مهاجرت تحصیلی اتریش

دانشگاه وین اتریش

دانشگاه وین اتریش

یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور اتریش دانشگاه وین اتریش می­باشد. این  دانشگاه توسط دوک رادولف تأسیس شد. این دانشگاه در شهر وین پایتخت کشور اتریش قرار دارد و هم اکنون این دانشگاه دارای 15 دانشکده می­باشد. در دانشگاه وین اتریش چهره­های برجسته علمی در این دانشگاه تحصیل نموده اند واین دانشگاه کسب 15 جایزه جهانی را در تاریخ خود دارد. شهر وین به شهر دانشجویی معروف است و اکثر علاقمندان به تحصیل در اتریش این دانشگاه را انتخاب می­نمایند.

تاریخچه دانشگاه وین

دانشگاه وین یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اتریش بحساب ­آید که تدریس در این دانشگاه به زبان آلمانی ارائه می­شود. این دانشگاه توسط مک ردولف به همراه دو برادرش تأسیس شد، طراحی و معماری این دانشگاه را همانند دانشگاه پاریس فرانسه انجام داده اند.

این دانشگاه در سال 1365 میلادی تأسیس شد ولی بدلیل مخالف های امپراطوری رم امکان تحصیل برای دانشجویان در این دانشگاه وجود نداشت. سرانجام در سال 1384 با موافقت پاپ این دانشگاه به رسمیت شناخته شد و در سال 1385 این دانشگاه را بازگشایی نمودند.

گفته می­شود این دانشگاه در اواسط قرن پانزدهم دارای 6000 دانشجو بوده است و رفته رفته این دانشگاه عنوان بزرگترین دانشگاه امپراطوری رم را از آن خود نموده است. در ابتدا این دانشگاه تنها دارای دانشکده انسان گرایی بود و به مرور دانشکده های پزشکی الهیات و حقوق نیز به این دانشگاه اضافه شد. در ابتدا تحصیل بانوان در دانشگاه وین ممنوع بود اما در سال 1897 اجازه تحصیل بانوان تنها در رشته فلسفه به بانوان داده شد و بعدها اجازه تحصیل در کلیه دانشکده ها به بانوان داده شد.

کتابخانه دانشگاه وین

دانشگاه وین دارای 50 کتابخانه می­باشد که مسئولیت اداره کتابخانه ها بر عهده دانشجویان است، اما با اینحال در این کتابخانه ها 350 کارمند مشغول به کار هستند. مطالعه در این کتابخانه ها برای عموم آزاد است و بدون داشتن کارت دانشجویی همه افراد می­توانند به مطالعه در این کتابخانه بپردازند. اما خروج کتاب از کتابخانه تنها با ارائه کارت شناسایی امکان پذیر است.

این کتابخانه شامل:

 •  7161562 کتاب می­باشد.
 •  این کتابخانه 10100 مجله به چاپ رسانیده که 48000 از این مجله ها به صورت الکترونیکی می­باشد.
 •  همچنین قدیمی ترین کتاب این دانشگاه بنام تاریخ طبیعی که در سال77 الی 79 میلادی توسط گایوس پلینیوس تألیف شده است، نیز در این دانشگاه موجود می­باشد.

رتبه دانشگاه وین

بالاترین رتبه هایی که دانشکده ها در این دانشگاه کسب نموده اند متعلق به دانشکده هنر و علوم انسانی است. در سال 2017 موسسهQS وTHE به ترتیب رتبه های 114 و 50  جهان را به این دانشکده نسبت دادند.

رشته های تحصیلی دانشگاه وین

همانطور که گفته شد این دانشگاه دارای 118 رشته تحصیلی در رشته هی مختلف می­باشد. در دوره کارشناسی 55 رشته و در دوره­ی کارشناسی ارشد110 رشته و در مقطع دکتری 13 رشته تحصیلی وجود دارد. همچنین این دانشگاه دارای سه رشته تحصیلی برای مقطع دیپلم نیز می­باشد.

دپارتمان و دانشکده های دانشگاه وین

این دانشگاه دارای شعبه های زیادی در نقاط مختلف شهر وین می­باشد. شعبه اصلی این دانشگاه در خیابان رینگ اشتراسه واقع شده است که مردم به آنDie uni بمعنای شعبه اصلی می­نامند. همچنان بعضی از دانشکده های دانشگاه وین اتریش خارج از شهر وین نیز قرار دارند. در شهرهای نیدراسترایش، اوبراسترایش و زالتسبورگ نیز دانشکده های این دانشگاه موجود است. این شعبات معمولاً در بخش های تحقیقاتی، آزمایشی، در زمینه های بیولوژی، فیزیک، نجوم و ورزش فعالیت می­کنند.

دانشکده های دانشگاه وین

همانطور که گفته شد دانشگاه وین دارای دانشکده های زیادی از جمله دانشکده های مطالعات زبانشناسانه،  مطالعات تاریخی وفرهنگی، علوم ریاضیات، علوم اجتماعی، علوم کامپیوتر، روانشناسی، اقتصاد و آمار و… می­باشد.

دانشگاه وین اتریش

شهر وین به دلیل وجود دانشگاه های زیاد در این شهر بعنوان شهر دانشجویی شناخته می­شود. همانطور که می­دانید دانشگاه وین اتریش نیز در این شهر موقعیت دارد. دانشجویان زیادی از گوشه وکنار جهان علاقمند به تحصیل در این دانشگاه می­باشند.

این دانشگاه دارای شعبات زیادی در نقاط مختلف شهر وین است همچنان شعبه های دیگری در خارج از ایالت وین موجود است که بیشتر فعالیت این شعبات تحقیقاتی و آزمایشی می­باشد. همچنین دانشگاه وین دارای 4 مرکز آموزشی نیز می­باشد. که این مراکز بر روی علوم ورزش و ورزشگاهی- زیست شناسی ملکولی- تربیت معلم و ترجمه مطالعاتی انجام می­دهند.

تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه وین

تحصیل در دانشگاه وین در مقطع دکتری به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می­شود و دانشجویان بنا بر علاقه خود می­توانند به یکی از دو زبان ادامه تحصیل دهند. در بسیاری از دانشگاه های جهان شرط پذیرش دانشجویان در مقطع دکتری اخذ استاد راهنما می­باشد، اما این دانشگاه دانشجویان را پذیرش می­نماید. اما به مدت 1سال به دانشجو اجازه می­دهد تا استاد راهنمای خود را در دانشگاه بیابد.

دانشجویان ایرانی برای تحصیل در مقطع دکتری در این دانشگاه بایستی قبولی کنکور در دانشگاه سراسری را داشته و یا در یکی از دانشگاه های دولتی در این مقطع در حال تحصیل باشد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه وین چیست؟

 • ارائه مدرکی دال بر قبولی در دانشگاه سراسری و یا ارائه گواهی اشتغال به تحصیل
 • ارائه ریزنمرات و معدل آخرین مدرک
 • اراده دادم مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در رشته های انگلیسی زبان
 • ارائه ترجمه کلیه مدارک تحصیلی به همراه تأییدیه از وزارت امور خارجه و دادگستری

هزینه تحصیل در دانشگاه وین چقدر است؟

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه وین اتریش بایستی مبالغی را جهت شهریه پرداخت نماید. مقدار این مبالغ بستگی به موارد زیر دارد:

 1. مدت زمان تحصیل دانشجو
 2.  کشور محل اقامت د انشجو
 3.  تاریخ پرداخت شهریه

این د انشگاه کشورها را به سه گروه مختلف تقسیم بندی نموده و از دانشجویان بنابر عضویت کشورشان در هر گروه شهریه اخذ خواهد شد. بنابراین تقسیم بندی کشور ایران در دسته ایی قرار دارد که دانشجویان ملزم به پرداخت 382 یورو در هر ترم می­باشند.

هزینه زندگی دانشجویی در وین چگونه است؟

محل اقامت دانشجویان در طول تحصیل در این کشور از جمله هزینه برترین مواردی است که دانشجویان در طول تحصیل بایستی پر داخت نمایند. سایر هزینه های زندگی دانشجویی بصورت زیر تخمین زده شده است:

 • هزینه خورد و خوراک200 تا 300 یورو
 • هزینه بیمه دانشجویی50 یورو ماهیانه
 • هزینه اجاره یک آپارتمان سی متری300 الی 500 یورو در ماه
 • هزینه اینترنت 20 یورو در ماه می­باشد.

اکثر علاقمندان به تحصیل در دانشگاه وین ممکن است با سوالاتی از قبیل:

 1.  آیا دانشگاه وین کمک هزینه های دانشجویی به داشجویان پرداخت می­نماید؟
 2.  آیا دانشگاه وین برای دانشجویان بین المللی بورسیه قرار نمی­دهد؟
 3.  هزینه ویزای تحصیلی کشور اتریش چقدر است؟
 4. آیا دانشگاه وین دارای خوابگاه های دانشجویی برای دانشجویان نمی­باشد؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی همه­ی سوالات دانشجویان می­باشد. دانشجویان کسب اطلاعات بیشتر می­توانند با کارشناسان این مجموعه تماس برقرار نمایند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *