مهاجرت تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا

دانشجویان خارجی امکان اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا و تحصیل رایگان را دارند، زیرا تدریس در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی و ایتالیایی است. دانشگاه های کشور ایتالیا از کیفیت آموزشی بالایی برخوردارند و برخی از آنها در لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته اند. در برخی از رشته ها تدریس به هر 2 زبان ارائه داده می­ شود. دانشجویان بایستی از مهارت و مدرک هر 2 زبان برخوردار باشند. پذیرش در دانشگاه های ایتالیا همانند سایر دانشگاه های اروپایی است. دانشجویان بایستی ابتدا درخواست پذیرش خود را به این مراکز ارسال نمایند. این دانشگاه ها نیز با توجه به میزان ظرفیت پذیرش سالانه خود از میان متقاضیان دانشجویانی که رزومه های قوی تری دارند را پذیرش می­ نمایند.

ایتالیا کشوری زیبا و با تاریخی کهن می­ باشد که دانشجویان بین المللی زیادی علاقمند تحصیل در ایتالیا هستند. در حال حاضر این کشور میزبان 32000 دانشجو از نقاط مختلف جهان می ­باشد. دانشجویان با اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا امکان تحصیل رایگان در کشوری متمدن و زیبا را تجربه می ­نمایند. هزینه های زندگی در ایتالیا بستگی به شهر محل تحصیل دانشجویان دارد. معمولا هزینه های تحصیل در رم پایتخت این کشور گرانتر از سایر شهرهای این کشور می ­باشد. کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تمامی دانشجویان علاقمند تحصیل در اروپا را یاری و راهنمائی می نمایند.

شرایط تحصیل در کشور ایتالیا

ایتالیا دارای دانشگاه های معتبری است که رتبه ها و رنکینگ های بسیار بالایی را به خود اختصاص داده اند. پذیرش در دانشگاه های ایتالیا تنها در برخی از رشته ها همچون معماری و پزشکی با آزمون ورودی همراه است. اما پذیرش در سایر رشته ها بدون آزمون ورودی و با ارائه مدارک تحصیلی انجام می­ پذیرد. تحصیل در ایتالیا رایگان نیست. اما شهریه ای که دانشجویان محلی و اروپایی به دانشگاه های این کشور پرداخت می­ نمایند، نسبت به هزینه های تحصیلی دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا کمتر است. دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا شهریه ای معادل با دانشجویان محلی این کشور پرداخت می نمایند که برابر با 1000€ (یورو) در سال است.

اما شهریه تحصیلی دانشجویان خارج از اروپا 900€ الی 4000€ (یورو) در سال برآورد شده است. البته دانشجویان بین المللی امکان اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا داشته و از این طریق می ­توانند از مزایای تحصیل رایگان در این کشور بهره­ مند گردند. دانشجویان بین المللی در این کشور مجاز به انجام کار ضمن تحصیل در ایتالیا به مدت 20 ساعت در هفته نیز هستند.

اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا

امروزه دانشجویان زیادی به دنبال دانشگاه هایی هستند که با ارائه بورسیه تحصیلی زمینه تحصیل رایگان را برای دانشجوین فراهم نموده اند، می­ باشند. دانشگاه های ایتالیا بورسیه های متعددی را به دانشجویان ارائه می­ نمایند. این موضوع باعث شده است تا دانشجویان زیادی تحصیل در ایتالیا را انتخاب نمایند. البته اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا با شرایطی همراه است که یکی از مهم ترین شرایط اخذ این بورسیه ها برخورداری از رزومه تحصیلی قوی می ­باشد.

بطور کلی بورسیه تحصیلی این کشور به دسته های زیر تقسیم می ­گردند:

 • بورس های تحصیلی برای تحصیل در برخی از رشته های کارشناسی ارشد
 • بورسیه های تحصیلی مقطع دکترا
 • بورس های تحصیل در رشته های هنر، موسیقی و نوازندگی
 • بورس های پژوهشی و تحصیل در دوره های زبان ایتالیایی
 • بورسیه های استانی ایتالیا
 • بورس های زبان ایتالیایی

دانشجویان کشورهای آذربایجان، کلمبیا، مصر، اتیوبی، غنا، هند، اندونزی، ایران، تونس و ترکیه می­ توانند با درخواست هر یک از بورسیه های فوق به تحصیل رایگان در رشته های مهندسی، فناوری پیشرفته، معماری، اقتصاد و مدیریت در دانشگاه های معتبر این کشور بپردازند.

در نمودار زیر شاهد بورسیه های دولتی و خصوصی هستید که در کشور ایتالیا اعطاء می شود:

بورسیه های دولتی و خصوصی در کشور ایتالیا

انواع بورسیه تحصیلی استانی در ایتالیا

بورسیه های تحصیلی استانی کشور ایتالیا موسوم به DSU می­ باشند که به دانشجویان در مقاطع مختلف تعلق می ­گیرد. بورسیه های استانی ایتالیا تمامی شهریه های تحصیلی، خوابگاه، خوراک و غیره دانشجویان را شامل می ­گردد. علاوه بر این ماهانه مبلغی حدود 800€ الی 1200€ (یورو) به دانشجویان بعنوان کمک هزینه به دانشجویان پرداخت می­ نماید. اکثر این بورسیه های متعلق به دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می ­باشد و دانشجویانی که از شرایط زیر برخوردارند، امکان درخواست این بورسیه ها را خواهند داشت:

 • برخورداری از رزومه تحصیلی قوی
 • کسب نمرات بالای 18
 • ارائه مقلات بین المللی یا ISI
 • برخوردای از دانش علمی قوی

برخی از این بورسیه ها در جدول زیر نشان داده شده است.

مقاطع توضیحات
بورس تحصیلی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارای ارزشی معادل 2500€ الی 5200€ (یورو) به همراه تخفیف در شهریه پرداختی و استفاده از خوابگاه های دانشجویی و سلف سرویس
بورس تحصیلی دانشجویان نخبه مقططع کارشناسی ارشد دارای ارزش 11000€ الی 14000€ (یورو)
بورس تحصیلی دانشجویان نخبه مقطع دکتری دارای ارزش 14000€ الی 20000€ (یورو) که تمامی هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان در این مقطع را پوشش می ­دهد.

انواع بورسیه تحصیلی استانی در ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی

معمولا دریافت بورسیه تحصیلی کشور ایتالیا در مقطع کارشناسی دشوار است. اکثر دانشجویان در این مقطع امکان بهره ­مندی از بورسیه های استانی در این مقطع را دارند. معمولا هم دانشجویان با سطح علمی بالا و رزومه های قوی امکان دریافت این بورسیه ها را خواهند داشت. دانشجویان این مقطع تحصیلی برای دریافت بورسیه بایستی اثبات نمایند که از اتباع کشورهای جهان سوم بوده و توانایی پرداخت هزینه های تحصیل در ایتالیا را ندارند. تحصیل در این مقطع به مدت 4 سال است. البته دانشجویان امکان انجام 10 ساعت کار در هفته را خواهند داشت. افرادی که از مهارت کامل زبان ایتالیایی برخوردارند، به راحتی می­ توانند به انجام کار در ایتالیا بپردازند.

بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در ایتالیا

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا از شرایط بسیار مناسبی برای اخذ بورسیه برخوردارند. زیرا دانشگاه های ایتالیا بورسیه های متعددی به دانشجویان این دوره ارائه می ­نمایند. طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال و در مقطع دکترا 4 سال می­ باشد. دانشجویان در این مقاطع به ترتیب اجازه 20 و 30 ساعت کار در هفته را خواهند داشت. دانشجویانی که در این مقاطع از رزومه های تحصیلی قوی برخوردار هستند، شانس بیشتری در دریافت بورسیه تحصیلی کشور ایتالیا خواهند داشت.

معمولا افرادی که دارای شرایط زیر هستند از شانس بیشتری برای اخذ بورسیه برخوردار می­ باشند:

 • والدین دانشجو در قید حیات نباشند.
 • دانشجویانی که والدین آنها از قشر کارگر هستند و یا دارای معلولیت جسمانی می ­باشند و توانایی پرداخت شهریه را ندارند.
 • دانشجویانی که والدین آنها شاغل بوده و دارای خواهر و یا برادر کمتر از 7 سال هستند که نیاز به مراقبت دارند.
 • بورسیه تحصیلی ایتالیا به دانشجویان در محدوده سنی 18 تا 35 سال تعلق می­ گیرد.

مدارک لازم اخذ بورس تحصیلی ایتالیا

متقاضیان تحصیل در کشور ایتالیا که قصد دریافت بورسیه تحصیلی این کشور را دارند، ابتدا باید مدارک زیر را به دانشگاه مورد نظر خود جهت درخواست بورسیه ارائه نمایند:

 • رزومه تحصیلی دانشجو و شرح کامل وضعیت اقتصادی فرد
 • انگیزه نامه تحصیلی دانشجو
 • ارائه ترجمه مدارک هویتی دانشجو و والدین وی
 • ارائه ترجمه فیش حقوقی سرپرست خانواده
 • تکمیل فرم درخواست اخذ بورسیه تحصیلی
 • مشخص نمودن آدرس محل سکونت متقاضی با ارائه اجاره نامه
 • ترجمه تمامی مدارک تحصیلی دانشجو

دانشجویان عزیز می­ توانند جهت آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره های مفید کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره ­مند گردند. مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل یکی از برترین و شناخته ترین راه های اخذ اقامت این کشور می باشد که نباید به سادگی از آن چشم پوشی کرد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *