استرالیا

تولد در استرالیا

تولد در کشور استرالیا

تولد در استرالیا می تواند منجر به گرفتن تابعیت برای کودک شود. بنابراین از جمله راه های مهاجرت به اقیانوسیه به شمار می رود. در رابطه با همین موضوع، موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مطالبی را گردآوری نموده و در قابل مقاله ای با همین عنوان آورده است که توصیه می گردد آن را تا پایان مطالعه بفرمایید تا به آخرین اطلاعات و شرایط تابعیت استرالیا دست یابید.

تولد در استرالیا

سیاست های مهاجرتی کشور استرالیا بر اساس قوانین مهاجرت در کشور انگلستان پایه ریزی شده است. سیستم حقوقی قاره اقیانوسیه و استرالیا به نام کامن لا یا حقوق عرفی است که مستقیما از سوی ملکه بریتانیا تحت نظارت قرار دارد. این کشور مانند برخی کشورها سیستم خاک را برای اعطای تابعیت پذیرفته است و بر اساس همین سیستم عمل می کند.

تاریخ تولد کودکان در اخذ تابعیت کشور استرالیا نقش مهمی دارد. به طوری که در قانون مهاجرت استرالیا پیش از ژانویه سال 1949 میلادی، آمده بود افرادی که در استعمار بریتانیا هستند، مجاز به اخذ تابعیت استرالیا می باشند. اما پس از این تاریخ و تا سال 1986 میلادی، قانون خاک تصویب شد و به کودکانی که در خاک کشور استرالیا متولد می شدند، تابعیت استرالیا تعلق می گرفت. پس از آن از تاریخ 20 آگوست سال 1986 تاکنون، کودکی که در قلمروی این کشور به دنیا بیاید، در صورتی می تواند تابعیت استرالیا را بگیرد، که یکی از والدین (پدر یا مادر) مقیم دائمی یا از اتباع استرالیایی باشد.

تولد در استرالیا

قانون خون و خاک در استرالیا

برای “اخذ اقامت از طریق تولد در استرالیا و بررسی اصل خاک و خون در این کشور باید بگوییم همان طور که اشاره شد اعطای تابعیت در استرالیا بر مبنای تاریخ تولد کودک انجام می گیرد. اما به طور کلی بر اساس حقوق بین المللی خصوصی، هیچ یک از کشورهای دنیا حق خارج نمودن اتباع خود از تابعیت کشور را نخواهد داشت.

کشور استرالیا در قاره اقیانوسیه، تابعیت اصلی افراد را بر اساس قانون و سیستم خاک اعطا می نماید. اما شرایطی وجود دارد که در بخش های بعدی به بررسی آنها می پردازیم.

اخذ پاسپورت استرالیا با تولد فرزند

اخذ تابعیت و دریافت پاسپورت استرالیایی برای فرزندان متولد شده در استرالیا قابل دستیابی است. کودکان بالای 8 سال این حق را دارند که در کنار والدین خود در کشور استرالیا مشغول تحصیل شوند. از این رو، اقامت دائم کشور استرالیا از راه تابعیت استرالیایی فرزند به والدین تعلق می گیرد. چراکه وجود خانواده در کشور استرالیا اهمیت خاصی دارد و از ارکان اصلی یک جامعه سالم محسوب می گردد.

هزینه های تولد فرزند در استرالیا

والدین کودک به راحتی می توانند از طریق تولد فرزندشان در استرالیا به اقامت دائم این کشور دست یابند. از جمله امکانات رفاهی بسیار خوبی که برای تولد در استرالیا وجود دارد این است که در راستای متولد شدن کودک در استرالیا هیچ گونه مبالغ و هزینه ای از والدین اخذ نگردیده و امکانات ویژه ای نیز به کودک داده می شود. به عبارت دیگر والدین پیش از بارداری، مدت زمان بارداری تا تولد کودک، هیچ گونه مبلغی بابت هزینه های تولد در استرالیا نمی پردازند.

بنابراین رفاه اجتماعی در این کشور در سطح بالایی قرار دارد. به طوری که استرالیا در این زمینه توانسته است در سال 2015 میلادی، رتبه 7  را به خود اختصاص دهد.

تولد درکشور استرالیا چه شرایطی دارد؟

کودک به محض این که در کشور استرالیا به دنیا بیاید، یک استرالیایی محسوب می گردد. بنابراین می تواند از کلیه حقوق شهروندی این کشور بهره مند گردد. درخصوص افراد توریست نیز لازم است بدانید افرادی که به عنوان توریست وارد این کشور می شوند، چنانچه فرزندشان در استرالیا متولد گردد، تابعیت این کشور به فرزند آنها داده می شود اما خودِ والدین حق تابعیت نداشته و صرفا امکان اقامت در استرالیا را خواهند داشت. اما پس از گذشت 3 سال زندگی و اقامت در این کشور، در صورتی که در آزمون شهروندی بر مبنای آشنایی با فرهنگ و تاریخ استرالیا که به زبان انگلیسی است، شرکت نموده و کسب قبولی نمایند، می توانند پاسپورت استرالیا را بگیرند.

این بررسی ها از سوی اداره مهاجرت استرالیا انجام می گیرد و والدین در صورت دارا بودن شرایط فوق الذکر حق زندگی و کار در استرالیا را دارند. کودک به دنیا آمده در کشور استرالیا این حق را دارد که به صورت رایگان به تحصیل در این کشور بپردازد. اما تحصیل رایگان شامل والدین نمی گردد و می بایست هزینه های مربوطه را به عنوان شهریه بپردازند. دیگر شرایط را از موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جویا شوید.

نکات مهم تابعیت کشور استرالیا چیست؟

به نکات ذیل درخصوص تابعیت فرزند و والدین توجه فرمایید:

  • چنانچه یکی از والدین تبعه استرالیا باشد، تابعیت استرالیا با چشم پوشی از محل تولد فرزند، به کودک تعلق خواهد گرفت.
  • در حالتی که والدین کودک اقامت دائم استرالیا را داشته باشند، فرزندشان در صورتی که در استرالیا به دنیا آمده باشد، تابعیت استرالیا را می گیرد.
  • ممکن است والدین اقامت دائم استرالیا را داشته باشند اما کودک آنها در خارج از این کشور متولد گردیده باشد. در این صورت تابعیت به کودک داده نمی شود اما حق اقامت دائم در استرالیا از طریق والدینش را دارد.

در حالتی ممکن است والدین جزو اتباع یا مقیم استرالیا نباشند. اما کودک آنها در استرالیا به دنیا آمده است. در این صورت کودک طی شرایط خاص و دشواری می تواند تابعیت این کشور را بگیرد. به طوری که می بایست به مدت 10 سال پس از تولد در استرالیا، در این کشور اقامت و زندگی کند. در این صورت موفق به اخذ تابعیت استرالیا خواهد شد. این شرایط شامل والدین دارای اقامت موقت که قصد دارد سریعا اقامت دائم استرالیا را بگیرند، نمی شود.

مدارک‌لازم برای اخذ پاسپورت استرالیایی کدامند؟

فردی که قصد دریافت پاسپورت کشور استرالیا از راه تولد در استرالیا را دارد، می بایست مدارک ذیل را تهیه و تسلیم نماید:

  • ثابت نمودن این که از شهروندان استرالیایی می باشید.
  • در صورتی که تاریخ تولد شما بعد از 20 اوت 1986 میلادی باشد و پدر یا مادرتان استرالیایی باشند،‌ مجاز به ارائه درخواست جهت دریافت پاسپورت هستید.
  • ارائه گذرنامه استرالیایی والدین پیش از تاریخ 20 اوت 1986 میلادی

ممکن است فرد در خارج از خاک استرالیا به دنیا آمده باشد. در این صورت مدارک ذیل لازم است:

  • ارائه گواهی شهروندی استرالیا
  • ارائه اسناد و مدارک فرزند خواندگی بر طبق قوانین و شرایط مربوطه
  • نسب شهروندی
  • خلاصه ای از ثبت تولد در خارج از خاک استرالیا

برای آگاهی بیشتر در خصوص “مهاجرت به استرالیا از طریق تولد در استرالیا و یا اقامت دائم و تابعیت در سایر کشورها با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایید. برقراری ارتباط از طریق تماس رایگان تلفنی و یا مراجعه حضوری است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *