مهاجرت تحصیلی آفریقای جنوبی

اعزام دانشجو به آفریقای جنوبی

اعزام دانشجو به کشور آفریقای جنوبی

شمار زیادی از متقاضیان مهاجرت به آفریقای جنوبی از روش اعزام دانشجو به آفریقای جنوبی دست به اقدام می زنند. از این روش می توان پس از فارغ التحصیلی، طی شرایطی به اقامت دائم در این کشور دست یافت و در نهایت موفق به دریافت شهروندی آفریقای جنوبی شد. اگرچه روش های دیگری نیز برای مهاجرت به آفریقای جنوبی وجود دارد. اما این مقاله درباره مهاجرت تحصیلی توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به شما عزیزان علاقمند به تحصیل ارائه می گردد.

دانشگاه های معتبر آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی دارای دانشگاه های معتبری است که برخی از آنها عبارتند از:

 • دانشگاه ویت واترسرند (University of Witwatersrand wits)
 • دانشگاه ناتال (University of Natal)
 • دانشگاه كیپ تاون (Cape Town University)
 • دانشگاه پرتوریا (University of Pretoria)

اعزام دانشجو به آفریقای جنوبی

اعزام دانشجو به آفریقای جنوبی

شرایط پذیرش در دانشگاه ها و اعزام دانشجو به آفریقای جنوبی در مراکز آموزشی مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. این تفاوت در مقطع تحصیلی و رشته انتخابی دانشجو وجود دارد. برای این که صلاحیت پذیرش دانشجو در دانشگاه های آفریقای جنوبی ثابت و مشخص گردد، می توان به صورت آنلاین صلاحیت ها را ارزیابی نمود که این ارزیابی از سوی مسئولان مربوطه در آموزش عالی آفریقای جنوبی صورت می گیرد. اگر لازم شد می بایست مدارک بیشتری را ارائه نمایید. چنانچه مورد موافقت قرار گرفت، مجاز به پذیرش در دانشگاه و اخذ گواهی اجرای رسمی هستید.

شهریه در دانشگاه های آفریقای جنوبی

میزان شهریه ای که توسط دانشگاه های آفریقای جنوبی از دانشجویان اخذ می گردد، به مقطع تحصیلی، نوع رشته و دانشگاه انتخابی دانشجو بستگی داشته و متغیر است که در موضوع اعزام دانشجو به آفریقای جنوبی می بایست به آن توجه گردد. به طور کلی می توان گفت هزینه های “تحصیل در آفریقای جنوبی در مقاطع مختلف، با یکدیگر متفاوت می باشد. طبق آمارهای به دست آمده، در سال 2015 هزینه ها به شرح ذیل بوده است:

 • هزینه های دانشجویان در مقطع کارشناسی تقریبا 75000 راند (معادل 6000 دلار آمریکا)
 • هزینه های دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد تقریبا 47500 راند (معادل 3800 دلار آمریکا)

اکثریت دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی به دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی که متناسب با نیاز مالی آنان است، ارائه می نمایند.

اخذ ویزای دانشجویی در آفریقای جنوبی

دریافت ویزای دانشجویی یا ویزای تحصیلی برای علاقمندان تحصیل و اعزام دانشجو به آفریقای جنوبی از الزامات محسوب می گردد. در غیر این صورت مجاز به ثبت نام و پذیرش در دانشگاه های این کشور را نخواهید بود. در صورتی که مدارک مورد برای این منظور تکمیل و مورد قبول واقع گردد، قادر هستید مجوز تحصیلی خود را از سفارت یا کنسولگری آفریقای جنوبی در کشور مبدا دریافت کنید.

مدت زمانی که طول خواهد کشید تا ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی برای دانشجو صادر گردد، به مدت 6 هفته می باشد. هنگامی که نامه پذیرش از سوی دانشگاه مورد نظر در آفریقای جنوبی برای شما ارسال گردد، می بایست نسبت به اخذ مجوز اقامت موقتی اقدام نمایید که این کار از طریق تکمیل فرم BI-1738 انجام خواهد گرفت.

مدارک لازم جهت اخذ اقامت موقت تحصیلی

مدارکی که جهت اخذ مجوز اقامت موقت برای اعزام دانشجو به آفریقای جنوبی می بایست تحویل سفارت یا کنسولگری دهید، به شرح ذیل است:

 • ارائه گذرنامه دارای اعتبار حداقل به مدت یک ماه و دو صفحه خالی
 • تکمیل و ارائه فرم درخواست BI-1738
 • ارائه گواهی تمکن مالی که توانایی فرد متقاضی در پرداخت هزینه های زندگی و تحصیلی در آفریقای جنوبی را ثابت نماید.
 • ارائه 2 قطعه عکس رنگی به صورت پاسپورتی
 • ارائه نامه پذیرش تحصیلی از سوی دانشگاه مربوطه که اطلاعاتی مانند مدت زمان تحصیل، دوره های تکمیلی و سایر اطلاعات تحصیلی در آن ذکر گردیده باشد.
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی بیمه سلامت که قابلیت تمدید به صورت سالیانه را داشته باشد.
 • ارائه گواهی واکسینه شدن متقاضی یا عدم ابتلا به بیماری هایی نظیر تیفوئید، هپاتیپ A و… (در این صورت می بایست گواهی پزشکی و رادیولوژی از 6 ماه آخر را ارائه نمایید.)
 • ارائه گواهی عدم سابقه کیفری و سوء پیشینه (در صورتی که سن فرد از 18 سال بیشتر باشد)
 • اگر سن کمتر از 18 سال دارید، ارائه رضایت نامه از سوی والدین یا قیم متقاضی الزامی است.

در صورت درخواست مدارک بیشتر از سوی دانشگاه، با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشورت کنید.

دانشجویان مجاز به کار دانشجویی هستند؟

دانشجویانی که تمایل به تحصیل و اعزام دانشجو به آفریقای جنوبی را دارند، همزمان با ادامه تحصیلات، حق کار ضمن تحصیل در این کشور را نیز خواهند داشت که به صورت پاره وقت و به مدت 20 ساعت در طول هفته می باشد. در این حالت می بایست مجور کار را از وزارت کار دریافت کنید. ناگفته نماند در این میان گواهی صادره از سوی دانشگاه که ثابت نماید کار ضمن تحصیل برای دانشجو لطمه ای به پیشرفت تحصیلی وی نخواهد زد را نیاز دارید.

درباره دانشگاه‌های آفریقای جنوبی چه می‌دانید؟

از میان کلیه دانشگاه های آفریقای جنوبی، تعداد 7 دانشگاه توانسته اند در رتبه بندی QS جهانی در فهرست برترین ها جای گیرند. به طور مثال دانشگاه شهر cape در این سیستم رتبه بندی، توانسته است رتبه 141 در سطح جهانی را داشته باشد. همچنین دانشگاه Witwatersrand ملقب به Wits در رتبه 318 در سطح جهانی قرار دارد. از سویی دیگر دانشگاه Stellenbosch آفریقای جنوبی در رتبه 390 در سطح جهانی جای گرفته است. دانشگاه هایی که موفق به کسب رتبه 650 دانشگاه های برتر جهانی در آفریقای جنوبی شده اند، عبارتند از:

 • دانشگاه Kwazulu Natal
 • دانشگاه Rhodes
 • دانشگاه Johannesburg

دانشگاه های دولتی در کشور آفریقای جنوبی بر 3 گروه تقسیم بندی می شوند:

 • دانشگاه های سنتی که در زمینه آکادمی علوم طبیعی فعالیت دارد.
 • دانشگاه فناوری technikos که مختص مبانی فنی و حرفه ای است.
 • دانشگاه جامع که از ادغام دانشگاه سنتی و فناوری شکل گرفته است.

دوره‌های تحصیل درآفریقای‌جنوبی چه مدت است؟

ممکن است قصد تحصیل و اعزام دانشجو به آفریقای جنوبی را داشته باشید. دانشجویان علاقمند به تحصیل در مقطع لیسانس پس از گذراندن دوره 3 ساله موفق به اخذ مدرک لیسانس می شوند. اما تحصیل در مقطع فوق لیسانس شامل یک دوره یکساله خواهد بود که پس از سپری نمودن یک سال، مدرک کارشناسی ارشد به دانشجو اعطا می گردد. دوره های تحصیلی به صورت ترمی به دانشجویان ارائه می گردد که شامل دو ترم در هر سال است.

ترم اول از ماه فوریه تا اوایل ماه ژوئن انجام می گیرد و ترم دوم نیز از اواسط ماه جولای تا اواخر نوامبر ادامه خواهد داشت. لازم است دانشجو چند ماه قبل از آغاز ترم تحصیلی، اقدام به درخواست پذیرش نماید. زبان تحصیلی در دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی، زبان انگلیسی است. از این رو دارا بودن مدرک زبان انگلیسی آیلتس نمره 6 برای تحصیل الزامی است. شماری از دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور در فهرست دانشگاه های تایید شده از سوی وزارت بهداشت و علوم هستند.

برای گرفتن مشاوره‌های مربوط به اعزام دانشجو به آفریقای جنوبی و ادامه تحصیل در این کشور، همچنین مهاجرت به سایر کشورها، از طریق موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اقدام به عمل آورید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *