مهاجرت تحصیلی اتریش

دانشگاه وین اتریش

دانشگاه وین اتریش

 دانشگاه وین اتریش یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اتریش است. این دانشگاه در شهر وین قرار دارد. تحصیل در این دانشگاه هر ساله آمار چشمگیری دارد. این دانشگاه توسط دوک رادولف تأسیس شده است. هم اکنون این دانشگاه دارای 15 دانشکده می باشد. در دانشگاه وین اتریش چهره ­های برجسته علمی در این دانشگاه تحصیل نموده اند. این دانشگاه کسب 15 جایزه جهانی را در تاریخ خود دارد. شهر وین به شهر دانشجویی معروف است. اکثر علاقمندان به تحصیل در اتریش این دانشگاه را انتخاب می نمایند. در مقاله دانشگاه وین اتریش نیز می خواهیم مطالب مفیدی که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت گردآوری شده است به شما عزیزان ارائه دهیم.

دانشگاه وین اتریش با 6900 استاد دانشگاه در 20 دانشکده و مرکز، با ارائه یافته های جدید و توسعه راه حل های نوآورانه، انگیزه ای قوی ایجاد می کند. در زمینه پژوهش با صنعت، موسسات فرهنگی و جامعه همکاری دارد. سالانه حدود 10000 دانشجو از دانشگاه وین فارغ التحصیل می شوند. بدین ترتیب دانشگاه آنها را برای یک حرفه آماده می کند و تفکر انتقادی و تصمیم گیری خود تعیین کننده را تشویق می کند. این دانشگاه در جامعه تفاوت ایجاد می کند و به موقعیت وین به عنوان یک شهر علم کمک قابل توجهی می کند.

تاریخچه دانشگاه وین اتریش

دانشگاه وین یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اتریش به حساب می آید. همچنین تدریس در این دانشگاه به زبان آلمانی ارائه می شود. این دانشگاه توسط مک ردولف به همراه 2 برادرش تأسیس شد. طراحی و معماری این دانشگاه را همانند دانشگاه پاریس فرانسه انجام داده اند. این دانشگاه در سال 1365 میلادی تأسیس شد. ولی بدلیل مخالف های امپراطوری رم امکان تحصیل برای دانشجویان در این دانشگاه وجود نداشت. سرانجام در سال 1384 با موافقت پاپ این دانشگاه به رسمیت شناخته شد. در سال 1385 این دانشگاه را بازگشایی نمودند.

گفته می ­شود این دانشگاه در اواسط قرن پانزدهم دارای 6000 دانشجو بوده است. رفته رفته این دانشگاه عنوان بزرگترین دانشگاه امپراطوری رم را از آن خود نموده است. در ابتدا این دانشگاه تنها دارای دانشکده انسان گرایی بود. به مرور دانشکده های پزشکی الهیات و حقوق نیز به این دانشگاه اضافه شد. در ابتدا تحصیل بانوان در دانشگاه وین ممنوع بود. اما در سال 1897 اجازه تحصیل بانوان تنها در رشته فلسفه به بانوان داده شد. بعدها اجازه تحصیل در کلیه دانشکده ها به بانوان داده شد.

شرایط تحصیل در دانشگاه وین اتریش

در دانشگاه وین دانشجویان و متقاضیان می توانند در بیش از 200 برنامه تحصیلی در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنین دکترا شرکت کنند. دانشگاه پیشرفته و بزرگ وین واقع در کشور اتریش به دلیل داشتن کیفیت و سطح بسیار بالا در زمینه های مختلف تحصیلی رتبه های بسیار خوبی را در رتبه بندی های مختلف جهانی کسب کرده است:

آیتمرنکینگ
ARWU World151
THE World143
USNWR World189
QS World175

همچنین هزینه های مربوط به زندگی دانشجویی در کشور اتریش در نمودار زیر بیان گردیده است:

حداقل هزینه های زندگی ماهانه دانشجویی در اتریش

لازم به ذکر می باشد که این دانشگاه یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه های جهان جهت تحصیل در زمینه های هنری، علوم، مدیریت، الهیات، فلسفه، تاریخ و روانشناسی می باشد. جهت اطلاع از شرایط تحصیل در اتریش پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله مذکور می باشد.

کتابخانه دانشگاه وین اتریش

دانشگاه وین دارای 50 کتابخانه می­ باشد که مسئولیت اداره کتابخانه ها بر عهده دانشجویان است. اما با این حال در این کتابخانه ها 350 کارمند مشغول به کار هستند. مطالعه در این کتابخانه ها برای عموم آزاد است. بدون داشتن کارت دانشجویی همه افراد می ­توانند به مطالعه در این کتابخانه بپردازند. اما خروج کتاب از کتابخانه تنها با ارائه کارت شناسایی امکان پذیر است.

در باب این کتابخانه می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • تعداد کتاب در این کتابخانه 7161562 می ­باشد.
 •  این کتابخانه 10100 مجله به چاپ رسانیده که 48000 از این مجله ها به صورت الکترونیکی می ­باشد.
 •  همچنین قدیمی ترین کتاب این دانشگاه به نام تاریخ طبیعی که در سال77 الی 79 میلادی توسط گایوس پلینیوس تألیف شده است. از این رو نیز در این دانشگاه موجود می ­باشد.

رشته های تحصیلی دانشگاه وین اتریش

همانطور که گفته شد این دانشگاه دارای 118 رشته تحصیلی در رشته های مختلف می ­باشد. در دوره کارشناسی 55 رشته و در دوره­ کارشناسی ارشد 110 رشته و در مقطع دکتری 13 رشته تحصیلی وجود دارد. همچنین این دانشگاه دارای 3 رشته تحصیلی برای مقطع دیپلم نیز می ­باشد.

این دانشگاه دارای شعبه های زیادی در نقاط مختلف شهر وین می­ باشد. شعبه اصلی این دانشگاه در خیابان رینگ اشتراسه واقع شده است. مردم به آن Die uni به معنای شعبه اصلی می­ نامند. همچنان بعضی از دانشکده های دانشگاه وین اتریش خارج از شهر وین نیز قرار دارند. در شهرهای نیدراسترایش، اوبراسترایش و زالتسبورگ نیز دانشکده های این دانشگاه موجود است. این شعبات معمولاً در بخش های تحقیقاتی، آزمایشی، در زمینه های بیولوژی، فیزیک، نجوم و ورزش فعالیت می ­کنند.

بررسی رشته های تحصیلی دانشگاه وین اتریش

در این بخش از مقاله به بررسی رشته های تحصیلی دانشگاه وین اتریش در مقاطع مختلف می پردازیم:

رشته های کارشناسیرشته های کارشناسی ارشدرشته های دکترا
مردم شناسی اجتماعی و فرهنگیتاریخ هنرحقوق و مطالعات حقوقی میان رشته ای
تاریخ و هنرموسیقی شناسیعلوم انسانی
فلسفه آلمانی و کلاسیکانسان شناسی اجتماعی و فرهنگیفلسفه و آموزش
مطالعات فلسفیتبتیولوژی و مطالعات بوداییعلوم اجتماعی
تئاتر و فیلم و مطالعات رسانه ایبانکداری و امور مالیتجارت
مدیریت تجارت و بین المللمدیریت و حقوق تجارتاقتصاد و آمار
اقتصاداقتصاد و روزنامه نگاری و مطالعات ارتباطاتعلوم طبیعی و زندگی
حقوق و مردم شناسی اجتماعی و فرهنگیتحقیقات منطقه ای و برنامه ریزی منطقه ایروانشناسی
باستان تاریخ و مطالعات در باستان کلاسیکجامعه شناسیالهیات و علوم ورزشی
شیمیبررسی ادیان
ریاضی و فیزیکریاضیات و سایر برنامه های آموزشی
علوم رایانهو غیره

دپارتمان های دانشگاه وین اتریش

دانشگاه وین در کشور اتریش دپارتمان ها و ساختمان های مختلفی دارد. این دانشگاه پیشرفته شامل مراکز تحقیقاتی، سالن های نمایش و کنفرانس، آزمایشگاه های پیشرفته و مجهز، کالج های مختلف، مراکز تربیت معلم، امکانات ورزشی و همچنین خوابگاه های دانشجویی می شوند. مهم ترین مراکز این دانشگاه عبارتند از:

 • مرکز آموزش معلمان (ساختار داخلی)
 • مرکز میکروبیولوژی و علوم سیستم های زیست محیطی (ساختار داخلی)
 • مرکز زیست شناسی مولکولی (ساختار داخلی)
 • مرکز علوم ورزشی و ورزش دانشگاهی (ساختار داخلی)
 • مرکز مطالعات ترجمه (ساختار داخلی)

همچنین لازم به ذکر است که دانشجویان و متقاضیان بین المللی می توانند جهت تحصیل در رشته های مختلف از کالج های زیر بهره مند شوند:

 • دانشکده علوم زندگی
 • دانشکده علوم زمین
 • جغرافیا و نجوم
 • دانشکده شیمی
 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده ریاضیات
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده روانشناسی
 • دانشکده فلسفه و آموزش
 • دانشکده مطالعات فلسفی و فرهنگی
 • دانشکده مطالعات تاریخی و فرهنگی
 • دانشکده علوم کامپیوتر
 • دانشکده تجارت و اقتصاد و آمار
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده الهیات پروتستان و همچنین دانشکده الهیات کاتولیک

دانشجویان دانشگاه وین می توانند از خدمات کتابخانه این دانشگاه بهره مند شوند. در این دانشگاه بیش از 40 کتابخانه وجود دارد و امکانات کتابخانه ها شامل اینترنت رایگان، اسکنر، فضای کار گروهی و همچنین بوفه می باشد. علاوه بر این، دانشگاه وین دارای سالن ها و زمین های ورزشی در رشته های مختلف، امکانات ورزشی و فروشگاه ها می باشد.

دپارتمان های دانشگاه وین اتریش

تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه وین اتریش

تحصیل در دانشگاه وین در مقطع دکتری به 2 زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می­ شود. دانشجویان بنا بر علاقه خود می­ توانند به یکی از 2 زبان ادامه تحصیل دهند. در بسیاری از دانشگاه های جهان شرط پذیرش دانشجویان در مقطع دکتری اخذ استاد راهنما می ­باشد. اما این دانشگاه دانشجویان را پذیرش می­ نماید. اما به مدت یک سال به دانشجو اجازه می ­دهد تا استاد راهنمای خود را در دانشگاه بیابد. دانشجویان ایرانی برای تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه وین اتریش بایستی قبولی کنکور در دانشگاه سراسری را داشته است.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه وین اتریش شامل موارد ذیل می باشد:

 • ارائه مدرکی دال بر قبولی در دانشگاه سراسری و یا ارائه گواهی اشتغال به تحصیل
 • ارائه ریزنمرات و معدل آخرین مدرک
 • اراده مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در رشته های انگلیسی زبان
 • ارائه ترجمه کلیه مدارک تحصیلی به همراه تأییدیه از وزارت امور خارجه و دادگستری

هزینه تحصیل در دانشگاه وین اتریش

دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه بایستی مبالغی را جهت شهریه پرداخت نماید. مقدار این مبالغ بستگی به مدت زمان تحصیل دانشجو، کشور محل اقامت دانشجو، تاریخ پرداخت شهریه خواهد داشت. این دانشگاه کشورها را به 3 گروه مختلف تقسیم بندی نموده است. از دانشجویان بنابر عضویت کشور خود در هر گروه شهریه اخذ خواهد شد. بنابراین تقسیم بندی کشور ایران در دسته ای قرار دارد که دانشجویان ملزم به پرداخت 382€ (یورو) در هر ترم می باشند. البته مقاله هزینه زندگی در این کشور می تواند کمک شایانی در خصوص هزینه های زندگی در اتریش به شما بنماید.

هزینه های تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپایی و دانشجویان خارجی یکسان نمی باشد. پرداخت شهریه در دانشگاه وین به صورت ترمی انجام می شود. میزان آن به شهروندی دانشجو بستگی دارد. به طور کلی، میانگین هزینه های تحصیل بدین صورت است:

آیتمشهریه به یورو
دانشجویان اتحادیه اروپا300€ الی 400€
دانشجویان خارجیمیانگین 730€

هزینه زندگی دانشجویی در دانشگاه وین اتریش

محل اقامت دانشجویان در طول تحصیل در این کشور از جمله هزینه برترین مواردی است. دانشجویان در طول تحصیل بایستی پر داخت نمایند. در خصوص تحصیل در این کشور ابتدا مقاله ویزای تحصیلی اتریش را از طریق لینک مربوطه مطالعه بفرمائید.

سایر هزینه های زندگی دانشجویی به صورت زیر تخمین زده شده است:

آیتمهزینه ها به یورو
خورد و خوراک200€ الی 300€
بیمه دانشجویی50€
آپارتمان 30 متری300€ الی 500€
اینترنت20€

اکثر علاقمندان به تحصیل در دانشگاه وین ممکن است با سوالات بسیار زیادی در خصوص تحصیل در این دانشگاه داشته باشند. در این مقاله بر آن بودیم تا اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. اما ممکن است هنوز سوالاتی در این خصوص داشته باشید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی همه­ سوالات دانشجویان می ­باشد. دانشجویان کسب اطلاعات بیشتر می­ توانند با کارشناسان این مجموعه تماس برقرار نمایند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *