مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » سنگاپور » هزینه های دانشجویی سنگاپور

هزینه های دانشجویی سنگاپورهزینه تقریبی زندگی دانشجویی در سنگاپور

بررسی ها نشان می دهد که افرادی که با بورس سینگا وارد این کشور می شوند، می توانند از پس هزینه های خود بر آیند. البته تحصیل در این کشور خیلی هم گران نیست و از آمریکای شمالی و بعضا استرالیا ارزان تر تمام می شود. نزدیکی به ایران و تحصیل به زبان انگلیسی هم سبب می شود تا شما اگر عاشق بریتانیا باشید، بتوانید به جای هزینه های سرسام اور دانشگاه های انگلیس، در سنگاپور تحصیل کنید که چیزی از دانشگاه های بریتانیا کم ندارد.

هزینه تقریبی برای یک ماه زندگی دانشجویان خارجی در سنگاپور به شرح زیر است:
خوراک روزانه (در غذاخوری ها و مراکز تغذیه دانشگاه) بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار سنگاپور، هزینه مسکن بین ۴۵۰ تا ۹۵۰ دلار، حمل و نقل داخلی بین ۹۰ تا ۱۸۰ دلار و هزینه های متفرقه و شخصی شامل لوازم التحریر، اقلام بهداشتی، تفریح و غیره بین ۴۰۰ تا ۶۵۰ دلار است که در مجموع هزینه کل بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار خواهد شد.

انتخاب دانشگاه مقصد (از بین NTU وNUS ) به این صورت است که داوطلبان الویت خود را بین NTU و NUS انتخاب می کنند. تخصیص دانشجویان به یک دانشگاه مشترک توسط NTU و NUS و a-star تعیین می شود. برای این تخصیص الویت انتخاب شده توسط دانشجو، و اینکه کدام دانشگاه در زمینه تحقیقاتی انتخاب شده بهتر است در نظر گرفته می شود.

چه رشته هایی بهتر است؟

تحصیل در سنگاپور در همه رشته ها ارزشمند است. چرا که شما به یکی از قطب های علم و فناوری و اقتصاد جهان می روید و قصد دارید در یکی از برترین دانشگاه های دنیا در آسیا تحصیل کنید. این مقوله با تحصیل در پرتغال و اسپانیا و لیتوانی و حتی فنلاند متفاوت است.

در برخی از کشورهای دنیا، توان اقتصادی و علمی اجازه نمی دهد که شما در رشته ای به طور خاص، به تحقیقات گسترده بپردازید و ظرفیت های این کشور چنین توانی ندارد. مثلا تحصیل در رشته پتروشیمی در اسپانیا یا برزیل! اما در سنگاپور برای بسیاری از رشته ها، به خصوص علوم جدید مانند بیو فناوری و نانو فناوری، ظرفیت های فوق العاده ایجاد کرده است به گونه ای که بسیاری از غربی ها را برای استفاده از فرصت های تحصیلی در این کشور، به جنوب شرق آسیا کشانده میشوند.

رشته هایی مانند محیط زیست، اقتصاد دانش بنیان، MBA، مدیریت زنجیره تامین، فناوری اطلاعات و ارتباطات و بسیاری از رشته های پزشکی و فنی، به عنوان اولویت های تحصیلی دانشجویان خارجی در این کشور بوده است.

البته قبلا گفتیم که برای تحصیل در دانشگاه های این کشور به خصوص در مقطع دکترا، می بایست با اساتید مکاتبه و رایزنی کنید. اما در مورد انتخاب موضوع تحقیقاتی نیاز نیست که خود دانشجو موضوع تحقیقاتی و یا استاد مورد نظر برای آن موضوع را بیابد. کافی است دانشجویان لیستی از پروژه های موجود و سرپرست های آن پروژه ها (supervisors) در سایت SINGA را ببینند و از بین آن ها پروژه هایی که مورد علاقه شان هستند و در آنها پیشینه تحقیقاتی دارند را انتخاب نمایند.

هر دانشجو می تواند از بین پروژه های موجود تا سه انتخاب داشته باشد و آن را در فرم پذیرش آنلاین خود وارد کند. سپس با بررسی مدارک دانشجو و با گفتگو با خود دانشجو معلوم می شود که کدام پروژه تحقیقاتی برایش مناسب تر است.

 

داوطلبان می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با پروژه های تحقیقاتی به هر یک از سرپرست های پروژه ها که در SINGA لیست شده اند، ایمیل زده و با آنها به گفتگو بپردازند. همچنین می توانند به supervisor های FILED (زمینه) کاری مورد علاقه خود ایمیل زده و پروژه های تحقیقاتی جدید به آنها پیشنهاد دهند.

با این حال، A*STAR، NUS  و NTU به دانشجویان کمک خواهند کرد تا پروژه ها و سرپرست پروژه های مناسب خود را بیابند، به شرط آنکه برای جایزه SINGA پذیرفته شده باشند. متقاضیان این بورس می توانند دوره Phd را در زمینه ای دنبال کنند که در دوره لیسانس یا فوق لیسانس بر روی آن کار نکرده اند.

ولی باید توجه داشت که دانشجو در هر زمینه ای که مایل به ادامه تحصیل باشد، باید بتواند علاقه و توانایی خود را برای کمیته تخصیص کمک هزینه اثبات کند. کمیته تخصیص کمک هزینه با در نظر گرفتن نتایج آکادمیک دانشجو و توصیه نامه های ارائه شده و با گفتگو با سرپرست پروژه ها و خود دانشجو تشخیص می دهد که آیا داوطلب برای یک فیلد کاری مناسب است یا خیر.

معیارهای پذیرش دانشجو

رزومه قوی و اثبات توان مندی شما به عنوان دانشجوی فعال و با دانش برای تحصیل در رشته ای که اپلای می کنید، اهمیت زیادی دارد. توان مندی شما باید احراز شود و تنها نمی توان به رزومه ای اکتفا کرد. احراز صلاحیت شما با ارائه مقالات علمی و تحقیقات انجام شده صورت می گیرد. تجربه برخی از دانشجویان پذیرفته شده ایران در دانشگاه های سنگاپور نشان می دهد که بعضا در فرآیند پذیرش نهایی دانشجو، اساتید سنگاپوری چند ماهی را با دانشجو بر سر موضوعی به مطالعه و کار مشترک از راه دور می پردازند.

مثلا به شما گفته می شود که در فلان موضوع علمی، مرور منابع (literature review) انجام دهید یا اگر مسلط به فلان نرم افزار هستید، داده های ارسالی را با آن نرم افزار تحلیل و ارزیابی کنید و نتایج را ارائه دهید.

از این تیپ فعالیت ها احتمالا در صورتی که مشتاق تعامل با اساتید سنگاپوری باشید، با شما در میان گذاشته می شود. در واقع معیار انتخابSINGA شامل نتایج درسی دانشجو (نمرات)، مقالات، توصیه نامه ها از مراجع آکادمیک، موفقیت های دیگر شخصی مانند اختراعات، جوایز دریافتی و … ، علاقه و توانایی برای تحقیق و پذیرفته شدن در مصاحبه است.

قابل ذکر است که مصاحبه SINGA به صورت حضوری بوده و تلفنی نیست و در گذشته در ایران انجام می شده است. ولی هم اکنون این مصاحبه در کشور سنگاپور انجام می گیرد و متقاضیان این بورس باید برای مصاحبه آمادگی سفر به کشور سنگاپور را داشته باشند. برای استفاده از SINGAمحدودیت سنی وجود ندارد. با این حال SINGA قصد دارد که از جوانتر ها حمایت کند. اشخاص با سن بالاتر که دارای تجربه تحقیقاتی مربوطه نیز باشند، شانس پذیرفته شدن دارند.

شرایط اعطای بورس های تحصیلی دانشگاه های سنگاپور

دانشگاه NTU بورس هایی را برای داوطلبان برجسته فراهم کرده تا آنها بتوانند به صورت تمام وقت در دوره های تحقیقاتی ادامه تحصیل دهند.

این بورس ها شامل مقرری ماهانه بین ۱۵۰۰ دلار تا ۲۲۰۰ دلار سنگاپور است. میزان پرداختی برای دوره دکتری بین ۲۲۰۰ تا ۲۶۰۰ دلار سنگاپور بوده و  مبلغ دقیق پرداختی به هر دانشجو بستگی به صلاحیت تحصیلی، تجربه، کارایی و دیگر فاکتورهای مربوطه دارد. علاوه بر مقرری، مبالغی تحت عنوان هزینه سالانه تحقیقات و هزینه سالانه کامپیوتر برای هر دانشجو در نظر گرفته می شود.

این بورس در ابتدا برای مدت یک سال با قابلیت تمدید هر ۱۲ ماه در نظر گرفته شده و تمدید آن بستگی به کارایی و پیشرفت تحقیقاتی دارد. حداکثر طول دوره قابل تمدید بورس برای فوق لیسانس ۲ سال و برای دکترا ۳ سال است. طول مدت زمان تحصیل برای دوره دکتری بین ۳ تا ۵ سال در نظر گرفته شده است.  البته این مبالغ هر ساله تغییر می کند.

تفاوت بورس تحصیلی SINGA ارائه شده توسط a-star و بورس تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه NTU در این است که بورس a-star  مخارج تحصیلی دانشگاهی، مقرری ماهانه دانشجویان، هزینه خرید کتاب سالانه و بازپرداخت هزینه بلیط هواپیما را شامل می شود. 

بورس ارائه شده توسط NTU متقاضیان کشورهای مختلف برای دوره های فوق لیسانس و دکترا در همه رشته های تحصیلی موجود درNTU  علوم مهندسی، علوم اجتماعی، هنر، علوم ارتباطات و غیره را پوشش می دهد. این بورس مخارج تحصیلی دانشگاهی، مقرری ماهانه دانشجویان را شامل شده ولی هزینه خرید کتاب و بلیط هواپیما را شامل نمی شود.

هیچ کدام از دو بورس فوق هیچ گونه وثیقه و یا تعهدی را شامل نمی شوند.

ناگفته نماند که در صورتی که دانشجو قبلا مدرک فوق لیسانس را از یکی از دانشگاه های ایران دریافت کرده باشد، می تواند درخواست خود را مستقیما برای اخذ پذیرش و دریافت بورس تحصیلی دکترا از دانشگاه NTU بفرستد.

هزینه های دانشگاه سنگاپور

نکته های مهم در تحصیل در سنگاپور

نکته اول:  حتما برای تحصیل در کشورهای مختلف جهان، از اطلاعات سفارت ایران در آن کشور و هم چنین سفارت کشور مقصد در تهران، به عنوان منابع خوب و رسمی استفاده کنید. سایت  سفارت ایران در سنگاپور و سفارت سنگاپور در تهران را در نظر داشته باشید.

نکته دوم: در نظر داشته باشید که پرتال دولت سنگاپور و وزارت آموزش عالی این کشور نیز می تواند در معرفی فرصت های تحصیلی و بورسیه به شما کمک های شایانی بکند.

نکته سوم: مساله بعدی که باید در نظر داشته باشید این است که این کشور بر خلاف مالزی و هند و ایران، دانشگاه های زیادی ندارد چون کشور کوچکی است . اما همین تعداد دانشگاه، این کشور را در فهرست برترین مقصد های تحصیلی در جهان قرار داده است. تحصیل در سنگاپور حتی اگر بورس تحصیلی دریافت نکنید، به واسطه کیفیت بالای تحصیلی، ارزش دارد و شاید بتوانید در وسط فرآیند تحصیل، بورس دریافت کنید.

نکته چهارم:  برخی از نخست وزیران سنگاپور و برندگان جوایز بین‌المللی علمی این کشور، فارغ‌التحصیل ۲ دانشگاه بزرگ آسیا هستند. دانشگاه ملی سنگاپور (NUS)  به همراه دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور(NTU) همواره در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند. در بسیاری از مقالات نشریات معتبر بین‌المللی، نام محققان و اساتید این دانشگاه‌ها در رشته‌های مختلف دیده می شود. در صورتی که مشتاق به تحصیل در این کشور هستید، این دو دانشگاه را در فهرست اولویت‌های خود قرار دهید.

نکته پنجم: تعامل هدفمند و هوشمندانه با اساتید دو دانشگاه برتر سنگاپور، برای دریافت پذیرش و بورسیه تحصیلی اکیدا توصیه می‌شود. برخی از دانشجویان ایرانی که موفق به دریافت پذیرش و کمک هزینه تحصیلی از این دو دانشگاه شدند، از طریق بیانیه هدف و پروپزال تحقیقاتی مستند و مستدل توجیه‌آور، احراز صلاحیت علمی شده‌اند. این فرآیند، شاید ماه‌ها به طول بیانجامد، اما ثمره و نتیجه خوبی را برای مشتاقان تحصیل در یکی از برترین مراکز علمی جهان به دنبال خواهد داشت.

نکته ششم:  بارها مشاهده شده است که از برخی از متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به خصوص در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا درخواست می‌شود که به مدت مشخصی، در چارچوبی که استاد دپارتمان مورد نظر شما معین می‌کند، کار پژوهشی مشترک با استاد مورد نظر خود انجام دهید. مثلا ۱۰ مقاله را در رشته مورد نظر شما که توسط استاد انتخاب می‌شود، بررسی کرده و خلاصه یافته‌های آن را در قالب یک مقاله علمی مبتنی بر استانداردهای مقاله نویسی حرفه ای آماده و به استاد ارسال کنید.

بعضا، در صورتی که این مرور منابع، حائز استانداردهای لازم باشد، زمینه را برای انتشار مشترک مقاله در نشریات علمی  (scholarly papers) که داوری (blind review) نیز فراهم می‌کند. توانایی شما در ارائه چنین محصول علمی، در صورتی که با استانداردها و انتظارات اساتید همراستا و نزدیک باشد، شانس پذیرش تحصیلی مبتنی بر Teaching Assistantship را بسیار افزایش می‌دهد. همواره تلاش کنید از چنین بسترهایی، چند ماه قبل از اقدام برای اپلای در دانشگاه‌های سنگاپور استفاده کنید. تجربه نشان داده است که شمار زیادی از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در این کشور، با همکاری با استاد راهنمای مورد نظر از چند هفته قبل، موفق به اخذ پذیرش شده‌اند.

نکته هفتم: تقریبا در همه دانشگاه‌های سنگاپور، دانشجویان ایرانی در کلیه مقاطع تحصیلی مشغول به تحصیل هستند. پیدا کردن این افراد در پرتال دانشگاه‌ها و همچنین شبکه‌های اجتماعی، اصلا دشوار نیست و زمینه را برای آشنایی بهتر و بیشتر شما از ظرفیت‌های علمی و بورسیه این کشور فراهم می‌کند.

نکته هشتم : باید توجه کنید که:  همانند اکثر کشورهای دنیا ، فرصت‌های بورسیه و کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و به ویژه دکترا، به مراتب بیشتر از دوره های کارشناسی و یا دوره‌های بدون مدرک (Non-Degree programs)‌ است.

نکته نهم: : پذیرش در همه دانشگاه‌های سنگاپور، مبتنی بر داشتن مدرک زبان نیست. به خصوص برای دریافت بورس سینگا. اما یادگیری زبان انگلیسی پس از ورود به سنگاپور و عدم توانایی در تامین شرایط زبانی (English language requirements) دانشگاه‌ها، شانس پذیرش شما را در دانشگاه‌های سنگاپور تضعیف خواهد کرد.

نکته دهم:  به این مساله به عنوان دهمین نکته توجه کنید که به هر حال، دریافت پذیرش و بورس تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور، به دلیل آن‌ که رقابت علمی شدیدی بین متقاضیان تحصیل در سنگاپور وجود دارد، افرادی که معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد آن ها کمتر از ۱۶ است، شانس ضعیفی دارند.

نکته یازدهم: دانشگاه‌هایی چون: دانشگاه مدیریت سنگاپور، موسسه فناوری سنگاپور،  دانشگاه SIM  از جمله مراکز علمی دولتی معتبر این کشور محسوب می‌شوند. ایرانیان در دانشگاه‌ها و مراکز تجاری و حتی خدماتی این کشور، حضور فعال دارند و این جامعه را می‌توانید از طریق اینترنت و تعامل با انجمن‌ها و گروه‌های علمی و اجتماعی پیدا کنید.

نکته دوازدهم:  همواره برخی از منابع بورسیه سنگاپور را در فهرست زیر بررسی کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *