ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهایی است که توجه متقاضیان تحصیل در کشورهای اروپایی را به خود جذب کرده است. ایتالیا دانشگاه های برجسته ای در سطح جهان دارد که می تواند راه رسیدن به اهداف شما را هموار تر کند. شما می توانید به کمک تحصیل در کشور ایتالیا، شغل مناسبی در کشور ایتالیا بیابید و یا حتی به دلیل اعتبار بین المللی دانشگاه های ایتالیا، از مدرک تحصیلی خود به عنوان یک سکوی پرتاب برای یافتن شغل مناسب و یا ادامه ی تحصیل در یک کشور دیگر استفاده کنید. مقدمه ی ابتدایی فراهم شدن امکان تحصیل شما در کشور ایتالیا در اختیار داشتن یکی از مدارک بین المللی معتبر زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل و یا در اختیار داشتن سطح B2 در زبان ایتالیایی است.

یکی از دغدغه های فکری که پیش از شروع تحصیل در کشورهای خارجی برای افراد ایجاد می شود، هزینه های زندگی در کشور مقصد است. یکی از مزیت هایی که کشور ایتالیا نسبت به برخی از کشور های دیگر دارد، آن است که علاوه بر اینکه هزینه های تحصیلی در کشور ایتالیا برای دانشجویان اروپایی رایگان است، برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر، هزینه تحصیل برای دانشجویان غیر اروپایی نیز رایگان است. اما باید این نکته را نیز باید در نظر گرفت که این فرایند به خودی خود رایگان نبوده و هزینه های بین 800 یا 2000 یورو در دانشگاه های معتبر ایتالیا را به همراه خواهد داشت و البته در برخی دانشگاه ها نیز تا 6000 یورو افزایش خواهد یافت اما به کمک بورسیه های مختلف کلیه ی هزینه های تحصیلی دانشجویان پرداخت خواهد شد.

در کشور ایتالیا راه های مختلفی وجود دارد که می توان با کمک آن ها هزینه های تحصیل در ایتالیا را به صفر رساند. برخی از اسکولارشیپ های موجود در کشور ایتالیا به گونه ایست که علاوه بر تامین هزینه های تحصیلی از آن می توان به عنوان کمک هزینه ی زندگی نیز استفاده کرد. باید توجه داشته باشید که برای دریافت اسکولارشیپ ها باید شایستگی کافی را داشته باشید و میزان دریافتی شما وابسته به نمرات قبلی شما است.

دولت ایتالیا این امکان را ایجاد کرده است که در صورتی که یک دانشجو برای تحصیل وارد این کشور شود و قادر به پرداخت هزینه های خود نباشد، همانند سایر دانشجوهای ایتالیایی که هزینه ی تحصیلی آن ها در مقاطع مختلف دانشگاهی رایگان است، هزینه ی دانشگاهی آن ها را به صفر برساند.

یکی از راه های دیگر کاهش هزینه های خود در ایتالیا استفاده از بورسیه DSU است. این بورسیه به کسانی تعلق می گیرد که درآمد سرپرست حقیقی و یا حقوقی آن ها کمتر از 10000 یورو در سال باشد. برای اینکه بتوانید از این بورسیه استفاده کنید کافی است مدارک مورد نظر آن را تکمیل کنید. به منظور دریافت بورسیه DSU کافی است؛ فرم درخواست بورسیه را بانضمام ترجمه فیش حقوقی سرپرست خود به یورو را بعلاوه گواهی فیش حقوقی وی را ارائه دهید. باید به این نکته اشاره داشت که با توجه به قیمت کنونی یورو در ایران، اکثر دانشجویان ایرانی قادر هستند تا با تکمیل مدارک خود، از این بورسیه استفاده کنند.

توجه داشته باشید که تنها دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد یا دوره ی دوم تحصیلی می توانند از این بورسیه استفاده کنند. از مزایای قابل توجه این بورسیه آن است که به صورت ماهیانه می توانید مبلغی در حدود 400 یورو را به عنوان کمک هزینه زندگی خود دریافت کنید. با استفاده از این بورسیه شما همچنین می توانید از کارت تغذیه رایگان استفاده کنید و وعده های غذایی خود را در دانشگاه میل کنید. توجه داشته باشید که معدل مقطع قبلی تحصیلی شما باید حتما از 15 بالا تر باشد تا بتوانید از این بورسیه استفاده کنید.

یک مدل بورس دیگر داریم که برای دانشجویان ایتالیایی یا خارجی در مقطع دکتری جداگانه و به صورت خاص در نظر گرفته شده که ارزش تقریبی آن به میزان 13400 یورو در سال است.

شما همچنین می توانید با کمک بورسیه های استانی در ایتالیا نیز بخشی از هزینه های تحصیلی خود را تامین کنید. برای این مبلغ دریافتی نمی توان مبلغ دقیقی را بیان کرد چرا که در هر استان با توجه به تعداد دانشجویان و همچنین بودجه تعیین شده از جانب دولت، میزان بورسیه استانی نیز متفاوت است.

این نکته را نباید فراموش کرد که شما محدودیتی در استفاده از بورس های مختلف در کشور ایتالیا در هنگام تحصیل خود ندارید. برای مثال شما می توانید بورسیه ی دانشگاهی، بورسیه استانی و بورسیه ی DSU را به صورت همزمان دریافت کنید اما توجه داشته باشید که در قبال مبلغی که دریافت می کنید وظایفی را نیز به عهده دارید.  زمانی که شما موفق شوید تا بورسیه خود از جانب دانشگاه را دریافت کنید، موظف هستید تا تعداد مشخص شده ای از واحدهای دانشگاهی را در طول یک سال حصیلی با موفقیت پشت سر بگذارید.

باید توجه داشته باشید که در صورتی که سن شما از 18 کمتر است و یا بیش از 31 سال سن دارید، دریافت هریک از بورسیه های فوق الذکر دشوار تر خواهد شد. از سوی دیگر هرچه مقطع تحصیلی شما بالاتر باشد شانس شما نیز برای اخذ بورسیه بالا تر خواهد رفت.

پیش از آنکه بخواهید برای اخذ پذیرش در یک دانشگاه اقدام کنید، حتما هزینه ی اولیه ی ثبت نام و همچنین هزینه های بورسیه ی دانشگاهی آن را بررسی کنید چرا که همانگونه که پیش از این نیز گفته شد، میزان بورسیه در هر یک از استان ها و دانشگاه های ایتالیا به شرایط خاصی بستگی دارد و با دانشگاه ها و استان های دیگر متفاوت است. این نکته را نیز همواره باید در نظر داشته باشید که برای تکمیل مدارک خود جهت ارائه به دانشگاه یک زمان مشخص را در اختیار دارید و در صورتی که نتوانید تا مدت مشخص شده مدارک خود را به صورت کامل در اختیار دانشگاه قرار ندهید، بورسیه مربوطه را به طور کامل از دست خواهید داد.

توجه داشته باشید که برای آن که بتوانید بورسیه تحصیلی را در اختیار داشته باشید الزامی به تحصیل به زبان ایتالیایی نیست و بسیاری از دانشگاه هایی که امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در آن ها فراهم شده است، بورسیه تحصیلی را به دانشجویان غیر اروپایی ارائه می کنند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *