مهاجرت به آفریقای جنوبی

اقامت آفریقای جنوبی

اقامت آفریقای جنوبی

ویزاهای مختلفی برای کسب اقامت آفریقای جنوبی وجود دارد و دریافت هر یک شرایط خاصی دارد، بدین ترتیب می توانید اقامت قانونی را بدست آورید. اگرچه استثنا وجود دارد اما همه ی افراد خارجی که قصد ورود به آفریقای جنوبی را دارند باید اجازه رسمی یا ویزا داشته باشند. در این بخش شرایطی را که به اقامت در آفریقای جنوبی منجر خواهد شد خواهیم پرداخت. مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت روش های قانونی اخذ اقامت این کشور را در اختیار شما قرار خواهند داد.

زندگی در آفریقای جنوبی

این کشور دارای بسیاری از شهرهای بزرگ و 3 پایتخت است: پرتوریا (اداری)، کیپ تاون (قانونی) و بلومفونتین (قضایی). آفریقای جنوبی با اقیانوس در امتداد بیشتر محیط خود، با پنج کشور آفریقایی دیگر از جمله نامیبیا، زیمبابوه و موزامبیک مرز مشترک دارد. دما می تواند از میانگین 35 درجه سانتی گراد تجربه شده در لتابا در پارک ملی کروگر به سمت شمال، تا میانگین 2 درجه در Buffelsfontein در جنوب غربی کشور متغیر باشد. همانطور که در بسیاری از نقاط جهان، هزینه زندگی در شهرها بیشتر از شهرها و مناطق روستایی بیشتر است، اما با وجود این، اکثر مهاجران مهاجرت به کیپ تاون در ساحل یا ژوهانسبورگ بیشتر در داخل کشور را انتخاب می کنند.

با فضایی آرام، آب و هوای معتدل و مناظر زیبا از دامنه‌های کوه گرفته تا مناظر دریا، شهر مادر، همانطور که شناخته می‌ شود، حسی جزئی اروپایی و بخشی آفریقایی دارد. اگرچه مناطقی وجود دارد که رفتن به آنها توصیه نمی شود، اما اکثر مهاجران متوجه می شوند که داخل شهر و حومه شهر نسبتاً ایمن است و ترافیک در ساعات اوج مصرف آسان است. برای کسانی که به دنبال سبک زندگی در فضای باز هستند، ساحل سواحل فوق العاده، غواصی در قفس کوسه و فرصت های عالی پیاده روی در تپه ها را ارائه می دهد.

در نمودار زیر شاهد افزایش جمعیت 3 شهر بزرگ در آفریقای جنوبی هستید:

افزایش جمعیت در شهرهای آفریقای جنوبی

اخذ روادید کشور آفریقای جنوبی

از سال 2014 تا کنون همه متقاضیان زندگی در آفریقای جنوبی باید به صورت انفرادی برای اخذ ویزای رسمی از سفارت خانه یا کنسولگری آفریقای جنوبی اقدام کنند. برای دریافت هرگونه ویزای معتبر از شما انگشت نگاری خواهد شد. کلیه مدارک شخصی شما، بسته به نوع درخواست، از شما دریافت خواهد شد.

همه متقاضیان باید با توجه به فعالیتی که در آفریقای جنوبی دارند، ویزای مرتبط دریافت کنند. هیچ یک از توریست های آفریقای جنوبی اجازه تغییر نوع ویزای خود را در خاک این کشور نخواهند داشت. برای مثال اگر شخصی برای دیدار خانواده خود از طریق ویزای توریستی آفریقای جنوبی وارد کشور آفریقای جنوبی شده است، نمی تواند برای ویزای دیدار بستگان اقدام کند. متقاضی باید به کشور خود برگردد و مجدد برای ویزای دیدار اقدام کند. شما می توانید از راه های زیر برای اخذ ویزای اقامت موقت آفریقای جنوبی اقدام کنید.

 • ویزای دیدار به مدت حداکثر 90 روز
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای معاهده
 • ویزای تجاری
 • ویزای کاری
 • ویزای پیوستن به خانواده
 • ویزای بازنشستگان

تابعیت در آفریقای جنوبی

در سال های اخیر تابعیت این کشور از طریق مختلف انجام پذیر بوده است. قانون اخذ شهروندی در این کشور در سال 1988 میلادی تحت اصلاحاتی قرار گرفت. در حالت کلی از 3 طریق تابعیت این کشور انجام پذیر می باشد که به شرح زیر نمودار زیر خواهد بود:

۳ طریق اصلی تابعیت آفریقای جنوبی

به این ترتیب قوانین جدیدی در این کشور در سال 2010 میلادی تصویب شد. این قوانین از اول ژانویه (January) سال 2013 میلادی به اجرا در آمد. طبق قانون کلی تبدیل اقامت به تابعیت، متقاضی پس از 5 سال زندگی و اشتغال در این کشور می تواند اقامت دائم این کشور را اخذ کند، پس از گذشت 10 سال زندگی مداوم در این کشور با توجه به مدارک مستند و معتبر مورد نیاز امکان اخذ تابعیت برای متقاضی میسر می شود.

شرایط اخذ مجوز کشور آفریقای جنوبی

سفارت، کنسولگری و یا نمایندگی های کشور آفریقای جنوبی برای ارائه ویزا از شما مدارک زیر را طلب می کنند.

 1. پاسپورت با اعتبار 30 روز پس از زمان بازگشت شما از آفریقای جنوبی
 2. هزینه بررسی
 3. فتوکپی همه ویزاهای اقامت قبلی شما در صورت وجود
 4. 2 قطعه عکس پاسپورتی با پس زمینه روشن
 5. گواهی واکسیناسیون تب زرد
 6. گواهی عدم سوء پیشینه قضایی
 7. گزارش پزشکی و رادیولوژی مربوط به 6 ماه گذشته
 8. شناسنامه
 9. گواهینامه های مختلف نظیر گواهی تمکن مالی، گواهی ازدواج و تمام گواهینامه هایی که نشان دهنده افراد وابسته به شما است.

ویزای آفریقای جنوبی از طریق کار

در آفریقای جنوبی انواع مختلفی از ویزای کار وجود دارد که به شما اجازه خواهد داد تنها به صورت موقت اقامت را بدست آورید. توجه داشته باشید که حداقل 90 روز قبل از پایان اعتبار ویزای کاری آفریقای جنوبی باید نسبت به تمدید آن اقدام کنید. در صورتی که یک دوره 5 ساله در آفریقای جنوبی کار کنید می توانید برای دریافت اقامت دائم در این کشور اقدام کنید.

کشور آفریقای جنوبی با کمبود نیروی متخصص روبروست. بنابراین تمایل بسیار زیادی به جذب این متخصصین دارد. در صورتی که شما فارغ التحصیل مقطع دکترا هستید و یا مقالات علمی معتبری ارائه کرده اید. از این رو می توانید از شانس بسیار بالایی برای اخذ ویزای کار آفریقای جنوبی برخوردار شوید. نیروهای کار متخصص می توانند با 5 سال سابقه کار حرفه ای، اقامت دائم کشور آفریقای جنوبی را بدست آورند.

اقامت آفریقای جنوبی از طریق ویزای کار

بررسی مهاجرت با ویزای تحصیلی به آفریقای جنوبی

ویزای تحصیل در آفریقای جنوبی به هیچ عنوان ضامن اقامت شما در آفریقای جنوبی نیست. همه دانشجویان خارجی در آفریقای جنوبی پس از پایان دوره تحصیل خود باید این کشور را ترک کنند. این دانشجویان تنها در صورتی می توانند اقامت را بدست آورند که ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری و یا سرمایه گذاری تبدیل کنند. با اخذ این نوع ویزا اجازه تحصیل در این کشور را خواهید داشت. همچنین پس از اتمام دوره تحصیل می توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری یا سایر ویزاها تبدیل نمایید.

تبدیل اقامت به تابعیت در آفریقای جنوبی از طریق تولد

یکی دیگر از روش های تبدیل اقامت به تابعیت از طریق نژاد می باشد. افراد واجدالشرایط برای اخذ این نوع تابعیت از شرایط زیر برخوردار می باشند. این شرایط شامل موارد زیر می باشد:

 • اگر متقاضی به مدت حداقل 5 سال اجازه اقامت دائم در این کشور را داشته باشد.
 • در صورت ازدواج متقاضی با یک فرد مقیم این کشور
 • متقاضیانی که سن زیر 21 سال دارند و در این حالت زیر مجموعه والدین قرار می گیرند.

متقاضی برای درخواست تبدیل اقامت دائم به تابعیت از طریق نژاد می باید مدارکی که در جدول زیر ارائه شده است را فراهم سازد:

مراحلمدارک
1تکمیل فرم درخواست DHA-757 و 63DHA-
2ارائه اسناد مربوط به هویت متقاضی
3گواهی ازدواج (درصورتی که متقاضی قبلا ازدواج کرده باشند.)
4پرداخت هزینه فرم درخواست
5گواهی فوت (درصورتی که همسر متقاضی فوت کرده باشد.)
6ارائه نامه تمکن مالی
7فرم تکمیل مدارک افراد زیر 18 سال را باید والدین امضاء کنند.

شرایط تجارت و اقامت در آفریقای جنوبی

توسعه در کشور آفریقای جنوبی با سرعت بسیار بالایی در حال رقم خوردن است. از همین رو امکانات فراوانی را در اختیار سرمایه گذاران کشور های مختلف قرار می دهد. برای دریافت ویزای تجاری آفریقای جنوبی شما باید تمکن مالی خوبی در حساب خود سرمایه داشته باشید. همچنین تضمین ارائه دهید که حداقل 60% از نیروی کار شما از میان شهروندان آفریقای جنوبی انتخاب خواهند شد. از سوی دیگر شما باید یک طرح اقتصادی ارائه کنید. نشان دهید طرح شما می تواند منافعی برای مردم آفریقای جنوبی داشته باشد. این شرایط برای متقاضیان خارجی که قصد سرمایه گذاری دارند بسیار مناسب می باشد.

مدارک لازم جهت تبدیل اقامت به تابعیت در آفریقای جنوبی

جهت تبدیل پروسه اقامت به تابعیت متقاضی می باید مدارک مستندی را به سازمان مربوطه ارائه دهد. مدارکی اعم از گذرنامه معتبر، فرم های درخواست تکمیل شده با امضاء متقاضی و گواهی تایید اقامت در این کشور  جز مدارک اصلی برای این پروسه می باشد. سایر مدارک مورد نیاز در جدول زیر شرح داده شده است. این مدارک می باید ضمیمه درخواست متقاضی باشد. امضا و مهر تایید آفیسر سفارت باید  بر روی تمام فرم های درخواست درج شده باشد.

در این بخش سایر فرم مدارک مورد نیاز تبدیل اقامت به شهروندی در جدول زیر شرح داده شده است:

مراحلمدارک
1تکمیل فرم درخواست DHA-175
2تکمیل فرم درخواست DHA-529
3ارائه گواهی معتبر جهت اثبات اقامت حداقل 1 سال متقاضی در این کشور
4ارائه گواهی سوء پیشینه معتبر
5گواهی تایید پذیرش دو تابعیتی در این کشور
6ارائه تمکن مالی به ازای هر شخص متقاضی 30000ZAR (رند آفریقا)

بررسی انصراف از تابعیت در آفریقای جنوبی

در صورتی که متقاضی دو تابعیتی باشد و تقاضای تابعیت کشوری دیگر مانند این کشور را دارد. متقاضی می باید یکی از درخواست های تابعیت خود را جهت اخذ تابعیت این کشور لغو کند. در این مورد متقاضی می باید مدارک زیر را به سازمان مربوطه ارائه دهد. در این بخش مدارک مورد نیاز در جدول زیر شرح داده شده است:

مراحلمدارک
1تکمیل فرم DHA-246
2اثبات گواهی تابعیت از کشور دیگر
3ارائه تمامی مدارک به سازمان امور داخلی یا سفارت این کشور

چگونگی اخذ اقامت آفریقای جنوبی

اقامت دائم این کشور تحت شرایطی خاص به افراد اعطاء می شود که از این میان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • 5 سال سابقه کار در آفریقای جنوبی.
 • اگر شما به عنوان نیروی کار متخصص وارد آفریقای جنوبی شده اید و 5 سال سابقه کار حرفه ای دارید.
 • اگر قصد شروع یک تجارت در این کشور را دارید.
 • اگر پناهندگی آفریقای جنوبی را بدست آورده اید.
 • اگر به عنوان یک شخص بازنشسته وارد این کشور شده اید.
 • اگر از لحاظ اقتصادی استقلال دارید.
 • اگر شما با یکی از شهروندان آفریقای جنوبی به صورت سببی یا نسبی نسبت خانوادگی دارید.

در این مقاله در رابطه با راه های اقامت دائم و موقت آفریقای جنوبی مطالبی را ارائه کرده ایم که می تواند راهنمای مناسبی برای شما در زمینه مهاجرت به آفریقای جنوبی باشد. اگر قصد اقامت آفریقای جنوبی را دارید می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

سوالات متفاوت در مورد اقامت آفریقای جنوبی

در این بخش از مقاله سعی داریم تا سوالاتی که شما در مورد اقامت آفریقای جنوبی داشتید را پاسخ خواهیم داد:

 • مزایا و معایب زندگی و اقامت آفریقای جنوبی چیست؟ با فضایی آرام، آب و هوای معتدل و مناظر زیبا از دامنه‌های کوه گرفته تا مناظر دریا، شهر مادر، همانطور که شناخته می‌ شود، حسی جزئی اروپایی و بخشی آفریقایی دارد. اگرچه مناطقی وجود دارد که رفتن به آنها توصیه نمی شود، اما اکثر مهاجران متوجه می شوند که داخل شهر و حومه شهر نسبتاً ایمن است و ترافیک در ساعات اوج مصرف آسان است.
 • بهترین شهر آفریقای جنوبی برای زندگی کدام است؟ از شهرهای بزرگ که برای تحصیل و کار و زندگی مناسب هستند می توان به شهرهای پرتوریا (اداری)، کیپ تاون (قانونی) و بلومفونتین (قضایی) اشاره کرد.
 • مهم ترین ویزاهای آفریقای جنوبی چیست؟ ویزای دیدار به مدت حداکثر 90 روز-ویزای تحصیلی-ویزای معاهده-ویزای تجاری-ویزای کاری-ویزای پیوستن به خانواده-ویزای بازنشستگان
 • مدارک مورد نیاز برای ویزای آفریقای جنوبی چیست؟ پاسپورت با اعتبار 30 روز پس از زمان بازگشت شما از آفریقای جنوبی-هزینه بررسی-فتوکپی همه ویزاهای اقامت قبلی شما در صورت وجود-2 قطعه عکس پاسپورتی با پس زمینه روشن-گواهی واکسیناسیون تب زرد-گواهی عدم سوء پیشینه قضایی-گزارش پزشکی و رادیولوژی مربوط به 6 ماه گذشته-شناسنامه-گواهینامه های مختلف نظیر گواهی تمکن مالی، گواهی ازدواج و تمام گواهینامه هایی که نشان دهنده افراد وابسته به شما است.
5/5 - (17 امتیاز)

8 دیدگاه برای “اقامت آفریقای جنوبی

 1. sohrab گفت:

  اقامت کاری ارزونترین مهاجرته اگر جز لیست مشاغل باشیم

 2. کیوان گفت:

  سپاس بابت توضیحات خوبتون

 3. ali ram گفت:

  بابت مطلب مفیدتو تشکر میکنم من بیشتر دوست دارم برای سف تفریحی به این کشور سفر کنم اگه میشه راجه به اقمت کشور مراکش هم مطلب بذارید

 4. لیدا بهرامی گفت:

  خیلی خوب بود این مقاله ممنون

 5. همایون اسدی گفت:

  برای تحصیل هنر چه کشوری شرایط بهتری داره؟

 6. فهیمه راد گفت:

  سلام من ۳۰ ساله هستم کارشناسی رشته میکروبیولوژی دارم و ۳ سال در آزمایشگاه کار میکنم آیا میتونم برای کار به آفریقا بروم؟ مجرد هستم

 7. Saba گفت:

  سلام
  خواستم از سایت به روزتون و مطالب مفیدتون تشکر کنم

 8. هیوا گفت:

  با تشکر از سایت و مقاله های خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *