مهاجرت به کشور اتریش

اقامت اتریش

اقامت اتریش

طرق مختلفی در راستای مهاجرت و اخذ اقامت اتریش و تابعیت این کشور وجود دارد. اخذ اقامت این کشور  بستگی به شرایط فرد خارجی خواهد داشت. برای مثال اگر فرد مذکور دارای رزومه تحصیلی عالی و قوی است، می تواند از روش تحصیلی برای این امر استفاده نماید. همچنین اگر دارای تخصص و مهارت خاصی هستید. با دریافت ویزای کار اتریش می توانید به این کشور مهاجرت نموده و ضمن اشتغال به کار پس از چند سال اقامت کشور اتریش را به دست آورید. در مجموع اقامت ها به صورت موقتی و دائمی برای افراد خارجی صادر می گردد. اقامت بستگی به قوانین حاکم بر کشور مورد نظر دارد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات کاملی را در این خصوص در اختیار دارد که اگر تمایل به آگاهی از آن را دارید، می توانید ضمن تماس با مشاوران و کارشناسان ما، مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

روش های اقامت اتریش

انواع مختلف روش های مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت اتریش وجود دارد که افراد خارجی با در نظر گرفتن شرایط فعلی خود می توانند از طریق یکی از طرق ذیل به اقامت این کشور دسترسی یابند:

روش های اقامت اتریش

اخذ اقامت اتریش از طریق تولد

اعطاء تابعیت و شهروندی هر کشوری بر اساس 2 اصل خاک و خون صورت می پذیرد. هر کشوری قوانین و مقررات خاص خود را در اعطاء تابعیت به کودکانی که در خاک آن کشور متولد شده اند، دارد. برای مثال کشور اتریش به عنوان یک کشور اروپایی و پیشرفته سیستم خون را مبنای اعطاء تابعیت قرار داده است. بدین صورت که اگر کودکی در خاک و قلمروی کشور اتریش به دنیا آمده باشد، جزء شهروندان اتریشی محسوب نمی گردد. مگر این که یکی از والدین او تابعیت اتریش را داشته باشند. در برخی موارد خاص و ویژه این امکان وجود دارد که تابعیت فرد خارجی در اتریش از قانون خاک پیروی نماید. همچنین در خصوص جمع بندی اطلاعات خود در باب مهاجرت به اتریش پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله مذکور می باشد.

اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج

شرایط، ضوابط و مقررات ویژه و حساسی در اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج با تبعه اتریشی وجود دارد. افراد خارجی بر اساس واجد شرایط بودن می توانند از طریق ازدواج با یکی از شهروندان اتریشی، اقامت اتریش را به دست آورند. یکی از شرایط لازم و ضروری در این راستا، دارا بودن شرایط سنی است که در این خصوص سن 18 سال به بالا تعیین گردیده است. در واقع هر یک از زوجین بایستی بالای 18 سال داشته باشند تا بتوانند با یکدیگر ازدواج کنند.

 

بیان این نکته حائز اهمیت است که در اکثریت کشورهای خارجی قانون چند همسری پذیرفته نیست. در واقع افراد برای ازدواج با تبعه اتریشی می باید تجرد خود را به اثبات برساند. 2 حالت در این میان وجود دارد: اول این که شخص متقاضی تاکنون هیچ ازدواجی نداشته است. دوم این که در گذشته ازدواج نموده اما در حال حاضر یا همسر او فوت شده و یا از یکدیگر جدا شده اند. اما در هر حال باید مجرد باشد. کلیه شرایطی که گفته شد اگرچه از الزامات به شمار می روند اما مکفی نخواهند بود. شرایط دیگری نیز در این راستا وجود دارد که مهمترین آنها اثبات صوری نبودن ازدواج آنهاست.

بسیاری از افراد با انجام ازدواج های صوری اقدام به اخذ اقامت اتریش می نمایند. دولت اتریش نیز حساسیت ها و سختگیری های خود را اعمال نموده و تا زمانی که فرد خارجی نتواند ثابت کند که ازدواج او با تبعه اتریشی واقعی بوده است. به دلیل تشکیل زندگی مشترک انجام می گردد. اقامت کشور اتریش به او داده نخواهد شد. ضمنا ازدواج افراد خارجی با شهروند اتریشی بایستی به صورت قانونی صورت گرفته و ثبت شود.

اخذ اقامت کاری اتریش

اشتغال به کار در کشور اتریش از 3 طریق تحقق می یابد. در روش اول فرد متقاضی با اخذ ویزای جست و جوی کار در اتریش به دنبال کار در اتریش می رود. این نوع ویزا زمانی برای فرد صادر می گردد که بر اساس سیستم امتیاز بندی، حداقل 70 امتیاز کسب کرده باشد. در روش دوم، فرد خارجی موفق به دریافت دعوتنامه همکاری یا پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای اتریشی می گردد. او با ارائه این دعوتنامه یا قرارداد همکاری به علاوه سایر مدارکی که از وی خواسته می شود، می تواند ویزای کار اتریش را دریافت و به اتریش مهاجرت کاری داشته باشد.

روش سوم به دانشجویان اختصاص دارد که پس از پایان تحصیلات تکمیلی خود در دانشگاه های اتریش، با تبدیل ویزای تحصیلی اتریش به ویزای کار، قصد دارند ضمن اشتغال به کار در این کشور، اقامت اتریش را نیز به دست آورند. کسانی که از روش های مذکور اقامت این کشور را اخذ می نمایند. مجاز به اخذ ویزای همراه نیز می باشند تا بتوانند همسر و فرزندان خود را طی شرایطی به اتریش آورده و برای آنان نیز اقامت بگیرند.

معیارهای امتیازبندی اقامت کاری در اتریش بدین شرح است:

پارامتر امتیاز
مدارک تحصیلی حداکثر مجاز: 30
سابقه کاری مرتبط حداکثر مجاز: 20
زبان آلمانی حداکثر مجاز: 10
زبان انگلیسی حداکثر مجاز: 10
سن حداکثر مجاز: 15

اخذ اقامت اتریش از طریق تحصیل

مزیت های بسیار زیادی در اخذ اقامت اتریش از روش تحصیل در اتریش وجود دارد. به همین دلیل شمار دانشجویانی که متقاضی این امر هستند. از این رو هر ساله رو به افزایش است. چراکه آنها می توانند به صورت تقریبا رایگان در بهترین دانشگاه های این کشور تحصیل نموده است. البته همزمان با تحصیلات خود نیز به کار در اتریش نیز بپردازند. این خود می تواند بخش بزرگی از مخارج تحصیلی و هزینه زندگی در اتریش را کاهش دهد. با تمام این تفاسیر، مزیت مهم دیگری نیز نصیب دانشجویان خارجی می گردد و آن هم اعطاء انواع بورسیه های تحصیلی از سوی دولت و دانشگاه های اتریشی است.

دانشجویان پس از این که در رشته مورد علاقه خود فارغ التحصیل شدند. از این رو مجاز به تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری اتریش بوده و بدین ترتیب می توانند با کار و اشتغال در این کشور به اقامت اتریش نیز دست یابند. داوطلبانی که فاقد دانش کافی در زبان آلمانی هستند، می توانند دوره های یادگیری زبان آلمانی تا حداقل سطح C1 را در این کشور بگذرانند. سپس وارد دانشگاه شوند.

برترین دانشگاه های اتریش عبارتند از:

 • دانشگاه وین اتریش
 • دانشگاه علوم پزشکی گراتس
 • دانشگاه علوم پزشکی وین
 • دانشگاه علوم پزشکی اینسبروک

سرمایه گذاری اتریش

روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در اتریش و در نهایت اخذ اقامت اتریش وجود دارد که به شرح زیر می باشند:

 • اقامت از طریق تمکن مالی
 • اقامت از طریق ثبت شرکت
 • اقامت از طریق خرید ملک
 • اقامت از طریق اخذ کارت قرمز، سفید، قرمز

چنانچه فرد خارجی شرایط لازم و کافی را داشته باشد می تواند از طریق هر یک از روش های فوق الذکر اقدام به دریافت اقامت کشور اتریش نماید.

اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

فردی که روش تمکن مالی را برای دریافت اقامت اتریش انتخاب می نماید. ملزم به اثبات درآمد ماهیانه به صورت زیر است تا بتواند اقامت این کشور را بگیرد:

 • سرپرست خانواده: 1800€ (یورو)
 • همسر متقاضی: 900€ (یورو)
 • فرزندان 18 سال به پایین: 300€ (یورو)

منبع درآمدهایی که ذکر گردید می تواند شامل حقوق بازنشستگی، سود سپرده بانکی، اجاره بهای ملک یا سود سهام شرکت های مختلف گردد. مبالغ ذکر شده می باید به مدت 12 ماه در حساب بانکی متقاضی ذخیره گردد. فردی که از این طریق اقدام می نماید پس از سپری شدن 5 سال مجاز به درخواست اقامت این کشور به صورت دائمی و در نهایت شهروندی این کشور خواهد بود.

مدارک لازم برای اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

مدارک مورد نیاز برای این پروسه عبارتند از:

 • گذرنامه تمامی اعضاء خانواده
 • گواهی شغلی
 • 6 قطعه عکس
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدار تمکن مالی

از خصوصیات بارز روش تمکن مالی این است که فرد با اثبات درآمد ماهیانه خود و استطاعت مالی در پرداخت هزینه تحصیل و زندگی در اتریش در این کشور، اجازه کار در اتریش (حداقل در اولین سال ورود به اتریش) را نخواهد داشت. چنانچه تمایل دارید از سایر روش های اقامتی جهت مهاجرت و اخذ اقامت کشور اتریش اقدام نمایید، توصیه می گردد از مشاوره ها و رهنمون های موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت غافل نشوید.

سوالات متداول در باب اقامت در اتریش

در این بخش مفتخر به پاسخگویی سوالات پرتکرار مطابق با آخرین قوانین اقامت در اتریش می باشیم:

 • مهاجرت به اتریش از چه راه هایی امکان پذیر است؟ از طریق راه های مختلف می توان به کشور اتریش مهاجرت کرد. از متداول ترین آن ها می توان به مهاجرت از راه کار و تخصص، تحصیل، سرمایه گذاری، تمکن مالی، ازدواج و تولد اشاره کرد.
 • پس از مهاجرت به اتریش، هزینه های زندگی چه میزان خواهد بود؟ هزینه زندگی در اتریش به طور مستقیم به نحوه زندگی شما بستگی دارد. اما به طور میانگین به 800€ الی 1200€ (یورو) در ماه نیاز خواهید داشت.
 • پس از مهاجرت به اتریش، بهترین شهرها برای زندگی کدامند؟ بی شک، وین پایتخت اتریش، بهترین شهر این کشور جهت زندگی می باشد. پس از آن شهرهای لینتس، گراتس، اینسبروک زالتسبورگ، کلاگنفورت، زانکت پولتن، برگنتس و ایزن اشتات در رده های بعدی قرار دارند.
 • کارت قرمز سفید قرمز اتریش چیست؟ این کارت به عده خاصی تعلق می گیرد. مثلا افرادی که در این کشور تحصیلات خود را به پایان رسانده اند. از طریق آن شما می توانید در این کشور به جستجوی کار پرداخته، اقامت خود را تمدید کنید و مشغول به کار شوید.
5/5 - (15 امتیاز)

6 دیدگاه برای “اقامت اتریش

 1. رستم سهرابی گفت:

  سلام فکر کنم شرایط مهاجرت به اتریش سخته

 2. علی قاسمی گفت:

  تشکر از سایت علمی شما

 3. hiva گفت:

  ba tashakor az site khooobetoon، hazine tehsil dar maqtae phd dar in keshvar cheqadr hast?

 4. تبسم گفت:

  مرسی ازتون من از راه های اقامت به نظرم ویزای کار اتریش راحتر می باشد

 5. صبا صابری گفت:

  سلام و عرض ادب

  یک سوال داشتم از شما
  حتما باید برای پذیرش در دانشگاه های اتریش مدرک زبان آلمانی داشته باشیم؟
  ممنون از شما

 6. خسروى گفت:

  اين كشور واقعا براى زندگى ايده آله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *