مهاجرت به کشور روسیه

مشاغل مورد نیاز روسیه

مشاغل مورد نیاز کشور روسیه

یکی از راههای مهاجرت به روسیه از طریق مهاجرت کاری می باشد و اطلاع از مشاغل مورد نیاز روسیه در سال 2019 گام اول و مهمی در اخذ ویزای کار روسیه و مهاجرت به این کشور محسوب می شود. بر طبق تحقیق انجام شده توسط گروه Korn Ferry Hay Group تا سال 2030، جهان با کمبود شدید نیروی کار ماهر مواجه خواهد شد. این امر برای کشور روسیه می تواند به کمبود 2.8 میلیون کارگر ماهر منجر شود که باعث زیان 300 بیلیون دلاری به روسیه می گردد.

کشور روسیه یکی از کشورهای توسعه یافته دنیا و دارای یک اقتصاد نوظهور پیشرو می باشد. بخش های صنعتی، خدماتی و کشاورزی روسیه در سالهای اخیر به رشد قابل توجهی دست یافته اند و این امر بهره گیری از نیروهای کار ماهر را بیشتر ضرورت می بخشد. بر طبق تحقیقات میدانی و مطالعه حاضر، مشاغل مهارتی همانند IT و کشاورزی از جمله مشاغلی است که به شدت مورد نیاز بازار کار روسیه می باشد. اگر شما هم متقاضی کار در روسیه می باشید ولی اطلاعی از بازار کار و مشاغل مورد نیاز روسیه ندارید، توصیه می شود که جهت دست یابی به مشاوره های تخصصی و پاسخ به سوالات خود با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

درباره کشور روسیه

روسیه یا فدراسیون روسیه را می توان کشوری فرا قاره ای در اروپای شرقی و شمال آسیا دانست. روسیه با مساحتی بالغ بر 17,125,200 کیلومتر مربع، بزرگترین کشور جهان محسوب می شود و از این نظر 1:8  از مساحت کل زمین را به خود اختصاص می دهد. این کشور با دارا بودن 146.79 میلیون نفر در سال 2019 در واقع نهمین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می شود. مسکو پایتخت روسیه و دومین شهر بزرگ اروپا می باشد. از دیگر شهرهای مهم فدراسیون روسیه می توان به شهرهای سن پترزبورگ، نوو سیبریک، نیژنی نوگورد، استالین گراد اشاره کرد.

بر اساس آمارها، سهم تولید ناخالص داخلی (GDP) روسیه در سال 2019 چیزی در حدود 1.610 تریلیون دلار بوده است. از این نظر، اقتصاد روسیه دوازدهمین اقتصاد بزرگ دنیا محسوب می شود و از نظر قدرت خرید در رده ششم جهانی قرار دارد. روسیه به لحاظ در اختیار داشتن  منابع سرشار طبیعی همانند نفت و گاز و نیز در اختیار داشتن صنایع نظامی و تسلیحاتی پیشرو در جهان مشهور است. جاذبه های گردشگری و توریسم نیز یکی از بخش های تاثیرگذار بر روی اقتصاد روسیه قلمداد می شود. سالانه بیش از 1 میلیون گردشگر از این کشور بازدید می کنند.

مشاغل مورد نیاز روسیه

وضعیت کار و درآمد در روسیه

درباره وضعیت بازار کار در روسیه در سال 2019 می توان گفت در حدود بیش از 60% نیروی کار در فدراسیون روسیه در بخش خدماتی این کش.ر مشغول به کار می باشند. در رتبه دوم بازار کار روسیه، بخش صنایع با 28% نیروی کار قرار دارد. ذوب آهن صنعت مادر روسیه است و از این نظر روسیه سومین کشور صادرکننده فولاد دنیاست. کاریابی در روسیه گزینه مطلوبی برای متقاضیانی است که به دنبال کار و کسب درآمد در بخش های فناوری اطلاعات (IT)، کشاورزی، تولید و  مخصوصا بخش انرژی می باشند.

جهت مهاجرت کاری به کشور روسیه و انجام کار در این کشور، در گام اول متقاضیان نیازمند پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای روسی می باشند و پروسه درخواست ویزای کاری بر عهده کارفرمای روس می باشد. متقاضیان کار در روسیه تنها از این طریق می توانند اقامت روسیه را دریافت نموده و در این کشور زندگی کنند. در ادامه همین مقاله، ما به بررسی شرایط و انواع ویزای کار روسیه نیز خواهیم پرداخت.

مشاغل مورد نیاز کشور روسیه 2019

با توجه به ارزیابی های انجام شده در زمینه مشاغل مورد نیاز روسیه، از آنجایی که کشور روسیه دومین تولید کننده و صادر کننده نفت و گاز طبیعی در دنیا محسوب می شود، بخش انرژی روسیه از جمله بخش های نیازمند نیروی کار متخصص می باشد و شرکتهای نفت و گاز روسیه مشوق هایی را در این زمینه به متقاضیان ارائه می دهند. در سالهای اخیر، دولت روسیه اقداماتی را هم برای جذاب سازی بخش IT روسیه جهت جذب سرمایه گذاران و متخصصان خارجی انجام داده است.

بر طبق مطالعه جدید گروه Antal، 41% از متخصصان IT شغل جدیدی را در روسیه فقط در عرض کمتر از 1 ماه پیدا می کنند. با توجه به دامنه توسعه فناوری های نوین، نیاز بازار کار روسیه به آنالیزورهای داده، برنامه نویسان و متخصصان فنی روز به روز در حال افزایش است. در سالهای اخیر، نیاز به متخصصان در زمینه کشاورزی نیز افزایش یافته است. کارگران ماهر، چرخ کارها و مکانیک ها نیز از جمله مشاغل مورد نیاز روسیه می باشند.  در حال حاضر، یافتن چرخ کار و خیاط ماهر و یا جوشکار گاز در روسیه کار سختی است.

از نظر پاول سیگل مدیر کل شرکت Opora Rossii،  هم اکنون شرکتهای متوسط و کوچک روسی نیاز شدیدی به مهندسان ماهر دارند. مهندسان هواپیمایی که از موسسه هواپیمایی مسکو فارغ التحصیل می شوند کار خود را سریعتر پیدا کرده و بارکاری آنها  آنها ممکن است به 200-180% هم برسد. بازار کار روسیه به مشاغل مهندسی و فنی نیز نیاز شدید و مبرمی دارد.

مشاغل پر درآمد روسیه در سال 2019

شرایط بازار کار جهت کاریابی و اشتغال در این کشور برای متقاضیان خارجی فراهم می باشد به شرط اینکه متقاضیان دارای مهارت و تخصص کاری باشند. در این صورت، متقاضیان می توانند با توجه به زمینه تخصصی خود جویای مشاغل پر درآمد در روسیه باشند. مشاغل پر درآمد کشور روسیه در سال 2019 در واقع جزوی از مشاغل مورد نیاز روسیه می باشند و به ترتیب شامل موارد زیر می باشند:

  • کاپیتان کشتی دارای حداقل 4 سال سابقه کار و مهارت در کار با تجهیزات مکانیکی کشتی با متوسط درآمد ماهیانه 7,475  دلار
  • کاپیتان هواپیما مسئول عملیات و امنیت پرواز با متوسط درآمد ماهیانه 4,784 دلار
  • متخصص صنعت اکتشاف طلا با متوسط درآمد ماهیانه حول و حوش 4,662 دلار
  • سرمربی تیم هاکی روی یخ با سابقه مربیگری طولانی و درآمد ماهیانه تقریبا 4,443 دلار
  • مدیر ساخت و ساز در عملیات ساختمان با درآمد ماهیانه 3,702 دلار
  • دکتر و دندانپزشک متخصص در رشته مربوطه با متوسط درآمد ماهیانه 2,971 دلار
  • مدیر ریسک مسئول جلوگیری از وقوع ضرر و زیان برای شرکت با درآمد 2,971 دلار
  • آنالیزو IT از فارغ التحصیلان مهندسی کامپیوتر جهت طراحی و اجرای سیستم های IT کاربردی و مقرون به صرفه برای شرکتها با متوسط درآمد ماهیانه 2,817 دلار

شرایط اخذ ویزای کار روسیه

در گام اول، متقاضیان مشاغل مورد نیاز روسیه نیازمند پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای روسی می باشند. به محض دریافت دعوت نامه از طرف اسپانسر روسی و  در قالب قرار داد کاری، متقاضیان می توانند با در دست داشتن مدارک لازم در سفارت روسیه حاضر شده و نسبت به درخواست ویزای کار روسیه اقدام نمایند. اما نوعی ویزای کار در روسیه مخصوص متخصصان مهارت بالا (HQS) وجود دارد که مدت اعتبار آن تا 3 می باشد. برای کسب صلاحیت جهت اخذ ویزای HQS، متوسط درآمد سالیانه متخصصان خارجی بایستی بیشتر از 2 میلیون روبل باشد.

در نهایت هموطنان عزیزی که مهارت کاری و تخصص شغلی خاصی دارند و مایل به مهاجرت به روسیه و اخذ ویزای کار HQS روسیه هستند، می توانند از طریق انجام هماهنگی های قبلی در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت حاضر شده و از مشاوره های ویژه و تخصصی کارشناسان و مشاوران خبره این موسسه بهره مند شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *