مهاجرت تحصیلی نروژ

بورسیه تحصیلی نروژ

بورسیه تحصیلی نروژ

نروژ کشوری است که در قسمت غربی جزیره اسکاندیناوی موقعیت دارد. بورسیه تحصیلی نروژ موضوعی است که دانشجویان علاقمند به تحصیل در این کشور به آن می­اندیشند. این کشور از جمله کشورهای اتحادیه اروپا نمی­باشد اما روابط بسیار نزدیکی با کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا دارد. تحصیل در  نروژ بصورت رایگان است اما از آنجائیکه هزینه های زندگی در این کشور نسبت به کشورهای اروپایی بالاتر است، دانشجویان سعی در اخذ بورسیه تحصیلی این کشور را دارند.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آگاهی های لازم را در چگونگی و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کشور نروژ را در اختیار دانشجویان قرار می­دهد. البته تحصیل در دانشگاههای خصوصی نروژ بصورت رایگان نمی­باشد و تنها تحصیل در دانشگاههای دولتی این کشور بصورت رایگان انجام می­گیرد. بطور کلی در نروژ 8 دانشگاه دولتی و16 کالج خصوصی، نه نهاد دانشگاهی تخصصی و20 کالج ایالتی وجود دارد.

دانشگاههای نروژ بورسیه های فراوانی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می­دهد. بطوری که هم اکنون  این کشور1100 بورسیه تحصیلی برای دانشجویان قرار داده است. از این میان 800 بورسیه به دانشجویان کشورها در حال توسعه و 300 بورسیه تحصیلی به دانشجویان کشورهای بالکان غربی، اروپای مرکزی و آسیای مرکزی تعلق دارد. دانشگاهها علاوه بر ارائه بورسیه به دانشجویان، کمک هزینه های تحصیلی بسیاری نیز به آنها پرداخت می­نمایند. یکی از معروفترین بورسیه های کشور نروژ بورسیه آراسموس موندس می­باشد.

مزایای بورسیه تحصیلی نروژ

دولت نروژ به دانشجویان بین المللی که به آنها بورسیه تحصیلی تعلق گرفته است همان مقدار کمک هزینه ای که به دانشجویان محلی خود پرد اخت می­نماید به دانشجویان بین المللی نیز پرداخت خواهد نمود. البته بورسیه های تحصیلی این کشور بدین گونه است که 40% از آن بعنوان کمک هزینه و 60% باقی مانده نوعی وام محسوب می­گردد. بطوریکه اگر دانشجو پس از اتمام تحصیلات خود در این کشور برای انجام کار بماند بایستی وام دریافتی را به دانشگاه برگرداند. اما در صورتی که دانشجو پس از فارغ التحصیلی به کشور مبدأ خود بازگردد نیازی به پرداخت وام نیست.

مدارک مورد نیاز بورسیه تحصیلی نروژ

دانشجویان پس از اینکه دانشگاه مورد نظر و رشته تحصیلی خود را در کشور نروژ انتخاب نمودند بایستی تمامی مدارک تحصیلی خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال نمایند. دانشجویان برای تحصیل در دانشگاههای نروژ بایستی دارای مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره5 و یا مدرک تافل با نمره 70-80 را کسب نموده باشند.

دانشگاههای کشور نروژ یکبار در سال دانشجویان بین المللی را پذیرش می­نمایند که زمان پذیرش این دانشگاهها با یکدیگر متفاوت است. بطور معمول پذیرش در اکثر دانشگاهها در ماههای اکتبر  و دسامبر انجام می­گیرد و در صورتی که دانشجویان پذیرفته گردند آنها بایستی برای ترم پاییز ثبت نام نمایند.

دریافت بورسیه تحصیلی نروژ

همانطور که پیش تر بیان نمودیم دولت نروژ تنها تحصیل در دانشگاهها را برای دانشجویان خارجی رایگان نموده است و دانشجو موظف به پرداخت سایر هزینه های خود می­باشد. به همین دلیل دانشجویان برای تحصیل در دانشگاههای نروژ بایستی از تمکن مالی لازم برخوردار باشند. اما در صورتیکه بورسیه های تحصیلی به دانشجویان تعلق بگیرد، این بورسیه های تمامی هزینه های زندگی دانشجویی آنان را اعم از خورد وخوراک- هزینه مسکن- حمل و نقل و هزینه های کتب و جزوات و سایر هزینه ها را پوشش می­دهد.

انواع بورسیه های تحصیلی در نروژ

از آنجائیکه زندگی دانشجویی برای دانشجویان در نروژ هزینه بر است، دانشگاههای این کشور بورسیه های فراوانی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار داده است. دانشجویان علاوه بر تحصیل رایگان در این کشور می­توانند از مزایای بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی در این کشور بهره­مند گردند. دانشجویان علاوه بر تحصیل رایگان در نروژ با دریافت بورسیه از این کشور ماهانه حقوقی را از دانشگاه دریافت می­نمایند که می­توانند براحتی تمامی هزینه های زندگی خود در این کشور را پوشش دهند.

سیستم آموزشی کشور نروژ همانند سیستم آموزشی ایران است و دانشجویان در دانشگاههای این کشور می­توانند در سه مقطع تحصیلی کارشناسی- کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیل بپردازند. بورسیه های تحصیلی این کشور مربوط به مقطع خاصی نمی­باشد و دانشجویان در هر سه مقطع می­توانند برای دریافت بورسیه درخواست نمایند.

دولت نروژ سالانه 1100 بورسیه در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می­دهد که 300 بورسیه برای دانشجویان اتحادیهذاروپا، آسیای مرکزی و کشورهای بالکان می­باشد و مابقی برای سایر کشورها در نظر گرفته شده است. بورسیه آراسموس موندس یکی از معروفترین بورسیه های تحصیلی است که به دانشجویان اتحادیه اروپا تعلق می­گیرد. دانشجویان برای آگاهی بیشتر در زمینه بورسیه تحصیلی نروژ و شرایط اخذ آن می­توانند از تجریه های مفید کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره مند گردند.

بورسیه کارشناسی نروژ

تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاههای نروژ به مدت 3 سال بطول می­انجامد و دانشجویان برای تحصیل در این مقطع بایستی به از مهارت زبان نروژی برخوردار باشند. ندریس در مقطع کارشناسی در نروژ به زبان نروژی ارائه می­گردد و دانشجویان برای اخذ بورسیه تحصیلی باید یک دوره آموزشی زبان نروژی را قبل از ورود به دانشگاه در این کشور بگذرانند.

نکته قابل ذکر که در رابطه با اخذ بورسیه تحصیلی در نروژ اینست که دانشجویان پس از اخذ مدرک دیپلم خود بالافاصله نمی­توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی نروژ اقدام نماید. دانشجویانی می­توانند نسبت به اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی اقدام نمایند که دارای مدرک فوق دیپلم بوده و یا دو ترم تحصیلی خود را در یکی از دانشگاههای ایران سپری نموده باشد.

بورسیه کارشناسی ارشد نروژ

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ 2 سال است و اکثر رشته ها در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می­گردد و تنها برخی از رشته به زبان نروژی تدریس می­گردند. دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی بایستی دارای مدرک زبان انگلیسی باشند.دانشجویان در این مقطع براحتی می­توانند بورسیه های تحصیلی دانشگاههای این کشور را اخذ نمایند.

 بورسیه دکترا و فوق دکترا در نروژ

دانشجویان در مقطع دکترا در دانشگاههای نروژ می­توانند بورسیه تحصیلی دریافت نمایند. اگرچه دانشگاههای نروژ به دانشجویانی که در این مقطع تحصیل می­نمایند ماهانه حقوقی به آنها پرداخت می­نماید. ناگفته نماند تمامی مراکز آموزش عالی در نروژ مقطع دکترا و فوق دکترا را برای دانشجویان ارائه نمی­نماید و دانشجویان بایستی برای تحصیل در مقطع دکترا و فوق دکترا به جستجوی بیشتری در دانشگاههای این کشور بپردازد. تدریس در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می­گردد و دانشجویان برای اخذ بورسیه تحصیلی بایستی دارای مدرک زبان انگلیسی باشند.

بورسیه تحصیلی نروژ

دولت نروژ بیشترین بورسیه ها را برای دانشجویان در مقطع دکترا و فوق دکترا در نظر گرفته است. اما با اینحال بورسیه های دیگری را نیز در اختیار دانشجویان در مقاطع دیگر نیز قرار داده است.

از آنجا که تحصیل در دانشگاههای نروژ درخواست کنندگان زیادی دارد بورسیه های تحصیلی این کشور بصورت رقابتی است. دانشجویانی که از مهارت زبان نروژی و انگلیسی برخوردار باشند از شانس بیشتری برای اخذ بورسیه های تحصیلی نروژ برخوردار خواهند بود.

کمک های مالی نروژ چگونه اند؟

دانشگاههای کشور نروژ سالیانه کمک هزینه های بسیاری را به تمامی دانشجویان در مقاطع مختلف کارشناسی- کارشناسی ارشد ودکترا ارائه می­نماید. این کمک هزینه ها به مدت یک الی سه ماه به دانشجویان تعلق می­گیرد که دانشجویان با استفاده از این کمک هزینه های می­توانند تمامی هزینه های زندگی خود را پوشش دهند. ناگفته نماند دولت نروژ سالانه دعوتنامه های تحصیلی بسیاری به دیگر کشورها ارسال می­نماید.

مدت زمان اقامت تحصیلی در نروژ چقدر است؟

همانطور که می­دانید دانشجویان برای تحصیل در دانشگاههای نروژ بهتر است از بورسیه های تحصیلی این کشور استفاده نمایند. پس از اینکه دانشجویان بورسیه تحصیلی نروژ را دریافت نمودند بایستی برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ اقدام نمایند. اعتبار ویزای دانشجویی این کشور ابتدا به مدت 1 سال اعتبار دارد و دانشجویان بایستی پس از پایان اعتبار اقامت خود به اداره مهاجرین جهت تمدید اعتبار اقامت خود اقدام نمایند. همچنین دانشجویان با دریافت ویزای نروژ می­توانند براحتی بدون اخذ ویزای به سایر کشورهای عضو شینگن مسافرت نمایند.

دانشگاههای برتر نروژ کدامند؟

مراکز تحصیلات عالی در نروژ به دو دسته دولتی و خصوصی دسته بندی می­شوند. اکثر دانشگاههای این کشور از اعتبارهای ویژه ای برخوردار هستند. دانشگاه برگن نروژ- دانشگاه علوم زیستی و دانشگاه علوم و تکنولوژی نروز از جمله بهترین دانشگاههای این کشور شناخته شده اند. دانشجویان با سوالات متعددی در زمینه بورسیه تحصیلی در نروژ روبرو خواهند شد. از جمله:

  • آیا با تحصیل در دانشگاههای نروژ می­توان اقامت دائم این کشور را اخذ نمود؟
  • آیا پس از اتمام تحصیلات در این کشور می­توان به انجام کار در نروژ  پرداخت؟
  • آیا دانشجویان اجازه انجام کار ضمن تحصیل در این کشور را دارند؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی تمامی سوالات عزیزان در این زمینه می­باشد.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *