مهاجرت به کشور پرتغال

پناهندگی در پرتغال

پناهندگی در پرتغال

پناهندگی در پرتغال موضوع مقاله ی ما میباشد.کشورهای اروپایی به علت برخورداری از شرایط ممتاز در زمینه قوانین، حقوق شهروندی، اشتغال، اقتصاد، طبیعت زیبا و …، همواره از مقاصد مهاجرت از طریق پناهندگی، بر شمرده می­شوند. پناهندگی در پرتغال نیز به عنوان یکی از روش های مهاجرت به این کشور، مورد توجه مهاجران غیر قانونی قرار دارد. اگرچه در این نوشتار، هدف پرداختن به مقوله پناهندگی در پرتغال است اما به هیچ وجه، رویکرد آن توصیه به این روش نیست. پناهندگی در پرتغال یکی از پر خطرترین انواع مهاجرت به این کشور است که عده ای به دلیل عدم آگاهی کافی از شرایط، با انتخاب این روش دچار مشکلات عدیده ای می­شوند.

پرتغال یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است که در جنوب غربی این قاره واقع شده است. این کشور دارای آب و هوای معتدل است و همچون سایر کشورهای اروپایی از طبیعت زیبایی برخوردار است. اقتصاد آن به نسبت سایر کشورهای اتحادیه اروپا، شرایط متوسطی دارد و البته هزینه های زندگی در آن از بسیاری از آن ها پایین تر است. اگرچه پرتغال با توجه به کمبود جمعیت جوان، از جمله کشورهایی است که از پناهندگان به نسبت استقبال می­کند و پناهندگی در پرتغال مورد توجه مهاجران ایرانی نیز هست اما باید توجه داشت که شرایط این نوع مهاجرت همواره پر دردسر و خطر آفرین است. اعتقاد این نوشتار بر اینست که مهاجران با آشنایی کافی از شرایط پناهندگی در پرتغال و البته سایر روش های مهاجرت به این کشور، توانایی بیشتری در انتخاب مسیر درست، خواهند داشت و شاید جزء در شرایط اضطرار، از انتخاب این روش پرهیز نمایند. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، آمادگی مشاوره رساندن به متقاضیان پناهندگی در پرتغال و سایر روش های مهاجرت به پرتغال را دارند.

انواع پناهندگی در پرتغال:

 • پناهندگی سیاسی: شامل افرادی می­شود که با دولت یا قدرت سیاسی حاکم بر کشور خود، اختلاف دیدگاه دارند و به همین دلیل تحت تعقیب یا پیگرد هستند.
 • پناهندگی اجتماعی: افرادی که از حقوق اجتماعی در کشور خود برخوردار نیستند و بر خلاف قوانین حقوق بشری، مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند، در این زمره هستند.
 • پناهندگی مذهبی: این نوع پناهندگی در مورد افرادی است که در کشور خود جزء اقلیت های مذهبی محسوب می­شوند و از حقوق اولیه در مورد مذهب خود برخوردار نیستند.
 • پناهندگی جنسی: این پناهندگی مربوط به افرادی است که به علت گرایش های جنسی خود از حقوق طبیعی محرومند یا مورد اذیت و آزار قرار دارند.

در ادامه روند گام به گام پناهندگی در پرتغال، تشریح شده است:

درخواست پناهندگی در پرتغال و روند رسیدگی به آن:

متقاضی 8 روز پس از ورود به خاک پرتغال باید در خواست پناهندگی خود را به سازمان SEF (سازمان خدمات مرزی در بخش بیگانگان service estrangerio frontriras)، تقدیم کند. مهلت بررسی این تقاضا 20 روز است. در صورت عدم پذیرش درخواست پناهندگی، می­توان درخواست را مجدد برای کمیساریای ملی پناهندگان ارسال کرد. 48 ساعت نیز طول خواهد کشید تا در این مرحله درخواست بررسی شود. در صورت عدم پذیرش یک فرصت 8 روزه برای اعتراض به دادگاه پرتغال وجود دارد که اگر این اعتراض نیز مورد قبول نباشد، متقاضی باید خاک پرتغال را ترک نماید. در صورت پذیرش درخواست در هریک از مراحل به متقاضی پناهندگی، اجازه اقامت موقت دو ماهه اعطا می­شود. ممکن است این مهلت تا سی روز دیگر نیز تمدید شود. این پذیرش به معنای پذیرش نهایی درخواست پناهندگی نیست، در مدت اقامت موقت، درخواست، دقیق تر بررسی خواهد شد تا نتیجه نهایی اعلام شود. طی مراحل بررسی درخواست پناهندگی از متقاضی عکس و اثر انگشت تهیه می­شود (کودکان زیر 6 سال از این کار معاف هستند) تا بررسی شود که آیا اولین کشور اروپایی که متقاضی پناهندگی به آن وارد شده، پرتغال است یا خیر. این کار روند بررسی دابلین نام دارد. اگر سابقه­ای از شخص متفاضی در یک کشور اروپایی دیگر ثبت شده باشد و یا اینکه سابقه درخواست پناهندگی در یک کشور اروپایی دیگر را داشته باشد و یا حتی از اعضای خانواده او در یک کشور دیگر اروپایی ساکن باشند، درخواست پناهندگی بررسی نخواهد شد و شخص به آن کشور بازگردانده خواهد شد. علاوه بر این فرد متقاضی پناهندگی در پرتغال باید در یک مصاحبه شرکت کند و دلایل درخواست خود را بیان نماید.

متقاضی می­تواند طی مدت اقامت موقت، به دنبال شغل مناسب بگردد و شرایط زندگی خود را ارتقا دهد. حقوق اجتماعی او در این مدت برقرار خواهد بود و عموماً یک محل اقامت، همچون کمپ در اختیار وی قرار می­گیرد. کودکان، زنان، افراد سالمند یا افراد آسیب دیده تحت حمایت ویژه دولت پرتغال قرار خواهند گرفت.

مزایا و امکانات دوره اقامت موقت پناهندگی در پرتغال:

 • اشتغال: فرد می­تواند طی این دوره به جستجوی کار بپردازد و با امضای قرارداد رسمی با یک کارفرما از حقوق و مزایا برخوردار شود. یک رونوشت از قرارداد کاری باید برای سازمان نظارات بر توسعه کار ارسال شود. کارفرما نیز باید ظرف 15 روز، شروع کار و مشخصات فردی نیروی کار خود را به این سازمان اعلام نماید.
 • شرکت در دوره های آموزشی
 • دریافت کمک های اضطراری: مقامات مرزی پس از تایید درخواست پناهندگی اسم پناهنده را به شورای پناهندگان پرتغال (CPR)، اعلام می­کنند و در صورت تایید این شورا، پناهنده طی دوران اقامت موقت و تا زمان یافتن شغل، تحت حمایت های بشردوستانه این مرکز قرار می­گیرد.
 • اخذ کارت کمک مالیاتی
 • دریافت غذا و محل اقامت در کمپ
 • مطالعه و ادامه تحصیل
 • دریافت مشاوره های رایگان حقوقی

پیدا کردن کار مناسب جدا از اینکه به ارتقا سطح زندگی فرد کمک می­کند و شخص می­تواند با توجه به هزینه های پایین زندگی در پرتغال برای خود مسکن تهیه کند، شانس او برای دریافت اقامت طولانی مدت نیز افزایش می­دهد.

توجه شود پناهجویان، صرفنظر از اینکه آیا اجازه اقامت موقت دارند یا خیر، حق استفاده از کمک های پزشکی و دارویی کشور پرتغال را دارند.

در این مقاله، به صورت اجمالی شرایط پناهندگی در پرتغال بررسی شد. همانطور که ملاحظه شد مهاجرت از این طریق حتی در صورت احراز شرایط، با دشواری بسیار همراه است و متقاضی باید طی مدت اخذ اقامت، سختی های بسیاری را تحمل کند. چنانچه با درخواست پناهندگی شخص موافقت نشود، مشکلات وی صد چندان نیز خواهد شد. این مشکلات افزون بر تمام خطراتی است که در طول مدت سفر ممکن است پیش بیاید و سلامتی یا جان متقاضی پناهندگی را تهدید کند. متقاضیان پناهندگی در پرتغال می­توانند با کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، تماس حاصل فرمایند و با کسب آگاهی از تمامی جزئیات این مسیر، بهترین تصمیم را اتخاذ نمایند.

شایان ذکر است موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، یکی از بهترین موسسات حقوقی کشور است و آمادگی پاسخگویی و مشاوره تلفنی (رایگان) و حضوری به هموطنان عزیز و انجام تمامی موارد مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و همراهی در تمامی مراحل اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل و مشاوره در هر یک از حوزه های مرتبط که مورد نیاز علاقه مندان باشد را دارد.

Related Posts

یک دیدگاه برای “پناهندگی در پرتغال

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *