مهاجرت تحصیلی هلند

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند

چنانچه به دنبال اطلاعات دقیقی بر اساس آخرین قوانین سال 2023 در مورد تحصیل در هلند می باشید، در این نوشتار به بررسی همین موضوع پرداخته ایم. این کشور در اتحادیه اروپا واقع شده است .اگر به عنوان یک محصل ایرانی وارد این کشور شوید بایستی برای میزان مدت اقامت خود ویزا و یا همان مجوز تحصیلی داشته باشید. البته مدت تحصیل آثاری در رابطه با شرایط اقامت شما و حتی اخذ اقام دائم هلند دارد. اگر شما بخواهید برای مقاطع مختلف تحصیلی در هلند اقدام به اخذ ویزای تحصیلی نمائید این نوشتار را به دقت بخوانید.

 • آیا شهروندان ایرانی می توانند برای تمامی مقاطع تحصیلی در هلند تحصیل نمایند؟
 • شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی هلند چیست؟
 • آیا می توان بدون مدرک زبان در هلند تحصیل نمود؟

عموم شهروندان اروپایی می توانند به راحتی در سایر کشورهای اروپایی به تحصیل بپردازند. این اتفاق بدون اخذ ویزا رقم بخورد. اما یک محصل ایرانی برای تحصیل در این کشور محبوب اروپایی نیاز به اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی این کشور دارند. ورود به این کشور با اخذ ویزای تحصیلی همچنین راهی است که به واسطه آن می توان به کار به صورت نیمه وقت حین تحصیل و کار تمام وقت بعد از تحصیل پرداخت. برای اخذ اقامت هلند نیز اقدام نمود. در ابتدا به معرفی این کشور پرداخته ایم. شما می توانید برای اخذ اطلاعات با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز تماس حاصل نمائید.

بهترین رشته های تحصیلی در هلند

هلند در زمینه جامعه شناسی یا مطالعه نحوه رفتار انسان ها در حوزه ها و گروه های مختلف جامعه سابقه طولانی دارد. جامعه شناسی یکی از بهترین رشته ها برای تحصیل در هلند است. جامعه هلند نیز بسیار مدرن است و برای برابری، فراگیری و آزادی بیان ارزش زیادی قائل است و همین امر هلند را به یکی از ایده آل ترین کشورها برای تحصیل جامعه شناسی تبدیل می کند. هلند به داشتن سیستم مراقبت های بهداشتی عالی و برنامه های مراقبت های بهداشتی برای دانشجویان مشتاق بین المللی معروف است. این کشور در آخرین شاخص جهانی نوآوری مراقبت های بهداشتی در رتبه دوم قرار دارد. مدارک بهداشتی در هلند تمرکز زیادی بر تحقیقات مبتنی بر شواهد و یادگیری عملی دارد. مهندسی زیست پزشکی مطالعه به کارگیری مفاهیم و روش های مهندسی در توسعه دستگاه هایی است که به حل مسائل مختلف پزشکی کمک می کند.

چندین دستگاه پیچیده اختراع شده و اکتشافات پزشکی در هلند صورت گرفته است، و بخش مهندسی زیست پزشکی همچنان از فناوری و تخصص مهندسی خود برای طراحی و توسعه دستگاه‌ های پزشکی استفاده می‌ کند که روش برآورده شدن نیازهای بیماران را از تشخیص تا درمان بهبود می ‌بخشد. و پیشگیری مهندسان بیومدیکال نیز جزو پرتقاضاترین و پردرآمدترین مشاغل در کشور هستند. مدارک مهندسی زیست پزشکی در هلند یکی از بهترین رشته ها برای تحصیل در این کشور است زیرا ادغام تخصص در علوم کامپیوتر، فیزیک، ریاضیات و زیست شناسی و همچنین مهندسی مواد، برق و مکانیک را ارائه می دهد. اقتصاد یکی از محبوب ترین برنامه ها برای تحصیل در بین دانشجویان بین المللی در هلند است. دنبال کردن مدرک اقتصاد در هلند به شما این امکان را می دهد تا اقتصاد قوی و پویا آن را کشف کنید.

اپلای برای تحصیل در هلند

اگرچه مساحت این کشور نسبت به آلمان کوچکتر است اما شرایط خوب تحصیل در این کشور تعداد زیادی از محصلان ایرانی را به خود جذب نموده است. اگر شما مایل به تحصیل در این کشور زیبای اروپایی هستید در ابتدا از شرایط تحصیل در مقاطع متفاوت آگاه باشید. بیشتر متقاضیان مایل به تحصیل در مقاطع دانشجویی هلند دارند. امکان تحصیل در مدارس در هلند برای دانشجویانی وجود دارد که والدین آنها در این کشور در حال زندگی هستند. با این شرط تحصیل در مدارس هلند تا سن 18 سالگی، رایگان است.

دانش آموز به تنهایی نمی تواند وارد مدارس این کشور شود.

دانش آموزان بایستی در ابتدا یک مدرسه بین المللی پیدا کنند. تحصیل در مدارس بین المللی هلند تقریبا به اندازه مدارس کانادا هزینه دارد. برنامه های تحصیلی عبارتند از:

 • آمادگی ورود به دانشگاه در مقطع کارشناسی (pre bachelor)
 • تحصیل در مقطع کارشناسی (bachelor)
 • کارشناسی ارشد (master)
 • دوره های یک ساله با حداقل تحصیلات کارشناسی (top up courses)

برای ورود به هر کدام از این برنامه ها نیاز است که شما ابتدا شرایط مورد نیاز آن را داشته باشید. مدارک مشخص به آن برنامه را دارا باشید. اخذ پذیرش در اکثر این برنامه های تحصیلی نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس یا هلندی است. البته به طور کلی شرایط تحصیل در این کشور بدون مدرک زبان نیز برای برخی دانشجویان فراهم است. در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که آیا تحصیل در کشور زیبای هلند بدون مدرک زبان برای دانشجویان ایرانی فراهم می باشد یا خیر.

تحصیل در هلند بدون مدرک زبان

وقتی شما سایت های داخلی را مطالعه می فرمائید و یا به سایت دانشگاه های هلند مراجعه می فرمائید. در این منابع صحبت از تحصیل در این کشور بدون مدرک زبان شده است. یعنی شما فرصت دارید در این کشور زبان را یاد بگیرد و بعد تحصیل خود را شروع نمائید. آیا امکان تحصیل در این کشور برای دوره های زبان وجود دارد؟ یعنی به ایرانیان برای یادگیری زبان ویزا می دهند؟ جواب خیر است. در حال حاضر شرایط اخذ ویزای تحصیلی این کشور بدون مدرک زبان برای ایرانیان وجود ندارد. مگر در مواردی بسیار نادر که دانشجو از اعتبار پاسپورت بالایی برخوردار باشد. البته دانشجویان می توانند در برخی برنامه ها با ارائه آیلتس سطح کمتر از نیاز برنامه به صورت مشروط پذیرش بگیرند.

ثبت نام در دوره های تحصیلی هلند

مهلت زبان ثبت نام در دانشگاه، با توجه به نوع دانشگاه مدنظر شما، مقطع تحصیلی و رشته مورد نظر متفاوت می باشد. اما به طور معمول ثبت نام در دانشگاه در حدود اول ژانویه (January) آغاز و تا آخر ژوئن (June) ادامه دارد. روند ثبت نام به این صورت است که شما نیازمند این هستید که چند ماه قبل از زمان اعلام شده برای ثبت نام مدارک خود را برای دانشگاه ارسال نمایید. این موعد ثبت نام برای ترم بهمن ماه یا همان ژانویه (January) در آگوست (August) یا سپتامبر (September) به اتمام می رسد. باید زودتر از آن برای ثبت نام اقدام نمود. در این بخش پیشنهاد می شود مقاله ویزای تحصیلی هلند را مطالعه بفرمائید.

طول دوره های تحصیل در این کشور بدین شرح است:

مقطع تحصیلیسول دوره
کارشناسی3 الی 4 سال
کارشناسی ارشد1 الی 2 سال
دکتری4 سال

 

تحصیل کارشناسی در هلند

تحصیل کارشناسی در هلند به مدت 3 الی 4 سال به طول می انجامد. زبان تحصیل در این مقطع  به زبان هلندی و انگلیسی می باشد. جذابیت تحصیل در این مقطع در این کشور به دلیل ساختار سیستم آموزشی و امکان تحصیل به زبان انگلیسی روز به روز در حال افزایش می باشد. همین موضوع به نوبه خود توانسته تحصیل در هلند را در قیاس با سایر کشورهای مطرح جهانی نظیر کانادا و انگلستان قرار دهد. بهرتین رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی عبارتند از:

 • علوم طبیعی
 • کامپیوتر
 • مهندسی
 • علوم اجتماعی
 • تجارت

تحصیل کارشناسی ارشد و دکترا در هلند

درخواست اخذ پذیرش برای تحصیل کارشناسی ارشد در هلند به دلیل ارائه طیف وسیعی از رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی و هزینه های مقرون به صرفه بیشتر است. طول دوره تحصیل در این مطقع به میزان 1 الی 2 سال است. دانشجویان این مقطع در این کشور می توانند علاوه بر تحصیل، مهارت تکمیلی در خصوص ورود به  بازار کار این کشور را فرا گیرند تا بتوانند پس از اتمام تحصیلات از شرایط مجوز اقامت پس از تحصیل استقاده کنند. تحصیل در این دوره بیشتر به صورت اختصاصی خواهد بود.

تحصیل دکترا در هلند منجر به اخذ مدرک معتبر با محوریت چرخه سوم است که توسط فرآیند بولونیا تعریف شده است. دوره های تحصیلی در این کشور با محوریت پژوهشی و تحقیقاتی است. دانشجویان در این دوره وظایفی را به عنوان یک محقق بر عهده می گیرند. طول این دوره در این کشور 4 سال است. دانشجویانی که تمایل به تحصیل در این مقطع دارند بایستی  رزومه خوبی در خصوص اخذ پذیرش برخوردار باشند. در این میان داشتن استاد راهنما حرف اول را میزند.

هزینه زندگی دانشجویی در هلند

هزینه زندگی برای دانشجویان در این کشور در ارتباط مستقیم با سبک زندگی دانشجو خواهد بود. عواملی مثل شهر محل زندگی از جمله عوامل اثر گذار بر هزینه های زندگی می باشد. بیشترین میزان هزینه برای یک دانشجو به هزینه مسکن تعلق دارد. این هزینه ماهانه در حدود €650 الی 1000€ (یورو) خواهد بود. این تفاوت قیمت به علت موقعیت مکانی هزینه رفت و آمد و هزینه های شارژ ساختمان متفاوت می باشد. هزینه زندگی دانشجویی در هلند ماهانه به صورت میانگین حدود 750€ (یورو) می باشد. شهریه های دوره کارشناسی در این کشور 7200€ (یورو) در سال است. این مبلغ برای مقطع ارشد به 9000€ تا بیش از 12000€ (یورو) می رسد

کار حین تحصیل در هلند

در این کشور بخش اعظمی از هزینه ها را می توانید با کار حین تحصیل فراهم نمایید. در مورد ضوابط این کشور باید بدانید طی قوانین این کشور دانشجویان این اجازه را دارند که 10 ساعت در هفته کار کنند. این امکان برای دانشجویانی که از این حق استفاده نمی کنند، وجود دارد که به مدت 2 ماه تمام وقت در طول تعطیلات تابستانی کار کنند. برای هرساعت کار دانشجویی 7€ (یورو) دستمزد تعیین شده که این میزان به صورت خالص و بعد از کسر مالیات می باشد. با این حساب تنها با کار دانشجویی این امکان برای شما وجود دارد که هزینه مسکن خود را تامین نمایید. برای دریافت ویزا تحصیلی نیاز دارید هزینه هایی را پرداخت کنید که در ادامه به بررسی این هزینه ها می پردازیم. در مورد شرایط کار پس از تحصیل در هلند می توانید به مقاله مشخص شده رجوع فرمائید.

هزینه تحصیل در هلند در سال 2020

هزینه تحصیل در هلند

در برخی دانشگاه ها ابتدا نیاز دارید هزینه یک نیم سال یا 1 سال تحصیلی را به حساب دانشگاه واریز نمایید. علاوه براین هزینه هایی بابت بیمه پزشکی که در حدود 500€ (یورو) می باشد. هزینه صدور اقامت، هزینه 3 ماه اتاق برای اقامت نیز باید در ابتدای امر پرداخت نمایید. در این حالت ویزا برای شما در مدت کوتاهی صادر می شود و شما احتیاجی به حامی ندارید. اما اگر والدین شما تامین هزینه  را برعهده بگیرند زمان بیشتری برای دریافت ویزا نیاز دارید. لازم است اثبات کنید که توان پرداخت هزینه ها را دارید که ما این امر را توصیه نمی کنیم. چرا که می تواند احتمال رد ویزای شما را بالا ببرد.

در این حالت نیاز دارید در حساب بانکی که به سفارت اعلام می نمایید مبلغی در حدود 10000€ (یورو) موجود داشته باشید. بدین ترتیب پیشنهاد می شود مقاله هزینه زندگی در هلند را مطالعه بفرمائید.

در مورد هزینه های تحصیل به طور خلاصه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

مقطع تحصیلهزینه به یورو
مسکن برای دانشجویان کشورهای عضو EEA، سوئیس€2087
مقطع کارشناسی€6000
مقطع کارشناسی ارشد€8000

شهریه تحصیل در این کشور برای دانشجویان خارجی به مرابت نسبت به شهریه دانشجویان بومی و اروپایی بیشتر است. در این کشور میزان هزینه ها بنا به نوع دانشگاه و مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است. در برخی دانشگاه ها شاید هزینه کمتر از 10000€ (یورو) در سال باشد. در برخی دیگر مثلا در رشته های پزشکی به سالی 30000€ (یورو) نیز برسد.

دانشگاه های هلند

از دانشگاه های معتبر این کشور می توان به دانشگاه دلفت اشاره کرد. این دانشگاه از دانشگاه های قدیمی هلند می باشد. در رده بندی دانشگاه ها جزء 20 دانشگاه برتر جهان می باشد. دانشگاه آمستردام نیز از دانشگاه های نامی دنیا در این کشور قرار دارد که در رشته هنر بسیار معروف می باشد. جزء 50 دانشگاه برتر جهان محسوب می شود. از طرفی قرار گرفتن این دانشگاه در شهر آمستردام از دیگر مزایای این دانشگاه محسوب می شود. دانشگاه واخنینگن سومین دانشگاه برتر این کشور محسوب می شود که در علوم زیستی و کشاورزی در جهان بسیار معروف می باشد.

از برترین دانشگاه های هلند می توان به این دانشگاه ها اشاره کرد:

 • University of Groningen
 • Delft university of Technology
 • University of Twente
 • Eindhoven universityof Technology
 • (Maastricht university (universiteit Maastricht
 • (University of Amsterdam (Universiteit Amsterdam
 • Radbound Universityof Nijmegen
 • (Vrije Universiteit Amsterdam (Free Amsterdam
 • Wageningen University
 • (Institute of SocialStudies (ISS
 • Open University of Netherlands
 • International Agricultural Centre
 • Larenstein University of Professional Education
 • (Maastricht School of Management (MSM
 • (Radio Nederland Training Center (RNTC
 • Institute for Water Education

ویزای تحصیل در هلند

اخذ ویزای تحصیلی این کشور برای دانشجویان ایرانی که تمابل به تحصیل در این کشور را دارند، الزامی است. هزینه اخذ ویزای تحصیلی هلند به میزان 317€ (یورو) است. از سایر مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی عبارتست از:

 • ارائه پاسپورت
 • ارائه گواهی اخذ پذبرش نهایی
 • گواهی تمکن مالی
 • ارائه سند ازدواح (در صورت تاهل)
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی

متقاضیان تحصیل در این کشور و شرایط اعزام دانشجو به هلند برای کسب اطلاعات تخصصی تر در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط تحصیل و اعزام دانشجو و اخذ ویزای تحصیلی هلند می توانند با کمک کارشناسان وکلاء مجرب ما، در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت که از موسسات اعزام دانشجو به این کشورمی باشد ودر این امرسابقه درخشان دارد. به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کرده و به ادامه تحصیل در این کشور فوق العاده بپردازند. موسسه سفیران سروش سعادت با برخورداری از بهترین مشاورین مهاجرتی جهت ارائه مشاوره ی مهاجرتی امادگی کامل را دارند.

سوالات پرتکرار در باب تحصیل در هلند

در این بخش مفتخر به پاسخگویی سوالات پرتکرار در باب تحصیل در هلند مطابق قوانین 2023 می باشیم:

 • آیا برای تحصیل در دانشگاه های هلند نیاز به تسلط به زبان انگلیسی است؟ بله آموزش در تقریبا تمام مقاطع به زبان انگلیسی و هلندی و در مقاطع ارشد و دکترا اکثرا به زبان انگلیسی صورت می گیرد.
 • آیا امکان یافتن کار بعد از تحصیل در هلند وجود دارد؟ بله این کشور بعد از تحصیل یک سال اجازه اقامت و کاریابی به شما می دهد، ضمن این که کشوری است با نرخ بیکاری به نسبت پایین در مقایسه با کشورهای دیگر، که این مساله نکته بسیار مثبتی است.
 • آیا تحصیل در رشته های پزشکی بدون آزمون ورودی است؟ خیر تحصیل این رشته ها نیازمند قبولی در آزمون ورودی است و به طور معمول هزینه ها 800€ الی 1500€ (یورو) در ماه است.
 • شرایط لازم برای دریافت کمک هزینه تحصیل در هلند شامل چه مواردی است؟ حداکثر سن 30 سال/ تبعه هلندی باشد/ اخذ اقامت هلند به مدت 5 سال/ درآمد ماهیانه متقاضی تحصیل در هلند کمتر از 13000€ (یورو) در ماه باشد.
5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *