مهاجرت تحصیلی هلند

تحصیل رایگان در هلند

تحصیل رایگان در هلند

روش های گوناگونی برای افراد جهت مهاجرت به کشور اروپایی هلند وجود دارد که تحصیل رایگان در هلند از جمله آنهاست. اگر شما به عنوان یک مهاجر تحصیلی قصد دارید در این کشور ادامه تحصیل داده و به درجات بالای علمی دست یابید، تحصیل در کشور هلند می تواند انتخاب بجایی باشد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به بررسی بیشتر این موضوع پرداخته و مقاله ذیل را جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان با کشور هلند و مهاجرت تحصیلی ارائه کرده است.

رنکینگ دانشگاه های هلند

در خصوص رنکینگ و رده بندی لازم است بدانید طبق ارزیابی های انجام شده توسط دو سازمان ارزیابی برنامه ریزی تحصیلی دانشجویان غیر هلندی (PISA‌) و همکاری اقتصادی و توسعه (OECD)، سیستم آموزشی کشور هلند در رتبه نهم سطح جهانی قرار گرفته است.

تحصیل ابتدایی در هلند

دانش آموزان از سن 5 سالگی موظف به شروع تحصیلات دوره ابتدایی هستند که از الزامات بوده و تا سن 18 سالگی می بایست به طور کامل تحصیلات دبیرستان را به پایان برسانند. در نهایت در 3 سطح تحصیلی VWO، HAVO و MBO به فارغ التحصیلان مقطع دبیرستان در سن 18سالگی اعطای مدرک می گردد.

همان طور که از اسم آنها پیداست بودجه تخصیص یافته به مدارس دولتی و خاص (مذهبی) از سوی دولت تامین شده و تحت پوشش قرار می گیرد. اما در مدارس خصوصی اینچنین نیست و تامین هزینه ها توسط بودجه های دریافتی از دانش آموزان است.

تحصیل رایگان در هلند

دانشگاه های کشور هلند از سطح علمی بالایی برخوردار هستند. نظام و سیستم آموزشی کشور هلند با توجه به استعداد دانش آموزان تقسیم بندی گردیده است که به طور کلی بر 3 قسم هستند:

 • مدارس دولتی
 • مدارس خاص (مذهبی)
 • مدارس معمولی
 • مدارس خصوصی

تحصیلات در کشور هلند در سطح عالی به سه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تقسیم می گردد که در ادامه مقاله هر یک را بررسی می نماییم.

تحصیل در مقطع کارشناسی

در موضوع تحصیل رایگان در هلند ابتدا به بررسی درخصوص تحصیل در مقطع کارشناسی می پردازیم. طول مدت تحصیلی در مقطع کارشناسی به مدت 4 سال بوده که شامل 240 واحد درسی است. برخی رشته های در کشور هلند وجود دارند که تنها به مدت یک سال، دو سال، سه سال و چهار سال طول می کشد. این رشته ها عبارتند از:

 • رشته حسابداری = یک سال
 • رشته مدیریت محیط زیست = 2 سال
 • رشته مهندسی طراحی صنعتی = 3 سال
 • رشته مهندسی عمران = 4 سال

از آنجا که زبان تحصیلی در مقطع لیسانس در دانشگاه های هلند به صورت آلمانی است، لذا دانشجویان متقاضی این مقطع می بایست دارای مدرک زبان آلمانی در دو سطح B1  و B2 باشند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

مدت زمانی که طول خواهد کشید تا دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل گردد، 1 الی 2 سال خواهد بود که شامل 60 الی 120 واحد درسی می باشد. این واحد ها می بایست توسط دانشجو گذرانده شده و سپس اعطای مدرک گردد.

 • رشته های مدیریت اجرایی و برنامه ریزی شهری = یک سال
 • رشته مدیریت اجرایی حرفه ای و هنرهای زیبا = 2 سال

میزان شهریه در این مقطع مبلغی معادل 11000 الی 15000 یورو در هر سال می باشد.

تحصیل در مقطع دکترا

تحصیل در مقطع دکترا نیز به مدت 3 الی 5 سال به طول می انجامد که به طور کلی 120 واحد را در بر دارد. ارائه مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک دکترال (doctoral) در پذیرش دوره های دکترا الزامی است. ضمنا زبان تحصیلی در این مقطع به زبان انگلیسی است که می تواند دانشجویان بسیاری را به سمت خود جذب کرده و رقابت فشرده ای ایجاد گردد.

بورسیه تحصیلی در هلند

دانشجویان متقاضی تحصیل رایگان در هلند می توانند با اخذ “بورسیه های تحصیلی که از سوی دانشگاه های این کشور ارائه می گردد، به سهولت تحصیل نمایند. چراکه این بورسیه ها به صورت نقدی نبوده، بلکه شامل تخفیفات قابل توجه در شهریه های دانشگاهی می باشد. شهریه های تحصیلی برای دانشجویان به طور متوسط و در حالت حادی 000/10 یورو در طول سال خواهد بود. اما دانشجویان بین المللی که دارای بورسیه های تحصیلی هستند، می توانند همین شهریه را به مبلغ 2000 یورو برای هر سال پرداخت نمایند و این یک شرایط استثنایی برای دانشجویان خارجی به شمار می رود. ابهامات به وجود آمده در زمینه بورسیه را از موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جویا شوید.

کمک ‌هزینه تحصیلی یا وام در هلند

کشور هلند این امتیاز را برای دانشجویان خارجی خود قائل شده است که از دریافت وام های دانشجویی یا همان کمک هزینه های دانشجویی استفاده نمایند. این تسهیلات و امکانات مالی که مرسوم به Student Grants می باشد، برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مدارج بالا را دارند، بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

همچنین در راستای تحصیل رایگان در هلند کمک هزینه های دیگری مانند اجاره بهای مسکن (Huurtoeslag) و نیز کمک هزینه های مربوط به خدمات بهداشتی و درمانی تحت عنوان (Zorgtoeslag) برای دانشجویان وجود دارد که می تواند درصد زیادی از هزینه های آنان را پوشش دهد.

واجدین شرایط کمک هزینه‌های تحصیلی

کمک هزینه های تحصیلی در صورتی که به دانشجویان تعلق می گیرد که واجد شرایط ذیل باشند:

 • سن دانشجو بالاتر از 30 سال نباشد.
 • دانشجو متعلق به اتباع اتحادیه اروپا بوده و 5 سال اخیر را در هلند اقامت داشته باشد و یا حداقل به مدت 56 ساعت را به طور ماهیانه مشغول کار باشد.
 • حقوق و دستمزد دانشجو در طول ماه می بایست از 13000 یورو کمتر باشد.

واجدین شرایط وام های دانشجویی هلند

ممکن است برخی دانشجویان اروپایی قادر به پرداخت شهریه های تحصیلی خود نباشند. در این صورت چنانچه واجد شرایط باشند می توانند از وام های دانشجویی استفاده کنند. از جمله این شرایط:

 • سن فرد متقاضی حداکثر 30 سال باشد.
 • در بانک یا بانک های کشور هلند حساب بانکی داشته باشد.
 • به عنوان شهروند اروپایی، دارای کد شناسایی در هلند باشد.

دانشجویان موظف هستند همان مبلغی را که به عنوان وام دانشجویی دریافت نموده اند، بازپرداخت کنند. حداکثر زمانی که هر دانشجو در مقطع کارشناسی می تواند از کمک های مالی بهره مند گردد، به مدت 7 سال می باشد. همچنین طرحی به عنوان طرح تشویقی برای جذب دانشجویان بین المللی از سوی دولت هلند برنامه ریزی شده است که در راستای اعطای کمک هزینه های دیگری به دانشجویان متقاضی تحصیل رایگان در هلند است. این نوع بورسیه و کمک هزینه ها از سوی وزارت آموزش و پروش، چندین دانشگاه از دانشگاه های هلند و همچنین وزارت علوم طراحی شده است که برای سال اول تحصیلی به مبلغ 5000 یورو تخصیص یافته است. توجه فرمایید که هر دانشجو در صورت دارا بودن شرایط، صرفا یک بار حق استفاده از این کمک هزینه تشویقی را دارد.

اسامی دانشگاه های هلند کدامند؟

در تجزیه و تحلیل تحصیل رایگان در هلند لازم با دانشگاه های این کشور آشنایی داشته باشید. فهرست دانشگاه های هلند به شرح ذیل است:

 • دانشگاه آمستردام
 • دانشگاه صنعتی دلف
 • دانشگاه اوتراخت
 • دانشگاه گرونینگن
 • دانشگاه فناوری آیندهوون

کار حین ضمن تحصیل درهلند چگونه است؟

یک فرد خارجی که در دانشگاه های هلند مشغول تحصیل است، به عنوان دانشجوی بین المللی در این کشور حق کار ضمن تحصیل را خواهد داشت. در نتیجه از این روش درصد زیادی از “هزینه های زندگی و تحصیلی او تحت پوشش قرار می گیرد.

اقامت پس ازتحصیل درهلند امکان‌پذیر است؟

دانشجویان این امکان را دارند که اقامت در کشور هلند را داشته باشند. مشروط بر این که پس از فارغ التحصیلی به دنبال کار در هلند بروند. سپس با یافتن شغل مورد نظر و انجام فعالیت شغلی که با رشته تحصیلی او مرتبط است، می تواند پس از چند سال اقامت کاری و دائم هلند را اخذ کند. ناگفته نماند که پرداخت مالیات در زمان فعالیت شغلی او الزامی است. دریافت مشاوره های حرفه ای و راهنمایی درخصوص تحصیل رایگان در هلند و همچنین مهاجرت به اروپا از موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به صورت تماس تلفنی رایگان و یا مراجعه حضوری میسر خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *