مهاجرت تحصیلی ایتالیا

کار ضمن تحصیل در ایتالیا

کار ضمن تحصیل در ایتالیا

اگرچه دانشجویان در ایتالیا امکان استفاده از بورسیه را دارند اما می توان به این نکته اشاره داشت که کار ضمن تحصیل در ایتالیا اهمیت زیادی دارد. در مقاله کار ضمن تحصیل در ایتالیا پاسخ سوالات زیر مطرح شده است:

 • دانشجویان مجوز چند ساعت کار ضمن تحصیل در این کشور را دارند؟
 • اساس مجوز کار دانشجویی چه می باشد؟
 • کاریابی در ایتالیا به چه صورت امکان پذیر می باشد؟
 • ویزای ایتالیا چند نوع می باشد؟
 • مدارک لازم برای ثبت نام در موسسات کاریابی این کشور چه می باشد؟

این مقاله متعلق به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می باشد.

ساعات کار ضمن تحصیل در ایتالیا

در ابتدا به ساعات کار ضمن تحصیل در این کشور می پردازیم که با توجه به مقاطع مختلف تحصیلی متغیر است که بدین شرح می باشد:

مقطع تحصیلی مجوز کاری در هفته
کارشناسی 10
کارشناسی ارشد 20
دکتری 30

در صورتی که افراد بیش از زمان مقرر و مجاز کار نمایند این کار، کار سیاه می باشد. برای کار ضمن تحصیل در این کشور فرد ملزم به ارائه مدارک تحصیلی و یا داشتن شرایط ویژه نمی باشد. علت این امر این است که این شغل کار دانشجویی محسوب می گردد. در صورتی که متقاضی قصد کار پس از تحصیل را داشته باشد باید مدارک تحصیلی خود را ارائه نماید.

دستمزد متقاضی برای هر ساعت کار ضمن تحصیل در این کشور بطور متوسط 9€ (یورو) می باشد. محدودیت ساعتی برای انجام کار های غیر رسمی وجود ندارد. امکان کاریابی در این کشور وجود دارد. اما یافتن شغل مرتبط با تحصیل اندکی دشوار می باشد.

شرایط کار ضمن تحصیل در ایتالیا

عموما امکان مشغول به کار شدن در سایر زمینه ها وجود دارد. زمینه های اصلی کاری در این کشور بخش خدماتی و توریسم می باشد. بخش خدماتی شامل: کار در رستوران و هتل، فعالیت های تبلیغاتی و غیره می باشد. فرصت کارآموزی و تحصیل فراوانی برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا که به این کشور آمده اند، وجود دارد. دانشجو با کار ضمن تحصیل در این کشور در مشاغل پاره وقت می تواند قسمتی از هزینه های خود را تامین نماید.

دانشجویان و یا سایر افراد عضو اتحادیه اروپا برای کار در ایتالیا نیازی به مجوز کار ندارند. این کشور به عنوان یکی از کشورهای اصلی اتحادیه اروپا دارای استانداردهای با اهمیتی چون: بیمه اجتماعی و بیکاری می باشد. مالیات پرداختی برای هر فرد با توجه به درآمد ان فرد تعیین می گردد. این مورد نشانه عدالت اجتماعی در این کشور می باشد.

شرایط کار ضمن تحصیل در ایتالیا

مشاغل دانشجویی در ایتالیا

ممکن است خوش شانس باشید که یک دوره کارآموزی با کمک دانشگاه برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد دریافت کنید. این مشاغل نه تنها درآمد خوبی دارند، بلکه تجربه و پیشرفت شغلی را ارائه می دهند که به شما به عنوان دانشجو و در طول جستجوی شغل کمک می کند. دانشجویانی که به زبان انگلیسی تسلط دارند، می توانند با تدریس خصوصی شغلی پیدا کنند. این نوع شغل در این کشور دنبال می شود، به شرطی که شما به سطح مهارتی در مهارت های انگلیسی دست یافته باشید. پرداخت بر حسب ساعت انجام می شود و نرخ ساعتی به طور متوسط ​​30€ (یورو) است.

به طور مشابه، بسیاری از دانشگاه ‌ها مشاغل با حقوق را به دانشجویان خود پیشنهاد می ‌کنند تا در دانشگاه نقش‌ هایی را ایفا کنند. دانشکده ها و بخش ها نیز همین کار را می کنند. پرداخت های انجام شده از این مشاغل می تواند برای جبران هزینه زندگی در ایتالیا استفاده شود. اگر دانش اولیه زبان ایتالیایی را دارید، می ‌توانید در بسیاری از بخش‌ های خدماتی مانند سوپرمارکت ‌ها، انبارها، رستوران ‌ها، کافه‌ ها و سایر برای کار درخواست دهید. این مشاغل برای اهداف ارتباطی به سطوحی از زبان ایتالیایی نیاز دارند.

اگر مهارت های آنلاین دارید، می توانید توجه خود را بر روی مشاغل فضای دیجیتال متمرکز کنید. نوشتن، ویرایش، مدیریت رسانه ‌های اجتماعی، طراحی گرافیک، طراحی وب، بازاریابی دیجیتال و سایر موارد به خصوص برای شما مفید هستند. در حالی که از آن ها پول نقد می کنید، شما می توانید زمان خود را کنترل کنید. شما همچنین می توانید در هر زمان، حتی بدون مجوز کار، کار کنید. زیرا، بیشتر خدمات شما به صورت آزاد ارائه می شود.

کاریابی در ایتالیا

سایت های کاریابی، تابلو اعلانات دانشگاه ها گزینه های مناسبی برای مراجعه و کاریابی می باشند. برخی از این سایت ها به شرح زیر می باشند:

 • Jobs in Rome
 • Jobs in Milan
 • Italian work permits
 • Jobs in Rome

در این سایت کاریابی برای مشاغل غیر حرفه ای و بدون تخصص امکان پذیر می باشد. مانند: منشی گری، گارسونی و غیره.

موسسات کاریابی در ایتالیا

موسسات کاریابی گزینه مناسبی برای متقاضیان کار ضمن تحصیل در ایتالیا می باشند. برای نام نویسی در این موسسات کاریابی مدارک زیر الزامی می باشند:

 • داشتن کد مالی یا مالیاتی
 • داشتن مجوز کار (عموما همان ویزای تحصیلی)
 • CV یا رزومه کاری کامل فرد
 • ارائه عکسی مشابه عکس پاسپورت

شرح کار ضمن تحصیل در ایتالیا

با توجه به این که امکان کار ضمن تحصیل در این کشور وجود دارد تحصیل در این کشور طرفداران بیشتری خواهد داشت. از طرفی این کشور از لحاظ بازار کاری نیز موقعیت مناسبی دارد. متقاضیان در صورت یافتن کار مرتبط با رشته تحصیلی می توانند سابقه کار کسب نمایند. پس از اتمام تحصیل این سابقه کار به آنها برای یافتن کار تمام وقت کمک خواهد نمود. در این صورت علاوه بر سابقه کار توانسته اند کمک هزینه ای برای تحصیل خود فراهم نمایند. بنابراین توصیه می گردد ابتدا به دنبال کار مرتبط با رشته خود باشید.

با توجه به مطالب بالا اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید انتخاب خوبی نموده اید. این کشور با در نظر گرفتن امکان کار ضمن تحصیل شرایط تحصیل را برای دانشجویان اندکی آسان تر نموده است. در صورتی که قصد تحصیل و کار در این کشور را دارید با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ضمن کمک و همراهی شما پاسخگوی ابهامات و سوالات شما خواهند بود.

5/5 - (3 امتیاز)

12 دیدگاه برای “کار ضمن تحصیل در ایتالیا

 1. hesam گفت:

  کار ضمن تحصیل در ایتالیا خیلی خوبه … اما شنیدم که ایتالیا کشور خیلی سخت گیری هست …

 2. مهراد گفت:

  با وضعیت نرخ بیکاری این کشور من تصمیم گرفتم تو مهارت هایی که این کشور نیاز داره وارد شم و زبان ایتالیایی هم حسابی بخونم بلکه بتونم کاری کنم چون واقعا هزینه تحصیلش کمه نسبت به جاهای دیگه بورس هم که می دن

 3. ali ram گفت:

  ضمن تشکر از مطلب خوبتون در مورد کار ضمن تحصیل در ایتالیا اگه امکانش هست درباره کار ضمن تحصیل در کشور آلمان هم مطلب بذارید

 4. سحر گفت:

  سلام

  ممنون از مطالب به روزتون

 5. عادل ظواهریان گفت:

  باسلام و احترام. ایا این میزان اجازه کاری که ضمن تحصیل میشه انجام داد فقط برای کار بدون بیمه هست؟؟؟؟؟

 6. سعید فتاح گفت:

  کار ضمن تحصیل در ایتالیا خیلی خوبه ولی فکر میکنم موقعیت کاری در این کشور کم باشه

 7. لیدا بهرامی گفت:

  این مقاله خیلی خوب بود ممنون

 8. جواهر گفت:

  مقاله‌ی خیلی خوبی بود ممنونم

 9. سهیل گفت:

  سلام
  میخواستم ببینم شرایط کار برای رشته حقوق چطوره؟

 10. ناصر کشکولی گفت:

  معمولا بابت کار پاره وقت در ایتالیا چقدر حقوق میدن؟

 11. Arezoo گفت:

  سلام . باتشکر از مقاله خوبتون‌.
  امکان کار ضمن تحصیل با اخذ بورسیه محدود می شود یا خیر؟؟
  ممنون.

 12. v!da گفت:

  با سلام واحترام ایا با کار ضمن تحصیل در ایتالیا میتوان هزینه های تحصیل در کشور ایتالیا را داد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.