مهاجرت به کشور اتریش

اقامت اتریش

اقامت اتریش

طرق مختلفی در راستای مهاجرت و اخذ اقامت اتریش و تابعین این کشور مدرن و زیبا وجود دارد که بستگی به شرایط فرد خارجی خواهد داشت. برای مثال اگر فرد مذکور دارای رزومه تحصیلی عالی و قوی است، می تواند از روش تحصیلی برای این امر استفاده نماید. همچنین اگر دارای تخصص و مهارت خاصی هستید، با دریافت ویزای کار اتریش می توانید به این کشور مهاجرت نموده و ضمن اشتغال به کار پس از چند سال اقامت کشور اتریش را به دست آورید. در مجموع اقامت ها به صورت موقتی و دائمی برای افراد خارجی صادر می گردد که بستگی به قوانین حاکم بر کشور مورد نظر دارد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات کاملی را در این خصوص در اختیار دارد که اگر تمایل به آگاهی از آن را دارید، می توانید ضمن تماس با مشاوران و کارشناسان ما، مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

روش های دسترسی به اقامت اتریش

انواع مختلف روش های مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت اتریش وجود دارد که افراد خارجی با در نظر گرفتن شرایط فعلی خود می توانند از طریق یکی از طرق ذیل به اقامت این کشور دسترسی یابند:

 • اخذ اقامت از طریق تولد
 • اخذ اقامت از طریق ازدواج
 • اخذ اقامت از طریق کار
 • اخذ اقامت از طریق تحصیل
 • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری
 • اخذ اقامت از طریق پناهندگی

اخذ اقامت اتریش از طریق تولد

اعطای تابعیت و شهروندی هر کشوری بر اساس دو اصل خاک و خون صورت می پذیرد. هر کشوری قوانین و مقررات خاص خود را در اعطای تابعیت به کودکانی که در خاک آن کشور متولد شده اند، دارد. برای مثال کشور اتریش به عنوان یک کشور اروپایی و پیشرفته سیستم خون را مبنای اعطای تابعیت قرار داده است. بدین صورت که اگر کودکی در خاک و قلمروی کشور اتریش به دنیا آمده باشد، جزو شهروندان اتریشی محسوب نمی گردد، مگر این که یکی از والدین او تابعیت اتریش را داشته باشند. در برخی موارد خاص و ویژه این امکان وجود دارد که تابعیت فرد خارجی در اتریش از قانون خاک پیروی نماید.

اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج

شرایط، ضوابط و مقررات ویژه و حساسی در اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج با تبعه اتریشی وجود دارد. افراد خارجی بر اساس واجد شرایط بودن می توانند از طریق ازدواج با یکی از شهروندان اتریشی، اقامت اتریش را به دست آورند. یکی از شرایط لازم و ضروری در این راستا، دارا بودن شرایط سنی است که در این خصوص سن 18 سال به بالا تعیین گردیده است. در واقع هر یک از زوجین بایستی بالای 18 سال داشته باشند تا بتوانند با یکدیگر ازدواج کنند.

بیان این نکته حائز اهمیت است که در اکثریت کشورهای خارجی قانون چند همسری پذیرفته نیست. در واقع افراد برای ازدواج با تبعه اتریشی می بایست تجرد خود را به اثبات برساند. دو حالت در این میان وجود دارد: اول این که شخص متقاضی تاکنون هیچ ازدواجی نداشته است و دوم این که در گذشته ازدواج نموده اما در حال حاضر یا همسر او فوت شده و یا از یکدیگر جدا شده اند. اما در هر حال باید مجرد باشد. کلیه شرایطی که گفته شد اگرچه از الزامات به شمار می روند اما مکفی نخواهند بود. شرایط دیگری نیز در این راستا وجود دارد که مهمترین آنها اثبات صوری نبودن ازدواج آنهاست.

بسیاری از افراد با انجام ازدواج های صوری اقدام به اخذ اقامت اتریش می نمایند. دولت اتریش نیز حساسیت ها و سختگیری های خود را اعمال نموده و تا زمانی که فرد خارجی نتواند ثابت کند که ازدواج او با تبعه اتریشی واقعی بوده و به دلیل تشکیل زندگی مشترک انجام می گردد، اقامت کشور اتریش به او داده نخواهد شد. ضمنا ازدواج افراد خارجی با شهروند اتریشی بایستی به صورت قانونی صورت گرفته و ثبت شود.

اخذ اقامت کاری اتریش

اشتغال به کار در کشور اتریش از 3 طریق تحقق می یابد. در روش اول فرد متقاضی با اخذ ویزای جست و جوی کار در اتریش به دنبال کار در اتریش می رود. این نوع ویزا زمانی برای فرد صادر می گردد که بر اساس سیستم امتیاز بندی، حداقل 70 امتیاز کسب کرده باشد. در روش دوم، فرد خارجی موفق به دریافت دعوتنامه همکاری یا پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای اتریشی می گردد. او با ارائه این دعوتنامه یا قرارداد همکاری به علاوه سایر مدارکی که از وی خواسته می شود، می تواند ویزای کار اتریش را دریافت و به اتریش مهاجرت کاری داشته باشد.

روش سوم به دانشجویان اختصاص دارد که پس از پایان تحصیلات تکمیلی خود در دانشگاه های اتریش، با تبدیل ویزای تحصیلی اتریش به ویزای کار، قصد دارند ضمن اشتغال به کار در این کشور، اقامت اتریش را نیز به دست آورند. کسانی که از روش های مذکور اقامت این کشور را اخذ می نمایند، مجاز به اخذ ویزای همراه نیز می باشند تا بتوانند همسر و فرزندان خود را طی شرایطی به اتریش آورده و برای آنان نیز اقامت بگیرند.

اخذ اقامت اتریش از طریق تحصیلی

اخذ اقامت اتریش از طریق تحصیلی

مزیت های بسیار زیادی در اخذ اقامت اتریش از روش تحصیل در اتریش وجود دارد. به همین دلیل شمار دانشجویانی که متقاضی این امر هستند، هر ساله رو به افزایش است. چراکه آنها می توانند به صورت تقریبا رایگان در بهترین دانشگاه های این کشور تحصیل نموده و البته همزمان با تحصیلات خود نیز به کار در اتریش نیز بپردازند. این خود می تواند بخش بزرگی از مخارج تحصیلی و هزینه زندگی در اتریش را کاهش دهد. با تمام این تفاسیر، مزیت مهم دیگری نیز نصیب دانشجویان خارجی می گردد و آن هم اعطای انواع بورسیه های تحصیلی از سوی دولت و دانشگاه های اتریشی است.

دانشجویان پس از این که در رشته مورد علاقه خود فارغ التحصیل شدند، مجاز به تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری اتریش بوده و بدین ترتیب می توانند با کار و اشتغال در این کشور به اقامت اتریش نیز دست یابند. داوطلبانی که فاقد دانش کافی در زبان آلمانی هستند، می توانند دوره های یادگیری زبان آلمانی تا حداقل سطح C1 را در این کشور بگذرانند و سپس وارد دانشگاه شوند.

سرمایه گذاری اتریش

روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در اتریش و در نهایت اخذ اقامت اتریش وجود دارد که به شرح زیر می باشند:

 • اقامت از طریق تمکن مالی
 • اقامت از طریق ثبت شرکت
 • اقامت از طریق خرید ملک
 • اقامت از طریق اخذ کارت قرمز، سفید، قرمز

چنانچه فرد خارجی شرایط لازم و کافی را داشته باشد می تواند از طریق هر یک از روش های فوق الذکر اقدام به دریافت اقامت کشور اتریش نماید.

تمکن مالی اتریش

فردی که روش تمکن مالی را برای دریافت اقامت اتریش انتخاب می نماید ملزم به اثبات درآمد ماهیانه به صورت زیر است تا بتواند اقامت این کشور را بگیرد:

 • به ازای سرپرست خانواده: 1800€ (یورو)
 • به ازای همسر متقاضی: 900€ (یورو)
 • به ازای فرزندان 18 سال به پایین: 300€ (یورو)

منبع درآمدهایی که ذکر گردید می تواند شامل حقوق بازنشستگی، سود سپرده بانکی، اجاره بهای ملک یا سود سهام شرکت های مختلف گردد. مبالغ ذکر شده می بایست به مدت 12 ماه در حساب بانکی متقاضی ذخیره گردد. فردی که از این طریق اقدام می نماید پس از سپری شدن 5 سال مجاز به درخواست اقامت اتریش به صورت دائمی و در نهایت شهروندی این کشور خواهد بود. از خصوصیات بارز روش تمکن مالی این است که فرد با اثبات درآمد ماهیانه خود و استطاعت مالی در پرداخت هزینه تحصیل و زندگی در اتریش در این کشور، اجازه کار در اتریش (حداقل در اولین سال ورود به اتریش) را نخواهد داشت. چنانچه تمایل دارید از سایر روش های اقامتی جهت مهاجرت و اخذ اقامت کشور اتریش اقدام نمایید، توصیه می گردد از مشاوره ها و رهنمون های موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت غافل نشوید.

9 دیدگاه برای “اقامت اتریش

 1. خسروى گفت:

  اين كشور واقعا براى زندگى ايده آله

 2. صبا صابری گفت:

  سلام و عرض ادب

  یک سوال داشتم از شما
  حتما باید برای پذیرش در دانشگاه های اتریش مدرک زبان آلمانی داشته باشیم؟
  ممنون از شما

 3. تبسم گفت:

  مرسی ازتون من از راه های اقامت به نظرم ویزای کار اتریش راحتر می باشد

 4. hiva گفت:

  ba tashakor az site khooobetoon، hazine tehsil dar maqtae phd dar in keshvar cheqadr hast?

 5. علی قاسمی گفت:

  تشکر از سایت علمی شما

 6. بیژن مرتضوی گفت:

  ممنون

 7. بیژن مرتضوی گفت:

  تشکر از شما

 8. رستم سهرابی گفت:

  سلام فکر کنم شرایط مهاجرت به اتریش سخته

 9. بیژن مرتضوی گفت:

  بسیار دقیق

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *