مهاجرت تحصیلی اوکراین

بورسیه تحصیلی اوکراین

بورسیه تحصیلی اوکراین

یکی از عالی ترین فرصت های تحصیلی و زندگی در کشورهای اروپایی، بورسیه تحصیلی اوکراین است. جهت اخذ بورسیه های تحصیلی می بایست واجد شرایط بودن شما اثبات گردد. سپس مجاز به درخواست بورسیه تحصیلی هستید.در این مقاله قصد داریم روش های مختلف دریافت این نوع بورسیه را برای شما عزیزان شرح دهیم.

بورسیه تحصیلی کشور اوکراین

شاید تا به حال نام بورسیه تحصیلی را شنیده باشید. بورسیه تحصیلی کمک هزینه‌ای است که دانشگاه به دانشجوهایش اعطا می‌نماید تا بخشی از هزینه های خود را پوشش دهند. دانشجو از این طریق می تواند بدون هیچ گونه دغدغه ای بابت هزینه ها به تحصیلات خود بپردازد. در برخی مواقع، دانشجو می بایست پس از پایان تحصیلات جهت جبران بورسیه به فعالیت در همان مرکز آموزشی بپردازد. به طور معمول بورسیه تحصیلی اوکراین به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می شود. اما عده محدودی از دانشجویان موفق به اخذ بورسیه مقطع کارشناسی می گردند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی

در موضوع بورسیه تحصیلی اوکراین کمک هزینه‌هایی تحت عنوان UMEC برای ادامه تحصیل دانشجویان مرجع به آنان اعطا می گردد. دانشجو از طریق این بورسیه قادر است بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در اوکراین را تامین نماید. درخواست اخذ این بورسیه تحصیلی می بایست قبل از ورود به دانشگاه توسط دانشجو ارسال گردد.

بورسیه های تحصیلی مختص دانشجویانی است که در زمینه علمی از مرتبه بالایی برخوردار هستند. در واقع به عنوان یک دانشجوی مستعد، توانایی علمی و مهارت ویژه ای دارند.

مزایای اخذ بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی اوکراین نیز همانند بورسیه سایر کشورهای اروپایی مزیت هایی را برای دانشجو به ارمغان می آورد.

از جمله این مزایا می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • با کمترین هزینه می توان در عالی رتبه ترین دانشگاه اوکراین در رشته مورد نظر به ادامه تحصیل پرداخت.
 • در صورت دریافت بورسیه تحصیلی این کشور، به ویزای شنگن اروپا دست می یابید.
 • با در دست داشتن ویزای شنگن می توانید در انواع کنفرانس ها و همایش های کشورهای اروپایی شرکت نمایید.
 • در صورت دریافت بورسیه تحصیلی، از پرداخت مالیات معاف می شوید. در نتیجه مجاز به استفاده از بیمه سلامت رایگاندر این کشور می گردید.

تحصیل و بورسیه کارشناسی اوکراین

طول دوره کارشناسی در اوکراین برخلاف کشور ایران، کمتر از 4 سال می باشد. به دلیل همین کمتر بودن مدت زمان تحصیل، مدرک کارشناسی اوکراین چندان تفاوتی با مدرک کارشناسی ایران ندارد. از این رو تحصیل در مقطع کارشناسی در اوکراین را توصیه نمی کنیم.

زبان تحصیلی در مقطع کارشناسی به دو زبان انگلیسی و روسی ارائه می گردد. با این حال در زمان پذیرش نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی ندارید. چراکه می توانید همزمان با تحصیل، در دوره های آموزشی زبان انگلیسی ثبت نام نموده و زبان یاد بگیرید.

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه کارشناسی اوکراین

 • ارائه مدرک پیش دانشگاهی از کشور ایران
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی متقاضی
 • ارائه انگیزه نامه و هدف از تحصیل در اوکراین

تحصیل و بورسیه کارشناسی ارشد اوکراین

بیشترین میزان بورسیه های اعطایی از سوی دانشگاه ها در مقاطع کارشناسی ارشد به بالا است. بنابراین هر ساله دانشجویان بسیاری در این مقطع تحصیلی از سوی دانشگاه بورسیه می شوند. عده زیادی از دانشجویان ایرانی پس از فارغ التحصیلی و ثبت سوابق علمی، تقاضای بورسیه می نمایند. اما تقاضای آنها مردود می گردد.

علت این است که میزان فضای علمی دانشجویان کافی نبوده و موفق به انجام تحقیقات علمی بزرگ نشده اند. از طرفی تعداد تقاضاهای بورسیه تحصیلی در این مقطع بالا می باشد. در نتیجه شانس دانشجو جهت موافقت با بورسیه تحصیلی اوکراین نیز کاهش می یابد. شرایط کاری برای دانشجویان این مقطع، به مدت 20 ساعت در هفته در نظر گرفته شده است. میانگین دستمزد دریافتی آنها در این مدت، معادل 8 تا 10 یورو می باشد.

تحصیل وبورسیه دکترا در اوکراین چگونه‌است؟

تخصصی ترین و حساس ترین مقطع تحصیلی مربوط به مقطع دکترا است. چرا که قوانین دشواری در پذیرش دانشجویان این مقطع وجود دارد تا مستعدترین و بهترین دانشجو پذیرش گردد. دانشجوی مقطع دکترا نیز مجاز به کار ضمن تحصیل در اوکراین به مدت 30 ساعت در هفته است.

به طور معمول دانشجویان مقطع دکترا از سطح علمی بالایی برخوردارند. بنابراین سفارت اوکراین در کشور ایران، مقالات و یا اثرات علمی آنها را جهت بررسی دریافت می کند. در صورتی که واجد شرایط بورسیه تحصیلی اوکراین باشند، توسط دانشگاه مقصد بورسیه می شوند. برای اخذ بورسیه الزامی به ارائه مدرک زبان یا شرکت در آزمون ورودی برای دانشجو وجود ندارد. بلکه تنها می بایست فرم مربوط به تقاضای بورسیه را تکمیل نموده و آدرس و شماره تلفن معتبر تسلیم نمایید. سپس مدارک معتبر خود شامل مدرک مقاطع لیسانس و فوق لیسانس را ارائه دهید.

مدارک موردنیاز ویزای تحصیلی اوکراین کدامند؟

متقاضیان تحصیل در کشور اوکراین و بورسیه تحصیلی اوکراین، می بایست در ابتدا اخذ ویزای تحصیلی نمایند. بنابراین ارائه مدارک لازم در این مورد الزامی است که به شرح ذیل است:

 • گرفتن وقت سفارت اوکراین
 • ارائه دعوت نامه و یا گواهش پذیرش از سوی دانشگاه مقصد که پذیرش دانشجو اثبات گردد
 • تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزای تحصیلی اوکراین
 • ارائه پاسپورت معتبر متقاضی
 • ارائه تعداد 15 قطعه عکس
 • ارائه نامه تمکن مالی جهت اثبات توانایی فرد در پرداخت و تامین هزینه های تحصیلی و زندگی در اوکراین
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی از لحاظ روحی و جسمی (از قبیل آزمایشات پزشکی مانند ایدز و…)
 • ارائه آدرس دقیق از محل سکونت و همچنین دانشگاهی محل تحصیل

هزینه‌های زندگی و تحصیل چقدر است؟

دانشجویانی که از سطح هوشی بالایی برخوردارند، می توانند هزینه های تحصیلی خود را در اوکراین تامین نمایند. برای این امر روش های مختلفی وجود دارد که به آن اشاره می نماییم:

 • استفاده از کمک هزینه UMEC   که هر دانشجویی با تلاش خود موفق به اخذ آن می گردد.
 • دانشجویی که از لحاظ تحصیلی الگوی سایر دانشجویان باشد. بدین معنا که سطح علمی و موفقیت بالایی را کسب نموده است و می‌تواند به دانشجویان دیگر کمک رسانی کند.

در این صورت مورد حمایت دانشگاه قرار گرفته و هزینه های خود را از این روش تامین می نماید. تعطیلات سه ماهه تابستان فرصت مناسبی جهت کار در دانشگاه یا جایی دیگر می باشد. مجددا از این طریق نیز می توان هزینه های دانشجویی را پوشش داد.

بدین ترتیب بورسیه تحصیلی اوکراین و شرایط تحصیل در اوکراین در این کشور برای شما شرح داده شد. جهت کسب اطلاعات جامع و تکمیلی از طریق موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اقدام نمایید. کارشناسان این موسسه آماده هر گونه خدمات در زمینه انواع مهاجرت به کشورهای اروپایی خواهند بود. تماس تلفنی رایگان و یا مراجعه حضوری شما راهی است برای اخذ مشاوره و ارتباط با این موسسه.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *