مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » اسکاتلند » تحصیل در اسکاتلند

تحصیل در اسکاتلندتحصیل در اسکاتلند جزو پرطرفدارترین کلیدواژه های جستجو شده در مرورگرهای مختلف از سوی کاربران فارسی زبان بوده است و این امر دلایل مختلف دارد که از مهم ترین آن ها می توان به انگلیسی زبان بودن این کشور و امنیت بالای آن اشاره کرد.

در مقاله پیش رو سعی شده است تا در خصوص تحصیل در اسکاتلند اطلاعاتی در خدمت شما عزیزان قرار بگیرد، امید است که مطالعه آن برایتان مقبول افتد.

 

 

مقدمه

اسکاتلند قرن هاست که یکی از بهترین کشورها در زمینه تحصیل است. و این امر یکی از دلایلی است که بیش از 50 هزار دانش آموز و دانشجوی خارجی از 180 کشور متفاوت هر ساله در اسکاتلند تحصیل می کنند.

توضیحاتی در مورد اسکاتلند

اسکاتلند یکی از 4 کشوری است که تشکیل دهنده بریتانیا هستند. تنها مرز زمینی اسکاتلند با انگلستان است که در قسمت جنوبی قرار دارد هر چند ایرلند شمالی هم به این کشور نزدیک است. همچنین لازم است بدانید که اکثریت افراد در اسکاتلند به زبان انگلیسی صحبت می کنند هر چند گویش های محلی نیز بین بعضی گروه های قومی در این کشور مرسوم هستند.

وضعیت آب و هوایی اسکاتلند بسیار تغییرپذیر است و هر نقطه ای از این کشور وضعیتی متفاوت از نقطه دیگر دارد. بعنوان مثال ارتفاعات شدیدترین وضعیت را دارند. اما بطور کلی جریان بادهای گلف استریم دمای هوا را معمولا به حالت ملایم نگاه می دارد.

 

ویزای تحصیلی

بطور کل اگر شما تبعه جایی خارج از بریتانیا هستید و تصمیم دارید در اسکاتلند تحصیل کنید ممکن است لازم باشد درخواست ویزای دانشجویی دهید. هرچند دانش آموزان و دانشجویانی در اتحادیه اروپا و آنهاییکه در ناحیه اقتصادی اروپا شامل ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوییس هستند، برای تحصیل در اسکاتلند به ویزا نیازی ندارند. ما بقی دانش آموزان و دانشجویان در صورتیکه تمایل به تحصیل در این کشور داشته باشند می بایست تقاضای صدور ویزا دهند. نکته حائز اهمیت دیگر آنست که اطمینان یابید ویزای درستی دارید زیرا مطابق مقطعی که در آن مشغول به تحصیل هستید، سن و مدت زمانیکه قصد ماندن در اسکاتلند را دارید، انواع بسیار متفاوتی از ویزاها وجود دارند.

شهریه

اینکه آیا لازم است شهریه ای برای تحصیلتان بپردازید یا خیر بستگی به کشوری دارد که تبعه آن هستید. اینکه اهل کشورهای عضو اتحادیه اروپا، مابقی کشورهای بریتانیایی یا یک دانشجویی خارج از این نواحی هستید در وضعیت پرداخت شهریه شما تفاوت ایجاد می کند. همچنین هر موسسه آموزشی در این کشور سیستم و شهریه مخصوص به خود را دارد.

 

استخدام پذیری

تحصیل در یک دانشگاه اسکاتلندی واقعا در آینده کاری شما تاثیرگذار خواهد بود علاوه بر اینکه شما را برای دنیای کاری کاملا آماده خواهد کرد. در مجموع، 85 درصد کارفرمایان اعلام داشته اند که از آمادگی فارغ التحصیلان از دانشگاه های اسکاتلند بسیار راضی بوده اند. شاهد مثال این امر اینست که پنج تا از دانشگاه های این کشور در رنکینگ بهترین دانشگاه های دنیا، رتبه زیر 200 دارند و این دانشگاه ها عبارتند از :

-دانشگاه ادینبرگ

-دانشگاه دوندی

-دانشگاه گلاسگو

-دانشگاه آبردین

-دانشگاه سنت اندروز

طول تحصیل در اسکاتلند

-دوره کارشناسی ( بچلر ): 3تا4 سال

-دوره کارشناسی ارشد ( مستر ): 1تا2 سال

-دوره دکتری ( پی اچ دی ): 4 سال

 

محل سکونت دانشجویان

با توجه به اهمیت فوق العاده بالای فراهم بودن محل مناسب زندگی برای دانشجویان، گزینه های متعددی برای محل زندگی در این کشور برای شما وجود خواهد داشت. از خوابگاه های دانشجویی گرفته تا خانه های دانشجویی مستقل که همه اینها ترکیب فوق العاده ای از مکانی برای زندگی، مطالعه و تحصیل و ملاقات افراد جدید است.

زندگی بعنوان یک دانشجو در اسکاتلند

اسکاتلند تاریخ و فرهنگ بسیار غنی ای دارد و مکان فوق العاده ای برای آموزش و یادگیری یک دانشجوی بین المللی است. در کلانشهرهای اسکاتلند از جمله ادینبرگ و گلاسگو زندگی بسیار پرهیجان و جالب است ولی زیبایی حقیقی اسکاتلند در کوهستانها و نواحی ییلاقی این کشور جریان دارد.

چرا اسکاتلند را بعنوان مقصدی برای تحصیل خود انتخاب کنیم ؟

اسکاتلند کشوری است که تعدادی از قدیمی ترین دانشگاه های دنیا در آن قرار دارد و تحصیل در هر کدام از این دانشگاه ها به شدت کارفرمای شما را در آینده تحت تاثیر قرار خواهد داد. اسکاتلند همچنین اقتصاد قدرتمندی در بسیاری از زمینه ها دارد. نکته حائز اهمیت اینست که بسیاری از دانشگاه ها با صنایع قدرتمند این کشور در ارتباط هستند، که شانس استخدام شما را بعد از فارغ التحصیلی و حتی حین تحصیل افزایش خواهد داد. صنایع کلیدی این کشور عبارتند از :

-نفت و گاز

-انرژی های تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر

-مالی

-گردشگری

-علوم زیستی

 

 

 

ویزای مورد نیاز

ویزای تییر 4 ( عمومی )

این نوع ویزا اکثر دانشجویان بین المللی که برای تحصیل در مقاطع کارشناسی یا بالاتر دانشگاه های اسکاتلند نیاز به داشتن ویزا دارند را پوشش می دهد. اگر برای تحصیلات بعد از 16 سالگی به این کشور می آیید و تحصیلتان 6 ماه یا بیشتر به طول خواهد انجامید، می توانید تقاضای صدور این ویزا را داشته باشید.

ویزای تییر 4 ( کودک )

اگر در گروه سنی 4 تا 17 سال هستید می توانید درخواست صدور این ویزا را بنمایید. و اگر بین چهار تا پانزده سال سن دارید می بایست در یک مدرسه بریتانیایی که شهریه مستقل دارد تحصیل نمایید.

ویزای بازید کودک

اگر زیر 18 سال سن دارید و قصد تحصیل در اسکاتلند را دارید و تحصیلتان نهایتا 6 ماه بطول می انجامد می توانید درخواست این ویزا را داشته باشید. در صورتیکه تصمیم بگیرید ویزای خود را به تییر 4 ( کودک ) ارتقا دهید لازم است بریتانیا را ترک کرده و به کشوری که در آن زندگی می کنید بازگشته و سپس اپلای کنید.

ویزای بازدید دانشجو

شما می توانید درخواست صدور ویزای بازدید دانشجو را داشته باشد اگر بیش از 18 سال سن دارید و تحصیلتان در بریتانیا تا 6 ماه بطول می انجامد. اگر دوره آموزش زبان انگلیسی را هم نیاز است که بگذرانید می توانید با این ویزا تا 11 ماه در این کشور بمانید. اما این ویزا محدودیتی را برای شما ایجاد می کند به این صورت که نمی توانید مشغول به کار داوطلبانه یا با حقوق شوید حتی اگر مربوط به تحصیلتان باشد. در حالتی که تصمیم بگیرید ویزای خود را به تییر 4 ( عمومی ) ارتقا دهید نیاز دارید تا  بریتانیا را ترک کرده و از کشوری که در آن زندگی می کنید اقدام به اپلای بنمایید.

مدارک مورد نیاز برای برای دریافت ویزای تییر 4 :

-هزینه تحصیل سال اول یا

-هزینه کل دوران تحصیل در صورتیکه مدت تحصیل کمتر از یک سال باشد یا

هزینه تحصیل سال آینده اگر قصد تمدید ویزا و ادامه تحصیل دارید

-لازم است ثابت کنید که ماهی 1.031 پوند را برای مجموع 9 ماه دارید و این هزینه زندگی در این کشور است

شما همچنان باید پاسپورت اصلی، عکس ها و سایر اسناد مربوطه خود را ارسال کنید.

 

در مقاله بالا در خصوص تحصیل در اسکاتلند و انواع ویزا جهت تحصیل در اسکاتلند توضیح داده شده است. در صورتی که می خواهید اطلاعات بیشتری در خصوص تحصیل در کانادا اخذ نمایید و کشور مقصد خود را با خاطری جمع تر انتخاب نمایید پیشنهاد ما به شما این است که پیش از هر گونه اقدامی با وکلای مهاجرتی مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *