مهاجرت کاری ایرلند

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری ایرلند

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری ایرلند

در واقع همان اجازه اشتغال برای افراد غیر اروپایی و خارجی است. البته مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری ایرلند نیز باید توسط متقاضی تهیه و ارائه گردد. اجازه کسب و کار و اشتغال برای افراد غیر اروپایی و خارجی، مجوز کار در کشور ایرلند تلقی می گردد. بدین صورت  که فرد توسط این مجوز، اجازه اشتغال قانونی برای یک کارفرمای خاص و شغل خاص را دارد. اعتبار اولیه این نوع مجوز به مدت 2 ساله می باشد.

مشخصات کارفرما

درموضوع مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری ایرلند فرد متقاضی می‌بایست پیشنهاد کار از کارفرمایی را داشته باشد که به کسب و کار در ایرلند مشغول است. حداقل به میزان 50 درصد از کارمندان شرکت ایرلندی می بایست از بین شهروندان منطقه اقتصادی اروپا جذب شوند. مگر این که شرکت مورد نظر ایرلندی تازه تاسیس باشد. در این صورت کارفرما می تواند از تعداد بیشتری از اتباع خارجی بهره بگیرد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری ایرلند

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری ایرلند به شرح ذیل است:

  • ارائه پاسپورت معتبر متقاضی
  • ارائه کلیه مدارک تحصیلی متقاضی همراه با ریز نمرات آنها
  • ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 5/6
  • ارائه رزومه تحصیلی و کاری معتبر
  • ارائه سند ازدواج یا گواهی طلاق در صورتی که موجود باشد.

شرایط دستمزدی مجوز کار ایرلند

مشاغلی واجد شرایط اخذ مجوز کار می گردند که حقوق پرداختی آنها بیشتر از 30هزار یورو باشد. این مبلغ شامل حق‌الزحمه کار و همچنین بیمه خدمات درمانی کارمند است. اگرچه استثناعاتی در این زمینه وجود دارد که به فرصت های شغلی کمتر از این مبلغ نیز مجوز کار ارائه می‌گردد

  • دانشجویان خارجی که دریکسال گذشته تحصیلات آنها دریکی ازمراکز آموزشی سطح سوم در کشور ایرلند به پایان رسیده است. چنانچه پیشنهاد فرصت شغلی درزمینه‌های مهارت مهم وتخصص داشته باشند، مجاز به اخذ اجازه اشتغال هستند.
  • دانشجویان خارجی که از مراکز آموزشی درجه سوم در خارج از خاک ایرلند فارغ التحصیل شده‌اند. اکنون پیشنهاد کار درزمینه متخصص فناوری اطلاعات و ارتباطات را دارا هستند. در اینصورت نیزمجوز اشتغال کار به آنها اعطا می‌گردد.
  • درخواست‌هایی که جهت شغل پشتیبانی فنی و یا فروش در شرکت‌های تحت حمایت سازمان ارائه می‌گردند، پذیرفته می‌شوند. مشروط بر این که متقاضی به یکی از زبان‌های غیر اروپایی تسلط کافی داشته باشد.
  • جهت تمدید مجوز می بایست پرداخت‌های سالیانه به مبلغ 30 هزار یورو باشد. اتباع خارجی که دارای اقامت این کشور هستند می‌توانند نسبت به اخذ مجوز اشتغال اقدام نمایند. با توجه به این که شغل مورد درخواست باید در لیست مشاغل سازمان وجود داشته باشد.

کسانی که باید درخواست دهند

ارائه درخواست ویزای کاری ایرلند برای هر دوی طرفین کارمند و کارفرما امکان پذیر خواهد بود. اما شواهدی باید ارائه گردد تا ثابت نماید هیچ شهروند اروپایی مهارت و تخصص انجام شغل مورد نظر را ندارد. افراد فارغ‌التحصیل غیراروپایی و اشخاص مسلط به زبان غیراروپایی ازسوی شرکت‌های تحت حمایت رسمی سازمان توسعه شرکت‌های دولتی مدنظر هستند.

موسسه مذکور علاوه بر اخذ ویزای کار ایرلند در مراحل دیگر نیز می تواند فرد را تحت حمایت قرار دهد. مراحلی از قبیل سازماندهی و کمک به اجرا نمودن مراحل آغاز به کار و زندگی در کشور ایرلند از آن جمله اند.

پیشنهاد کار

فرد متقاضی می بایست تمامی شرایط و تخصص لازم جهت انجام شغل مورد نظر را داشته باشد. استخدام فرد مستقیما انجام گردد و دستمزد کارمند از سوی کارفرما پرداخت گردد. اخذ مجوز کار از موسسات کاریابی و دیگر واسطه ها مورد قبول نمی باشد. بلکه تجارت کارفرمای ایرلندی می بایست ثابت گردیده و درآمد حاصل از شرکت در اداره ثبت شرکت ها ثبت شود.

کارفرما حق نگه داشتن مدارک هویتی متقاضی در نزد را خود ندارد. همچنین اجازه ندارد هزینه های مربوط به استخدام را از حقوق و دستمزد فرد متقاضی کسر نماید. مجوز اشتغال برای شرکت هایی که بیش از 50 درصد پرسنل جزو اتباع خارجی و غیر اروپایی باشند، صادر نمی گردد.

چه زمانی می‌توان درخواست داد؟

در خصوص مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری ایرلند می بایست به شرایط زمانی توجه کافی داشت. شخص متقاضی می‌بایست ابتدا اجازه “کار در ایرلند را از وزارت مشاغل، سرمایه‌گذاری و نوآوری به نام DJEI اخذ نماید. مجوزهای مختلفی از سوی این وزارت خانه برای متقاضیان کار در ایرلند در زمینه مهارت و تخصص صادر می گردد.

ناگفته نماند در آینده‌ای نزدیک فهرست جدیدی ازمجوزهای کار و اشتغال از سوی این وزارت معرفی و ابلاغ خواهد شد. بین مجوزهای صادره، ویزای اشتغال بهترین گزینه برای این دسته از افراد به شمار می رود. زمان درخواست ویزای اشتغال، به مدت 90 روز پیش از سفر به ایرلند است.

اما در این میان شرایطی وجود دارد. ممکن است پیش از سفر به ایرلند، از ایالتی دیگر بازدید نموده باشید. بنابراین می‌بایست ویزای مربوط به آن کشور یا ایالت را جهت ویزای کار ایرلند، در مدارک گذرنامه خود ارائه دهید. افراد غیر اروپایی حتما باید دارای مجوز اشتغال در ایرلند را داشته باشند. اما در مورد افراد اروپایی و سوئیسی این موضوع ضرورت ندارد.

تغییرات در مصوبات دولت ایرلند چیست؟

در سال های 2003 الی 2014 میلادی قوانینی مبنی بر انواع مجوزهای اشتغال از سوی دولت این کشور تصویب گردید. از بین آنها می توان به مجوز اشتغال عمومی، مجوز اشتغال بستگان (شریک، همسر و…)، مهارت های خاص اشاره نمود. در اول اکتبر سال 2014 میلادی اصلاحیه ای در مجوز اشتغال به تصویب رسید و تغییراتی در آن لحاظ شد.

امروزه تعداد 9 نوع مجوز اشتغال در لیست مجوزهای کار این کشور وجود دارد که دارای فرم‌های جدیدی می باشند. ممکن است شخص غیراروپایی با وجود انجام تمامی مراحل موفق به اخذ مجوز اشتغال نشده باشد. در این صورت می تواند برای جبران خسارات علیه کارفرمای خود اقدام مدنی نماید.

کار در ایرلند چه قوانینی دارد؟

در موضوع مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری ایرلند می بایست قوانین و مقررات توسط کارفرما و کارمند رعایت گردد. مجوز اشتغال صادره برای کارمند شامل موارد حقوی و اختیارات کارمند گردیده و در ذکر می شود. کارمندی که این مجوز را داراست، می تواند از کلیه حقوق اشتغال به کار شهروندان ایرلندی یا اروپایی بهره ببرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت، موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی شما خواهند بود. از طریق تماس تلفنی و یا مراجعه حضوری می توانید کسب مشاوره از مشاورین و کارشناسان ما نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *