مهاجرت تحصیلی ایتالیا

اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا

اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای اروپایی است که دانشجویان می­توانند به راحتی وارد دانشگاههای معتبر این کشور شوند و به ادامه تحصیل بپردازند. اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا از جمله موضوعاتی است که بیشتر دانشجویان به آن فکر می­کنند. اگرچه دانشجویان قبل از ورود به دانشگاههای این کشور می­توانند در دوره های زبان انگلیسی و یا ایتالیایی در این کشور را بگذرانند.

دانشجویان خارجی در دانشگاههای ایتالیا می­توانند از کمک هزینه های دانشگاهی و بورسیه های تحصیلی این کشور بهره­مند گردند. همچنین دانشجویان خارجی که از طریق مهاجرت تحصیلی به این کشور سفر نموده­اند، می­توانند پس از اتمام تحصیلات خود در ایتالیا 6 ماه اقامت موقت دریافت نمایند. دولت ایتالیا به دانشجویانی که به مدت 5 سال در این کشور اقامت داشته اند و با انجام دادن کار در این کشور مالیات پرداخت نموده اند، اقامت پس از تحصیل اعطا می­نماید.

ناگفته نماند دوره های تحصیلی دانشجویان نیز شامل 5 سال اقامت آنها محسوب می­گردد. دانشگاههای ایتالیا دارای برترین رتبه ها در سطح جهانی هستند و دانشجویان زیادی علاقمند به تحصیل در این دانشگاهها می­باشند. دانشجویان در کشور ایتالیا اجازه انجام کار در این کشور را دارند. ما در این مقاله در رابطه با پذیرش تحصیلی در کشور ایتالیا صحبت خواهیم نمود. از دانشجویان علاقمند به تحصیل در ایتالیا دعوت می­نمائیم تا مقاله ذیل را به دقت مطالعه فرمایند.

مزایای تحصیل در ایتالیا

دانشجویانی که تحصیل در دانشگاههای کشور ایتالیا را برمی­گزینند از مزایای تحصیلی زیر برخوردار خواهند بود:

هزینه مناسب تحصیل

تحصیل در دانشگاههای ایتالیا رایگان نیست، اما شهریه های تحصیلی این دانشگاهها بسیار پایین و مناسب می­باشد. هزینه های تحصیل برای همه­ی دانشجویان اعم از دانشجویان بین المللی و محلی بصورت یکسان دریافت می­گردد.

بطور متوسط هزینه تحصیل در دانشگاههای دولتی کشور ایتالیا320-3200 یورو در سال تخمین زده شده است. همچنین این کشور میانگین شهریه های تحصیلی برای دانشگاهها را 2000 یورو در سال در نظر گرفته اند، که این مقدار قابلیت کاهش برای برخی از دانشجویان را خواهد داشت.

درجه علمی بالای دانشگاهها

کیفیت آموزشی در دانشگاههای ایتالیایی بسیار عالی می­باشد. همچنان اکثر دانشگاهها در این کشور دارای رتبه های جهانی و کمتر از 900 هستند. کشور ایتالیا در رشته هایی همچون هنر، باستان شناسی، تاریخ و معماری دارای شهرت جهانی می­باشد.

عضو اتحادیه اروپا

از آنجائیکه کشور ایتالیا یکی از اعضای اتحادیه اروپا به شمار می­رود این کشور دارای استاندارهای یکسان با کشورهای اروپایی در زمینه های بهداشت، خدمات اجتماعی و بیمه می­باشد.

سکوی پرتاب

همانطور که گفته شد اکثر دانشگاههای کشور ایتالیا دارای رتبه های جهانی می­باشند. هر ساله دوره های دانشگاهی برای دانشگاههای برتر جهان برگزار می­گردد. دانشجویانی که در دانشگاههای ایتالیا مشغول به تحصیل هستند قادر به شرکت در این دوره ها می­باشند.

از این رو دانشجویان از طریق تحصیل در دانشگاههای ایتالیا می­توانند با سایر دانشگاههای برتر جهان ارتباط برقرار نموده و از لحاظ علمی تجربه های مفیدی را کسب نمایند. دانشجویان با شرکت در این دوره ها می­توانند بطور همزمان از دو دانشگاه مدرک اخذ نمایند.

نظام شهریه و بورس دانشجویی در ایتالیا

دانشگاههای کشور ایتالیا به دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) بورسیه اعطا می­نماید. ارزش این بورسیه ها بطور متوسط 1200-3000 یورو در سال می­باشد. دانشجویان پس از اخد پذیرش تحصیلی در ایتالیا بایستی جهت دریافت بیمه دانشجویی 150 یورو در سال پرداخت نمایند.

هزینه های زندگی دانشجویی برای افرادی که بصورت مجرد در این کشور سفر نموده اند 400-500 یورو در سال تخمین زده شده است. همچنان هزینه های زندگی برای دانشجویانی که با اعضای خانواده خود به کشور ایتالیا سفر نموده اند برابر200-300 یورو به ازای هر نفر در ماه تخمین زده شده است. دانشجویان می­توانند شهریه های دانشگاهی خود را در دو قسط پرداخت نمایند بطوریکه نیمی از شهریه را در هنگام ثبت نام و نیمی دیگر را 6 ماه پس از تحصیل پرداخت نمایند.

امکان کاهش شهریه در دانشگاههای ایتالیا

دانشگاههای کشور ایتالیا علاوه بر اعطای بورسیه های تحصیلی به دانشجویان، در برخی موارد نسبت به توان مالی دانشجویان شهریه آنها را تا حدود 500 یورو کاهش می­دهند.

اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از بهترین فرصت ها برای ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی است. این کشور دارای دانشگاههای معتبر بسیاری می­باشد که دانشجویان براحتی می­توانند شامل بورسیه های 70 درصدی این دانشگاه شوند. سفارت ایتالیا در تهران هر ساله دوره های زبان ایتالیایی را در ایران برگزار می­نماید. در صورتیکه افراد بتوانند 90 درصد نمره امتحانات دوره های زبان را کسب نمایند، می­توانند جهت اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا اقدام نمایند.

انواع بورسیه های تحصیلی در ایتالیا کدامند؟

بطور کلی کمک هزینه های تحصیلی در دانشگاههای ایتالیا به سه دسته تقسیم می­شوند:

  • بورسیه هایی که به دانشجویان ممتاز تعلق می­گیرد و به ارزش11000-20000 یورو می­باشد.
  • بورسیه های استانی که دارای ارزش 5200 یورو می­باشد و علاوه بر این شهریه های تحصیل دانشجو نیز پرداخت می­گردد.
  • کمک هزینه هایی که باعث کاهش و یا پرداخت شهریه های دانشجویان از 500-1000 یورو می­باشد.

مسکن دانشجویی در ایتالیا چگونه است؟

دانشجویان جهت اجاره مسکن در ایتالیا از روش های مختلفی می­توانند استفاده نمایند. در کشور ایتالیا آپارتمان هایی مخصوص اجاره به دانشجویان وجود دارد. قیمت اجاره این آپارتمان ها بسته به محل و متراژ آنها متفاوت می­باشد، با اینحال بطور متوسط اجاره این آپارتمان ها 300-600 یور در ماه می­باشد.

روشی دیگر برای اسکان دانشجویان در ایتالیا استفاده از خوابگاههایی است که دانشگاهها در اختیار دانشجویان قرار می­دهد. ناگفته نماند دانشجویان بایستی به دانشگاهها برای دریافت خوابگاه اجاره پرداخت نمایند. هزینه اجاره خوابگاه برای دانشجویانی که بورسیه تحصیلی به آنها تعلق گرفته است برابر با75-250 یورو وبرای دانشجویانی که بدون بورسیه هستند 300 یورو در ماه تخمین زده شده است.

کار دانشجویی در ایتالیا چگونه است؟

دانشجویان در کشور ایتالیا می­توانند در حین تحصیل به انجام کار در این کشور نیز بپردازند. دولت ایتالیا به دانشجویان اجازه 20 ساعت کار در هفته را داده است و میزان حقوق دریافتی 9 یورو در ساعت می­باشد. یافتن شغل متناسب با رشته دانشجویان در ایتالیا کمی دشوار می­باشد. اما دانشجویان می­توانند براحتی در زمینه های مختلف از جمله کار در رستوران ها، هتل ها و توریسم کار انجام  دهند.

دانشجویان با سوالات بسیاری در رابطه با اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا روبرو می­شوند:

  • آیا دانشگاههای ایتالیا برای پذیرش دانشجویان آزمون ورودی اخذ می­نمایند؟
  • آیا مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی ایران مورد تأیید دانشگاههای ایتالیا است؟
  • آیا اعضای خانواده دانشجو نیز می­توانند در این کشور به ادامه تحصیل بپردازند؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند به پاسخگویی عزیزان در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا می­باشد. دانشجویان جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر می­توانند با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *