با استقبال دانشجویان زیادی مواجه شده است. اخذ این مجوز برای مقاطع تحصیلی مختف متغیر می باشد که با توجه به شرح زیر می باشد:

مقطع تحصیلی مجوز کاری
کارشناسی 10
کارشناسی ارشد 20
دکتری 30

اخذ ویزای همراه کشور اتریش از تاریخ 5 مارس 2017 لغو گردید است و افراد می باید پس از ورود به این کشور و محیا کردن شرایط برای اعظای خانواده درخواست دهند.

تحصیل رایگان در اتریش 2020

اتریش از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و معاهده شنگن می باشد. سیستم آموزشی در این کشور به صورت رایگان می باشد که توسط دولت تامین می گردد. بنابراین حتی دانشجویان کشورهای دیگر نیز می توانند بدون پرداخت شهریه سنگین از این سیستم آموزشی برخودار شوند. ناگفته نماند که دانشجویان باید هزینه اجتماهی و هزینه اتحادیه دانشجویی را در این کشور که هرگز بیش از 379.39€ (یورو) برای هر ترم نمی باشد را پرداخت نمایند. با توجه به این هزینه کم، هر ساله هزاران دانشجو تمایل به تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارند. این کشور برای دانشجویان بین المللی فرصت های خارق العاده ای برای تحصیل در دانشگاه های چند میلتی و چند فرهنگی نیز فراهم نموده است.

دانشگاه های رایگان اتریش

بیشتر دانشگاه های دولتی اتریش آموزش رایگان ارائه می دهند، اما برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی می باید شهریه پرداخت شود. میزان شهریه در دانشگاه های خصوصی به میزان 9000 الی 12000€ (یورو) در سال است. در این بخش از مقاله به اسامی برخی از دانشگاه های دولتی این کشور خواهیم پرداخت:

 • دانشگاه وین
 • دانشگاه گراس
 • دانشگاه اینسبروک
 • دانشگاه آنتون بروکنر
 • دانشگاه JOANNEUM
 • مرکز مدیریت MCI اینسبروک
 • دانشگاه علوم پزشکی گراز

مدارک لازم ویزای تحصیلی اتریش

اسنادی که در راستای اخذ ویزای تحصیلی اتریش مورد نیاز است، به قرار زیر می باشد:

 • مدارک شناسایی و هویتی
 • پاسپورتی که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • ارائه نمودن آخرین مدرک تحصیلی به علاوه ریز نمرات
 • معرفی و گردش حساب بانکی به منظور ثابت نمودن پشتوانه مالی جهت مهاجرت به اتریش و هزینه های اقامتی
 • متقاضی بایستی دارای کارت عضویت پزشکی باشد.
 • ارائه مدارک لازم دال بر داشتن سوابق کاری

بررسی مدارک لازم ویزای تحصیلی اتریش

باید در روز مصاحبه همراه خود داشته و ارائه نمایید:

 • ارائه پاسپورت با حداقل اعتبار 6 ماه (حداقل 2 صفحه خالی داشته باشد.) به همراه 2 نسخه کپی
 • ارائه 2 قطعه عکس 3.4 در 4.5 با پشت زمینه سفید و تمام رخ
 • ارائه رزرو بلیط هواپیما
 • ارائه بیمه نامه مسافرتی شنگن به ارزش 30.000€ (یورو)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اصل و 2 نسخه کپی از نامه پذیرش تحصیلی
 • تکمیل فرم های مربوط به سفارت (توسط وکیل تکمیل می گردد.)
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • ارائه مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی به علاوه کپی آن ها
 • ارائه سوابق شغلی
 • ارائه روزمه (CV)
 • مدارک تحصیلی اخذ شده به صورت ترجمه رسمی به همراه مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
 • پرداخت نقدی مبلغ 330€ (یورو) به عنوان هزینه صدور ویزای تحصیلی اتریش

چنانچه مدارک به صورت کامل ارائه گردد، ویزای تحصیلی اتریش صادر گردیده و برای مدت 3 ماه اعتبار دارد. پس از ورود به خاک اتریش می توانید نسبت به دریافت مجوز اقامت یک ساله اقدام نمایید.

بررسی مدارک لازم ویزای تحصیلی اتریش

 

هزینه زندگی در اتریش

با توجه به این که سلیقه فرد در نوع و سبک زندگی چگونه بوده و سطح انتظار وی از استفاده از امکانات و رفاهیات زندگی در چه حدی است، هزینه های متفاوتی را رقم می زند. اما به طور متوسط می توان اینگونه تخمین زد که برای تامین هزینه زندگی در اتریش بایستی در هر ماه مبلغ 650 الی 800€ (یورو) در نظر گرفت.

برخی از این هزینه ها شامل موارد زیر می گردد:

 • هزینه محل اقامت و مسکن: 300 الی 450€ (یورو)
 • هزینه تردد و استفاده از وسایل نقلیه عمومی جهت رفت و آمد به دانشگاه (با احتساب اخذ بلیت سالیانه): 31€ (یورو)
 • بیمه دانشجویی: تقریبا 54€ (یورو) در ماه
 • سایر هزینه ها: 150 الی 200€ (یورو)

رتبه برترین دانشگاه های اتریش

در جدول زیر 6 تا از بهترین دانشگاه های اتریش عبارت اند از:

اسم دانشگاه رتبه
دانشگاه ملی وین 154
دانشگاه فنی وین 192
دانشگاه اینسبورک 266
دانشگاه فنی گراز 311
دانشگاه یوهانس کپلر لینز 412

پزشکی و ویزای تحصیلی اتریش

دانشجویانی که تمایل دارند به منظور تحصیل پزشکی در اتریش، نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اتریش اقدام کنند، قطعا درست تصمیم را اتخاذ نموده اند. چراکه زمینه ها و تکنولوژی کشور اتریش در رشته های پزشکی و گرایش های مربوط به آن فوق العاده است. شرایطی که در این خصوص حاکم است این که اولا فرد متقاضی باید دانشجوی یکی از رشته های علوم تجربی یا پیراپزشکی در کشور ایران باشد. ضمن این که حداقل دو ترم از تحصیلات وی نیز سپری شده باشد.

پس از این که دانشجو موفق به اخذ پذیرش در اتریش و مهاجرت به اتریش شد، می باید برای مدت 2 ترم سرفصل های دروس دبیرستان شامل ریاضی، شیمی، زیست شناسی، فیزیک و زبان آلمانی را در کالج دانشگاه مورد نظر بگذراند. این کالج ها تحت نظر و اداره دانشگاه هستند. 2 آزمون در دوره کالج از دانشجویان گرفته می شود که یکی از آنها پیش از ورود به کالج و دیگری پس از اتمام دوره می باشد. پس از این که شخص دانشجو آزمون های مذکور را با موفقیت بگذراند، مجاز به ورود به دانشگاه پزشکی می گردد.

تحصیل پزشکی در دانشگاه ملی وین

دانشکده پزشکی وین از اول ژانویه 2004 به یک دانشگاه مستقل تبدیل شد. این دانشگاه پزشکی بزرگترین موسسه تحقیقات پزشکی در اتریش و بزرگترین دانشگاه پزشکی در تمام کشورهای آلمانی زبان است. در این دانشگاه برنامه های پزشکی را در پزشکی انسانی و دندانپزشکی ارائه می دهد. طول دوره پزشکی 6 ساله و رایگان است.

شرایط تحصیل در دانشگاه ملی وین در رشته پزشکی به شرح زیر است:

 • سطح زبان آلمانی C1
 • قبولی در آزمون ورودی که شامل زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضی، زبان آلمانی و آزمون ضریب هوشی
 • قبولی یا تحصیل در یکی از دانشگاه های مورد تائید اتریش

این مقاله به قلم تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در باب ویزای تحصیلی اتریش نگارش شده است. امید است که توانسته باشیم در این مقاله کمک شایانی به شما متقاضیان کرده باشیم. امروزه تحصیل در کشورهایی با سیستم آموزشی رایگان با استقبال زیادی مواجه شده است. همین موضوع باعث دوچندانی رویه مهاجرت افراد شده است که دارای شرایط مختص به خود می باشد. پیشنهاد می شود در خصوص بررسی شرایط خود با موسسه ما در ارتباط باشید.

یک دیدگاه برای “ویزای تحصیلی اتریش

 1. فرهودی گفت:

  با سلام
  آیا گرفتن ویزای تحصیلی اتریش سخته؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *